Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από το digideli δεν ενδιαφέρομαι να αγοράσω από τη στιγμή που δεν έχουν πληρωμή με κάρτα. Δεν ενδιαφέρομαι καθόλου για παιχνίδια οπότε η καλύτερη κάρτα γραφικών δε νομίζω ότι θα παίζει μεγάλο ρόλο.  Έχει κάποιο χαρακτηριστικό που δεν θεωρείται καλό για αυτά τα χρήματα;; Ο συγκεκριμένος που έχω στο λινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ο επεξεργαστης ο συγκεκριμενος της σειρας Η δεν ειναι καλυτερος απο τον i7  6ης γενιας.και επειδη βαριεμαι τετοια ωρα να επιχειρηματολογω ιδου http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-5500U-vs-Intel-Core-i5-4200H

Και εξάλλου το παιδι τη γνωμη μας ζηταει δεν ζητησε προτασεις.Στη digideli δουλευεις?

 

Τα καραγκιοζιλίκια κομμένα εδώ παρακαλώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο επεξεργαστης ο συγκεκριμενος της σειρας Η δεν ειναι καλυτερος απο τον i7  6ης γενιας.και επειδη βαριεμαι τετοια ωρα να επιχειρηματολογω ιδου http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-5500U-vs-Intel-Core-i5-4200H

Και εξάλλου το παιδι τη γνωμη μας ζηταει δεν ζητησε προτασεις.Στη digideli δουλευεις?

Ο i5-4200H είναι καλύτερος και από τον i7-5500U και από τον i7-6500U:

 

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i7-5500U+%40+2.40GHz&id=2470

 

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i7-6500U+%40+2.50GHz&id=2607

 

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i5-4200H+%40+2.80GHz&id=2142

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το digideli δεν ενδιαφέρομαι να αγοράσω από τη στιγμή που δεν έχουν πληρωμή με κάρτα. Δεν ενδιαφέρομαι καθόλου για παιχνίδια οπότε η καλύτερη κάρτα γραφικών δε νομίζω ότι θα παίζει μεγάλο ρόλο.  Έχει κάποιο χαρακτηριστικό που δεν θεωρείται καλό για αυτά τα χρήματα;; Ο συγκεκριμένος που έχω στο λινκ

 

Σύγκριση επεξεργαστών:

 

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i7-6500U+%40+2.50GHz

 

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i5-4200H+%40+2.80GHz

 

οπότε επαναλαμβάνω:

 

Καλύτερος επεξεργαστής, καλύτερη κάρτα γραφικών και 50 ευρώ φτηνότερο για να βάλεις έξτρα ραμ ή σκληρό δίσκο SSD.

 

Κάτι άλλο κακό δεν έχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ δεκτον παω πάσο αλλα εξαρταται με ποια εννοια το θετεις αυτο το 'καλύτερος επεξεργαστής'!ΝΑΙ ειναι πιο γρήγορος επεξεργαστης αλλα αυτα απο αυτα τα 50 ευρω που θα γλιτωσει θα δίνει στη Δεη αλλα τοσα.Οπόταν εξαρταται απο ποιες αναγκες υπαρχουν,ενας πιο γρηγορος επεξεργαστης με μεγαλυτερη καταναλωση ρευματος και λιγοτερη διαρκεια μπαταριας ή ενας ελαφρως πιο αργος επεξεργαστης που συνδυαζει ομως καλυτερη αυτονομια και λιγοτερη καταναλωση?εφοσον δεν ενδιαφερεται για gaming και η geforce 920m κάνει καλα τη δουλεια της και προτείνω το συγκεκριμενο με τον i7 πάνω και ξεχασα να σου αναφερω οτι σε τετοια κατηγορια τιμης συνηθως περιμενεις λιγο καλυτερη καρτα γραφικων αλλα πιστευω τη δικαιολογει η 8αρα μνημη που εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πιασουμε ένα αξιοπιστο site διοτι και το cpuboss και το passmark ειναι παντελώς αναξιοπιστα....

 

post-260446-0-18958600-1462744748_thumb.png

 

ο 6500U ειναι ακριβώς ιδιος με τον 4200Η με μολις το ένα τριτο του TDP  με τον 5500U να ακολουθει ελάχιστα πισω.

 

Εδώ λοιπον θα αφήσω τον καθενα να κρινει μονος του τι αξιζει και τι όχι απο καθε σημαντικής αποψης για ένα λαπτοπ (αποδοση, κατανάλωση, διαρκεια μπαταρίας). 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξαναείπαμε για το θέμα της κατανάλωσης. Αυτοί οι επεξεργαστές είναι dead cold στο 90% της χρήσης τους... Είναι γελοίο να ασχολούμαστε με 10 βατ διαφορά που μόνο αν παίζεις games θα τα χρησιμοποιήσεις..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε αγορουδι μου επίσης το ξαναείπάμε για την ίδια εργασία ο ένας θα χρησιμοποιήσει το 1/3 της ενέργειας που χρειάζεται ο άλλος! Θα κερδίσεις σε θερμοκρασιες σε ίδιο μέγεθος συστήματος ψύξης η θα κερδίσεις σε βάρος και όγκο λόγο μικρότερου συστήματος ψύξης!

 

Μας αρέσει δεν μας αρέσει τα πάντα σε ένα λάπτοπ είναι η καταναλωση και ο όγκος...

 

Αν είμαι δυνατόν να μένουμε κολλημένοι σε επεξεργαστές δύο γενιές πίσω! Στοκ είναι αυτά τα μηχανήματα πλέον!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε αγορουδι μου επίσης το ξαναείπάμε για την ίδια εργασία ο ένας θα χρησιμοποιήσει το 1/3 της ενέργειας που χρειάζεται ο άλλος! Θα κερδίσεις σε θερμοκρασιες σε ίδιο μέγεθος συστήματος ψύξης η θα κερδίσεις σε βάρος και όγκο λόγο μικρότερου συστήματος ψύξης!

 

Μας αρέσει δεν μας αρέσει τα πάντα σε ένα λάπτοπ είναι η καταναλωση και ο όγκος...

 

Αν είμαι δυνατόν να μένουμε κολλημένοι σε επεξεργαστές δύο γενιές πίσω! Στοκ είναι αυτά τα μηχανήματα πλέον!

σορυ κιολας δεν θα μπω στη κουβεντα πιο πανω ποιος ειναι καλυτερος cpu αλλα εχουμε πει χωρεις βαρος και καλη ψυξη δεν παιζει ,δες τις θερμοκρασιες του φιλου που πηρε rog752 με 965μ και δες και τις δικες σου στο λεπτο msi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια ψαχνω εδω και ενα μηνα να αγορασω ενα λαπτοπ κυριως για εργασιες και προγραμματα της σχολης μου. Επειδη δεν εχω ιδιαιτερη σχεση με το αντικειμενο, θελω να ρωτησω :

1.πιο σημαντικος ειναι ο επεξεργαστης ή η RAM?

2.στις καρτες γραφικων οι intel ειναι τοσο χαμηλοτερου επιπεδου απο amd και nvidia?

το ποσο που διαθετω ειναι γυρω στα 400 ευρω.

Ευχαριστω

https://www.notebook.de/msi-cx61-2pci545fdw-intel-core-i5-4210m-260ghz-820mdos-p-73452 429 € + 30 € αν πληρώσεις με πιστωτική κάρτα / PayPal / Bank Transfer ή + 35 € αν πληρώσεις με αντικαταβολή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορυ κιολας δεν θα μπω στη κουβεντα πιο πανω ποιος ειναι καλυτερος cpu αλλα εχουμε πει χωρεις βαρος και καλη ψυξη δεν παιζει ,δες τις θερμοκρασιες του φιλου που πηρε rog752 με 965μ και δες και τις δικες σου στο λεπτο msi

Διάβασες καλά τι έγραψα στο ποστ μου?

 

Είπα ότι με το χαμηλότερο tDP ή θα κερδίσεις σε θερμοκρασιες στο ίδιο βάρος και όγκο ή θα κερδίσεις σε όγκο και βάρος κρατώντας τις θερμοκρασίες σε άνεκτα επιπεδα με πολύ μικρότερο και ελαφρύτερο σύστημα ψύξης!

 

Από εκεί και πέρα είναι είναι καθαρά θέμα απαιτήσεων!

 

Εγώ προτίμησα το "λεπτο" msi γτ ήθελα ένα gaming laptop το οποίο να μπορώ να το έχω 24/7 στην πλάτη χωρίς να καταλήξω με κηλη στη μέση σε λίγα χρόνια αν δεν με ένοιαζε η φορητότητα θα μου έφτανε το desktop μου μιας και για εμένα προσωπικά ένα 4κιλο+++ λάπτοπ δεν έχει απολύτως κανένα νόημα ύπαρξης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ'ευχαριστω αλλα δεν ζητησα εναλλακτικη προταση, μια γνωμη ηθελα για το συγκεκριμενο και αν ξερει κανενας αν βγαινει η μπαταρια..

επισης αυτα δεν εχουν windows οποτε βγαινουν περιπου στα 450€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας αρέσει δεν μας αρέσει τα πάντα σε ένα λάπτοπ είναι η καταναλωση και ο όγκος...

 

Στα υπολοιπα εσεις ξερετε καλυτερα, αλλά σ αυτο επέτρεψε μου να εχω τις ενστασεις μου. Δεν προκυπτει απο καπου, οτι για τον περισσοτερο κοσμο που αγοραζει λαπτοπ, το παν ειναι 1. η καταναλωση, και 2. ο ογκος. Πρωτο απ ολα παει το θεμα επιδοσεις. Δεν εχω γνωρισει ποτέ ανθρωπο που εχοντας τη δυνατοτητα να αγορασει στα ιδια λεφτα λαπτοπ μεγαλυτερων επιδοσεων, απ οτι ενα μικροτερων, εκεινος επελεξε το δευτερο. Εχοντας τη δυνατοτητα να παρεις ενα λαπτοπ με καλυτερες επιδοσεις, αυτο σου εξασφαλιζει αυτοματα μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο. Και αρα εξοικονομηση χρηματων. Η οποια σιγουρα θα ειναι μεγαλυτερη απο την εξοικονομηση των U στην καταναλωση ρευματος.

Προσωπικα εχω i7 - 4720HQ και πιστεψε με ειναι μονιμως κρυο το λαπτοπ, πλην οταν παιζω πολυ βαρια παιχνιδια. Οπως δηλαδη ακριβως ειναι και ολα τα άλλα λαπτοπ, ειτε φορούν τετοιον, ειτε πχ U. Φυσικα εξαιρω το μικρο ποσοστό περιπτωσεων που χρειαζονται το λαπτοπ για συγκεκριμενες αναγκες (π.χ. ιδιαιτερη φορητοτητα λογω εργασιας κτλ) , οποτε εκει τα κριτηρια που θα μπουν θα ειναι εντελως διαφορετικά.

 

 

Μετά σιγουρα μπαινουν στην εξισωση τα υπολοιπα, οπως τα 2 που αναφερεις, το θεμα της κατασκευης, η αξιοπιστια/εγγυηση, κτλ κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα υπολοιπα εσεις ξερετε καλυτερα, αλλά σ αυτο επέτρεψε μου να εχω τις ενστασεις μου. Δεν προκυπτει απο καπου, οτι για τον περισσοτερο κοσμο που αγοραζει λαπτοπ, το παν ειναι 1. η καταναλωση, και 2. ο ογκος. Πρωτο απ ολα παει το θεμα επιδοσεις. Δεν εχω γνωρισει ποτέ ανθρωπο που εχοντας τη δυνατοτητα να αγορασει στα ιδια λεφτα λαπτοπ μεγαλυτερων επιδοσεων, απ οτι ενα μικροτερων, εκεινος επελεξε το δευτερο. Εχοντας τη δυνατοτητα να παρεις ενα λαπτοπ με καλυτερες επιδοσεις, αυτο σου εξασφαλιζει αυτοματα μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο. Και αρα εξοικονομηση χρηματων. Η οποια σιγουρα θα ειναι μεγαλυτερη απο την εξοικονομηση των U στην καταναλωση ρευματος.

Προσωπικα εχω i7 - 4720HQ και πιστεψε με ειναι μονιμως κρυο το λαπτοπ, πλην οταν παιζω πολυ βαρια παιχνιδια. Οπως δηλαδη ακριβως ειναι και ολα τα άλλα λαπτοπ, ειτε φορούν τετοιον, ειτε πχ U. Φυσικα εξαιρω το μικρο ποσοστό περιπτωσεων που χρειαζονται το λαπτοπ για συγκεκριμενες αναγκες (π.χ. ιδιαιτερη φορητοτητα λογω εργασιας κτλ) , οποτε εκει τα κριτηρια που θα μπουν θα ειναι εντελως διαφορετικά.

 

 

Μετά σιγουρα μπαινουν στην εξισωση τα υπολοιπα, οπως τα 2 που αναφερεις, το θεμα της κατασκευης, η αξιοπιστια/εγγυηση, κτλ κτλ.

 

Και εσύ χάνεις το νόημα .... Το καταλαβαινω και είναι θεμιτό όταν έχεις δύο λαπτοπ στην ιδια τιμή με το ένα να έχει καλύτερες επιδόσεις, να επιλέξεις αυτό με τις επιδόσεις... 

 

Αλλα όταν έχεις δύο λαπτοπ με ιδιες επιδόσεις αλλα το δεύτερο να έχει το 1/3 της καταναλώσης και κανα μισόκιλο λιγοτερο με ελαχιστη διαφορά στην τιμή προς τα πανω τοτε ειναι απλα χαζο να πας σε μηχανημα με τεχνολογία 2 χρόνων πισω... 

 

Ψαξτε συγριτικά reviews gaming laptops με i7 47XXHQ και 6700ΗQ (οχι τα θυρια των 4+ κιλων) και δειτε πιο ήταν το βασικό προβλημα στην προηγούμενη γενια και αν λύθηκε στην νέα....

 

Και για να κανω πιο ευκολα τα πράγματα ενα κλασσικο παραδειγμα είναι η σειρα Υ50-70 της lenovo απεναντι στη Υ700-15 

http://www.notebookcheck.net/Lenovo-Ideapad-Y700-15ISK-80NW-Notebook-Review.155878.0.html

 

http://www.notebookcheck.net/Lenovo-IdeaPad-Y50-70-59424712-Notebook-Review-Update.124754.0.html

Επεξ/σία από WalkerSW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...