Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ok, τουλαχιστον θα ηθελα να μαθω πανω σε αυτο το θεμα ποιες εταιριες γενικα θεωρουνται αξιοπιστες αν γινει κατι απο την εμπειρια σας.

ισχυει ακομα για την dell..ερχεται σπιτι σου και στο φτιαχνει..μεγαλη υποθεση για μενα αυτο αφου δεν χρειαστηκε να κανω τιποτα..

κι εγω προτιμω dell μονο και μονο για το support που εχει..ελατωματικο  μπορει να σου τυχει σε ολες τις εταιριες και στο αλλαζουν με καινουριο σε περιπτωση που δεν φτιαχνεται..και με τη lenovo νομιζω ερχεται courier στο παιρνει και στο φερνει πισω..επισης αφου ανοιξε και δουλεψε για 7 μερες δεν ισχυει το DOA..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

As Promised...

 

2ωρες συνεχομενο gaming (Arkham Knight) με την καρτα κλοκαρισμενη στα +120/+200.

Υπολογισε 7-10 βαθμους κατω σε στοκ καταστασεις!!

 

Πολύ καλά τα νούμερα..Όμως όπως είπα, δεν είχα την ευκαιρία να χρησιμοποιήσω κανένα msi, ούτε καν να δω από κοντά, γι'αυτό δεν θα μπορούσα να αγοράσω κάτι χωρίς να το έχω δει..Από χθες είμαι κάτοχος του asus g752..Σας ευχαριστώ για τις γνώμες και προτάσεις σας :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά τα νούμερα..Όμως όπως είπα, δεν είχα την ευκαιρία να χρησιμοποιήσω κανένα msi, ούτε καν να δω από κοντά, γι'αυτό δεν θα μπορούσα να αγοράσω κάτι χωρίς να το έχω δει..Από χθες είμαι κάτοχος του asus g752..Σας ευχαριστώ για τις γνώμες και προτάσεις σας :)

 

Μεγαλο λαθος κατα την γνώμη μου.... Πηρες ενα φραμπαλά τουβλο των 4kg με μηδεν φορητότητα, αφήνοντας πισω ενα slick μηχανημα με full aluminum case και βάρος που ζηλεύεουν ακομη και 15αρια!

 

Τεσπα τι να πω... καλορίζικο και καλοδουλευτο!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

As Promised...

 

2ωρες συνεχομενο gaming (Arkham Knight) με την καρτα κλοκαρισμενη στα +120/+200. 

Υπολογισε 7-10 βαθμους κατω σε στοκ καταστασεις!! 

 

attachicon.gifUntitled.png

πολλα ειναι εμενα σε withcer3 max 65c... η 970Μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλα ειναι εμενα σε withcer3 max 65c... η 970Μ

 

Ελπιζω να κατανοεις οτι μιλαμε για ένα μηχανημα 1.9kg 15αρι vs ενα θηριο 4κιλών  17αρι! 

Και παρόλα αυτά ειναι πολυ μακρυα απο την επικίνδυνη ζώνη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να κατανοεις οτι μιλαμε για ένα μηχανημα 1.9kg 15αρι vs ενα θηριο 4κιλών  17αρι! 

Και παρόλα αυτά ειναι πολυ μακρυα απο την επικίνδυνη ζώνη!!

ενταξη εισαι μακρια απο το 92c αλλα και 85 σημαινει οτι 1-2χρονια max θα πρεπει να αλλαξεις παστες αλλιως θα βαρεσει 90αρες εννω το 65 σημαινει οτι θα ανοιξω το λαπτοπ σε 5-6χρονια και αμμα ,εχω φοτο να σου αναιβασω μετα ,αλλα +το rog με τα 10κιλα + λαπτοπ και αλλο τα μαζεμενα και πιο ελαφρια λαπτοπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλο λαθος κατα την γνώμη μου.... Πηρες ενα φραμπαλά τουβλο των 4kg με μηδεν φορητότητα, αφήνοντας πισω ενα slick μηχανημα με full aluminum case και βάρος που ζηλεύεουν ακομη και 15αρια!

 

Τεσπα τι να πω... καλορίζικο και καλοδουλευτο!!!

Ευχαριστώ..ποτέ δεν είπα πως ψάχνω κάτι ελαφρύ και εύκολο στη μεταφορά..Στο σπίτι θα το χειρίζομαι..Από το σαλόνι στο καθιστικό δεν υπάρχει θέμα..και ξαναλέω πως γουρούνι στο σακί δεν ρισκάρω να πάρω :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κάνω, από την στιγμή που οι θερμοκρασίες είναι οκ δεν έχει θέμα!

 

Και σε κατάψυξη να το δούλευες το θεωρώ πολύ κακή ιδέα ανεξαρτήτως θερμοκρασιών. Συντομεύει τη διάρκεια ζωής της κάρτας γραφικών σημαντικά. Δεν είμαι κατά του overclocking, απλά σε λάπτοπ δε μπορείς να την αλλάξεις εύκολα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

max 65 εδω και εινα χρονο ,δοκιμη σε witcher3 αντε να βαρεσει 66-67 κατακαλοκαιρο...

 

Ακλοκαριστος ειναι αυτα?

 

Παντως ενταξυ εννοειται ότι οι αναγκες του καθενός είναι διαφορετικές, αλλα δεν βλέπω το νοημα να δώσει καποιος 1500-2000Ε για ένα λαπ ανω των 3 κιλών για να το χρησιμοποιεί σαν desktop replacement οταν με τα μισά λεφτα φτιαχνει σταθερο μηχανιμα με ιδιες και καλύτερες επιδόσεις.....

 

Γενικά ειμαι της αποψης ότι αμα χασεις την φορητότητα δεν έχει νοημα το λαπτοπ και για αυτό μεχρι που παρουσιασε τα gs η msi προσωπικά δεν πλησίαζα gaming laptops και ουτε τα πρότεινα! 

Και σε κατάψυξη να το δούλευες το θεωρώ πολύ κακή ιδέα ανεξαρτήτως θερμοκρασιών. Συντομεύει τη διάρκεια ζωής της κάρτας γραφικών σημαντικά. Δεν είμαι κατά του overclocking, απλά σε λάπτοπ δε μπορείς να την αλλάξεις εύκολα..

 

Οταν δεν πειράζεις το ρεύμα οπως εγώ .... το μονο που μπορει να μειώσει τον χρόνο ζωής είναι οι θερμοκρασίες και απο την στιγμή που αυτές είναι εντός specs δεν υπαρχει θέμα!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βλέπω το νοημα να δώσει καποιος 1500-2000Ε για ένα λαπ ανω των 3 κιλών για να το χρησιμοποιεί σαν desktop replacement οταν με τα μισά λεφτα φτιαχνει σταθερο μηχανιμα με ιδιες και καλύτερες επιδόσεις.....

σωστος, γι αυτο καλυτερα φθηνα λαπτοπ, γιατι ολο και καποτε θα χρειαστεις την φορητοτητα,

αληθεια τι απεγιναν οι "M" επεξεργαστες; π.χ. 2020Μ κλπ; καταργηθηκαν;

αν θελει καποιος τετοια κατηγορια παει σε i3U;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

...τι απεγιναν οι "M" επεξεργαστες; π.χ. 2020Μ κλπ; καταργηθηκαν;

αν θελει καποιος τετοια κατηγορια παει σε i3U;

https://www.notebook.de/msi-cx61-2pci545fdw-intel-core-i5-4210m-260ghz-820mdos-p-73452 429 € + 30 € αν πληρώσεις με πιστωτική κάρτα / PayPal / Bank Transfer ή + 35 € αν πληρώσεις με αντικαταβολή...

 

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/147193-lenovo-thinkpad-%CE%B5540 499 €

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι κλαινε αυτοι εδω;

 

http://www.notebookcheck.net/Review-Lenovo-ThinkPad-Edge-E540-20C60041-Notebook.109012.0.html

 

χωρια που αυτο ειναι παλιο για να δινεται με win7,

εγω ρωτησα για τους M(=mobile) επεξεργαστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ μπορείς να δεις σχόλια απο κάποια παιδια που το αγόρασαν και να τους ρωτήσεις και ό,τι απορία έχεις. :)

http://www.insomnia.gr/topic/593541-feedback-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%8D-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι κλαινε αυτοι εδω;

 

http://www.notebookcheck.net/Review-Lenovo-ThinkPad-Edge-E540-20C60041-Notebook.109012.0.html

 

χωρια που αυτο ειναι παλιο για να δινεται με win7,

εγω ρωτησα για τους M(=mobile) επεξεργαστες

To έχουν αγοράσει τον περασμένο Δεκέμβριο αρκετοί συμφορουμίτες όταν ο Κοτσόβολος το είχε σε προσφορά στα 450 €...

 

Όλα σχεδόν τα (επαγγελματικής ποιότητας κατασκευής) Lenovo ThinkPad αυτής της σειράς είναι με Windows 7 που αναβαθμίζονται δωρεάν σε Windows 10...

 

P.S: M = Mobile...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...