Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικα θελω να μου πειτε και για service γενικα που ρωτησα και πριν, γιατι σκεφτομαι να παω σε Dell για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Aν εξαιρέσεις τα Lenovo IdeaPad 100, δεν νομίζω να υπάρχουν laptops με χειρότερη ποιότητα κατασκευής (οθόνη / πληκτρολόγιο / πλαστικά) από τα φθηνά Dell Inspiron 3000 & 5000 Series!​

 

P.S: Αγοράζεις κάτι με σοβαρό πρόβλημα (ελαττωματική μητρική) που το αντιλαμβάνεσαι από την πρώτη μέρα χρήσης, δεν σου το αντικαθιστούν με καινούριο -όπως έπρεπε- και μετά ξαναπάς στην ίδια εταιρία κατασκευής για το καλό...after seal support της?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, αλλα πες οτι τυχαινει και εχει π.χ. προβλημα η motherboard, οπως μου ειχε συμβει παλια.

 

Αυτο που θελω να μαθω ειναι πως εχουν τα πραγματα απο service μερια, η Dell εχει οντως ακομη την πρωτη θεση? Ερχοναι σπιτι και σου το φτιαχνουν επιτοπου μεσα σε 1-2 ημερες? Οι υπολοιπες εταιριες πως ειναι σε αυτον τον τομεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15"

https://www.notebook.de/msi-cx61-2pci545fdw-intel-core-i5-4210m-260ghz-820mdos-p-73452 429 € + 30 € αν πληρώσεις με πιστωτική κάρτα / PayPal / Bank Transfer ή + 35 € αν πληρώσεις με αντικαταβολή...

 

http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comhpp00065/laptop-hp-probook-455-g1d90ava10-7300-15-64gb1tbdos 464 €

 

http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comasu00020/laptop-asus-k555dg-xo052t-amd-fx-a10-8700p-15-64gb1tbwin10 479 €

 

https://www.computeruniverse.net/products/90623303/hp-probook-450-g3-p5t01es.asp 499 € + 11.99 € αν πληρώσεις με Bank Transfer ή + 20.53 € αν πληρώσεις με PayPal

 

https://www.computeruniverse.net/products/90625288/lenovo-thinkpad-e555-20dh0034ge.asp 499 € + 11.99 € αν πληρώσεις με Bank Transfer ή + 20.53 € αν πληρώσεις με PayPal

 

http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comasu00021/laptop-asus-k555dg-xo066t-amd-fx-8800p-15-64gb1tbwin10 539 ​€

 

17"

https://www.digideli.gr/best_prices/Laptops_best/Lenovo-G70-70-17.3-53104 459 €

Μια ερωτηση σχετικα με τα asus. δεν θα ηταν καλυτερα να κοιταξω κατι σε Intel? οι ΑΜD εχω ακουσει εχουν πολλα θεματα με τν θερμανση σε λαπτοπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ok, αλλα πες οτι τυχαινει και εχει π.χ. προβλημα η motherboard...

...

Ξεκόλλα! Oι σοβαρές εταιρείες σου αλλάζουν το laptop σε περίπτωση DOA τις περισσότερες φορές χωρίς διατυπώσεις μέσω του μαγαζιού που το αγόρασες!

 

...οι ΑΜD εχω ακουσει εχουν πολλα θεματα με τν θερμανση σε λαπτοπ...

Δεν έχουν πλέον κανένα απολύτως θέμα!

 

P.S: Η διαφορά του "έχω ακούσει στο παρελθόν" και του "ισχύει στο παρόν" είναι τεράστια!

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση σχετικα με τα asus. δεν θα ηταν καλυτερα να κοιταξω κατι σε Intel? οι ΑΜD εχω ακουσει εχουν πολλα θεματα με τν θερμανση σε λαπτοπ...

 

Αυτό που λες ίσχυε ως το 2008 και πιο πίσω.... Καμία σχέση πια. Αν φοβάσαι υπερθέρμανση απέφυγε οπωσδήποτε τα fanless laptop :shifty: :shifty: :shifty: :shifty:

Aν εξαιρέσεις τα Lenovo IdeaPad 100, δεν νομίζω να υπάρχουν laptops με χειρότερη ποιότητα κατασκευής (οθόνη / πληκτρολόγιο / πλαστικά) από τα φθηνά Dell Inspiron 3000 & 5000 Series!​

 

P.S: Αγοράζεις κάτι με σοβαρό πρόβλημα (ελαττωματική μητρική) που το αντιλαμβάνεσαι από την πρώτη μέρα χρήσης, δεν σου το αντικαθιστούν με καινούριο -όπως έπρεπε- και μετά ξαναπάς στην ίδια εταιρία κατασκευής για το καλό...after seal support της?

 

Δεν καταλαβαίνω την πόρωση αυτή  πολλών με τη Dell

 

Δηλαδή είναι προτιμότερο να αγοράσει κάτι με μέτρια ποιότητα κατασκευής (3000 5000 Inspiron) που βγάζει πιο συχνά προβλήματα (μια ματιά σε repair forums θα πείσει) αντί για κάτι πιο αξιόπιστο με νορμάλ εξυπηρέτηση service; Ρε παίδες σας κα@@ωνει να έρχεται ο τεχνικός σπίτι σας και να το διορθώνει μπροστά σας; Εμένα πάλι μου αρέσει να μη χρειαστώ πάρε δώσε με τεχνικούς επειδή θα αγοράσω καλή συσκευή, είτε είναι πλυντήριο είτε είναι ηλ. σκούπα, είτε λάπτοπ....

 

ΥΓ: Επί της ουσίας έχουν προταθεί πολλές φορές Dell 3000 και 5000 εδώ μέσα αλλά όταν ήταν πολύ καλές προτάσεις για τα λεφτά και τα specs τους. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάτι τέτοιο για να προτείνουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν πιστεύω πως το service της lenovo ή της asus είναι χειρότερο από την dell. Το να έρχεται τεχνικός σπίτι μου θα το θέλω σε καμιά κουζίνα ή ψυγείο κι όχι σε μια φορητή συσκευή. Επίσης, αν θέλω να αγοράσω κάτι, δεν θα έχω ως βασικό κριτήριο το service μα θα το λάβω υπ' όψιν μου φυσικά.

 

Φιλικά όλα αυτά και δίχως παρεξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν εξαιρέσεις τα Lenovo IdeaPad 100, δεν νομίζω να υπάρχουν laptops με χειρότερη ποιότητα κατασκευής (οθόνη / πληκτρολόγιο / πλαστικά) από τα φθηνά Dell Inspiron 3000 & 5000 Series!​

 

P.S: Αγοράζεις κάτι με σοβαρό πρόβλημα (ελαττωματική μητρική) που το αντιλαμβάνεσαι από την πρώτη μέρα χρήσης, δεν σου το αντικαθιστούν με καινούριο -όπως έπρεπε- και μετά ξαναπάς στην ίδια εταιρία κατασκευής για το καλό...after seal support της?

 

Καταραχας δεν ηταν DOA, το laptop ανοιγε, το κρατησα 3-4 μερες, εμπαινε κανονικα στα ubuntu που ειχε προεγκατεστημενα και αρχιζε να κολλαει το keyboard, το touchpad δεν δουλευε και αλλα κουλα. Αποδειχτηκε οτι εφταιγε motherboard στην πορεια. Ηρθε, την αλλαξε και τελος. Απο εκει και περα δεν δημιουργησε αλλα προβληματα για χρονια.

 

kstgr, οχι φιλε μου δεν με φτιανχει να ερχεται ο τεχνικος στο σπιτι αλλα θελω να ξερω πως αν τον χρειαστω θα ειναι εκει και η ταλαιπωρια μου θα ειναι μικρη, δεν θα τρεχω σε εξουσιοδοτημενα καταστηματα, μετα να περιμενω ποτε θα σταλθει το laptop απο αυτους στα κεντρικα τους, ποτε θα μου επιστραφει και αν θα το εχουν φτιαξει κιολας. Δεν εχω καμια ορεξη να τα ξανατραβαω αν γινει κατι.

Δεν ειναι πορωση με την Dell, ειναι η εξυπηρετηση τους, τοσα χρονια οσα laptop ειχα εγω ή φιλοι η μονη εταιρια που γλυτωσε ταλαιπωρια ειναι αυτη. 

 

Για αυτο ρωταω σε τι κατασταση ειναι σε αυτον τον τομεα οι εταιριες σημερα και θα ηθελα να μου απαντησετε σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταραχας δεν ηταν DOA, το laptop ανοιγε, το κρατησα 3-4 μερες, εμπαινε κανονικα στα ubuntu που ειχε προεγκατεστημενα και αρχιζε να κολλαει το keyboard, το touchpad δεν δουλευε και αλλα κουλα. Αποδειχτηκε οτι εφταιγε motherboard στην πορεια...

 ...

Πλάκα κάνεις!

Αυτό που περιγράφεις είναι ο ορισμός του DOA!

Επρεπε να σου το αλλάξουν Α Μ Ε Σ Ω Σ με άλλο!

Αλλαγή μητρικής σε καινούριο laptop και όλα ΟΚ αρκεί να γίνει σε...live show στο σπίτι!

Σας πουλάνε σαβούρες -με το φούμαρο του καλού after seal support- και τους λέτε και ευχαριστώ!

Aν είναι δυνατόν!

 

P.S: Μαγκιά τους πάντως αφού βρίσκουν ακόμα θιασώτες και μάλιστα...ένθερμους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι live show στο σπιτι και ανοησιες λες. Ετυχα στο ελλατωματικο, αλλαξε την motherboard και απο τοτε δεν ξαναχρειαστηκε κατι.

Το οτι δεν μου εδωσαν καινουριο δηλαδη σημαινει πως δεν εχουν καλο support για εσενα? Δεν ειναι καθολου φουμαρα, διοτι οταν χρειαστηκα κατι με εξυπηρετησαν αμεσα, δεν περιμενα ουτε καιρο ουτε στειλτο απο εδω και απο εκει το laptop.

 

Ουτε ειμαι κανενας fanboy της Dell, δεν με ενδιαφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μα τι live show στο σπιτι και ανοησιες λες. Ετυχα στο ελλατωματικο, αλλαξε την motherboard και απο τοτε δεν ξαναχρειαστηκε κατι.

2. Το οτι δεν μου εδωσαν καινουριο δηλαδη σημαινει πως δεν εχουν καλο support για εσενα? Δεν ειναι καθολου φουμαρα, διοτι οταν χρειαστηκα κατι με εξυπηρετησαν αμεσα, δεν περιμενα ουτε καιρο ουτε στειλτο απο εδω και απο εκει το laptop.

...

1. Αυτά με την...φοβερή εξυπηρέτηση στο σπίτι μπροστά σου κλπ εσύ τα έγραψες!

2. Για να καταλάβω: Αγοράζεις κάτι καινούριο, σου παρουσιάζει αμέσως ένα σωρό σοβαρά προβλήματα, η κατασκευάστρια εταιρεία δεν σου το αλλάζει με άλλο αλλά απλώς σου το επισκευάζει (δεν έχει σημασία που), και αυτό θεωρείται...άψογο after seal support?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DOA = refund or replacement

 

σε κανενος το χωριο δε σημαινει επισκευη

Μα αφού "Καταραχας δεν ηταν DOA, το laptop ανοιγε, το κρατησα 3-4 μερες, εμπαινε κανονικα στα ubuntu που ειχε προεγκατεστημενα και αρχιζε να κολλαει το keyboard, το touchpad δεν δουλευε και αλλα κουλα. Αποδειχτηκε οτι εφταιγε το motherboard..."
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Doa είναι dead on arrival. Να μην ανοίγει κάν.. Τωρα αν κάποιες εταιρίες προσφερονται να αλλάξουν με καινούριο ενα μηχάνημα που ανοίγει αλλά είναι ελαττωματικό ειναι σίγουρα προς τιμήν τους. Σίγουρα ομως δεν αποτελεί υποχρέωση τους.

 

Υ.γ. Σε περίπτωση που είναι ελαττωματικό κάτι και ο πελάτης θέλει καινούριο μηχάνημα (και καλά κάνει) υπάρχουν άλλες διατάξεις του νόμου που μπορει να επικαλεστεί επ ωφελεια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζα για το refund η replacement αλλα εφοσον το laptop δουλεψε κανονικα στην περιπτωση μου το αποτελεσμα ηταν ιδιο.

DOA ξερω να μην ανοιγει καν.

Τελος παντον, μια ερωτηση εκανα και τωρα εχει ξεφυγει off-topic ως συνηθως, ο καθενας θελει να πει το δικο του και να βγει απο πανω.

Δεν μπορω να κατσω να σπαμμαρω για 2 ωρες τωρα.

 

Μπορουμε να επιστρεψουμε στο θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...