Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους,οπως ανεφερα και πριν εχω και εγω προβλημα με το asus και συγκεκριμενα με την απεικονηση των χρωματων της οθονης που φαινονται χλωμα και με μια ελφρια αποχρωση του μπλε.Δεν θα μπω σε λεπτομερειες αλλα με τον τεχνικο μου καναμε τα παντα και τιποτα δεν λειτουργησε (,απο την προφανη, ρυθμιση χρωματων μεχρι επανεγκατασταση drivers καρτων γραφικων safe mode κτλ κτλ)

Το "ετσι ειναι η οθονη" δεν το δεχομαι.

hd tft οθονη ειναι, για ονομα του θεου εχω laptop 15ετιας και η οθονη ειναι αξιοπρεπεστατη.

 

Λεπτομερεια,απο περιεργεια συνδεσα το λαπτοπ με καλωδιο hdmi σε αλλη οθονη για να δω τι σημα στελνει,μπας και εχει θεμα η καρτα γραφικων αλλα οχι,το μονιτορ επερνε μια χαρα εικονα απ το λαπτοπ. 

 

Ηθελα απλα να δειτε μια φωτογραφια να μου πειτε την γνωμη σας.

Εχω το παλιο λαπτοπ (δεξια) και το καινουργιο (αριστερα)

H φωτογραφια παρολο π ειναι απο κινητο και δεν αποδιδει στο 100% αυτο το θλιβερο που βλεπω εγω, μπορει να σας δωσει μια γευση.

http://imgur.com/dPgSJLJ

 

Σημερα το επεστρεψα στο eshop, αν σας ενδιαφερει 8α σας ενημερωσω για την εξελιξη της διαδικασιας.

Επεξ/σία από katerina 1989
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή αναφέρα τη συγκεκριμένη επισήμανση, μου εξήγησε ότι στη φάση της επιλογής γλώσσας και άλλων προτιμήσεων, θα έπρεπε να δουλεύει.

...

Πες στον "τεχνικό" σου να χρησιμοποιήσει κανονικό ποντίκι στην εγκατάσταση και όλα θα πάνε ΟΚ...

Μολις εγκαταστήσει τα Windows θα δουλέψει κανονικά το  touchpad!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες στον "τεχνικό" σου να χρησιμοποιήσει κανονικό ποντίκι στην εγκατάσταση και όλα θα πάνε ΟΚ...

Μολις εγκαταστήσει τα Windows θα δουλέψει κανονικά το  touchpad!

Συγνώμη για την έκφραση αλλά @@ τεχνικός είναι κάποιος που αδυνατεί να εγκαταστήσει Windows επειδή δε δούλεψε το touchpad και δε σκέφτηκε να βάλει ποντικι.

 

Δε μου αρέσει να είμαι απόλυτος, αλλά αν ο τεχνικός ήταν τεχνικός έπρεπε να βάλει ποντίκι έτσι κι αλλιώς για να κάνει πιο άνετα τη δουλειά του.....

 

 

Κουφαθήκαμε και σήμερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες στον "τεχνικό" σου να χρησιμοποιήσει κανονικό ποντίκι στην εγκατάσταση και όλα θα πάνε ΟΚ...

Μολις εγκαταστήσει τα Windows θα δουλέψει κανονικά το  touchpad!

 Είπα εξ αρχής ότι πήγα σε κατάστημα που παρέχει τεχνική υποστήριξη σε η/υ. Και θα πλήρωνα. Συνεπώς, δεν είναι φίλος-φίλου "τεχνικός", ούτε "μου".

Μπροστά στη διαδικασία δεν ήμουν, όμως και στις 3 προσπάθειες η εγκατάσταση των windows δεν ήταν δυνατή. Δεν είπε ότι λόγω touchpad δεν προχώρησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ...Δεν είπε ότι λόγω touchpad δεν προχώρησε...

Που εκεί κόλλησε 1000% (εμμέσως πλήν σαφώς το είπε), δεν εξηγείται αλλώς!

 

P.S: To κακό είναι ότι λόγω κρίσης έχει γεμίσει η Αθήνα από τέτοιους "τεχνικούς" όχι μόνο για pc αλλά για τα πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που εκεί κόλλησε 1000% (εμμέσως πλήν σαφώς το είπε), δεν εξηγείται αλλώς!

 

P.S: To κακό είναι ότι λόγω κρίσης έχει γεμίσει η Αθήνα από τέτοιους "τεχνικούς" όχι μόνο για pc αλλά για τα πάντα!

 

Aυτή είναι μια υπόθεση που δε μπορώ να την επιβεβαιώσω. Μακάρι όμως να είναι έτσι και όλο αυτό να έχει αίσιο τέλος αύριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτή είναι μια υπόθεση που δε μπορώ να την επιβεβαιώσω. Μακάρι όμως να είναι έτσι και όλο αυτό να έχει αίσιο τέλος αύριο.

Σε κάθε περίπτωση προτού αποφανθεί κάποιος τεχνικός ότι υπάρχει πρόβλημα hardware πρέπει να κάνει minimum τα tests που αναφέρει ο @kstgr (http://www.insomnia.gr/topic/522438-βοηθεια-για-αγορα-φορητου-υπολογιστη/?p=54820377) αλλιώς δεν είναι τεχνικός και απλώς ταλαιπωρεί τον κόσμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φιλο απο Βιεννη, που θελει σωνει και καλα Apple MacBook και θελει να διαθεσει απο 900 εως 1100€ τι προτεινετε?

 

Θα δει διαφορα αν παει σε 8GB RAM αντι 4GB ή για αυτο που τον θελει θα ειναι υπερβολη?

 

Φορητοτητα, Football manager, word, surfing, movies τον ενδιαφερουν κυριως.

 

Apple MacBook Air 13.3 Core i5-5250U 8GB RAM 128GB SSD - 999 €

http://geizhals.de/apple-macbook-air-13-3-core-i5-5250u-mmgf2d-a-z0rh-early-2015-a1245667.html

 

Apple MacBook Air 13.3 Core i5-5250U 4GB RAM 128GB SSD - 888€  

http://geizhals.de/apple-macbook-air-13-3-core-i5-5250u-mjve2d-a-z0rh-early-2015-a1241081.html

( Ιδιο μοντελο με το λινκ, το εχει προσφορα στα 888€ η media markt εδω Βιεννη)

 

 

Ευχαριστω! 

Θα δει διαφορά σήμερα, αύριο και τα επόμενα χρόνια που θα το έχει...

Η ραμ είναι πάντα επένδυση, ενώ τα παραπάνω ghz της cpu αέρας(όχι και τόσο χρήσιμα) για απλή χρήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνει 5 χιλιάρικα μισθό στη Βιέννη, τα 100 ευρώ θα τον πειράξουν;

Απλώς με τα ίδια χρήματα, παίρνει καλύτερο σε τεχνικά χαρακτηριστικά με Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μηπως ειναι προβληματικη ολη η παρτιδα?

Όχι βέβαια! Πρoβληματικός είναι ο τεχνικός του @albireo!

 

...

Απλώς με τα ίδια χρήματα, παίρνει καλύτερο σε τεχνικά χαρακτηριστικά με Windows.

Mε ελάχιστα περισσότερα χρήματα αγοράζει πολύ καλύτερο: http://www.amazon.de/MSI-GS302M-16SR2-Notebook-Corei7-4720HQ-schwarz/dp/B00STTI8RG/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1461887339&sr=8-1&keywords=MSI+GS302M-16SR2+33%2C8+cm+(13%2C3+Zoll)+Notebook+(Intel+Corei7-4720HQ%2C+2%2C5GHz%2C+16GB+RAM%2C+256GB+SSD%2C+Intel+Iris+Pro%2C+Win+8.1)+schwarz

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι προσφορα το συνκεκριμενο;

 

Acer fhd i5 6300hq gtx 950m στα €750 http://www.skroutz.gr/s/8908535/Acer-Aspire-V5-591G-546P-i5-6300HQ-8GB-1TB-GeForce-GTX-950M-FHD-Linux.html

 

Θαρρω πως ναι αλλα θελω και την αποψιν σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...