Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση...επειδη το laptop προοριζεται για γονεις (ηλικιας 55+) πιστευεις οτι αξιζει το +50euro σε σχεση με το

LAPTOP HP 250 G4 M9S72EA 15.6'' INTEL DUAL CORE N3050 4GB 500GB FREE DOS

ρωταω γιατι το 50αρικο ειναι υπολογισιμη διαφορα...επισης απο θεμα αξιοπιστιας τα εμπιστευομαστε τα fujitsu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, είχα ζητήσει και παλιότερα τα φώτα σας για ένα laptop (με άμεση ανταπόκριση και ευχαριστώ πολύ γι' αυτό!) και τα χρειάζομαι ξανά.

 

όριο και πάλι τα 500 ευρώ περίπου, χρήση office, σερφάρισμα, editing φωτογραφιών στο photoshop, αγορά από ελλάδα

 

το lenovo του eshop τα καλύπτει αυτά?

 

http://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-g50-80-80e5033rpb-156-intel-core-i5-5200u-4gb-500gb-free-dos-p-PER.910597?

 

Όταν λέω editing στο photoshop, εννοώ ανοίγω μια φωτογραφία και διορθώνω λίγο το φωτισμό κλπ. Λίγα πράγματα δλδ. Τα σηκώνει η κάρτα του lenovo ή πρέπει να πάω αλλού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα θα ηθελα τις πιο φτηνες επιλογες απο Ελλαδα για 15.6" laptop...Χρηση ΜΟΝΟ σερφαρισμα...

http://www.e-shop.gr/laptop-hp-250-g4-m9t00ea-156-hd-intel-dual-core-3825u-4gb-500gb-free-dos-p-PER.901338στα 299. Μη πας παρακάτω, αυτό είναι άριστο για αυτά που ζητάς.

Καλησπέρα, είχα ζητήσει και παλιότερα τα φώτα σας για ένα laptop (με άμεση ανταπόκριση και ευχαριστώ πολύ γι' αυτό!) και τα χρειάζομαι ξανά.

 

όριο και πάλι τα 500 ευρώ περίπου, χρήση office, σερφάρισμα, editing φωτογραφιών στο photoshop, αγορά από ελλάδα

 

το lenovo του eshop τα καλύπτει αυτά?

 

http://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-g50-80-80e5033rpb-156-intel-core-i5-5200u-4gb-500gb-free-dos-p-PER.910597?

 

Όταν λέω editing στο photoshop, εννοώ ανοίγω μια φωτογραφία και διορθώνω λίγο το φωτισμό κλπ. Λίγα πράγματα δλδ. Τα σηκώνει η κάρτα του lenovo ή πρέπει να πάω αλλού?

στα 410 είναι πολύ καλό το lenovo.

αφού μιλάμε για λίγα πράγματα στο photoshop θα σε καλύψει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 410 είναι πολύ καλό το lenovo.

αφού μιλάμε για λίγα πράγματα στο photoshop θα σε καλύψει μια χαρά.

 

Με δεδομένο ότι υπάρχει η δυνατότητα να πάμε μέχρι τα 500 ευρώ, είδα και αυτό:

 

http://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=89806&pcode=SHOW_PROD89806

 

γνώμες? Είναι καλύτερο από το G50-80 του eshop και το κυριότερο: αξίζει τα 100 ευρώ παραπάνω ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεδομένο ότι υπάρχει η δυνατότητα να πάμε μέχρι τα 500 ευρώ, είδα και αυτό:

 

http://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=89806&pcode=SHOW_PROD89806

 

γνώμες? Είναι καλύτερο από το G50-80 του eshop και το κυριότερο: αξίζει τα 100 ευρώ παραπάνω ή όχι?

έχει + την ανεξάρτητη κάρτα γραφικών και την fhd οθόνη (αν σε ενδιαφέρει), αλλά έχει πολύ πιο αδύναμο επεξεργαστή.

δε θα έδινα +110 ευρώ για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγγραψα ένα μακροσκελές ποστ πάνω σε αυτό μερικά ποστ πριν . 

#16854

2 εγγυήσεις υπάρχουν . Η νόμιμη και η καλης λειτουργίας.

Η καλής λειτουργίας είναι του κατασκευαστή. Η νόμιμη είναι αυτή που σου δίνει το κατάστημα βάση νόμου και είναι  2 έτη.

Οποιοδήποτε κατάστημα θα μπορούσε να το παίξει ιστορία και να σου λέει ότι δε δικαιούσαι 2 χρονια εγγύηση βάση νόμου . Το χει κάνει μεγάλη αλυσίδα ηλεκτρικών συσκευών στην Ελλάδα . 

Ότι και αν συμβεί κάνεις μια καταγγελία στην γενική γραμματεία καταναλωτή και βρίσκεις το δίκιο . 

Συμβουλή : Μάθετε τα διακαιώματα σας αλλιώς θα στε το θύμα αυτού που τα ξέρει και προσπαθεί με τεχνάσματα να σας κάνει να πιστέψετε ότι δεν έχετε δικαιώματα .

 

Βασικά το παιδί στάθηκε σε κάτι διαφορετικό από αυτό που του απαντάς, με τις 2 εγγυήσεις. Στάθηκε στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω εγώ, όχι δηλαδή την εμφάνιση βλάβης κατά τη διάρκεια της εγγύησης, αλλά την παραλαβη ελαττωματικου προϊόντος. Ναι, φίλε μου, σ αυτή την περίπτωση δυστυχώς θα πρέπει να βγάλεις άκρη με τους τρομπες. Γι αυτό, όλοι ελεγχετε πολύ καλά αυτό που παραλαμβάνετε, πριν πληρώσετε. Να ελαχιστοποιησετε όσο γίνεται τις πιθανότητες. Πάμε τώρα πίσω στο δικό μου θέμα, μίλησα με τη γενική γραμματεία καταναλωτή και ας ενημέρωσω όλα τα παιδιά για να γνωρίζουν σε περίπτωση που πάθουν κάτι παρόμοιο με εμένα,και να υπάρχει feedback.

 

Μίλησα μαζί τους, και ενημέρωσα για το πλήρες συμβάν. Και έχουμε τα εξής δεδομένα.

1ον πράγματι doa δε δικαιουμαστε, αν δε μας το προσφέρει ο πωλητής. Άρα, εκεί, προσωπικά δε μπορώ να πατήσω, για να ζητήσω αντικατάσταση.

2ον δικαιουμαστε υπαναχωρηση και επιστροφή χρημάτων. Και ας επεστραφη το λάπτοπ με αιτιολογία από μένα το ελάττωμα, το οποίο αυτοί ονόμασαν "βλάβη". Η υπάλληλος μου είπε ότι η ελαττωματικη κατάσταση του προϊόντος που παρέλαβα, δε μου στερει το δικαίωμα να υπαναχωρησω, ίσα ίσα που ένα λόγο παραπάνω έχω γιατί το προϊόν δε με καλύπτει στην κατάσταση που το παρέλαβα. Άρα καταρριπτεται το επιχείρημα του e-shop.gr ότι επειδή το επέστρεψα λόγω βλάβης, δε δικαιουμαι υπαναχωρηση.

 

3ον μου είπε να κάνω άμεσα καταγγελία μέσω του σαιτ τους, με πλήρες ιστορικό σε ότι έχει συμβεί, ώστε να αναλάβει το θέμα ο ειδικός που τα τρέχει, και παράλληλα να το κοινοποίησω στο e-shop.gr. Συνήθως, φέρονται διαφορετικά αφότου ενημερωθούν για την καταγγελία. Όπως και να χει θα στηριχτω στο δικαίωμα υπαναχωρησης για την επιστροφή των χρημάτων μου. Αυτό μου έδωσε να καταλάβω η κοπέλα.

 

Κάτι τελευταίο. Αν για οποιοδηποτε λόγο, σας καθυστερησουν τη διαδικασία επιδιόρθωσης κτλ, πάνω από 14 ημέρες, δικαιουστε άμεση αντικατάσταση προσωρινά με άλλο λάπτοπ. Και αν τραβήξει το πράμα πολύ ακόμα, δικαιουστε επιστροφή χρημάτων. Αυτά μου είπε, ότσν της ανέφερα ότι περιμένω 18 μέρες αφότου έχω επιστρέψει το λάπτοπ πισω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν μαρκα ποια θεωρείται καλυτερη? Lenovo ή dell? Οταν λεω καλυτερη εννοω ποιο λαπτοπ θα βγαλει την 5ετια..Ειμαι αναμεσα στο lenovo g50-80 με i5 επεξαργαση και καρτα γραφικων intel hd 5500 και στο dell inspiron 15 5000 series 5558 με τα ιδια σχεδον χαρακτηριστικα.Κ τα δυο απο media markt στα 499€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν μαρκα ποια θεωρείται καλυτερη? Lenovo ή dell? Οταν λεω καλυτερη εννοω ποιο λαπτοπ θα βγαλει την 5ετια..Ειμαι αναμεσα στο lenovo g50-80 με i5 επεξαργαση και καρτα γραφικων intel hd 5500 και στο dell inspiron 15 5000 series 5558 με τα ιδια σχεδον χαρακτηριστικα.Κ τα δυο απο media markt στα 499€.

δε μπορεί να στο εγγυηθεί κανείς αυτό.

εγώ θα πήγαινα στο lenovo για την ευκολία του καθαρισμού αλλά και γιατί την εμπιστεύομαι, αλλά και πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο.

 

γιατί δε κοιτας το λενοβο απο το eshop στα 409, τουλάχιστον να γλιτώσεις 90 ευρώ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση...επειδη το laptop προοριζεται για γονεις (ηλικιας 55+) πιστευεις οτι αξιζει το +50euro σε σχεση με το

LAPTOP HP 250 G4 M9S72EA 15.6'' INTEL DUAL CORE N3050 4GB 500GB FREE DOS

ρωταω γιατι το 50αρικο ειναι υπολογισιμη διαφορα...επισης απο θεμα αξιοπιστιας τα εμπιστευομαστε τα fujitsu;

Nαι, το http://www.e-shop.gr/laptop-fujitsu-lifebook-a514-156-intel-core-i3-4005u-4gb-500gb-no-os-p-PER.923410?utm_campaign=newsletter160113&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=1-foritoi+ipologistes&utm_content=1.6-laptop+fujitsu+lifebook+a514+156+intel+core+i3+4005u+4gb+500gb+no+os είναι καλύτερο σε όλα τα επίπεδα και φυσικά αξίζει σίγουρα τα +50 €...

Με δεδομένο ότι υπάρχει η δυνατότητα να πάμε μέχρι τα 500 ευρώ, είδα και αυτό:

 

http://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=89806&pcode=SHOW_PROD89806

 

γνώμες? Είναι καλύτερο από το G50-80 του eshop και το κυριότερο: αξίζει τα 100 ευρώ παραπάνω ή όχι?

Φυσικά και είναι καλύτερο, Full HD οθόνη, τετραπύρηνος επεξεργαστής, ανεξάρτητη κάρτα γραφικών, 8GB μνήμη, καλύτερη ποιότητα κατασκευής (σειρά Ζ) χαρακτηριστικά που δικαιολογούν απόλυτα τα +100 €...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχεις δικιο ειναι το ιδιο ακριβως απλα δεν εχει λογισμικο..Δεν γνωριζω να το περασω μονος μου..:/

Ναι εχεις δικιο ειναι το ιδιο ακριβως απλα δεν εχει λογισμικο..Δεν γνωριζω να το περασω μονος μου..:/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχεις δικιο ειναι το ιδιο ακριβως απλα δεν εχει λογισμικο..Δεν γνωριζω να το περασω μονος μου..:/

Ναι εχεις δικιο ειναι το ιδιο ακριβως απλα δεν εχει λογισμικο..Δεν γνωριζω να το περασω μονος μου..:/

 

 

Φίλος ή γνωστός σου που ξέρει, στη χειρότερη τεχνικός με πολύ λίγα χρήματα. Και γλιτώνεις και το bloatware

ακριβώς αυτό. Θα γλιτώσεις χρήματα και είναι μεγάλη υπόθεση ειδικά στις μέρες μας. Από εκεί και πέρα είναι δική σου απόφαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...