Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ προσωπικά προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω την επίσημη εισαγωγή του , με το "ελληνικό" του πληκτρολόγιο , τις γνησιες ετικες ασφαλειας και την εγγύηση του φυσικού καταστήματος και της ελληνικής αντιπροσωπείας.

Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω το "κάτι παραπάνω" (που πολύ συχνά είναι της τάξης του 30-40 ή και περισσότερο %) και ειδικά για τέτοιους λόγους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή +100 με 200€ σε αρκετές περιπτώσεις.

 

Κι άντε ας αγνοήσουμε το καπέλο στις τιμές.

 

Το φαινόμενο να μην έρχονται καν τα πιο καλά μοντέλα λάπτοπ, αυτά δλδ που είναι ενδιαφέροντα κι ελκυστικά σαν συνθέσεις και να έρχονται Μόνο αδιάφορες προτάσεις ή σαβουρες και μάλιστα στις τιμές που ανέφερα στην αρχή πώς μπορείς να το αγνοήσεις;

 

Υγ: ή να έρχονται πολύ καλά λάπτοπ και να εξαντλούνται αμέσως, λες και έφερε το μαγαζί 25 κομμάτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω το "κάτι παραπάνω" (που πολύ συχνά είναι της τάξης του 30-40 ή και περισσότερο %) και ειδικά για τέτοιους λόγους...

Που το ειδες το 30-40% ??? Κάνεις πλάκα τώρα ε?? Κανά 100σταρικο πάνω είναι περίπου. Εσύ το χεις δραματοποιήσει πια...

Δηλαδή +100 με 200€ σε αρκετές περιπτώσεις.

Κι άντε ας αγνοήσουμε το καπέλο στις τιμές.

Το φαινόμενο να μην έρχονται καν τα πιο καλά μοντέλα λάπτοπ, αυτά δλδ που είναι ενδιαφέροντα κι ελκυστικά σαν συνθέσεις και να έρχονται Μόνο αδιάφορες προτάσεις ή σαβουρες και μάλιστα στις τιμές που ανέφερα στην αρχή πώς μπορείς να το αγνοήσεις;

Υγ: ή να έρχονται πολύ καλά λάπτοπ και να εξαντλούνται αμέσως, λες και έφερε το μαγαζί 25 κομμάτια

Το ξαναλεω ότι προσωπικά προτιμώ να δώσω 470-499 ευρώ και να χω το κεφάλι μου ήσυχο παρά να δώσω 409 και να μπλεξω με το eshop. Δεν είναι δα και τραγική η διάφορα για την ψυχική μου ηρεμία.

Που το ειδες το 30-40% ??? Κάνεις πλάκα τώρα ε?? Κανά 100σταρικο πάνω είναι περίπου. Εσύ το χεις δραματοποιήσει πια...

Το ξαναλεω ότι προσωπικά προτιμώ να δώσω 470-499 ευρώ και να χω το κεφάλι μου ήσυχο παρά να δώσω 409 και να μπλεξω με eshop. Δεν είναι δα και τραγική η διάφορα για την ψυχική μου ηρεμία.

Που το ειδες το 30-40% ??? Κάνεις πλάκα τώρα ε?? Κανά 100σταρικο πάνω είναι περίπου. Εσύ το χεις δραματοποιήσει πια...

Το ξαναλεω ότι προσωπικά προτιμώ να δώσω 470-499 ευρώ και να χω το κεφάλι μου ήσυχο παρά να δώσω 409 και να μπλεξω με το eshop. Δεν είναι δα και τραγική η διάφορα για την ψυχική μου ηρεμία.

Όσο για τα καλά κομάτια που λες ότι φέρνουν λίγα μάλλον γινεται λογω capital controls και γενικά κρίσης. Δεν υπάρχουν πια λεφτα στην αγορά όπως παλιά κι ο κόσμος δεν ψωνιζει όπως παλιά τόσο καταναλωτικά. Γι αυτό και βλέπεις να φεύγουν αμέσως αυτά τα 25 κομμάτια. Είναι τόσο λίγα που δεν φτάνουν για όλη την αγοραστική αγορά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα του πεις του υπαλλήλου να πάει να γαργαληθεί και να σταματήσει την αποποίηση ευθυνών .

2 εγγυήσεις ισχύουν . 

Η εγγύηση του κατασκευαστή  που λέγεται  "εγγύηση καλής λειτουργίας" και η νόμιμη εγγύηση (που προβλέπεται απο την ελληνική και ευρωπαική νομοθεσία) με ελάχιστη διαρκεια 2 έτη . Βαση ελληνικής και ευρωπαικής νομοθεσίας. Είναι δικιά σου επιλογή ποια απο τις 2 εγγυήσεις θες να χρησιμοποιήσεις.

Όσον αφορά το DOA  ΝΑΙ ΔΕΝ υπάρχει νομικό πλαίσιο . Είναι κάτι που το δίνει αμα θέλει το κατάστημα . 

Η περίπτωση σου είναι απλή . Πάρε τηλέφωνο την γραμματεία του καταναλωτή να σου πουν τι να κάνεις και υπέβαλε καταγγελία σε αυτούς . Πολύ απλό .

 

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση και τις συμβουλές, απλά σε αυτά που γράφεις, και έτσι να τους πω για τις 2 εγγύησεις που έχω δικαίωμα, αυτή θα μου πούνε "ωραία, η δική μου εγγύηση σαν e-shop λέει αντικατάσταση πληκτρολογιου". Εγώ χρειάζομαι όπλα για να πιεσω για αντικατάσταση του ελαττωματικου λάπτοπ, γιατί δε θέλω επιδιόρθωση. Αλλιώς, τα χρήματα μου πίσω. Κάτι πάνω σ αυτό? Αυτά με τη γραμματεία του καταναλωτή, θα τα κάνω αύριο που θα τους πάρω τηλέφωνο να δω τι θα μου πουν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω την επίσημη εισαγωγή του , με το "ελληνικό" του πληκτρολόγιο , τις γνησιες ετικες ασφαλειας και την εγγύηση του φυσικού καταστήματος και της ελληνικής αντιπροσωπείας.

Mπερεδεύεις λίγο τα πράγματα....

 

Ανάλογα την πολιτική της εγγύησης του κάθε κατασκευαστή το να πάρεις ένα προιον παραεισαγωγής δεν έχει ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ διαφορά απο το να το παιρνές με το καπέλο της ελληνικής αντιπροσωπείας . 

 

Παραδείγματα που ισχύουν . Lenovo παραεισαγωγής απο ρουμανία καλύπτεται κανονικότατα απο την εδώ αντιπροσωπεία καθώς και απο οποιαδήποτε Ευρωπαική αντιπροσωπεία γιατί υπάρχει ευρωπαϊκή εγγύηση και δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ διαφορα στο μοντέλο . Ούτε καν Ελληνικό πληκτρολόγιο στην σειρά G50-80 . Όπως πωλείται στο εξωτερικό ΕΤΣΙ πωλείται και εδώ !

LG G2 αγορασμένο απο Γερμανία. Κανονική κάλυψη απο την εδώ αντιπροσωπία .Καμία διαφορά απο το ελληνικό και καλα μοντέλο .

 

Αυτά στα λέω απο προσωπική αποδεδειγμένη πείρα με τις εδώ αντιπροσωπίες .

 

Ασχετα με το νομικό πλαίσιο που δεν έχω βρει ξεκάθαρες πληροφορίες για αυτό . Το να αγοράσεις παραεισαγωγή πολλές φορές δεν έχει καμία διαφορά εφόσον πριν αγοράσουμε κατι παραεισαγωγή διαβάσουμε τους όρους της εγγύησης και πάρουμε τηλέφωνο και την εδώ αντιπροσωπεία για να μας πει τι ισχύει με την Εγγύηση σε ευρωπαικό επίπεδο. Αν το προϊόν καλύπτεται με Πανευρωπαϊκή εγγύηση ή ψάχνουμε τους όρους στο ευρωπαικό site του κατασκευαστή .

Ξαναλέω αφήνω στην άκρη το νομικό πλαίσιο γιατί αν ο νόμος μιλάει για Ευρωπαική εγγύηση παντού τότε το πραγμα αλλάζει υπέρ μας . 

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση και τις συμβουλές, απλά σε αυτά που γράφεις, και έτσι να τους πω για τις 2 εγγύησεις που έχω δικαίωμα, αυτή θα μου πούνε "ωραία, η δική μου εγγύηση σαν e-shop λέει αντικατάσταση πληκτρολογιου". Εγώ χρειάζομαι όπλα για να πιεσω για αντικατάσταση του ελαττωματικου λάπτοπ, γιατί δε θέλω επιδιόρθωση. Αλλιώς, τα χρήματα μου πίσω. Κάτι πάνω σ αυτό? Αυτά με τη γραμματεία του καταναλωτή, θα τα κάνω αύριο που θα τους πάρω τηλέφωνο να δω τι θα μου πουν.

Πάρε εκεί πυο σου πα τηλ . Αυτοί ξέρουν καλύτερα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπερεδεύεις λίγο τα πράγματα....

Ανάλογα την πολιτική της εγγύησης του κάθε κατασκευαστή το να πάρεις ένα προιον παραεισαγωγής δεν έχει ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ διαφορά απο το να το παιρνές με το καπέλο της ελληνικής αντιπροσωπείας . 

Παραδείγματα που ισχύουν . Lenovo παραεισαγωγής απο ρουμανία καλύπτεται κανονικότατα απο την εδώ αντιπροσωπεία καθώς και απο οποιαδήποτε Ευρωπαική αντιπροσωπεία γιατί υπάρχει ευρωπαϊκή εγγύηση και δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ διαφορα στο μοντέλο . Ούτε καν Ελληνικό πληκτρολόγιο στην σειρά G50-80 . Όπως πωλείται στο εξωτερικό ΕΤΣΙ πωλείται και εδώ !

LG G2 αγορασμένο απο Γερμανία. Κανονική κάλυψη απο την εδώ αντιπροσωπία .Καμία διαφορά απο το ελληνικό και καλα μοντέλο .

Αυτά στα λέω απο προσωπική αποδεδειγμένη πείρα με τις εδώ αντιπροσωπίες .

Ασχετα με το νομικό πλαίσιο που δεν έχω βρει ξεκάθαρες πληροφορίες για αυτό . Το να αγοράσεις παραεισαγωγή πολλές φορές δεν έχει καμία διαφορά εφόσον πριν αγοράσουμε κατι παραεισαγωγή διαβάσουμε τους όρους της εγγύησης και πάρουμε τηλέφωνο και την εδώ αντιπροσωπεία για να μας πει τι ισχύει με την Εγγύηση σε ευρωπαικό επίπεδο. Αν το προϊόν καλύπτεται με Πανευρωπαϊκή εγγύηση ή ψάχνουμε τους όρους στο ευρωπαικό site του κατασκευαστή .

Ξαναλέω αφήνω στην άκρη το νομικό πλαίσιο γιατί αν ο νόμος μιλάει για Ευρωπαική εγγύηση παντού τότε το πραγμα αλλάζει υπέρ μας . 

 

Πάρε εκεί πυο σου πα τηλ . Αυτοί ξέρουν καλύτερα .

Μια χαρά τα γνωρίζω ολα αυτα που μου λες και θα σου πω το εξής..το δικό μου lg g2 αγορασμενο από σκρουτζομαγαζο με πρόβλημα που είχε απλά το φτιάξανε. Σε γνωστου μου αγορασμενο από Γερμανό του το αντικατέστησαν. Ο νοων νοητω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα γνωρίζω ολα αυτα που μου λες και θα σου πω το εξής..το δικό μου lg g2 αγορασμενο από σκρουτζομαγαζο με πρόβλημα που είχε απλά το φτιάξανε. Σε γνωστου μου αγορασμενο από Γερμανό του το αντικατέστησαν. Ο νοων νοητω.

Προφανώς θα έχεις 5 εμπειρίες που σε έφεραν να πιστεύεις αυτά που πιστεύεις, αλλά ειδικά για το G2, δεν έκαναν αντικατάσταση στο 32άρι μέχρι να ξεκινήσει εισαγωγή στην Ελλάδα. Απλώς το θυμίζω, δεν λέω ότι δεν ξέρεις τι λες προφανώς.  :)

 

Όσοι περιμένετε να παραλάβετε από e-shop, έχετε υπ' όψιν και τις απεργίες που έκατσαν στη μέση. Εμένα το λαπτοπ μου έχει κολλήσει στην Πρέβεζα από την προηγούμενη εβδομάδα. Ελπίζω αύριο να έχω νέα τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν ειμαι λατρεις της amd εχουμε κατι αναλογο σε αυτα τα χρηματα σε ιντελ-nvidia?ρωταω δεν ξερω τις επιδοσης της amd...θα μπορει να σταθει σε αυτα που θελω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Θα ηθελα την βοηθεια σας για την αγορα νεου λαπτοπ. Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα τρια καθως τα χρηματα που θα διαθεσω ειναι 350-500 ευρω. Η χρηση που σκοπευω να κανω ειναι ταινιες σερφαρισμα αντε και κανα minecraft. (Το lol το σταματησα :ρ ) 

 


 


 


 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν αγορασω απο τα eshop και δεν εχει λογισμικο ποσο περιπου θα κοστισει να μου περασουν τα windows 10. Αν σε αυτα τα λεφτα εχετε να μου προτείνετε κατι καλυτερο με επεξαργαστη i3 ή i5 (καθως απο οτι διαβαζω ειναι οτι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα) θα με βοηθoύσατε πολυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα γνωρίζω ολα αυτα που μου λες και θα σου πω το εξής..το δικό μου lg g2 αγορασμενο από σκρουτζομαγαζο με πρόβλημα που είχε απλά το φτιάξανε. Σε γνωστου μου αγορασμενο από Γερμανό του το αντικατέστησαν. Ο νοων νοητω.

Ίδιο πρόβλημα ;  Παίζει ρόλο πρώτον και δεύτερον η LG έχει όρο για τα εισαγόμενα ότι κάνει μόνο επισκευή . Το point είναι ότι  υπάρχουν ετιαρίες που δεν αλλάζει τίποτα στους όρους εγγύησης . Οπότε μην τα τσουβαλιάζουμε όλα ! Όσον αφορά την LG είτε επισκευή είτε αντικατάσταση το θέμα είναι να στο φτιάξουν και αν θες να μην στο επισκευάσουν αλλά να στο αντικαταστήσουν μπορείς να το ζητήσεις σύμφωνα με την νομοθεσία για την νόμιμη εγγύηση στο κατάστημα ! :)

 

Όσο για τα lenovo δεν υπάρχει κανένας όρος τίποτα διαφορετικό μεταξύ παραεισαγωγής και επίσημης εισαγωγής . Αυτό μου το διαβεβαίωσαν  και επίσης αν διαβάσεις τους όρους στο site μιλάνε για κοινή ευρωπαϊκή Εγγύηση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το ειδες το 30-40% ??? Κάνεις πλάκα τώρα ε?? Κανά 100σταρικο πάνω είναι περίπου...

Kάνα 100άρικο πάνω τα low budget, για δες όμως αυτά π.χ. του 1000άρικου στο εξωτερικό πόσο τα βρίσκεις εδώ?

Επειδη δεν ειμαι λατρεις της amd εχουμε κατι αναλογο σε αυτα τα χρηματα σε ιντελ-nvidia?ρωταω δεν ξερω τις επιδοσης της amd...θα μπορει να σταθει σε αυτα που θελω?

https://www.computeruniverse.net/products/90597074/msi-cx61-2pci545fd.asp 523 € + 11.99 € αν πληρώσεις με Bank Transfer ή + 20.53 € αν πληρώσεις με PayPal.

http://www.atelco.de/38%2C1-40%2C39+cm+%2815-15%2C9%29/235191/MSI+CX61-2PCi545FDW+%280016GD-SKU112%29.article?ref=58&pvid=kq4x7t8bw_ij8ombsm&gclid=COK014u5qcoCFWXkwgodf_EH3Q  529 € + 11.99 € μεταφορικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως άμεσα διαθέσιμο βλέπω αυτό

http://www.digideli.gr/best_prices/Laptops_best/Asus-K751LX-TY009D-Intel-59717

με NVIDIA GeForce GTX 950M

Αξίζει?

πολλά τα χρήματα και ο επεξεργαστής αυτός είναι για άλλη κατηγορία λάπτοπ.

 

Kosta όταν λες ότι τα Lenovo με τις ΤΝ οθόνες είχαν προβλήματα, τι είδους;

απο τη στιγμή που αυτό είναι ips δεν εχει να κανει, μη σε ανησυχεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδιο πρόβλημα ;  Παίζει ρόλο πρώτον και δεύτερον η LG έχει όρο για τα εισαγόμενα ότι κάνει μόνο επισκευή . Το point είναι ότι  υπάρχουν ετιαρίες που δεν αλλάζει τίποτα στους όρους εγγύησης . Οπότε μην τα τσουβαλιάζουμε όλα ! Όσον αφορά την LG είτε επισκευή είτε αντικατάσταση το θέμα είναι να στο φτιάξουν και αν θες να μην στο επισκευάσουν αλλά να στο αντικαταστήσουν μπορείς να το ζητήσεις σύμφωνα με την νομοθεσία για την νόμιμη εγγύηση στο κατάστημα ! :)

Όσο για τα lenovo δεν υπάρχει κανένας όρος τίποτα διαφορετικό μεταξύ παραεισαγωγής και επίσημης εισαγωγής . Αυτό μου το διαβεβαίωσαν  και επίσης αν διαβάσεις τους όρους στο site μιλάνε για κοινή ευρωπαϊκή Εγγύηση .

 

Τότε γιατί του παιδιού πιο πάνω με το χαλασμένο πληκτρολόγιο δεν του το αντικαθιστούν? Μήπως γιατί η γραμμή είναι ίδια κι εδώ? Ότι δεν εισάγεται επίσημα γιοκ αντικατάσταση. Τρεχα γυρευε εσύ μετά ακρη με eshop κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Καλησπερα! Θα ηθελα την βοηθεια σας για την αγορα νεου λαπτοπ. Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα τρια καθως τα χρηματα που θα διαθεσω ειναι 350-500 ευρω. Η χρηση που σκοπευω να κανω ειναι ταινιες σερφαρισμα αντε και κανα minecraft. (Το lol το σταματησα :ρ ) 
 
 
 
 
Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν αγορασω απο τα eshop και δεν εχει λογισμικο ποσο περιπου θα κοστισει να μου περασουν τα windows 10. Αν σε αυτα τα λεφτα εχετε να μου προτείνετε κατι καλυτερο με επεξαργαστη i3 ή i5 (καθως απο οτι διαβαζω ειναι οτι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα) θα με βοηθoύσατε πολυ!!

 

https://www.computeruniverse.net/products/90634297/lenovo-ideapad-500-15acz-80k4001pge.asp (με λειτουργικό) 499 € + 11.99 € αν πληρώσεις με Bank Transfer ή + 20.53 € αν πληρώσεις με PayPal

 

https://www.computeruniverse.net/products/90625288/lenovo-thinkpad-e555-20dh0034ge.asp (χωρίς λειτουργικό) 499 € + 11.99 € αν πληρώσεις με Bank Transfer ή + 20.53 € αν πληρώσεις με PayPal

 

http://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=89806&pcode=SHOW_PROD89806 (χωρίς λειτουργικό) 519 €

 

https://www.computeruniverse.net/products/90597074/msi-cx61-2pci545fd.asp (χωρίς λειτουργικό) 523 € + 11.99 € αν πληρώσεις με Bank Transfer ή + 20.53 € αν πληρώσεις με PayPal. 

 

http://www.atelco.de/38%2C1-40%2C39+cm+%2815-15%2C9%29/235191/MSI+CX61-2PCi545FDW+%280016GD-SKU112%29.article?ref=58&pvid=kq4x7t8bw_ij8ombsm&gclid=COK014u5qcoCFWXkwgodf_EH3Q  (χωρίς λειτουργικό) 529 € + 11.99 € μεταφορικά

 

http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/laptops/all-laptops/HP-Pavilion-15-ab102nv-Laptop-AMD-A10-8700P-4-GB-1-TB-R7-M360.htm (με λειτουργικό) 549 €

 

Τότε γιατί του παιδιού πιο πάνω με το χαλασμένο πληκτρολόγιο δεν του το αντικαθιστούν? Μήπως γιατί η γραμμή είναι ίδια κι εδώ? Ότι δεν εισάγεται επίσημα γιοκ αντικατάσταση. Τρεχα γυρευε εσύ μετά ακρη με eshop κλπ...

Γιατί τον βρήκαν ας πούμε...πολύ χαμηλών τόνων και το παίζουν...λαλάκες?

 

P.S: Σε εξυπηρέτησαν ποτέ στην Ελλάδα λέγοντας "Σας παρακαλώ μήπως θα μπορούσατε να..."?

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...