Προς το περιεχόμενο

Προβληματάκι με usb boot


lepaterious

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Έχω κάτι μέρες που προσπαθώ να κάνω τον υπολογιστή να bootarei από το usb και δεν γίνεται, Παλιότερα το έκανε και δεν είχα θέμα...

1)Δοκίμασα 4 διαφορετικά boot creators(yumi-unebootin-xboot-universal usb).Και 3 διαφορετικά στικάκια.. και σε όλες τις θύρες 

2)Άλλαξα το boot order από το bios.

3)Δοκίμασα με πολλές διανομές άλλα ατύχησα.

4)Δεν έχω "σιντιερα" πλέον για να δοκιμάσω με cd..

H μητρική είναι η gigabyte GA-N650SLI-DS4

Επίσης το θέμα είναι ότι δεν μου βγάζει κάποιο failure όταν πάει να μπουτάρει άπλα κολλάει και αναβοσβήνει η παύλα ίσως βλέπει το stick άλλα για κάποιο λόγο δεν ξεκιναει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαζω αυτο που είναι προεπιλογή απο τα προγράμματα που το κάνει μόνο του σε fat32 και μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει fedora, slitaz, mint και κάνα δυο ακομα. Παλιότερα ότι και να πέρναγα το bootare


φυσικά έχω αποφύγει στικακι μεγάλου χώρου και δοκιμάζω με 3 στικακια που είναι 1 γίγα και 2 γιγα


δοκίμασα επίσης τα στικακια σε vbox και δουλευει μια χαρά το boot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε μένα το unebootin μου έκανε διάφορα προβλήματα. Για δοκίμασε και αυτό εδώ για να φτιάξεις τα usb

 

http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα και αυτο που αναφερεις check αλλα χωρις αποτελεσμα... Να αναφερω οτι το usb το φτιαχνω μεσω windows οπως και παντα και καποτε λειτουργουσε... 

 

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα.Κάνε το partition logical και όχι primary διαμορφωμένο σε fat32.

 

Προσπαθησα να το κανω αλλα δεν το κανει 

post-201035-0-67537900-1395334083_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες, δοκίμασε και αυτό εδώ. Ένα ίδιο εργαλείο χρησιμοποιεί και η Fedora (το οποίο μου είχε δουλέψει άψογα). Υπάρχει και portable έκδοση, οπότε δεν θα χρειαστεί και εγκαταστήσεις κάτι (συνεπώς, δεν έχεις να φοβηθείς για κάποια ζημιά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες, δοκίμασε και αυτό εδώ. Ένα ίδιο εργαλείο χρησιμοποιεί και η Fedora (το οποίο μου είχε δουλέψει άψογα). Υπάρχει και portable έκδοση, οπότε δεν θα χρειαστεί και εγκαταστήσεις κάτι (συνεπώς, δεν έχεις να φοβηθείς για κάποια ζημιά).

Το δοκιμασα και ουτε αυτο δουλευει....

 

Επισης με ενα αλλο στικακι που δοκιμασα μου λεει το εξης.. μονο με αυτο το στικακι μου το εβγαλε αυτο

post-201035-0-83122900-1395357854_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασα επίσης τα στικακια σε vbox και δουλευει μια χαρά το boot

* Αφού σε vbox δουλεύει το πρόβλημα δεν είναι στο στικάκι αλλά στο PC. Για 100% σιγουριά θα μπορούσες να το δοκιμάσεις και σε κάποιο άλλο PC;

* Αφού παλαιότερα δούλευε το πρόβλημα δεν είναι στην ικανότητα/δυνατότητα του PC να εκκινήσει από το USB. Άλλωστε ο OP λέει ότι άλλαξε τη σειρά εκκίνησης στο BIOS.

 

Θα μπορούσαμε λοιπόν να συμπεράνουμε ότι έχει κάποιο πρόβλημα το hardware (πχ χάλασε κάτι στη μητρική ή κάτι τέτοιο). Δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο αλλά δεν είμαι και ειδήμων στα χαρντγουερικά.

 

Όμως σύμφωνα με το screenshot από το τελευταίο μήνυμα, το syslinux φαίνεται να δουλεύει άρα πράγματι εκκινεί από το USB οπότε το πρόβλημα ίσως είναι κάποιου αλλού. Βρήκα αυτή τη σελίδα: http://techie-buzz.com/how-to/syslinux-no-default-ui-error-fix.html που ίσως σε βοηθήσει. Αν όχι δοκίμασε να βάλεις το μήνυμα λάθους που φαίνεται στο screenshot σε μια μηχανή αναζήτησης. Βρίσκω πολλούς που έχουν το ίδιο πρόβλημα αλλά δεν δουλεύουν σε όλους όλες οι προτεινόμενες λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...