Προς το περιεχόμενο

Η ΕΕ αποχαιρετά την περιαγωγή από το 2015


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η επιτροπή Βιομηχανίας του ΕΚ ενέκρινε την Τρίτη νομοθεσία, σύμφωνα με την οποία οι κλήσεις, τα μηνύματα κειμένου και ηλεκτρονικού ταχυδρομείου από το εξωτερικό δεν θα κοστίζουν περισσότερο από μία κλήση ή ένα μήνυμα στην ίδια χώρα.

Οι νέοι κανόνες θα ισχύσουν από τον Δεκέμβριο του 2015, ενώ πρέπει πρώτα να εγκριθούν και από το ΕΚ αλλά και από το Συμβούλιο πριν τεθούν σε εφαρμογή. Η ΕΕ έχει περιορίσει σταδιακά τα τέλη περιαγωγής από το 2007. Περισσότερες πληροφορίες στο διάγραμμα.

 

Από το 2007, η νομοθεσία της ΕΕ έχει βοηθήσει ώστε να μειωθεί το κόστος των κλήσεων και των μηνυμάτων κατά 80% ενώ η περιαγωγή δεδομένων είναι έως και 91% φθηνότερη. Παρόλα αυτά, σύμφωνα με έρευνα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, το 28% των ανθρώπων που ταξιδεύουν στην ΕΕ, κλείνουν τα κινητά τους τηλέφωνα για να αποφύγουν τις χρεώσεις περιαγωγής, όταν επισκέπτονται μία ξένη χώρα.

 

Το διάγραμμα δείχνει πώς διαμορφώθηκαν οι ανώτατες τιμές περιαγωγής από την πρώτη νομοθεσία της ΕΕ, το 2007 μέχρι σήμερα.

 

Source.png Πηγή: http://www.europarl.europa.eu/news/el/news-room/content/20140318STO39202/html/%CE%97-%CE%95%CE%95-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%87%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-2015[/url]']Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δουν οι εταιρίες κινητής τι σημαίνει να μεταφέρει ο καταναλωτής την "έδρα" του στο εξωτερικό.

Συμβόλαιο με το μισό πάγιο στη Ρουμανία και χρήση στην Ελλάδα :)

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο νεο γενικά αλλα ας περιμένουμε να εγκριθούν πρώτα γιατι ορισμένες φορές βγαίνουν εμπόδια απο το πουθενά αλλα εντάξει πιστεύω οτι θα γίνει τελικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δουν οι εταιρίες κινητής τι σημαίνει να μεταφέρει ο καταναλωτής την "έδρα" του στο εξωτερικό.

Συμβόλαιο με το μισό πάγιο στη Ρουμανία και χρήση στην Ελλάδα :)

 

Τι λες ρε φίλε; και πώς θα καλείς Ελλάδα; με χρέωση εξωτερικού;

Και πώς θα σε καλούν κι οι φίλοι σου;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Εσύ ο από πάνω, το διάβασες το άρθρο; :P

Eγω το διαβασα, αλλα εξακολουθω να μη βρισκω απαντηση στο ερωτημα του nemo. Μπορεις να απαντησεις εσυ?
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μπερδευετε τη περιαγωγη με τις χρεώσεις.

Τη μεταφορά έδρας και λοιπα?

Θα ειμαι στο ξεωτερικό (πχ Ρουμανια) και θα καλώ Ελλάδα και θα χρεώνομαι οπως οταν ειμαι Ελλάδα και καλώ Ελλάδα, αυτό λέει το άρθρο παιδες

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είμαι εξωτερικό με ελληνικό νούμερο και με καλεί κάποιος από την Ελλάδα, θα συνεχίζω να χρεώνομαι και εγώ;

Όντως, αυτό δεν ξεκαθαρίζεται στο παραπάνω άρθρο. Απλά μιλάνε για τις χρεώσεις εξερχόμενων κλήσεων και για την αποστολή SMS. Για τις χρεώσεις εισερχόμενων κλήσεων? Για τις data χρεώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που κανει η Ο2 δλδ. Καλά οι χρεώσεις στην Ελλάδα δεν υπάρχουν..... Αφού με συμφέρει οταν έρχομαι να χρησιμοποιώ το σλοβακικο νούμερο ...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν έλεγαν ότι θα γινόταν από το καλοκαίρι του 2014;;;. Και μετά το πήραν πίσω

 

Αρχικά http://www.digitalspy.co.uk/tech/news/a490095/eu-to-scrap-mobile-roaming-charges-in-2014.html

 

Και μετά http://www.digitalspy.co.uk/tech/news/a536677/eu-plans-to-scrap-roaming-charges-could-be-delayed-by-three-years.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Εσύ ο από πάνω, το διάβασες το άρθρο; :P

 

Απο πότε αποτελεί προυπόθεση;  :lol:

 

χαχαχαχαχ.... κάποιοι έχουν χάσει την μπαλίτσα εδώ μέσα....

 

κι όχι μόνο την έχουν χάσει, το παίζουν κ ξύπνιοι

 

λοιπόν, καταργείται η ΠΕΡΙΑΓΩΓΗ

όχι οι χρεώσεις εξωτερικού.... hellooooo....

 

άλλο το ένα, άλλο το άλλο...

 

Όταν είμαι εξωτερικό με ελληνικό νούμερο και με καλεί κάποιος από την Ελλάδα, θα συνεχίζω να χρεώνομαι και εγώ;

 

Όχι, αυτό λέει το άρθρο. Ότι καταργείται η περιαγωγή (αυτή ακριβώς η χρέωση).

Άσχετα που κάποιοι κατάλαβαν πως θα εξισωθούν οι τιμές εθνικών με διεθνών κλήσεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...