Προς το περιεχόμενο

Kali Linux nvidia drivers


maou28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα, έχω ένα πρόβλημα με το που πήγα να εγκαταστήσω του drivers τις nvidia, ακολούθησα κάποια βήματα συγκεκριμένα αυτά:

apt-get update
apt-get dist-upgrade
apt-get install -y linux-headers-$(uname -r)
apt-get install nvidia-kernel-dkms

sed 's/quiet/quiet nouveau.modeset=0/g' -i /etc/default/grub
update-grub
reboot

και όταν πήγε να κάνει επανεκκίνηση δεν έμπαινε στο Kali έχει μία μαύρη οθόνη και αναβοσβήνει μία μικρή γραμμή, τι πρέπει να κάνω για να μπορέσω να ξαναμπώ στο kali; Και γιατί έγινε αυτό; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όταν πήγε να κάνει επανεκκίνηση δεν έμπαινε στο Kali έχει μία μαύρη οθόνη και αναβοσβήνει μία μικρή γραμμή, τι πρέπει να κάνω για να μπορέσω να ξαναμπώ στο kali; Και γιατί έγινε αυτό; Ευχαριστώ

Μπες από κονσόλα, άλλαξε την γραμμή του grub και κάνε την όπως πριν και κάνε μια επανεκκίνηση.

 

Πιθανών

ή ο nvidia οδηγός δεν υποστηρίζει την κάρτα σου

ή το module δεν χτίστηκε (ή δεν φορτώνεται) σωστά.

 

Ίσως να χρειαστεί να απεγκαταστήσεις εντελώς τον nvidia οδηγό για να μπεις πάλι σε γραφικό περιβάλλον. Δοκίμασε πρώτα με την γραμμή στον grub και αν δεν πιάσει τότε προχώρα σε απεγκατάσταση.

 

ή ίσως χρειάζεται απλά ένα xorg.conf για να δουλέψει σωστά. Οπότε δοκίμασε και

sudo nvidia-xconfig
πριν απ' όλα τα παραπάνω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου jim_p δεν ξέρω τι σημαίνει αν το έχω σε navite, δεν το έχω εγκατεστημένο πάντως σε κάποιο virtaul machine, και φίλε μου dragonborn μου λες να μπω στην κονσόλα το θέμα είναι πως να μπω, δυστυχώς θα σας παιδέψω λίγο γιατί δεν είμαι προχωρημένος χρήστης προσπαθώ να γίνω, και πως θα απεγκαταστήσω τον nvidia; Συγνώμη που σας παιδεύω αλλά προσπαθώ να φτάσω σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο μέχρι τότε έχω πολλά να μάθω και να ρωτήσω, σίγουρα όμως πρέπει να μάθω και ορολογίες γιατί όταν ακούω για grub για native και διάφορα άλλα δεν ξέρω τι σημαίνουν, αλλά θα τα μάθω. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και την υπομονή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...