Προς το περιεχόμενο

Τεράστια επιστημονική ανακάλυψη φανερώνει τη στιγμή μετά τη γέννηση του Σύμπαντος


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω δεν μπορουν να βρουν το φαρμακο για τον καρκινο βρηκαν λεει τι εγινε πριν μερικα τρις χρονια χαχαχα.Μιλαμε η απολυτη μπαρουφα.δικαιολογουν τα δις που ξοδευονται γι αυτην την ερευνα που γινεται για αλλους σκοπους και οχι γοα να μαθουμε τι εγινε πριν τρις χρονια .Κανεις δεν μπορει να μαθει πως εγινε το συμπαν ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εδω δεν μπορουν να βρουν το φαρμακο για τον καρκινο βρηκαν λεει τι εγινε πριν μερικα τρις χρονια χαχαχα.Μιλαμε η απολυτη μπαρουφα.δικαιολογουν τα δις που ξοδευονται γι αυτην την ερευνα που γινεται για αλλους σκοπους και οχι γοα να μαθουμε τι εγινε πριν τρις χρονια .Κανεις δεν μπορει να μαθει πως εγινε το συμπαν ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ .

 

 

Brain-hurts-300x245.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα σοβαρολογειτε με τις αρρωστιες και την επιστημη?? το προσδοκιμο ζωης εχει αυξηθει.

Τραβατε καντε μια επεμβαση στο γονατο με μαχαιρι, σπαγγο και χωρις αναισθησια και παυσιπονα και ξαναμιλαμε για επιστημη.

Παν μετρο αριστο, δεν σου ειπε κανεις να μιλας ωρες στο κινητο, ουτε να τρως junk food καθε μερα, ουτε να παιρνεις ενα κουτι παυσιπονα επειδη κατι ενοιωσες, ουτε να κανεις ενα πακετο τσιγαρα με τρεις καφεδες την μερα, ουτε να αγχωνεσε μηπως αυριο βρεξει, ουτε να πλακωνεσε στα αντικαταθλιπτικα, ουτε να τρεχεις με 180 χλμ, ουτε να κανεις σουζες, ουτε να ξενυχτας μεχρι το πρωι στα φορουμ και να γεμιζουν σιγα σιγα τα νοσοκομεια οπως λες με αρρωστους και τραυματιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι θεωρίες για την δημιουργία τους κόσμου αναφέρονται στα πρώτα εκατομμυριοστά κλάσματα του δευτερολέπτου από την δημιουργία του. Κανένας δεν μπορεί και ούτε πρόκειται να πει "ΤΙ" πυροδότησε αυτήν την δημιουργία!

Εκεί λοιπόν υπάρχει χώρος για την θεολογία...!!

Η θεολογία μέχρι πρόσφατα καταλάμβανε πολύ περισσότερο χώρο (επειδή την έπαιρνε), από τη δημιουργία του κόσμου -όπως τη φαντάστηκε- μέχρι και τη δημιουργία του ανθρώπου. Πιεζόμενη, όμως, από την ανθρώπινη γνώση και τις επιστήμες, και μετά τα απανωτά updates και service packs, διαβάζουμε τώρα ότι ο μόνος τελικά χώρος που τις έχει απομείνει είναι... πριν το Big Bang! Ξέρετε, την εποχή που ο Θεός ένιωθε μόνος...
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου απαντας εσυ,εγω περισσευω.

 

Ακριβεστατα σε τι;

Φανταζομαι θα ηθελες να γινει αναφορα σε μυκητες,βακτηρια,σελαχια,καρχαριες,μπεκατσες κλπ...για να ειναι πιο ακριβης ε;

Εγώ θα ήθελα έστω μεταφορικά (lol), να είναι τουλάχιστον σε μια σειρά και όχι όπως φαντάζεται ο κάθε άσχετος. Και επίσης να σταματήσουμε να πιστεύουμε ότι είμαστε το κέντρο του σύμπαντος-γαλαξία..κλπ και των πάντων!

 

http://i.imgur.com/3KuZP4E.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα έστω μεταφορικά (lol), να είναι τουλάχιστον σε μια σειρά και όχι όπως φαντάζεται ο κάθε άσχετος. Και επίσης να σταματήσουμε να πιστεύουμε ότι είμαστε το κέντρο του σύμπαντος-γαλαξία..κλπ και των πάντων!

 

http://i.imgur.com/3KuZP4E.jpg

 

Περίπου μια χιλιετία (απο 390πΧ μέχρι 1514μΧ) χρειάστηκε να περάσει για να καταφέρει το ηλιοκεντρικό σύστημα να υπερισχύσει του γεωκεντρικού επειδή όποιος υποστήριζε το αντίθετο καιγόταν στην πυρά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα έστω μεταφορικά (lol), να είναι τουλάχιστον σε μια σειρά και όχι όπως φαντάζεται ο κάθε άσχετος. Και επίσης να σταματήσουμε να πιστεύουμε ότι είμαστε το κέντρο του σύμπαντος-γαλαξία..κλπ και των πάντων!

Δεν το'πιασα τι εννοεις λεγοντας ασχετους,κεντρα του συμπαντος κλπ...

ΑΛΛΑ για να λες εσυ,μαλλον ετσι θα ειναι.

Απευθυνομενος ομως σε μενα,δεν νομιζω να ανεφερα πουθενα οτι ειμαστε το κεντρο του συμπαντος,ουτε οτι φανταζομαι περι της μοναδικοτητας μας ως ανθρωπινο γενος.

Αντιθετως,να σου πω την προσωπικη μου αποψη,οτι ΠΙΣΤΕΥΩ οτι ο Θεος δεν παρουσιαστηκε μονο σε μας,αλλα και πιθανοττατα σε αλλες μορφες ζωης(ισως κατα  πολυ πιο αναπτυγμενες απο εμας),μεσα στο συμπαν που πιθανοτατα θα δημιουργησε.Ποιος θα μπορουσα να ειμαι αλλωστε,κανοντας κουμαντο το τι συμβαινει μεσα στο συμπαν κρινοντας τον ιδιο τον Θεο και τα εργα του;

Αν δημιουργησε πολλες χιλιαδες,ισως εκατομμυρια μορφες ζωης μεσα στο συμπαν,αυτο ειναι δικαιωμα του.Ενα δημιουργημα τοσων διαστασεων,λογικα να το σκεφτεις,σιγουρα δεν θα μπορουσε να γινει μονο για εναν πλανητη οπως η γη.

Μεχρι ομως να βρουμε αλλους πλανητες οπως την γη,ή και καλυτερους πιθανοτατα,εστιαζομαι σε αυτο που βλεπω,σε αυτο που μου εχει δειξει,με τον τροπο του.Αν γνωρισω αλλους πολιτισμους(χλωμο τοι βλεπω τουλαχιστον οσο εγω θα ζω),που και αυτοι με την σειρα τους θα εχουν να μοιραστουνε μαζι μας,δικα τους πραγματα,εχω ολη την ελευθερη σκεψη,να συνεργαστω μαζι τους.

Ειμαι απο τους ανθρωπους που λατρευω το συμπαν,και την ομορφια του,την σοφια με την οποια δημιουργηθηκε.

Αλλα να αρχιζω να Θεοποιω μια επιστημη,η οποια στηριζεται στον ανθρωπινο νου,δεν νομιζω οτι θα ηταν και κατι σημαντικο.Μια επιστημη,που αποκρυπτει συστηματικα οτι την βολευει,και βγαζει στην φορα,οτι την προμοταρει.

Αν η επιστημη εργαζοταν για το καλο της ανθρωποτητας,πολλα που ανεφερα,δεν θα υπηρχαν σημεραν ΚΑΝ!

Οταν θελεις να προαγεις την επιστημη,την υγεια,την εργασια,την δικαιοσυνη,τις καλυτερες συνθηκες διαβιωσης,κλπ,ΔΕΝ εχεις παρανομα εργαστηρια πειραματων,ουτε πυρηνικα οπλα(απειλωντας Θεους και δαιμονες),δεν μολυνεις την φυση,ανοιγεις ολα τα εργαστηρια του κοσμου δινοντας προσβαση σε καθε επιστημονα,Γιατρο,Καθηγητη κα,σε ΟΛΗ την γνωσιακη σου βασει δεδομενων,ΔΕΝ κλεβεις,ΔΕΝ εκμεταλευεσαι ανθρωπους με οποιαδηποτε μορφη,ΔΕΝ αναπτυσεις Ιους και Βιολογικα οπλα,χρησιμοποιεις καθαρες πηγες ενεργειας,ΔΕΝ εχεις κρυφες βασεις κατω απο την γη οροφους ολοκληρους με παρανομες και κρυφες δραστηριοτητες,ΔΕΝ αποκρυπτεις μυστικα κονδυλια δις και τρις ενω αδιαφορεις παραλληλα τι γινεται σε τρικοσμικες χωρες,και εναν καταλογο αμετρητο,που φανταζομαι καταλαβαινεις τι εννοω.

Αυτη λοιπον η Ελιτ της επιστημης,αν εκανε τα στοιχειωδη σημερα,θα μπορουσα να τις δωσω περισσοτερη αξια απο οτι θα μπορουσε να τις αρμοζει.

Αναγνωριζω τις προσπαθειες,εφευρεσεις,κ.α, ανιδιοτελων ανθρωπων,που δεν κρυβονται απο κανεναν,και δεν αποκρυπτουν τιποτε απο κανεναν.

Για τους αλλους,απλα αδιαφορω.

Ειμαστε τοσο μικροι και σε μεγεθος,αλλα και σε σοφια του Νου,ωστε να πιανουμε επιδερμικα ενα Θεοπνευστο βιβλιο,οπως η Αγια Γραφη,να το ερμηνευουμε,αλλα και να συμπεριφερομαστε με τροπο αλαζωνικο,και προκαλωντας κακο στον συνανθρωπο μας,απο την στιγμη που μας εχει απαγορευθει.(φυσικα εννοω ολους τους αλαζονες της παγκοσμιας Ιστοριας ταξεις κοινωνικες,οι οποιες εγκληματισαν εναντι της ανθρωποτητας,με οποιον τροπο αυτο θα μπορουσε να εκφραστει).Ειτε λεγεται Ισλαμ,ειτε λεγεται Μεσαιωνας,ειτε λεγεται Καγκουρια και'γω δεν ξερω πως αλλιως!

Μαθαινουμε γραμματα,και μορφωνομαστε για να γινουμε καλυτεροι,και οχι να μεινουμε προσηλωμενοι στα λαθη του παρελθοντος!Απο οποιους,κι αν γινανε.Ολοι εγκληματισαν εναντιον της ανθρωποτητας,και συνεχιζουν να εγκληματουν(ειτε Αθεοι,ειτε Ενθεοι).Το μισος,η Αλαζονεια,η διχονοια,η υπερηφανεια κλπ,δεν μπορεσαν ποτε να δωσουν λυσεις σε προβληματα της ανθρωποτητας.Ο Μεσαιωνας και αλλα,με τα οποια ασχολειστε μερικοι συστηματικα,ΔΕΝ μου λεει τιποτε,απλα με αφηνουν παγερα αδιαφορω.Δεν θα απολογηθω εγω για τις πραξεις κανενος,απο την στιγμη που δεν ημουν εγω υπευθυνος,και ουτε μπροστα στα γεγονοτα της ιστοριας.Ενας δικαιουται να αφερει ανθρωπινες ζωες,και φυσικα ειναι μονο ο Δημιουργος αυτης.Προσπαθω να γινω καλυτερος βλεποντας μπροστα και οχι πισω.Αυτο οφειλει,και πρεπει να κανει ο καθε ανθρωπος.Τα υπολοιπα,ειναι να'χαμε να λεγαμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

Αντιθετως,να σου πω την προσωπικη μου αποψη,οτι ΠΙΣΤΕΥΩ οτι ο Θεος δεν παρουσιαστηκε μονο σε μας,αλλα και πιθανοττατα σε αλλες μορφες ζωης....

Όταν πιστέυεις σε μία θρησκεία δεν έχεις άποψη. Απλά πιστεύεις τυφλά ότι σου μάθουν απο μικρό παιδί και σου απαγορεύουν ακόμα και με τη βία να διαφωνήσεις. Πίστευε και μη ερεύνα δε λέτε εσείς οι χριστιανοί ? Αυτός είναι και ο λόγος της αιώνιας συγκρουσης της  επιστήμης με τις θρησκέιες. 

Η ανθρωπότητα πρέπει να αντιληφθεί ότι πλέον έχει τα μέσα και την εμπειρία να απαλλαγεί από την σήψη του παρελθόντος που λέγεται θρησκεία και να πάρει το μέλλον στα χέρια της απομονώνοντας τον φονταμεταλισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όταν πιστέυεις σε μία θρησκεία δεν έχεις άποψη. Απλά πιστεύεις τυφλά ότι σου μάθουν απο μικρό παιδί και σου απαγορεύουν ακόμα και με τη βία να διαφωνήσεις. Πίστευε και μη ερεύνα δε λέτε εσείς οι χριστιανοί ? Αυτός είναι και ο λόγος της αιώνιας συγκρουσης της  επιστήμης με τις θρησκέιες.

Προφανως με μπερδευεις με ανθρωπους της φαντασιας σου,ΧΩΡΙΣ να με γνωριζεις προσωπικα.

Αυτες τις αποψεις και τα συμπερασματα να τα κρατας για τον εαυτο σου.Ο μονος που μπορει να εκφραζει και να εκπροσωπει τον εαυτο μου,ειναι μονο ο εαυτος μου. :-) Απλα και κατανοητα.

Σε τι πιστευω εγω,τον τροπο,και πως αξιοποιω τις γνωσεις μου σε γενικο επιπεδο,μονο εγω το γνωριζω.

 

Αλλωστε και η επιστημη,μια "θρησκεια",και ενας δογματισμος τεινει επικινδυνα να καταντησει απο τους "αλλους" Μεσαιωνιστες αυτης.

Μικρος μαθαινεις οτι σου λενε.Δεκτον,Οταν μεγαλωνεις,αποκτας δικη σου βουληση.Αν εσυ παραμενεις μαμακιας,ή συναναστρεφεσαι με τετοιους,αυτο ειναι προβλημα σου.

Προσωπικα για εμενα συγκρουση επιστημης και Θρησκειας(αναλογως που αναφερεσαι),δεν υπαρχει.

Αν εσυ θελεις να την βλεπεις,και να την συντηρεις,με τον δικο σου συντηρητικο τροπο,καντο.Παντως ανθρωπους σαν κι εσενα,τους φοβαμαι περισσοτερο,απο καποιους "Ενθεους".

Βια δεν ασκηθηκε πανω μου,οπου κι αν πηγα,οτι και αν ειπα.Προφανως εμεινες σε αλλες εποχες,και αναρωτιεμαι πως,εφοσον δεν εχεις ζησει ποτε τοτε; B)

Αν εσυ παραταυτα βλεπεις καποιου ειδους Βια,κατηγγειλε την στην αστυνομια,και στην κοινωνικη προνοια.Πιστευω τα τηλεφωνα πως τα γνωριζεις;ε;

 

Πίστευε και μη,ερεύνα!(Αυτο ειναι το κανονικο,και ΕΙΝΑΙ μερα με την νυχτα οπως το εγραψες).Αν εισαι τοσο μορφωμενος οσο προσπαθεις να δειξεις,ισχυριστεις,πρεπει να καταλαβαινεις την διαφορα.

 

Η ανθρωπότητα πρέπει να αντιληφθεί ότι πλέον έχει τα μέσα και την εμπειρία να απαλλαγεί από την σήψη του παρελθόντος που λέγεται θρησκεία και να πάρει το μέλλον στα χέρια της απομονώνοντας τον φονταμεταλισμό.

Το τι πιστευεις εσυ,μεχρι το τι πρεπει να αντιληφθει η "ανθρωποτητα",υπαρχει ενα μεγαλο κενο.Ο καθενας κρινει και ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του και τις επιλογες του.

Και η Αθεια,διχως να εχει να επιδειξει τιποτε περισσοτερο(διχως αποδειξεις,απλα με Θεωριες και φανφαρες) απο αυτους που κρινει,τεινει να γινει ενα αλλο ειδος σηψης του μελλοντος.Ενα υλιστικο μοντελο,διχως νοημα και ουσια υπαρξης.Ενα μοντελο,που θελει απλα η Αρχουσα ταξη,τον ανθρωπο δουλο και κιμα στην κινητηρια δυναμη της.

Τα εργα επιστημονικης φαντασιας,απο τους ιδεολογους αυτης της ταξης,σας ακυρωνουν σφοδρα.

Δες,τι φαντασιωνονται,και σε τι ονομαζουν προοδο και επιστημη αυτη η ταξη.

http://www.imdb.com/title/tt1535108/

Δες αυτη την ταινια,και θα λαβεις ανετα τα μυνηματα,αλλα και τον "προφητικο λογο"με τον οποιο βλεπει και αποσκοπει η ταξη αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oh, not again!!!  :-(

Oh yes!!!

 

 

Οι θρησκείες καλλιεργούν το δογματισμό, τον φανατισμό και το σκοταδισμό. Η επιστήμη καλά  κάνει και δεν ασχολείται

Mπορεις να λες οτι θελεις.Η καθημερινοτητα και τα δημοσιευματα αυτης,σας ακυρωνουν σφοδρα.

Οι λεξεις φανατισμος,σκοταδισμος,δογματισμος ΑΝΕΤΑ διακρινεται σημερα μεσα στον ιδιο χωρο που ονομαζεται εσεις "επιστημη" και τους εκφραστες αυτης. :-)

 

Η επιστημη καλα κανει,και συνεχιζει στον δρομο που εχει χαραξει.(εξηγησα σε προηγουμενα σχολια).

Βολευει λιγους,με ελαχιστη προσπαθεια,εχοντας τα αλλα "προβατα" της.

Σε ολα πρεπει να υπαρχει κριτικη σκεψη,σε οτι κι αν απευθυνεται.Τιποτε δεν φαινεται αθωο,οσο κι αν αν το χαρακτηρισεις "επιστημη"="Αθεια".Αλλωστε εκει το πατε...

Να σου υπενθυμισω ομως οτι σημερα μεγαλα μυαλα ειναι Ενθεα,και μεγαλοι επαγγελματιες,επιστημονες.

Επιστημονας=Αθεος,ευτυχως δεν εχει υπαρξει,και ουτε θα υπαρξει στο μελλον.Διοτι ο σωστος επιστημονας,και οχι ανθρωποι της παιδικης ηλικιας,παντα κρατανε μικρο καλαθι στις μεγαλες προσδοκιες και ανακαλυψεις του.

Ειτε αυτος λεγεται Φυσικος,Αρχαιολογος,Χημικος,Αστροφυσικος...

Ο Ανθρωπος απλα ανακαλυπτει,οτι ΗΔΗ υπαρχει,και υπηρξε.Να το θυμασαι αυτο στο μελλον. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oh yes!!!

Θέμα χρόνου να μπει κάποιος στον (άδικο) κόπο για να σου αποδείξει ότι αυτή η νεοχριστιανική (απολογητική) μπαρούφα ούτε συντακτικά στέκει, ούτε υπάρχει πουθενά γραμμένη, οπότε θα περάσεις στο plan B, το "Ερευνάτε τας γραφάς".

 

10, 9, 8....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Κανείς δεν πιστεύει κάτι αν πρώτα δεν το θεωρεί πιστευτό . . . Κάθε τι που πιστεύεται, πιστεύεται αφού πρώτα έχει προηγηθεί σκέψη . . . Δεν πιστεύει καθένας που σκέπτεται, διότι κάποιοι σκέπτονται με σκοπό να μην πιστέψουν. Αλλά όποιος πιστεύει σκέπτεται, σκέπτεται καθώς πιστεύει, και πιστεύει καθώς σκέπτεται." Αυγουστίνος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...