Προς το περιεχόμενο

Τεράστια επιστημονική ανακάλυψη φανερώνει τη στιγμή μετά τη γέννηση του Σύμπαντος


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

aka, not the same

Εννοειτε οτι ΔΕΝ ειναι το ιδιο.

Οταν αναφερεται στην Βιβλο,οτι η "ημερα" δημιουργιας του ανθρωπου ειναι 6η(τελευταια δηλαδη),απο τις 7,πως μπορει να ειναι το ιδιο;

Δεν χρειαζεται επιστημονικη σκεψη.Απλο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εννοειτε οτι ΔΕΝ ειναι το ιδιο.

Οταν αναφερεται στην Βιβλο,οτι η "ημερα" δημιουργιας του ανθρωπου ειναι 6η(τελευταια δηλαδη),απο τις 7,πως μπορει να ειναι το ιδιο;

Δεν χρειαζεται επιστημονικη σκεψη.Απλο ειναι.

 

κατα τα αλλα:

 

Εγω ειμαι σκεπτομενος ανθρωπος

 

....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εννοειτε οτι ΔΕΝ ειναι το ιδιο.

Οταν αναφερεται στην Βιβλο,οτι η "ημερα" δημιουργιας του ανθρωπου ειναι 6η(τελευταια δηλαδη),απο τις 7,πως μπορει να ειναι το ιδιο;

Δεν χρειαζεται επιστημονικη σκεψη.Απλο ειναι.

άρα τι συμπέρασμα βγάζουμε από το επίσημο site ενός Πατριαρχείου που γράφει ότι το 5508πχ είναι η χρονολογία της δημιουργίας του κόσμου(στην ίδια λίστα με υπαρκτές πχ 1ος,2ος ΠΠ)?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα τα αλλα:

 

 

 

....

Tι ακριβως δεν μπορεις να καταλαβεις εσυ ως "περισσοτερο" σκεπτομενο ατομο;

Την σειρα δημιουργιας;οτι ο ανθρωπος εχει χρονολογικα την μικροτερη ηλικια επανω στην γη;ή οτι οι 7 ημερες ειναι μεταφορικες για την κατανοηση στα ανθρωπολογικα δεδομενα;

Εαν σου ελεγε ο Θεος,οτι εφτιαξα το συμπαν σε ενα second,με το τσακ μπαμ,θα καταλαβαινες τι ηθελε να σου πει;

Οταν εσυ πας να εξηγησεις σε εναν μεσο ανθρωπο κατι περιπλοκο,τον πλακωνεις στα σωματιδια Χιγκς,αντι-υλες κλπ;

 

 

άρα τι συμπέρασμα βγάζουμε από το επίσημο site ενός Πατριαρχείου που γράφει ότι το 5508πχ είναι η χρονολογία της δημιουργίας του κόσμου(στην ίδια λίστα με υπαρκτές πχ 1ος,2ος ΠΠ)?

Φαινεται,με τον εαυτο μου μιλαω.Δεν εξηγειται αλλιως.

:huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή οτι οι 7 ημερες ειναι μεταφορικες για την κατανοηση στα ανθρωπολογικα δεδομενα;

Ενώ όλα τα άλλα είναι ακριβέστατα.

 

 

1η ημέρα: Ο Θεός δημιουργεί τον ουρανό και τη γη, εκεί που υπήρχε το χάος (εκ του μη όντος). Δημιουργείται το φως, σε αντίθεση με το σκοτάδι που υπήρχε προηγουμένως.

2η ημέρα: Δημιουργείται το «στερέωμα» (ο ουρανός), για να διαχωρίζει τα νερά που ήταν πάνω και κάτω από αυτό.

3η ημέρα: Δημιουργείται η στεριά και η θάλασσα. Πρασινίζει η γη. Φυτρώνουν τα φυτά.

4η ημέρα: Δημιουργούνται τα φωτεινά σώματα (ήλιος, σελήνη, αστέρια).

5η ημέρα: Δημιουργούνται τα πτηνά και τα ψάρια. Ο Θεός τα ευλογεί.

6η ημέρα: Δημιουργούνται τα ζώα (θηλαστικά), τα ερπετά και τα θηρία. Ο Θεός δημιουργεί τον άνθρωπο (άνδρα και γυναίκα) κατ’ εικόνα και καθ’ ομοίωση δική Του.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ούτε εσύ απαντάς βέβαια...

Αφου απαντας εσυ,εγω περισσευω.

 

 

Ενώ όλα τα άλλα είναι ακριβέστατα.

Ακριβεστατα σε τι;

Φανταζομαι θα ηθελες να γινει αναφορα σε μυκητες,βακτηρια,σελαχια,καρχαριες,μπεκατσες κλπ...για να ειναι πιο ακριβης ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα ότι αυτή η ανακάλυψη είναι συγκλονιστική όπως και η ανακάλυψη του "σωματιδίου του θεού", και επειδή η κουβέντα θα είχε νόημα επιστημονικό μόνο αν μιλάγαμε άτομα που κατέχουμε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ το θέμα, θα πω κάτι "φιλοσοφικό":

Όλες οι θεωρίες για την δημιουργία τους κόσμου αναφέρονται στα πρώτα εκατομμυριοστά κλάσματα του δευτερολέπτου από την δημιουργία του. Κανένας δεν μπορεί και ούτε πρόκειται να πει "ΤΙ" πυροδότησε αυτήν την δημιουργία!

Εκεί λοιπόν υπάρχει χώρος για την θεολογία...!!! Ακόμα και ο Hokings στο καταπληκτικό του βιβλίο το χρονικό του χρόνου (2ο σε πωλήσεις μετά την Βίβλο αν δεν κάνω λάθος), αλλά και ο Αινστάιν αυτό υπαινίσσονται...!!! Ίσως αυτοί λοιπόν οι επιστήμονες πιστεύουν στο Θεό περισσότερο από κάποιους άλλους που λόγω πλήρης αμάθειας και όχι ημιμάθειας γράφουν ότι θέλουν...

Και κάτι τελευταίο: Παλιά οι φυσικοί παρατηρούσαν κάτι και προσπαθούσαν να βρουν τον μαθηματικό τύπο που περιγράφει αυτό που βλέπανε... Εδώ και 100++ χρόνια σχεδόν γίνεται το ανάποδο: Τα πάντα αποδεικνύονται με μαθηματικά και μετά όταν η τεχνολογία το επιτρέψει, η θεωρεία επιβεβαιώνεται ή όχι και πειραματικά. (αυτό αφορά και τα 2 τελευταία παραδείγματα με το μποζόνιο του Higs (CERN) και την ανακάλυψη του συγκεκριμένου θέματος...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα δε για αυτο που ειπες,να σε ενημερωσω οτι πολλα πραγματα πλεον "χαριν" επιστημης,εχει πολλαπλασιαστει εχουν μειωθει εντυπωσιακα ο καρκινος,η μολυνση,οι αρρωστειες,και οχι μονο.

 

fixed

 

πηγη: να το ψαξεις, οχι και εχουν αυξηθει οι αρρωστιες, ελεος...και οσο για τον καρκινο

 

cellphone_use_vs_brain_cancer.jpg?w=612&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρα ότι αυτή η ανακάλυψη είναι συγκλονιστική όπως και η ανακάλυψη του "σωματιδίου του θεού", και επειδή η κουβέντα θα είχε νόημα επιστημονικό μόνο αν μιλάγαμε άτομα που κατέχουμε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ το θέμα, θα πω κάτι "φιλοσοφικό":

Όλες οι θεωρίες για την δημιουργία τους κόσμου αναφέρονται στα πρώτα εκατομμυριοστά κλάσματα του δευτερολέπτου από την δημιουργία του. Κανένας δεν μπορεί και ούτε πρόκειται να πει "ΤΙ" πυροδότησε αυτήν την δημιουργία!

Εκεί λοιπόν υπάρχει χώρος για την θεολογία...!!! Ακόμα και ο Hokings στο καταπληκτικό του βιβλίο το χρονικό του χρόνου (2ο σε πωλήσεις μετά την Βίβλο αν δεν κάνω λάθος), αλλά και ο Αινστάιν αυτό υπαινίσσονται...!!! Ίσως αυτοί λοιπόν οι επιστήμονες πιστεύουν στο Θεό περισσότερο από κάποιους άλλους που λόγω πλήρης αμάθειας και όχι ημιμάθειας γράφουν ότι θέλουν...

Και κάτι τελευταίο: Παλιά οι φυσικοί παρατηρούσαν κάτι και προσπαθούσαν να βρουν τον μαθηματικό τύπο που περιγράφει αυτό που βλέπανε... Εδώ και 100++ χρόνια σχεδόν γίνεται το ανάποδο: Τα πάντα αποδεικνύονται με μαθηματικά και μετά όταν η τεχνολογία το επιτρέψει, η θεωρεία επιβεβαιώνεται ή όχι και πειραματικά. (αυτό αφορά και τα 2 τελευταία παραδείγματα με το μποζόνιο του Higs (CERN) και την ανακάλυψη του συγκεκριμένου θέματος...)

1oν... Μην βιάζεσαι να μιλήσεις για "εύρεση του Higgs". Η επίσημη διατύπωση είναι αρκετά "προσεκτική" και "πολιτικάντικη"... Μιλάει για ένα συντονισμό ο οποίος πιθανόν αντιστοιχεί στο σωματίδιο Higgs. Λεπτομέρειες εδώ.

Σημείωση: τα δεδομένα είναι πολύ κοντά στα όρια του "σφάλματος" (βλ. αναφορά σε "deviations"). :P

 

2oν... Αυτό που λες στην τελευταία παράγραφο είναι μισό σωστό (πρώτη περίοδος) και μισό λάθος (το υπόλοιπο). Είναι σαφή τα εξής:

α) O Goedel απέξειδε ότι δεν υπάρχει αυστηρά κλειστό σύστημα στα Μαθηματικά (πρβλ. Θεωρήματα περί Μη Πληρότητας και Μη Συμβατότητας). Φαντάσου τί μπορεί να γίνει σε μια επιστήμη πειραματική -όπως είναι η Φυσική.

β) Οι Φυσικοί έπαψαν να αναζητούν μια γενική εξίσωση (πρβλ. Θεωρία των Πάντων) για πολλούς λόγους: ο απλούστερος (και θεμελιωδέστερος) όλων είναι ότι αν αυτή υπήρχε θα έπρεπε να περιγράφει/εξηγεί και ... τον εαυτό της! (πρβλ. Μη αποκρισιμότητα στα μαθηματικά).

γ) Οι "ανακαλύψεις" που ανέφερες πρέπει να τίθενται στο σωστό πλαίσιο (πρβλ. και προηγούμενο σχόλιό μου περί του αρχικού νήματος). Σε αυτό θα βοηθούσε η υπενθύμηση μιας φράσεως του Einstein (που, εννοείται ότι, ισχύει): "...χρειάζονται άπειρα πειράματα για να επιβεβαιώσουν ότι έχω δίκαιο -ένα όμως πείραμα αρκεί για να αποδειχθεί ότι έχω άδικο."

 

3ον... Αυτό που λες περί χρόνου και κατά πόσο "χωράει" η Θεολογία είναι μάλλον ά-τοπο, εξ ορισμού. Μου θυμίζει κάποιον που έλεγε ότι η Θεωρία Μεμβρανών (και το χαρακτηριστικό των έξτρα διαστάσεων) είναι "λογικό" γιατί θα "έδινε" χώρο σε περιοχές όπως "Παράδεισος", "Κόλαση", κ.λπ. -δηλαδή μπέρδευε διαφορετικές θεάσεις του Κόσμου. Πιό νηφάλια είναι η προσέγγιση του Αριστοτέλη: υπάρχει ο φυσικός κόσμος (Φυσικά) και ο κόσμος έξω από αυτόν (Μεταφυσικά). Εν ολίγοις, "τα του Καίσαρος τω Καίσαρι". 

 

:)

fixed

 

πηγη: να το ψαξεις, οχι και εχουν αυξηθει οι αρρωστιες, ελεος...και οσο για τον καρκινο

 

cellphone_use_vs_brain_cancer.jpg?w=612&

Έλα μου ντε... Γιατί "τσιμπάμε" καρκίνο; Σάμπως "κολυμπάμε" στην ακτινοβολία; Μήπως δεν καταναλώνουμε αυτά που πρέπει; Μήπως δεν ζούμε σε ένα καθαρό περιβάλλον; :P

Επεξ/σία από Dracon.74
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν εχω το επιπεδο να κατανοησω τι ακριβως εχουν βρει (σε οσα εκλαικευμενα ντοκυμαντερ εχω δει σχετικα με τις στρεβλωσεις του χωροχρονου καπου το χανω, καταραμενα μαθηματικα) και πριν το ριξω στις προσευχες σε εναν φανταστικο θεο εχω να κανω μια σημαντικη ανακοινωση.

 

Φου, φου...

Με την συγκεκριμενη ανακοινωση οι επιστημονες αποδεικνυουν περιτρανα την υπαρξη του Ιπταμενου Μακαρονο Τερατους. Το ΙΜΤ δεν απαιτει θυσιες και προσευχες. Μονο να το θυμομαστε που και που με μια μακαροναδα.
Καλη σας ορεξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fixed

 

πηγη: να το ψαξεις, οχι και εχουν αυξηθει οι αρρωστιες, ελεος...και οσο για τον καρκινο

 

cellphone_use_vs_brain_cancer.jpg?w=612&

Eπειδη τα τελευταια 5 χρονια,εχω χασει 7 πολυ κοντινα συγγενικα μου προσωπα,εδω και 36 χρονια ζωης που εχω επανω στην γη,ΕΠΙΤΡΕΨΕ μου να σου πω,οτι αυτα τα διαγραμματα ειναι για τον κ...ο!!! :mad:

Για τα ματια,και για ανθρωπους που δεν βλεπουν γυρω τους,αλλα μονο μονο την οθονη ενος πσ.

Ριξε μια ματια και στα νοσοκομεια,δες τον γειτονα σου και τα συγγενικα του προσωπα,ρωτα τι βιωνουν συνανθρωποι σου,και τα ξαναλεμε...

 

Οσο δε για τις θεραπειες,κλπ...μερικα πραγματα θα σου πω.

Πρωτον τα φαρμακα βρισκοταν μεσα στην ιδια την φυση(ναι,μας δωθηκαν κι αυτα κοντα μας,και εδω στη γη εδω και αιωνες),ενω σημερα με την καταστροφη της φυσης σε παγκοσμιο επιπεδο μολυνσης και αποψιλωσης των δασων και καθετι που βρισκοταν στην γη επανω,ενα τεραστιο ποσοστο αυτων εχουν εκλειψει.Παραγονται πλεον τα γνωστα με συνθετικο τροπο,και φυσικα με περισσοτερες αισθητα παρενεργειες.

Το μυαλο,επισης δοθηκε "πακετο" απο τον τον Θεο(και το να ανακαλυπτε ο ανθρωπος καποια στιγμη την χρησιμοτητα αυτων ηταν θεμα χρονου)Ιπποκρατης.Η θρησκεια στην οποια πιστευω,ουδεποτε μου απαγορευσε να παρω αιμα συνανθρωπων μου,και ουτε να ΜΗΝ κανω χρηση των φαρμακων της συγχρονης Ιατρικης.Παρ'οτι προσωπικα πιστευω οτι η αξιομνημονευτη "επιστημη" των λιγων,μας αποκρυπτει ΠΑΡΑ πολλα,και για ιδιων οφελος,ενω οι καθημερινοι Ιατροι πολεμανε οι ανθρωποι με νυχια και με δοντια.

Δες ποσα ποσα καταναλωνονται σε χρηματοδοτηση της Ελιτ,και ποσα λιγοτερα σε επιπεδο Ιατρικης που απευθυνεται σε χαμηλα κοινωνικα στρωματα.

Οσο δε,για την θεραπεια του Καρκινου και του HIV,πολλες φορες γινανε ερευνες απο δημοσιογραφους,οι οποιοι σχεδον ξεκαθαρα αφησαν να εννοηθει οτι εχουν βρεθει εδω και χρονια,αλλα οι φαρμακοβιομηχανιες και τα οφελη τους,αλλα και ο υπερπληθυσμος,ειναι ενα απο τους σημαντικοτερους παραγοντες που ΔΕΝ αφησαν να διαρευσει και να γινουν ευρεως γνωστα.

Συγκεκριμενα επροκειτο για μια Ιατρικη ομαδα ανθρωπων,που βρηκαν πρωτεινη που εμποδιζε την εξαπλωση των καρκινικων κυτταρων,αλλα και του HIV,και σε συνδυασμο με ενα μηδαμινο ποσοστο φαρμακευτικης χρησης,αλλα και του ιδιου του αμυντικου συστηματος του οργανισμου,αυτα τα κυτταρα εξαλειφθοταν.Μιλαμε για πληρη ιαση.Να μην αναφερω φυσικα,οτι οταν εγινε λογος διαθεσης αυτης της θεραπειας σε ευρυ χρηση,τα εργαστηρια τους,αλλα και οι ιδιοι,ΟΣΩΝ κανενανε νιξη περι αυτου,πηραν ποδι αρων αρων.

Δεν ειμαι εγω λοιπον  που πρεπει να δινω εξηγησεις για την "επιστημη της Ελιτ",αλλα οι ιδιοι,οι οποιοι βαζοντας τα συμφεροντα τους πρωτα,εκμεταλευονται των ανθρωπινο πονο.

Δες ποσα δισεκατομμυρια δαπανονται σε ρετροικα φαρμακα,και θα καταλαβεις-καταλαβετε εσεις με την μεγαλυτερη σκεπτομενη κριτικη σκεψη,που το πανε οι "μεγαλοι",και πως καθοδηγουνε την κοινη γνωμη καθε φορα,στο να πιστευει αυτα που θελουν αυτοι.

Μετα θελουν να μας πουνε οτι ειναι ετοιμοι για την ανακαλυψη των μυστηριων του συμπαντος...Ας γελασουμε λιγακι...

Ποσα δις ειπαμε ζητησε η ΝΑΣΑ για εξερευνηση του πλανητη Αρη; :-)

Στην Αφρικη ξερουν να ξηλωνουν τον Χρυσο απο τα εδαφη τους,ΑΛΛΑ να δωσουν ενα φραγκο για τα παιδια που πεινανε,και υποφερουν,ουτε λογος ετσι;ας μην επεκταθω.

Αν ο Θεος μας ηθελε χαζους,και ΜΗ σκεπτομενους,θα μας εκανε βαζο,ή γλαστρα πιθανοττατα.

Προσωπικη μου αποψη,υπαρχουν επιστημονες,και ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ.

Μετα μικρα γραμματα η επιστημη της Ελιτ.Και με τα μεγαλα,που πολεμανε καθε μερα για ενα πραγματικο καλυτερο κοσμο!Οι απλοι καθημερινοι ανθρωποι,με ονειρα και ελπιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μείνω στην είδηση και θα πω ότι είναι πραγματικά συγκλονιστικό να βλέπεις να αποδεικνύονται θεωρίες οι οποίες συζητιούνται από τη γέννησή σου.

Εγώ προσωπικά, δεν βρίσκω λόγο γιατί να μην πιστεψω τη συγκεκριμένη ανακάλυψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...