Προς το περιεχόμενο

Φακος sigma af 17-70mm f/2.8-4.5 dc macro


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια canon 1100d και υπαρχει δυνατοτητα να μου φερουν τον παραπανω φακο στα 130 ευρω μτχ σε αριστη κατασταση εγγυημενα. Να προχωρησω? ποια η γνωμη σας για τον φακο? νομιζω πως κανει για γενικη χρηση που θελω. Το 70 μου αρκει, δεν θελω παραπανω zoom.

Μπορει να μου πει καποιος σε τι ειδους φωτογραφιση ειδικευεται ο συγκεκριμενος φακος και αν αξιζει αρκετα παραπανω απο τον μαμα κλασσικο 18-55?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κόπια είναι καλή (καθώς η Sigma είχε θέματα ποιοτικού ελεγχου ειδικά σε παλιοτερα μοντέλα)  είναι καλύτερος από το κιτ σε ολα εκτός ίσως από την ταχύτητα εστίασης που δεν ξέρω πόσο γρήγορος είναι ο κιτ. Είναι γενικής χρήσης ζουμ με 2.8 εως τα 24 αν δεν κάνω λάθος. Παραμόρφωση στα 17 έχει μπόλικη αλλά διορθώνεται, θεωρείται οξύς και για φθηνή λύση είναι καλή "αναβάθμιση"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον δοκίμασα στη δική μου (450D) και ήταν πολύ καλός. Αλλά ένας 55-250 που είχα εστίαζε όπου γούσταρε.

Αν μπορείς να στον τεστάρουν σε μία άλλη 1100 για να έχεις μία έξτρα ασφάλεια, είναι καλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι υπο σκεψη γιαυτο το φακο.. για all around χρηση φυσικα.

 

βασικα ειμαι αναμεσα σε αυτον και τους 2 κλασσικους 17-50 f2,8... δεν ξερω αν τα 20επιπλεον mm ειναι κατι που θα με βοηθησει ωστε να το εχω πραγματικα αναγκη.

 

γενικοτερα εχω προσεξει οτι συνηθως σε mm ανεβαινω επειδη θελω να πετυχω bokeh και δεν εχω το απαραιτητο μεγαλο διαφραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια τον φακο τον πηρα και ειμαι πολυ ικανοποιημενος! Βγαζει αψογες φωτογραφιες για τα δεδομενα μου παντα.

Username taken απ´οτι εχω εκουσει σε φακους που εστιαζαν οπου να ´ναι τους πανε για καλιμπραρισμα και μετα ειναι ειναι τουφεκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...