Προς το περιεχόμενο

Φρέσκο, πλέον το γάλα 10 ημερών


Johny Q

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι εταιριες τα ληγμενα - τις επιστροφες -   με προσθηκες συντηρητικων και κακαο  τα κανουν μιλκο !

μονο ραδιο αρβιλα δεν ειναι απλα εδω εχουμε αποψη ολοι  για ολα ..

 

ναι ξέχασα τα μιλκο στο κείμενο μου, βεβαια δε μπορεί να γίνεται ΟΛΟ το επιστρεφόμενο γαλα μιλκο-πιστεψε με...ειναι πολυ!

Εσύ τρολάρεις καθεστωτικό παπαγαλάκι.

Το δικαίωμα στο φρέσκο γάλα κατακτήθηκε με αιματοβαμένους λαικούς αγώνες επι σειρά ετών στο πεζοδρόμιο και τώρα έρχεται η δικτατορία του μνημονίου, των μονοπωλίων και των πολυεθνικών να το καταργήσει

 

Εγώ δεν θα μεγαλώσω τα παιδιά μου με μπαγιάτικο γάλα που έχει ήδη παστεριωθεί 20 φορές και άσε αυτά τα δήθεν επιστημονικά σου.Ευτυχώς  ψωμιά σας είναι λίγα, η κυβέρνηση της Αριστεράς θα καταργήσει μονομερώς τα πάντα, σύντομα κάθε σπίτι θα έχει την αγελάδα του για να μπορεί να χαρεί ο Έλληνας πραγματικά φρέσκο γάλα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάνω που έπινα nesquik ρεε..  :eek:

φιλος που δουλευε 10ετιες στην πασιγνωστη εταιρια που δε θελω να κατονομάσω ,  σιχαθηκε απο αυτα που ειδε κ δε ξαναπιε γαλα στην ζωη του !  αυτο με το μιλκο ειναι 100%   η πηγη ειναι κατι παραπανω απο εγκυρη ..

να μην πινεις να το αποφευγεις οσο μπορεις ..

ναι ξέχασα τα μιλκο στο κείμενο μου, βεβαια δε μπορεί να γίνεται ΟΛΟ το επιστρεφόμενο γαλα μιλκο-πιστεψε με...ειναι πολυ!

 

mix κανουν ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκετά παραπάνω από 1/1000 γυρίζει πίσω

 

οι γαλακτοβιομηχανίες έχουν τα περισσότερα πιστωτικά τιμολόγια από τις επιστροφές από κάθε άλλη εταιρεία

 

δε λέω  ότι ξαναστέλνουν το γάλα για κατανάλωση πίσω σε μας, λέω απλά ότι το γάλα που γυρνάει πίσω πρέπει να είναι πάρα πολύ , θα κάτσω να μετρήσω δειγματοληπτικά καμιά μέρα τώρα που μου έβαλες τη σκέψη να δω και σε € το λόγο τιμολογίων/πιστωτικών ενός μήνα πχ , σε αρίθμηση παραστατικών πάντως πρέπει να είναι 6/1.5 έως 2

Το ένα στα 1000 το είπα εννοώντας ότι το 1 από τα χίλια που θα γυρίσουν σε μια μερα πχ 1 θα έχει φτάσει στο στάδιο να έχει κόψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα.

Επιτέλους κάτι καλό απ τη Τρόικα. Πριν βιαστείτε να κράξετε διαβάστε τους λόγους και το συζητάμε :-)

 

Καταρχήν η εκάστοτε μεγαλοεταιρία που εως τωρα μας έλεγε οτι μας πουλάει φρέσκο γάλα, μόνο φρέσκο δεν ήταν. Μιλάμε για γάλα τουλάχιστον 5 ημερών. Ο λόγος? Πρώτη μέρα η συλλογή κάπου στη Θεσαλία λόγου χάρη (εκεί που η κάθε εταιρία έχει τον συνεργαζόμενο παραγωγό). 2η μέρα παστερίωση. 3η μέρα επεξεργασία, κουτιά κτλ κτλ. 4-5η μέρα στα super market. Ήδη έχουν περάσει 5 ημέρες λοιπόν. Και δίνουν +3-4 για τη κατανάλωση. Τσουπ νατο το 10ήμερο.

 

Γυρνάει και σου λέει τωρα και πολυ σωστά, οτι αυτό το γάλα δεν ειναι φρέσκο. Ποιος ζημιώνεται με αυτο? Οι μεγαλοεταιρίες.

Ποιος κερδίζει? Οι μικροπαραγωγοί που θα πουλάνε το γάλα "ημέρας" (ουσιαστικά της επόμενης διότι μέχρι να το μαζέψουν, επεξεργαστουν μπλα μπλα, περνάει μια ημέρα).

 

Το γάλα ημέρας στην επαρχία ειναι συνήθως και φθηνότερο απ ότι το "φρέσκο".

 

ΠΡΟΣΟΧΗ. Το οτι το γάλα της εκάστοτε μεγάλης εταιρείας, δεν ειναι φρέσκο, δε σημαίνει οτι δεν πίνεται ή ειναι ανθυγιεινό. Είναι όμως ακριβό για την πραγματική του ποιότητα.

Το γάλα από την στιγμή του αρμέγματος μέχρι την εμφιάλωση του δεν παραμένει πάνω από 30 ώρες στα χέρια της εκάστοτε εταιρείας. Θα παραληφθεί στους σταθμούς συλλογής γάλακτος μέσα σε ~2 ώρες το πολύ από τις διάφορες φάρμες και από εκεί άμεσα υπό ψύξη στο εργοστάσιο. Οι ταχύτητες από κει και πέρα είναι πολύ μεγάλες και γιαυτό στις περισσότερες βιομηχανίες αν όχι σε όλες δουλεύουν τρεις βάρδιες το 24ωρο. Έτσι σε 1 άντε σε 2 μέρες για τα νησιά το γάλα από τον παραγωγό φτάνει στο ράφι. Τα χρονικά διαστήματα που αναφέρεις δεν είναι δυνατόν να υπάρξουν σε ένα τόσο ευαλλοίωτο προϊόν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να βάλουμε κάποια πράγματα στην σειρά.

Υπάρχει χαμηλή και υψηλή παστερίωση. Το έως τώρα φρέσκο που γνωρίζουμε είναι αποτέλεσμα χαμηλής παστερίωσης (15"-72 C) και ποτέ και πουθενά στην επιστημονική βιβλιογραφία δεν αναφέρεται πως διαρκεί μόνο 3-4-5 μέρες που το είχαμε εδώ στην Ελλάδα. Το ότι οι ημερομηνία λήξης του περιορίζονταν σ' αυτό το μικρό εύρος ημερών ήταν - είναι - και θα είναι καθαρά λόγω νομοθεσίας και πριμοδότησης της ελληνικής παραγωγής έναντι ξένων παραγωγών. Είναι αλήθεια ότι αν οι Έλληνες παραγωγοί πουλούσαν σε τιμές Γαλλίας - Γερμανίας της τάξης των 20-25 λεπτών του ευρώ η επιβίωση τους θα ήταν ακατόρθωτη. Η τιμή παραγωγού στην Ελλάδα πιθανώς σε κάποιες περιπτώσεις να έχει αγγίξει και τα 50 λεπτά. Έχουμε ακριβή τιμή γιατί δεν γίνεται αλλιώς (και εξηγώ με ένα απλό παράδειγμα. Φέρτε στο μυαλό σας τις κλασσικές εικόνες από φάρμες με ασπρόμαυρες αγελάδες στην Ευρώπη με τα απέραντα βοσκοτόπια και αναρωτηθείτε αν έχετε δει πουθενά αυτή την εικόνα στην Ελλάδα.)

Έτσι κύριος λόγος υψηλής τιμής αποτελεί οι εδαφοκλιματικές συνθήκες τις χώρας μας που δεν ευνοούν σε καμία περίπτωση την εκτροφή βοοειδών σε τέτοια έκταση οι οποία θα καλύπτει της εγχώριες ανάγκες σε χαμηλή τιμή . Έχουν αρχίσει προσπάθειες να αλλάξει η τροφοδοσία ζωοτροφών των παραγωγών με εγχώριες και όχι εισαγωγής αλλά είναι σε πολύ πρώιμο στάδιο ακόμα και είναι μια άλλη ιστορία.

Στο "φρέσκο" γάλα λοιπόν τώρα ο χαρακτηρισμός φρέσκο κατά την άποψη μου είναι καθαρά ψυχολογικός-εθιμοτυπικός. Το γάλα που θα υποβληθεί σε χαμηλή παστερίωση μπορεί να διατηρηθεί αν θυμάμαι καλά έως και 2,5-3 εβδομάδες. Προϋποθέσεις να μην ανοιχτεί η συσκευασία και να τηρηθεί αυστηρότατα η ψυκτική αλυσίδα (4 oC).  Αυτό πρακτικά δεν εφαρμόζεται και έτσι έχουμε μια μείωση της διάρκειας ζωής του που και πάλι σε καμία περίπτωση δεν μας δεσμεύσει στις 3 μέρες. Ναι αν ο ψιλικατζής στο νησί το αφήσει μια ώρα έξω στον ήλιο το καλοκαίρι μέχρι να τακτοποιήσει τις υπόλοιπες παραλαβές του δεν ισχύει τίποτε από τα παραπάνω γιαυτό είναι πολύ σημαντική η διατήρηση της θερμοκρασίας του χαμηλά.

Από κει και πέρα υπάρχουν τα γάλατα υψηλής παστερίωσης και το αποστειρωμένο (κονσέρβα ή UHT). 

Το γάλα υψηλής παστερίωσης έχουν διάρκεια ζωής πάνω από μήνα

Υπάρχουν 3  κατηγορίες γάλακτος

 

Α ) Φρέσκο Παστεριωμένο γάλα:

θερμαίνεται συνήθως στους 72-75 βαθμούς Κελσίου για 15-30 δευτερόλεπτα. Δεν παρατηρούνται ουσιαστικές μεταβολές στην ποιότητα των θρεπτικών στοιχείων του γάλακτος με την επεξεργασία της παστερίωσης. Το παστεριωμένο γάλα διατηρείται στο ψυγείο για 3-5 μέρες χωρίς να αλλοιωθούν οι φυσικοχημικές του ιδιότητες.

 

Β ) Γάλα υψηλής παστερίωσης:

θερμαίνεται συνήθως στους γύρω 100 βαθμούς Κελσίου για λίγα δευτερόλεπτα. Στο γάλα που έχει υποστεί την επεξεργασία της υψηλής παστερίωσης παρατηρείται περιορισμένη επίδραση στα θρεπτικά του συστατικά. Στα φυσικά χαρακτηριστικά του γάλακτος παρατηρείται ελαφριά μεταβολή του αρώματος. Η διάρκεια ζωής του γάλακτος υψηλής παστερίωσης κυμαίνεται από 10-30 μέρες εντός ψυγείου.

 

Γ)  U.H.T. (ultrahightemperature) γάλα ή αλλιώς γάλα υψηλής θερμικής επεξεργασίας ή μακράς διάρκειας:

θερμαίνεται συνήθως στους  145 βαθμούς Κελσίου για  1 έως 5 δευτερόλεπτο αντίστοιχα. Στο γάλα που έχει υποστεί την U.H.T. επεξεργασία παρατηρούνται αλλαγές στα θρεπτικά συστατικά, οι οποίες είναι μικρής έκτασης και έντασης Στα φυσικά χαρακτηριστικά του γάλακτος παρατηρείται μια αμυδρή αλλαγή του χρώματος, πιο γλυκιά γεύση και ελαφριά οσμή βρασμένου. Το U.H.T. γάλα είναι ένα αποστειρωμένο γάλα που διατηρείται σε ασηπτική συσκευασία και μπορεί να διατηρηθεί κι εκτός ψυγείου για αρκετούς μήνες (συνήθως 180 μέρες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως! 

και στο οτι τα ληγμενα πανε για ζωοτροφες η  για καταστροφη !

δεν ειναι ακριβως ετσι οπως τα ξερεις - μας τα λες τα πραγματα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι το μιλκο το μονο κακο του ειναι οτι φερνει χεσιματακι :P

 

@maus μην ακους και πιστευεις παντα ο,τι σου λενε. Αν δεν εχεις προσωπικη αποψη κρατα και μια πισινη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέφερα πως είναι αν εφαρμοστούν οι ιδανικές συνθήκες και το κείμενο που παραθετεις είναι πολύ συντηρητικό. Σαν άρθρο μου φαίνεται δημοσιογραφου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαργαριτα αυτος που δουλευε στην εταιρια και μου τα μετεφερε  ειναι κατι παραπανω απο φιλος!

επισης αυτο με τα μιλκο και τα ληγμενα ειναι κατι παραπανω απο γνωστο εδω και δεκαετιες , γι αυτο και λεω οτι δε μς τα λεει καλα ο φιλος απο πανω ..


Μια χαρα ειναι το μιλκο το μονο κακο του ειναι οτι φερνει χεσιματακι :P

 

και το ληγμενο χεσιματακι φερνει ... οποτε .. B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω maus εγω εκανα την πρακτικη μου εκει και πραγματικα εμεινα θα ελεγα εντυπωσιασμενη απο το πως δουλευαν ολα. Απ τα χερια μου περνουσανε τα γαλατα , ειτε πηγαινανε για παιδικα, ειτε για μοφ (μικρες οικογενειακες φαρμες) , εμεις ημασταν στον πρωτο, εργαστηριακο ελεγχο. Με τα προτυπα που τους εβλεπα να δουλευουν, μου φαινεται πολυ δυσκολο να βγαινει απο κει κατι βλαβερο..

 

Βεβαια κανεις δε λεει οτι το μιλκο συγκρινεται με το φρεσκο κι οτι θα μπορουσε να το αντικαταστησει ετσι... Το κακο ουτως ή αλλως μες το γαλα ειναι ανεπιθυμητο :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ εσυ που διαφωνεις χωρίς επιχείρημα εισαι ο ορισμός της εγκυρότητας...

 

Η αλήθεια είναι πως μετά από την πηγή σου αισθάνομαι λίγος για να αντιπαραθεσω το οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...