Προς το περιεχόμενο

Image & Cloning


Dracon.74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Υπάρχει το εξής πρόβλημα. Έχω ένα laptop με Windows 7 στον εσωτερικό δίσκο (250GB). Θέλω να κάνω cloning αυτού (απ' ευθείας) σε έναν εξωτερικό usb σκληρό δίσκο (500GB). Η διαδικασία που ακολούθησα ήταν:

 

1. Πήγα εδώ και κατέβασα την testing έκδοση από το Clonezilla.

2. Ακολούθησα αυτή εδώ την διαδικασία (disk to disk cloning) αν και σε κάποιο σημείο επέλεξα το expert (... will create the partition table proportionally in the target disk... όπως λέει) -που περιγράφεται εδώ

Η όλη διαδικασία πήρε κανένα μισάωρο. Είχα μόνο ΟΚ παντού (δεν μου έβγαλε κανένα μήνυμα λάθους -μόνο success.... Κάνω poweroff και πάω να δοκιμάσω το αποτέλεσμα. Εκκίνηση, επιλογή boot από τον εξωτερικό. Μου δείχνει ένα Windows are loading files (όπως όταν κάνουν recovery από crash πριν βγουν

σε safe mode) και μου ζητάει να κάνω recovery του συστήματος. Εν ολίγοις (αν κατάλαβα καλά) θεωρεί ότι το σύστημα που έχει ο σκληρός είναι ένα "κρασαρισμένο" που χρείζει επιδιορθώσεως!

 

Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει κλωνοποίηση (με επιτυχία) σε Windows 7; Mήπως φταίει κάτι από το βήμα 1 (π.χ. να έπρεπε να επιλέξω την stable ή την ubuntu-based έκδοση) ή από το βήμα 2 (η χρήση του expert mode; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαθος στην ολη υποθεση ειναι οτι, πλεον, εχεις εγκατασταση windows σε εξωτερικο σκληρο και τα windows που απο ανεκαθεν δεν καταδεχονται να εκκινησουν απο εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαθος στην ολη υποθεση ειναι οτι, πλεον, εχεις εγκατασταση windows σε εξωτερικο σκληρο και τα windows που απο ανεκαθεν δεν καταδεχονται να εκκινησουν απο εκει.

Άρα δεν υπάρχει τρόπος να κάνω κλώνο των Windows στον εξωτερικό και να εκκινώ από αυτόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν υπάρχει τρόπος να κάνω κλώνο των Windows στον εξωτερικό και να εκκινώ από αυτόν;

Αν αυτο ηταν το αρχικο σκεπτικο σου, οχι. Βεβαια, τα windows 8 enterprise εχουν τετοιο feature, αλλα και παλι δεν ειναι αυτος ο σκοπος του.

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_To_Go

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν την έκανε από εσωτερικό σε εσωτερικό θα έπαιζε?

Αν ήταν στον ίδιο controller οι δίσκοι(ή αν τον βάλεις στον ίδιο μετά το clone) τότε ναι,άντε να ήθελε να του ξανά φτιάξεις το bcd για να καταλάβει ότι είναι σε άλλη θέση στον controller αλλά θα έπαιζε.

Αν μιλάμε για διαφορετικό controller τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ τους jim_p και TheELF για τις απαντήσεις. Θα το προσπαθήσω λίγο ακόμη και αν βρω λύση, θα το αναφέρω εδώ (για όποιον, ίσως, ενδιαφέρεται). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...