Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι αυτό που λέει ο πάνθηρας, η τιμή.Υπό φυσιολογικές συνθήκες οι νέες κάρτες έπρεπε με αυτές τις αλλαγές να έρθουν σε χαμηλότερη τιμή.Εκεί είναι το θέμα, ότι όχι μόνο δεν είναι φθηνότερες, αλλά έχουν και ένα μπόνους κατοστάρικο στην πλάτη τους, έτσι για το χαβαλέ.

 

Δεν είναι +100 ακριβότερες.

 

http://www.mindfactory.de/product_info.php/4096MB-Gigabyte-Radeon-R9-290X-Windforce-3X-OC-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Retail_946870.html

 

http://www.mindfactory.de/product_info.php/8192MB-Gigabyte-Radeon-R9-390X-Windforce-2X-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Retail-_1010881.html

 

Λογικό είναι να είναι ακριβότερες όταν είναι βελτιωμένες σχεδόν σε όλα και ο ανταγωνισμός τιμολογεί ψηλά τις αντίστοιχες κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι αισθητά πιο ακριβές ρε συ.Εντάξει και το 100 είναι με λίγη σάλτσα, αλλά και 50 και 70 και δεν ξέρω πόσο να είναι σε μέσο όρο η διαφορά τιμής, αυτή δε δικαιολογείται.Όταν από αυτή την εταιρεία στο παρελθόν υπήρξαν περιπτώσεις που έφερνε πραγματικό αντικαταστάτη με χαμηλότερη τιμή από τον προκάτοχο.Εντάξει, δε λέω, είναι περίεργες οι συγκυρίες και στο εσωτερικό κυρίως για σταθερές τιμές, αλλά εάν έχεις κάτι σε 290/x κατά την ταπεινή μου γνώμη αν δεν πας στους πράσινους, για να μην πετάξεις λεφτά χωρίς λόγο, απλά περιμένεις την επόμενη γενιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις 290/290Χ υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν αλλάζεις και αν θες να αλλάξεις και κοιτάς μόνο amd δεν θα κοιτάξεις αυτές αλλά τις Fury ,μιλάω για αυτούς που είναι enthusiasts και αλλάζουν συχνά,παίζουν σε υψηλές αναλύσεις και θέλουν και άλλες επιδόσεις κλπ κλπ.  Φυσικά και οι τιμές είναι γενικά τσιμπημένες και από τους δύο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές της παλιάς γενιάς της AMD έπεσαν πολύ με τη κυκλοφορία των Maxwell.Αφού η AMD δεν κατάφερε να βγάλει κάτι καλύτερο τουλάχιστον σε perf/mm^2 όπως η Nvidia, δύσκολα θα κυκλοφορούσε φθηνότερο αντικαταστάτη στα 28nm.Η παραπάνω μνήμη ήταν ένας τρόπος να αυξήσει κάπως τα margin της.

 

Είμαι περίεργος να δω πόσο κατάφερε να αυξήσει το marketshare της.Σε ξένα forum από ότι βλέπω η 390 προτείνεται πολύ συχνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές της παλιάς γενιάς της AMD έπεσαν πολύ με τη κυκλοφορία των Maxwell.Αφού η AMD δεν κατάφερε να βγάλει κάτι καλύτερο τουλάχιστον σε perf/mm^2 όπως η Nvidia, δύσκολα θα κυκλοφορούσε φθηνότερο αντικαταστάτη στα 28nm.Η παραπάνω μνήμη ήταν ένας τρόπος να αυξήσει κάπως τα margin της.

 

Είμαι περίεργος να δω πόσο κατάφερε να αυξήσει το marketshare της.Σε ξένα forum από ότι βλέπω η 390 προτείνεται πολύ συχνά.

 

 

Ενας λόγος είναι τα όσα διαδραματίζονται στο dx12 σκηνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τσιμπησα την Radeon Fury pro.

 

Ενα πεντακοσαρι παρα κατι με τα μεταφορικα. Νομιζω ριναι οκ σαν τιμη.

 

 

Αν εχω χρονο θα της ριξω και ενα review.

 

 

υπαρχει κανενα dx12 bench σε κυκλοφορια? Να πειραξουμε λιγο και τους πρασινους :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Millenium την 290Χ την βρίσκεις με 100 ευρώ λιγότερα.

 

http://www.amazon.fr/Gigabyte-GV-R929XOC-4GD-Graphique-Radeon-PCI-Express/dp/B00HS866AK/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1444631380&sr=8-2&keywords=290x

 

Δεν καταλαβαίνω τί νόημα έχει να ψάχνουμε ακριβότερες τιμές και δεν ξέρω και ποιό το νόημα στη τελική. Είμαι σίγουρος ότι κάπου θα βρώ 290Χ στα 500 ευρώ....

 

Η φθηνότερη 390Χ που βρήκες είναι στα 400 ευρώ, η φθηνότερη 290Χ ηταν στα 290 προχτές και σήμερα στα 300.

 

100 ευρώ διαφορά ή 25% στην τιμή. Πόσο % είναι η διαφορά στις επιδόσεις?

 

Η ερώτηση φυσικά είναι ρητορική, δεν θα μαλώσω με κανέναν για τα αυτονόητα.

 

Έχει άπειρα reviews εκεί έξω που δείχνουν πέραν πάσης αμφιβολίας τις απειροελάχιστες διαφορές μεταξύ των καρτών αυτών.

 

Οπότε τα facts είναι:

1) Η 390Χ από την 290Χ έχει διαφορά στις επιδόσεις της τάξης του 5%

2) Η 390Χ αποτελεί rebrand της 290Χ με έξτρα 4GB Ram

3) Αυτή τη στιγμή βρίσκεις 290Χ 100 ευρώ λιγότερα ή αλλιώς 25% φθηνότερα

 

Ο καθένας από κεί και πέρα κάνει τις επιλογές του

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει κανενα dx12 bench σε κυκλοφορια? Να πειραξουμε λιγο και τους πρασινους :P

 

Αυτο πιανει;

Μην βιαζεστε βρε θελετε και DX12 απο τωρα   :D

 

 

Millenium την 290Χ την βρίσκεις με 100 ευρώ λιγότερα.

 

http://www.amazon.fr/Gigabyte-GV-R929XOC-4GD-Graphique-Radeon-PCI-Express/dp/B00HS866AK/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1444631380&sr=8-2&keywords=290x

 

Δεν καταλαβαίνω τί νόημα έχει να ψάχνουμε ακριβότερες τιμές και δεν ξέρω και ποιό το νόημα στη τελική. Είμαι σίγουρος ότι κάπου θα βρώ 290Χ στα 500 ευρώ....

 

Η φθηνότερη 390Χ που βρήκες είναι στα 400 ευρώ, η φθηνότερη 290Χ ηταν στα 290 προχτές και σήμερα στα 300.

 

100 ευρώ διαφορά ή 25% στην τιμή. Πόσο % είναι η διαφορά στις επιδόσεις?

 

Η ερώτηση φυσικά είναι ρητορική, δεν θα μαλώσω με κανέναν για τα αυτονόητα.

 

Έχει άπειρα reviews εκεί έξω που δείχνουν πέραν πάσης αμφιβολίας τις απειροελάχιστες διαφορές μεταξύ των καρτών αυτών.

 

Οπότε τα facts είναι:

1) Η 390Χ από την 290Χ έχει διαφορά στις επιδόσεις της τάξης του 5%

2) Η 390Χ αποτελεί rebrand της 290Χ με έξτρα 4GB Ram

3) Αυτή τη στιγμή βρίσκεις 290Χ 100 ευρώ λιγότερα ή αλλιώς 25% φθηνότερα

 

Ο καθένας από κεί και πέρα κάνει τις επιλογές του

 

Και εγω να σου πω την αληθεια 290x θα επερναν αν ηταν 100 ευρω φθηνοτερη.. Η 390x δεν θα κανει ποτε την διαφορα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έχετε βρει bios 390 από Sapphire για να περάσω στην δική μου 290 Tri-X OC? Λίγο που το έψαξα δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.

 

Για δες εδώ λιγάκι: https://www.techpowerup.com/vgabios/index.php?architecture=ATI&manufacturer=Sapphire&model=R9+390&interface=&memType=&memSize=

 

Και μια ερωτησούλα: Από την (εξαιρετική) 7950 μου σε 290 (όχι Χ), θα με καλύψει για 1440, πιστεύετε?

 

Δεν τη βλέπω τη Fury να πέφτει αρκετά γρήγορα κι ούτε νομίζω πρόκειται να κατέβει πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες εδώ λιγάκι: https://www.techpowerup.com/vgabios/index.php?architecture=ATI&manufacturer=Sapphire&model=R9+390&interface=&memType=&memSize=

 

Και μια ερωτησούλα: Από την (εξαιρετική) 7950 μου σε 290 (όχι Χ), θα με καλύψει για 1440, πιστεύετε?

 

Δεν τη βλέπω τη Fury να πέφτει αρκετά γρήγορα κι ούτε νομίζω πρόκειται να κατέβει πολύ.

Πέτρο τα είδα αλλά είναι για την Nitro σειρά τους και δεν ξέρω τι παίζει με τα προφίλ ανεμιστήρων και γενικά με το bios scheduling. Παίζει να έχω πρόβλημα με την μνήμη λόγω διαφοράς gb?

Και τελευταία αλλά noobικη, με ποιο πρόγραμμα φλασάρουμε, έχω καιρό να το κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέτρο τα είδα αλλά είναι για την Nitro σειρά τους και δεν ξέρω τι παίζει με τα προφίλ ανεμιστήρων και γενικά με το bios scheduling. Παίζει να έχω πρόβλημα με την μνήμη λόγω διαφοράς gb?

Και τελευταία αλλά noobικη, με ποιο πρόγραμμα φλασάρουμε, έχω καιρό να το κάνω?

 

Διπλό BIOS δεν έχεις στην κάρτα?

 

Κράτα το κανονικό σε backup, φλάσαρε κάποιο από τα παραπάνω, δες πως (και αν) λειτουργεί κι αν δεν...άλλαξε το διακόπτη και μετά φλάσαρε πάλι το κανονικό.

 

Όσο για εφαρμογές, δοκίμασε εδώ: https://www.techpowerup.com/downloads/Utilities/BIOS_Flashing/ATI/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες εδώ λιγάκι: https://www.techpowerup.com/vgabios/index.php?architecture=ATI&manufacturer=Sapphire&model=R9+390&interface=&memType=&memSize=

 

Και μια ερωτησούλα: Από την (εξαιρετική) 7950 μου σε 290 (όχι Χ), θα με καλύψει για 1440, πιστεύετε?

 

Δεν τη βλέπω τη Fury να πέφτει αρκετά γρήγορα κι ούτε νομίζω πρόκειται να κατέβει πολύ.

 

http://www.anandtech.com/bench/product/1033?vs=1068

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες εδώ λιγάκι: https://www.techpowerup.com/vgabios/index.php?architecture=ATI&manufacturer=Sapphire&model=R9+390&interface=&memType=&memSize=

 

Και μια ερωτησούλα: Από την (εξαιρετική) 7950 μου σε 290 (όχι Χ), θα με καλύψει για 1440, πιστεύετε?

 

Δεν τη βλέπω τη Fury να πέφτει αρκετά γρήγορα κι ούτε νομίζω πρόκειται να κατέβει πολύ.

εγω θα λεγα να περιμενεις λιγο ακομα...απο 7950 στην 290 δεν νμζ οτι αξιζει τα λεφτα αυτα που θα δωσεις...Κατσε να δουμε πιθανες μειωσεις τιμων αν δεν πανε καλα οι πωλησεις,αντιπροτασεις την Nvidia και μετα αποφασισε!Αυτο βεβαια σημαινει απο του χρονου και μετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κάπου 60+% πάνω κατ'ελάχιστο, αλλά δεν επαρκεί, λοιπόν.

 

Θα θέλει υποχωρήσεις, προκειμένου να πιάσει τόπο και το "ερχόμενο" freesync.

 

Ακόμα και με το πλέον αισιόδοξο o/c πάνω από ένα 15-20% δεν νομίζω πως θα κερδίσω κι από εκεί. Στο σύνολο καλό, αλλά οριακό.

 

εγω θα λεγα να περιμενεις λιγο ακομα...απο 7950 στην 290 δεν νμζ οτι αξιζει τα λεφτα αυτα που θα δωσεις...Κατσε να δουμε πιθανες μειωσεις τιμων αν δεν πανε καλα οι πωλησεις,αντιπροτασεις την Nvidia και μετα αποφασισε!Αυτο βεβαια σημαινει απο του χρονου και μετα...

 

Για μτχ κοιτάζω, όχι για καινούρια.

 

όχι τπτ άλλο, να κάτσει λιγότερο βαριά η αναβάθμιση της οθόνης.

 

Από του χρόνου, θα έχω περάσει το ψυχολογικό όριο που έχω θέσει στον εαυτό μου.

 

Το έχω ξαναγράψει αλλού, περισσότερο με "τρώει" το χέρι μου, παρά θα τα χρησιμοποιήσω όλα αυτά.

 

Αν δεν τα κάνω σύντομα, λοιπόν, μάλλον θα μείνω με τη φαγούρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...