Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα αν περιμένεις απάντηση, λάθος άτομο βρήκες να τρολαρεις αλλά πρωί είναι ακόμη δεν πειράζει. Με τον καφέ τα διαβάζω τα μνμ ;)

 

 

Δεν σε τρολάρω, περιμένω απάντηση.... και αυτό γιατί από το παρελθόν και σε κάθε chip της αγοράς, τα revs. έπαιζαν και με τα παλαιά bios ....  Θες σε cpu θες σε gpu ..?

:-D

Δεν είναι δηλαδή επιχείρημα που αντικρούει τον ισχυρισμό του storm αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διαβάσεις τι γράφεις; Και ποιος είναι ο Storm; Αν ήθελα να αναφερθω σε αυτόν θα έκανα παράθεση.

Και μιας και έγινες δικηγόρος πες μου εσύ μια κάρτα που ήταν διαφορετική γενιά όχι rebrand και είχε ίδιο BIOS.

Αλλά καλά μας κάνουν οι εταιρείες, καλά μας κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάσεις τι γράφεις; Και ποιος είναι ο Storm; Αν ήθελα να αναφερθω σε αυτόν θα έκανα παράθεση.

Και μιας και έγινες δικηγόρος πες μου εσύ μια κάρτα που ήταν διαφορετική γενιά όχι rebrand και είχε ίδιο BIOS.

Αλλά καλά μας κάνουν οι εταιρείες, καλά μας κάνουν.

 

 

Ναι διαβάζω. Εσύ έχεις μπερδέψει τα rev. με τις γενιές chip. Το chipάκι σχεδιαστικά είναι το ίδιο. Μικροβελτιώσεις έχει κάνει .... 

 

Δηλαδή εσύ πιστεύεις πως ο Q6600 E0 rev. που κλόκαρε καλύτερα, ήθελε άλλο bios από τον Q6600 B2 rev. για να παίξει  ?

Από την άλλη Athlon X4 620 με DENEB  πυρήνα ( αυτός που ξεκλείδωνε σε phenom x4 ξεκλειδώνοντας την cache) , στην πορεία έγινε Athlon X4 με Propus πυρήνα ... Το bios έμεινε το ίδιο, δεν έφεραν καν νέο bios ....

 

Κάτι ανάλογο έχουν κάνει και εδώ ...  στην ουσία θα μπορούσαν το νέο rev. να το φέρουν και στα κρυφά στις ίδιες τις R9 290 8gb αντί να τις ονομάσουν 390 .

Προφανώς και η αλλαγή ονόματος έγινε και για λόγους marketing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θέλεις να πας και σε αυτοκίνητα

 

Granada το είπαν όχι Hawaii rev2

Rebrand είπα rebrand είναι, φοριέται πολύ τελευταία.

Όσο για το παράδειγμα σου τι να πω.... Ο Q6600 έγινε I5.

Τώρα προσωπικά μια χαρά μου βγαίνει, δεν έχω χάσει € από τις 290x μην πω έχω βγεί και κερδισμένος με όλα αυτά που συμβαίνουν. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θέλεις να πας και σε αυτοκίνητα

 

Granada το είπαν όχι Hawaii rev2

Rebrand είπα rebrand είναι, φοριέται πολύ τελευταία.

Όσο για το παράδειγμα σου τι να πω.... Ο Q6600 έγινε I5.

Τώρα προσωπικά μια χαρά μου βγαίνει, δεν έχω χάσει € από τις 290x μην πω έχω βγεί και κερδισμένος με όλα αυτά που συμβαίνουν. ;)

 

 

Κερδισμένος είσαι . Δεν σου λέει κανείς το αντίθετο.  Εγώ απλά αναφέρω πως δεν χρειάζεται διαφορετικό bios αρκετές φορές, όταν στην πράξη το chip είναι πανομοιότυπο. Δες κα το παράδειγμα που έχω φέρει παραπάνω με τους πυρήνες του athlon που είναι διαφορετικοί.

 

Εγώ προσωπικά μόλις είδα μια ευκαιρία στα μτχ για μια 290 και έστειλα να προλάβω. Μια χαρά καρτούλα // :-D  και θεωρώ πως είναι άξυπνη αγορά . :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να λετε τα ιδια πραγματα μου φαινεται.Τι σχεση εχει το bios της μητρικης με το bios μιας καρτας γραφικων,καμια.Εδω δεν παιζει bios απο reference σε custom.Τεσπα.Οσο και να μην θελουν μερικοι να το καταλαβουν οι 390-390x ειναι 290-290x με 8gb μνημη.Εκτος και αν 5% θεωρειτε διαφορα αξιολογη,με κλοκαρισμα μπορω να παρω το διπλασιο απο την 290 μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να λετε τα ιδια πραγματα μου φαινεται.Τι σχεση εχει το bios της μητρικης με το bios μιας καρτας γραφικων,καμια.Εδω δεν παιζει bios απο reference σε custom.Τεσπα.Οσο και να μην θελουν μερικοι να το καταλαβουν οι 390-390x ειναι 290-290x με 8gb μνημη.Εκτος και αν 5% θεωρειτε διαφορα αξιολογη,με κλοκαρισμα μπορω να παρω το διπλασιο απο την 290 μου.

 

 

Αλλη πλακέτα, για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης η 380 είναι η 285. H 7970 και το rebrand της η 280Χ είναι γρηγορότερες και τις βρίσκεις στην ίδια τιμή έως και 20% φθηνότερα στα 200 ευρώ.

 

Το θέμα είναι ότι η νέα σειρά 3ΧΧ των rebranded καρτών της AMD δεν μπορούν να ανταγωνιστούν την προηγούμενη σειρά 2ΧΧ όσο αυτές υπάρχουν ακόμα στην αγορά.

 

Η διαφορά στη τιμή δεν δικαιολογεί την απειροελάχιστη διαφορά στις επιδόσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αυτό που λέει ο πάνθηρας, η τιμή.Υπό φυσιολογικές συνθήκες οι νέες κάρτες έπρεπε με αυτές τις αλλαγές να έρθουν σε χαμηλότερη τιμή.Εκεί είναι το θέμα, ότι όχι μόνο δεν είναι φθηνότερες, αλλά έχουν και ένα μπόνους κατοστάρικο στην πλάτη τους, έτσι για το χαβαλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σκεφτεσαι να παρεις τετοια καρτα να υποθεσω οτι εχεις και μια τουμπανη οθονη?και τροφοδοτικο?

1080p ειμαι ακομα αλλα οταν παιζεις με πολυ msaa η upscaling χρεαζεται δυναμη.

 

Εχω 290 tri- x αλλα βρισκω fury σε καλη τιμη.

 

Απο οτι βλεπω ο πασχαλης ειναι για δευτερο εξαμηνο 2016 σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...