Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και πάλι τρομερές είναι αυτές οι επιδόσεις για τέτοιες αναλύσεις και τέτοια ποιότητα εικόνας σε μονες κάρτες.Τα πίξελ δεν είναι λουμπουκόφυλλα...Θέλουμε καιρό ακόμα για να παίζουμε αξιοπρεπώς την πλειοψηφία των παιχνιδιών σε αυτές τις αναλύσεις.

 

Τα αυτονοητα.. 4 φορες η 1080p αναλυση και θελουμε 60αρια με full settings και πολλοι μαλιστα να ριξουν και κανα MSAA στην καθησια τους..

Να το πω απλα αφελεια και ειμαι και ευγενικος.. /sigh

Οσοι περιμενετε 60αρια ακατεβατα με τον Πασχαλη νομιζω θα απογοητευτειτε.. Θα αργησει πολυ να γινει νορμα το 4k αν γινει ποτε με τους normal ρυθμους που εξελισσονται οι GPU.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ένα θεματάκι που έχουμε είναι με το MSI Adterburner στο On Screen Display, όπου το GPU usage σκαμπανεβάζει συνέχεια. Έχει φάσεις που δείχνει 0% ή και 100% σε οποιοδήποτε σχεδόν παιχνίδι και αν του βάλουμε...

σε αυτό το MSI Afterburner φταίει, δεν μπορεί για κάποιο λόγο να διάβαση σωστά το GPU Load με GCN1.1 & 1.2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Thanks. Θα το δοκιμάσουμε.

 

Πάντως θέλει πολύ προσοχή η κάρτα, όσον αφορά το μέγεθός της. Είναι μεγαλύτερη στο μάκρος και από την 970 της Gigabyte...

 

Πρίν την αγορά, μετρήστε τις διαστάσεις στο κουτί σας.

 

Update: Ναί, τελικά με την ενεργοποίηση του Unified GPU monitoring, το MSI Afterburner δείχνει το σωστό GPU Usage.

 

Shadow of Mordor με Ultra settings GPU Usage 65%-80% για 60fps (Vsync enabled)

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τί εννοείς? εξηγήσου

Οι διπλές κάρτες, μέχρι τώρα, και σε Nvidia και σε AMD, είναι σαν SLI/CF σε ένα pcb.

Κοινώς, λειτουργούν όπως ένα σύστημα με δύο κάρτες, με τα γνωστά παρατράγουδα : αρκετοί τίτλοι δεν λειτουργούν σε πολλαπλά gpu, και όσοι λειτουργούν, μπορεί όχι από την αρχή κυκλοφορίας τους [drivers], ενώ αλλού το κέρδος μπορεί να είναι +90% και σε άλλο game να είναι +30% (σε σχέση με μονή κάρτα) + τέρας psu κλπ. κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναί δέν μου λές κάτι καινούριο αυτό είναι πρόβλημα κυρίως σε 2 κάρτες cf/sli κτλ. επειδή έχω δεί στην πράξη 295χ2 ποτέ δέν είχε κάποιο πρόβλημα. το πρόβλημα με τις 2 κάρτες και άνω εντοπίζεται στα pci που τρέχουν σε χαμηλότερες ταχύτητες απο το πρώτο. τώρα άν κάποιος τίτλος είναι ποιό "δύστροπος" για αυτά οκ αλλά και πάλι σάν single pcb κάρτα θα είναι κτηνος.

 

*μήν ξεχνάς ακόμη και τώρα που μιλάμε η 295χ2 κρατάει τα ηνία σε κάθε είδους benchmark

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναί φίλε μου. αυτό που προσπαθώ να πώ απλά, είναι οτι άν βάλεις μία 295χ2 σε ένα σύστημα και 2 290χ σε ένα άλλο η διαφορά θα είναι αρκετά μεγάλη. fact

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναί δέν μου λές κάτι καινούριο αυτό είναι πρόβλημα κυρίως σε 2 κάρτες cf/sli κτλ. επειδή έχω δεί στην πράξη 295χ2 ποτέ δέν είχε κάποιο πρόβλημα. το πρόβλημα με τις 2 κάρτες και άνω εντοπίζεται στα pci που τρέχουν σε χαμηλότερες ταχύτητες απο το πρώτο. τώρα άν κάποιος τίτλος είναι ποιό "δύστροπος" για αυτά οκ αλλά και πάλι σάν single pcb κάρτα θα είναι κτηνος.

 

*μήν ξεχνάς ακόμη και τώρα που μιλάμε η 295χ2 κρατάει τα ηνία σε κάθε είδους benchmark

 

Πρόβλημα δεν έχει κατά κανόνα οτιδήποτε λειτουργεί με AFR. Το ίδιο το AFR σαν καθαρή λύση λογισμικού είναι το ουσιαστικό πρόβλημα της υπόθεσης. Πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά βλέπεις 8GB στις προδιαγραφές μιας 295Χ2 αλλά στην πραγματικότητα ακόμα και μια 390 έχει διπλάσια ποσότητα μνήμης ανά καρέ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναί δέν μου λές κάτι καινούριο αυτό είναι πρόβλημα κυρίως σε 2 κάρτες cf/sli κτλ. επειδή έχω δεί στην πράξη 295χ2 ποτέ δέν είχε κάποιο πρόβλημα. το πρόβλημα με τις 2 κάρτες και άνω εντοπίζεται στα pci που τρέχουν σε χαμηλότερες ταχύτητες απο το πρώτο. τώρα άν κάποιος τίτλος είναι ποιό "δύστροπος" για αυτά οκ αλλά και πάλι σάν single pcb κάρτα θα είναι κτηνος.

 

*μήν ξεχνάς ακόμη και τώρα που μιλάμε η 295χ2 κρατάει τα ηνία σε κάθε είδους benchmark

Ναι, προφανώς και αν είναι να έχουν δουλέψει μία πλατφόρμα περισσότερο από κάθε άλλη, είναι τα benchmarks - κάπως πρέπει να πουλήσει και το CF/SLI.

Το πρόβλημα ΔΕΝ είναι οι δίαυλοι. Είναι οι μηχανές των games και το optimization τους και όσο και αν έχουν υπάρξει εξελίξεις σε αυτόν τον τομέα, το multi gpu έχει ακόμα θέματα - είτε σε πολλές, είτε σε μία κάρτα.

Βάλε να τρέξει ένα timedemo σε Starcraft 2 πχ. η 295Χ2 και τα ξαναλέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναί φίλε μου. αυτό που προσπαθώ να πώ απλά, είναι οτι άν βάλεις μία 295χ2 σε ένα σύστημα και 2 290χ σε ένα άλλο η διαφορά θα είναι αρκετά μεγάλη. fact

το ίδιο πράμα είναι, η 295x2 αποτελείτε από δύο 290x.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...