Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα Fury, δεν κλοκάρουν ακόμα...

 

Υπάρχει συγκεκριμένο θέμα που δυσκολεύει την κατάσταση (οι μνήμες ΗΒΜ πρέπει να είναι το πολύ στους 65ο, παραπάνω έχουν πρόβλημα) οπότε για να αποφύγει τις σκοτούρες η μαμά AMD κλείδωσε το voltage του πυρήνα (αφού η θερμοκρασία των μνημών εξαρτάται άμεσα από τον πυρήνα μιας και βρίσκονται τόσο κοντά του) προκειμένου να κρατήσει αρχικά τα πάντα εντός ασφαλών ορίαων/προδιαγραφών.

 

Χωρίς παραπάνω τάση, δύσκολα παίρνει ο πυρήνας.

 

Σύντομα, ακούγεται, τα διάφορα σχετικά προγράμματα (MSI AB πχ) θα έχουν τη δυνατότητα να παρακάμπτουν τα κλειδώματα αυτά, οποτε θα δούμε αν και πως/πόσο κλοκάρει η κάρτα (με τη βοήθεια όλων των γκουμουτσοψυκτρών που κυλοφορούν, όπως και με κάτι όμορφα full-cover waterblocks που βγήκαν).

 

Σίγουρα, δεν θα παίρνει ποσοστιαία τόσο μεγάλο o/c όσο οι "πράσινες", αλλά κέρδη θα υπάρξουν και από εκεί (για τα σοβαρά κέρδη, περιμένετε την ωρίμανση των οδηγών).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Review της Asus R9 Fury "Pro" Strix από Techpowerup http://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/R9_Fury_Strix/

 

Στον επίλογο μεταξύ άλλων γράφει:

 

I have to say I'm impressed by the Fury. It's the best AMD card I've reviewed in years, much better than I had anticipated.

 

PC Perspective review http://www.pcper.com/reviews/Graphics-Cards/Sapphire-Radeon-R9-Fury-4GB-Review-CrossFire-Results

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα στοκ clocks..στο overclock κάθεται μπροστά από 980?

 

 

Από ότι φαίνεται γενικά είναι μπροστά από την 980 (αν και imo ο μουσάτος είναι λίγο AMD friendly).Τώρα αν αξίζει τα +50$ ας το κρίνει ο καθένας μόνος του.Προσωπικά δε θα επέλεγα καμιά από τις 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από ότι φαίνεται γενικά είναι μπροστά από την 980 (αν και imo ο μουσάτος είναι λίγο AMD friendly).Τώρα αν αξίζει τα +50$ ας το κρίνει ο καθένας μόνος του.Προσωπικά δε θα επέλεγα καμιά από τις 2.

 

φίλε μου ίσα ίσα αυτός είναι nvidiaκιας ΑΛΛΑ ταυτόχρονα και απο τους λίγους αντικειμενικούς που όταν κάτι αξίζει τα χρήματά του τα εκθειάζει. πάμε τώρα στο βίντεο αυτό καθέ αυτό. άκουσες π΄σο ψηλά την είχε χρονισμένη την 980???? ΣΤΟΝ ΘΕΟ, ΣΤΑ 1517hz οπότε μήν σου κάνει τίποτα εντύπωση! σε στόκ χρονισμούς δέν έχει καμία τύχη. δυστρηχώς εκεί το έχασε το παιχνίδι η amd μιάς και οι νέες κάρτες δέν σηκώνοντε σχεδόν καθόλου. τώρα δέν μπορώ να φανταστώ πώς κάποιος που έχει μιά 970 ή μία 980 έστω και οτι καταφέρνει να την φτάσει τόσο.... θα κοιμάται ήσυχος... if you know what i mean.

 

κάτι άλλο τώρα, κοιτούσα σήμερα πάλι τις τιμές μεταξύ fury x kai gtx 980ti. παρατηρώ οτι η φθηνότερη fury x (καμία διαφορά με τις υπόλοιπες υλοποιήσεις) είναι στα 715 την ώρα που μία αξιόπιστη "καλή" 980τι με καλό σύστημα ψύξης (συγκεκριμένα η msi gaming) είναι στα 850!!! νομίζω λοιπόν οτι αξίζει να πάει κάποιος στην fury x και θεωρώ οτι μέσω ενημερώσεων (drivers) αλλά και dx12 θα δείξει τις πραγματικές της ικανότητες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι άλλο τώρα, κοιτούσα σήμερα πάλι τις τιμές μεταξύ fury x kai gtx 980ti. παρατηρώ οτι η φθηνότερη fury x (καμία διαφορά με τις υπόλοιπες υλοποιήσεις) είναι στα 715 την ώρα που μία αξιόπιστη "καλή" 980τι με καλό σύστημα ψύξης (συγκεκριμένα η msi gaming) είναι στα 850!!! νομίζω λοιπόν οτι αξίζει να πάει κάποιος στην fury x και θεωρώ οτι μέσω ενημερώσεων (drivers) αλλά και dx12 θα δείξει τις πραγματικές της ικανότητες

 

723 ευρώ η καλύτερη υλοποίηση 980Ti, αυτή της Gigabyte που χτυπάει/ξεπερνάει σε επιδόσεις την reference TitanX.

 

http://www.mindfactory.de/Hardware/Grafikkarten+%28VGA%29/GeForce+GTX+fuer+Gaming/GTX+980+Ti.html

 

Στο ίδιο site, η FuryX είναι στα 700.

 

http://www.mindfactory.de/Hardware/Grafikkarten+%28VGA%29/Radeon+R9+Serie/R9+FURY+X.html

 

Πρέπει να πέσει και άλλο η τιμή της.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τιμές ελλάδος είναι σχετικά καλές οι τιμές της Fury X,συγκριτικά πάντα και δεδομένων των συνθηκών.Έχει και μικρότερο διάστημα που'ναι σε κυκλοφορία κιόλας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο σημαντικό κριτήριο είναι οι "Τιμές Ελλάδος".

 

Για αυτούς που αγοράζουν από εξωτερικό, η Fury X δεν βρίσκεται τιμολογιακά εκεί που πρέπει, είτε αναφερόμαστε σε τιμές Ελλάδος είτε εξωτερικού, όταν με τα ίδια λεφτά αγοράζεις την καλύτερη 980Ti.

 

Σίγουρα το ότι είναι φρεσκότατο προϊόν παίζει ρόλο, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι η τιμή δεν είναι ανταγωνιστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

723 ευρώ η καλύτερη υλοποίηση 980Ti, αυτή της Gigabyte που χτυπάει/ξεπερνάει σε επιδόσεις την reference TitanX.

 

http://www.mindfactory.de/Hardware/Grafikkarten+%28VGA%29/GeForce+GTX+fuer+Gaming/GTX+980+Ti.html

 

Στο ίδιο site, η FuryX είναι στα 700.

 

http://www.mindfactory.de/Hardware/Grafikkarten+%28VGA%29/Radeon+R9+Serie/R9+FURY+X.html

 

Πρέπει να πέσει και άλλο η τιμή της.....

 

φίλε μου δέν το γνωρίζω το site μιάς κι εγώ μένω στην ελλάδα. στην χώρα μου λοιπόν μία fury x πωλείται στα 700 και κάτι ψιλά και μία αξιόλογη gtx 980ti στα 850. (δέν βάζω κάτι palit και κάτι reference που όχι απλά δέν χρονίζοντε ψηλά αλλά έχουν και υψηλές θερμοκρασίες+ οτι είναι και πάλι πολύ ποιό ακριβές) και λέω λοιπόν τα σχεδόν 150 ευρώ παραπάνω ΑΞΙΖΟΥΝ???? μήπως όλοι εμείς οι επικριτές (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) να περιμένουμε κάποιες διορθώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου δέν το γνωρίζω το site μιάς κι εγώ μένω στην ελλάδα. στην χώρα μου λοιπόν μία fury x πωλείται στα 700 και κάτι ψιλά και μία αξιόλογη gtx 980ti στα 850. (δέν βάζω κάτι palit και κάτι reference που όχι απλά δέν χρονίζοντε ψηλά αλλά έχουν και υψηλές θερμοκρασίες+ οτι είναι και πάλι πολύ ποιό ακριβές) και λέω λοιπόν τα σχεδόν 150 ευρώ παραπάνω ΑΞΙΖΟΥΝ???? μήπως όλοι εμείς οι επικριτές (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) να περιμένουμε κάποιες διορθώσεις?

 

Υψηλες θερμοκρασιες εχουν ~80 βαθμους με stock HSF, αλλα ποιος σου ειπε οτι οι reference δεν χρονιζονται ψηλα; Σαν χρηστης reference λοιπον και μιλαω απο προσωπικη εμπειρια και οχι απο reviews, παω 270/400 που με boost με φτανει 1470MHz.. Με custom ψυξη παιζουν κοντα στα 1500+- και με νερο και custom bios και μεγαλο voltage 1530-1550. Και για πανω απο 1500 boost ουτως ή αλλως ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΨΥΞΗ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ. Οποτε οι 980ti κλοκαρουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΛΕΣ, με διαφορα πολυ λιγων MHz στην ουσια..

Μια reference λοιπον στο εξωτερικο στοιχιζει 670-680 ευρω, οποτε δεν νομιζω οτι ειναι ακριβες καθολου σε σχεση με τις fury x. Αν δεν θελεις για τους προσωπικους σου ψυχολογικους κυριως λογους να ψωνισεις απο εξω μιας και ειμαστε μελος της Ε.Ε με οτι αυτο συνεπαγεται, δεν εχεις παρα να περιμενεις λιγο και θα πεσουν και εδω οι τιμες περιμενε λιγο.. Αλλωστε δεν νομιζω οτι η fury X ειναι διαθεσιμη ακομη, μονο visionstudio ειδα εχθες διαθεσιμη απο 4-7 μερες που σημαινει οτι μπορει να τραβηξει κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο σημαντικό κριτήριο είναι οι "Τιμές Ελλάδος".

 

Για αυτούς που αγοράζουν από εξωτερικό, η Fury X δεν βρίσκεται τιμολογιακά εκεί που πρέπει, είτε αναφερόμαστε σε τιμές Ελλάδος είτε εξωτερικού, όταν με τα ίδια λεφτά αγοράζεις την καλύτερη 980Ti.

 

Σίγουρα το ότι είναι φρεσκότατο προϊόν παίζει ρόλο, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι η τιμή δεν είναι ανταγωνιστική.

 

Σε ελληνικό forum γράφουμε,λογικό είναι αρκετοί να κοιτάνε τις τιμές από Ελλάδα.Μάλλον για αυτό αναφέρθηκε από κάποιους γιατί τώρα κοστίζουν ακριβότερα οι 980 ti.Τώρα για τον αντίκτυπο που (δεν) έχει η ελληνική αγορά παγκόσμια τα χούμε πει ;p Εκτός αυτού και να θέλε κάποιος από ελλάδα να παίρνε από έξω δεν μπορεί.

 

Εγώ θα περίμενα κάποιες βδομάδες για να βλέπα που θα σταθεροποιούνταν οι τιμές,για τις Fury X περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 980Ti είναι υπερτιμολογημένες Ελλάδα, ενώ η FuryX είναι υπερτιμολογημένη παντού, σε σχέση πάντα με τις επιδόσεις της.

 

Για τον κόσμο που έχει τη δυνατότητα να αγοράσει στις καλύτερες δυνατές τιμές, η  FuryX δεν έχει αυτή τη στιγμή ανταγωνιστική τιμή. Τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου.

 

Προς αποφυγή χρωματισμού της άποψής μου, τα τελευταία 1400-1500 ευρώ που διέθεσα για 4 κάρτες γραφικών πήγαν 100% στην AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...