Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως μου άρεσε που ο λόγος σου εχει συνεπεια.. Να σεβεστε τις απόψεις των άλλων αλλά μεγαλωσα κ αυτο που κάνεις το θεωρω ανώριμο. . Σωραιος αδελφε.. 39 χρονών θα μας κανετε κ μάθημα ζωης.. #butthurt

 

Στο θέμα μας. . Ναι συμφωνω κ εγω ότι εχουν κανει καλή δουλειά οπως ειπα με τη Sapphire κ ειναι κ ομορφη εμφανισιακά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το αντίθετο εσύ δεν σεβάστηκες την γνώμη μου...  και απάντησες απότομα και το κυριότερο χωρίς επιχείρημα 

 

Δεν το συνεχίζω άλλο δεν έχει νόημα ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστο αδελφε.. Το ποιος μιλαει με αοριστες γενικολογιες και επιχειρηματα που θυμιζουν LIDL ας το αφησουμε κατα μερος.. 

Εγω δηλωσεις του στυλ το pc gaming ειναι ιδια εμπειρια με το ps4 δεν θα κανω ποτε, γιατι ειναι τουλαχιστον αστειες..

Επισης δεν ξερω αν το αντιλαμβανεσαι αλλα το να ερχεσαι και να ισχυριζεσαι τετοια πραγματα σε τεχνολογικο φορουμ και δη στο τμημα τεχνολογιας των PC ειναι τουλαχιστον ακαιρο και ατοπο. Ξαναλεω εαν θεωρεις οτι δεν εχει νοημα το PC gaming πλεον, δεν εχεις παρα να σταματησεις να ασχολεισαι με αυτο παρα να κανεις αυτο που κανεις..

Ειναι σαν να μπαινεις στο καζινο και να κανεις μαθημα περι τζογου ή ακομη καλυτερα να μπαινεις σε ενα μαγαζι με high end ηχο και να λες σιγα τα 5.1 budget ηχεια μου εχουν τον ιδιο ηχο.... 

Τουλαχιστον γραψτα στο φορουμ για τις κονσολες. Την αποψη μου την εχω πει 1000000 φορες και την εχω στηριξει με επιχειρηματα πραγματικα και χειροπιαστα,δεν θα το κανω καθε τρεις και λιγο. Αλλωστε για αυτο παρακολουθω και ποσταρω σε αυτα τα thread στο PC section. Γιατι με ενδιαφερει το PC και ειδικοτερα τα γραφικα οι gpu και η bleeding edge τεχνολογια  και μπαινω να διαβασω νεα για αυτο, οχι να γραψω το μακρυ μου και το κοντο μου αν δεν με νοιαζει. Αν δεν με νοιαζει δεν μπαινω καν στον κοπο να σχολιασω κατι που το θεωρω πεταμενα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα να θες να διαβασεις νεα στο thread της AMD για τις νεες GPU και να βλεπεις τωρα ποστ ασχετο τελειως.. Μα τελειως ομως..

Οκ εχεις την αποψη σου; Σεβαστη, δεκτη οσο και αν ειναι αντιθετη απο την δικη μου. Αλλα προσωπικα να την βλεπω εδω μεσα δεν νομιζεις οτι ειναι ασκοπο;

 

υ.γ Εν παση περιπτωσει ας πεσει μια σκουπα καλυτερα, γιατι δεν νομιζω οτι ενδιαφερουν κανενα αυτα και πεφτω και εγω ο ιδιος στην λομπα αυτων που δεν θελω να βλεπω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν κατάλαβες ακόμα αυτό που λέω είναι ότι δεν αξίζει να επενδύσεις σε κάρτες αξίας παραπάνω από 700€ γιατί πολύ απλά δεν αξίζουν τα λεφτά για αυτό που προσφέρουν με μια GTX 970 & AMD R9 390 πάλι 60 frames θα έχεις με ultra γραφικά δεν έχει νόημα πρακτικά να δώσεις παραπάνω λεφτά και να πας σε μια 980Ti , σκέψου πριν χρόνια η ίδια κατηγορία είχε 350€ . Εγώ δεν έχω καμία διάθεση να χαλάσω το topic δεν είχα αυτό τον σκοπό απλά εξέφρασα την γνώμη μου δεν μίλησα εγώ άσχημα με εκφράσεις ''επιχειρηματα που θυμιζουν LIDL'' κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν κατάλαβες ακόμα αυτό που λέω είναι ότι δεν αξίζει να επενδύσεις σε κάρτες αξίας παραπάνω από 700€ γιατί πολύ απλά δεν αξίζουν τα λεφτά για αυτό που προσφέρουν με μια GTX 970 & AMD R9 390 πάλι 60 frames θα έχεις με ultra γραφικά δεν έχει νόημα πρακτικά να δώσεις παραπάνω λεφτά και να πας σε μια 980Ti , σκέψου πριν χρόνια η ίδια κατηγορία είχε 350€ . Εγώ δεν έχω καμία διάθεση να χαλάσω το topic δεν είχα αυτό τον σκοπό απλά εξέφρασα την γνώμη μου δεν μίλησα εγώ άσχημα με εκφράσεις ''επιχειρηματα που θυμιζουν LIDL'' κτλ. 

 

Καταρχην δεν εγραψες αυτο.  Αν ειχες γραψει αυτο δεν θα ειχα κανενα προβλημα με την αποψη σου.

Αφου λοιπον το θετεις ετσι σου απαντω. 

1. Ποτε οι high end καρτες δεν στοιχιζαν 350 ευρω.. Με βαση τον πληθωρισμο ηταν παντα πανω απο 500 ευρω. 100.000 + ειχαν ακομη και σε δραχμες. Ναι δημιουργηθηκε μια νεα κατηγορια niche που απευθυνεται σε ιδιαιτερα ενθουσιωδη κοινο, για αυτο και πολλες φορες την λεμε και bleeding edge market. Η 980GTX ειναι παρα ταυτα και αυτη ακριβη με βαση τα δεδομενα σου, ουτε τα 500+ ευρω ειναι λιγα. 

2. Αναλυσεις τυπου 1440p και ειδικα 4k με ultra επιλογες, και χωρις καν να σου βαζω δειγματα εξομαλυνσης ΔΕΝ καλυπτονται για ακατεβατα 60fps.. Παραδειγματα παρα πολλα, μην με κανεις τωρα να καθομαι να βρισκω αυτο που λες δεν ισχυει. Εδω εχω την 980ti και o/ced και δεν εχω ακατεβατα 60fps ουτε για αστειο σε 4k, μην παμε σε λυσεις κατωτερες..

 

Εν παση περιπτωσει τωρα που καταλαβα τι ηθελες να πεις, επειδη το εξηγησες πιο αναλυτικα οπως ειδες το συζητησα αναλογα. 

Απλα εχε υποψιν σου οτι παντα υπαρχει αναγκη για περισσοτερο "ζουμι" ή fillrate/bandwidth, αναλογα τις gaming συνθηκες που παιζει καποιος. 

Για 1080p σιγουρα μια τετοια λυση ειναι πεταμενα λεφτα, για ανωτερες αναλυσεις δεν θα το ελεγα. 

 

υ.γ Προσωπικα επειδη παραφερθηκα ζηταω συγνωμη, απλα θεωρησα οτι ησουν δηκτικος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην δεν εγραψες αυτο.  Αν ειχες γραψει αυτο δεν θα ειχα κανενα προβλημα με την αποψη σου.

Αφου λοιπον το θετεις ετσι σου απαντω. 

1. Ποτε οι high end καρτες δεν στοιχιζαν 350 ευρω.. Με βαση τον πληθωρισμο ηταν παντα πανω απο 500 ευρω. 100.000 + ειχαν ακομη και σε δραχμες. Ναι δημιουργηθηκε μια νεα κατηγορια niche που απευθυνεται σε ιδιαιτερα ενθουσιωδη κοινο, για αυτο και πολλες φορες την λεμε και bleeding edge market. Η 980GTX ειναι παρα ταυτα και αυτη ακριβη με βαση τα δεδομενα σου, ουτε τα 500+ ευρω ειναι λιγα. 

2. Αναλυσεις τυπου 1440p και ειδικα 4k με ultra επιλογες, και χωρις καν να σου βαζω δειγματα εξομαλυνσης ΔΕΝ καλυπτονται για ακατεβατα 60fps.. Παραδειγματα παρα πολλα, μην με κανεις τωρα να καθομαι να βρισκω αυτο που λες δεν ισχυει. Εδω εχω την 980ti και o/ced και δεν εχω ακατεβατα 60fps ουτε για αστειο σε 4k, μην παμε σε λυσεις κατωτερες..

 

Εν παση περιπτωσει τωρα που καταλαβα τι ηθελες να πεις, επειδη το εξηγησες πιο αναλυτικα οπως ειδες το συζητησα αναλογα. 

Απλα εχε υποψιν σου οτι παντα υπαρχει αναγκη για περισσοτερο "ζουμι" ή fillrate/bandwidth, αναλογα τις gaming συνθηκες που παιζει καποιος. 

Για 1080p σιγουρα μια τετοια λυση ειναι πεταμενα λεφτα, για ανωτερες αναλυσεις δεν θα το ελεγα. 

 

υ.γ Προσωπικα επειδη παραφερθηκα ζηταω συγνωμη, απλα θεωρησα οτι ησουν δηκτικος. 

Όντως δεν ήμουν αναλυτικός σε αυτό που ήθελα να πω αλλά νόμιζα ότι κατάλαβες πάντως δεκτή η συγγνώμη σου και θα ζητήσω και εγώ .

 

High end ήταν στην εποχή της η 6970 όταν βγήκε αλλά σε λογική τιμή όχι αυτά που βλέπουμε σήμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό review της Sapphire R9 Fury από tomshardware (πως το πάθανε τελευταία):

http://www.tomshardware.com/reviews/sapphire-amd-radeon-r9-fury-tri-x-overclocked,4216.html

 

Και ένα της Asus R9 Fury Strix από γερμανικό http://www.hardwareluxx.de/index.php/artikel/hardware/grafikkarten/36032-asus-radeon-r9-fury-strix-im-test.html

 

Του Anandtech (που ξαναμπήκε) http://www.anandtech.com/show/9421/the-amd-radeon-r9-fury-review-feat-sapphire-asus

 

HardwareCanucks: http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/69792-amd-r9-fury-performance-review.html

 

(Και το video review τους που ξαναμπήκε αλλά ας υπάρχουν μερικά συγκεντρωμένα):

 

 

Eurogamer:

 

Επεξ/σία από Millennium
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λουκούμι η r9 fury σκέτο, θετικό ότι πάει σαφώς καλύτερα από μια 980 και παίζει ελαφρώς πιο κάτω από fury x. Καρτάρες απλά και ας είναι πίσω σε κάποια παιχνίδια η r9 fury x από την 980ti, η τεχνολογία που φέρει το fidji είναι απίστευτη και ας έχει μόνο 4gb vram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό review της Sapphire R9 Fury από tomshardware (πως το πάθανε τελευταία):

http://www.tomshardware.com/reviews/sapphire-amd-radeon-r9-fury-tri-x-overclocked,4216.html

 

Και ένα της Asus R9 Fury Strix από γερμανικό http://www.hardwareluxx.de/index.php/artikel/hardware/grafikkarten/36032-asus-radeon-r9-fury-strix-im-test.html

 

Του Anandtech (που ξαναμπήκε) http://www.anandtech.com/show/9421/the-amd-radeon-r9-fury-review-feat-sapphire-asus

 

HardwareCanucks: http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/69792-amd-r9-fury-performance-review.html

 

(Και το video review τους που ξαναμπήκε αλλά ας υπάρχουν μερικά συγκεντρωμένα):

 

 

Eurogamer:

 

 

απο ολα αυτα το βιντεακι με κάλυψε πλήρως !! 

 

fury x VS 980 TI = συμιοσατε Χ 

fyri VS 980 = 1 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς έτσι.

Πιό πολύ πάει προς

980Ti>FuryX>Fury>980

Προσωπικά αν πάω για Fury, καλύτερη πρόταση είναι η απλή. Αν όμως διαθετω λεφτά για FuryX/980Ti, η 980Ti σαν να είναι καλύτερη επιλογή.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...