Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανάποδα μάλλον το εννοείς.

Αν έρθουν και στα άλλα μαγαζιά θα πέσει λίγο βέβαια.

 

θυμάμαι slide με πίνακα με τιμές που είχε εμφανιστεί και έλεγε η 380 στα 200$. Στο πλαίσιο η φθηνότερη είναι στα 299ε.

 

ναι έκανα λάθος στα μαθηματικά. 

 

κοινώς τα 200 δολλάρια είναι 176 ευρώ.

αλλά αυτοί τη κάρτα τη βάζουν από 300 και πάνω.

 

 

 

Αυτό είναι γελοίο. Η 380 έχει ολόιδιο performance με τη 285 που κοστίζει 250 ευρώ. Αυτό που έκανε η AMD ήταν να ρίξει τις τιμές των επιδόσεων με αυτή τη σειρά rebrands. Ο μόνος λόγος να πάρει κάποιος την 380 στην Αμερική, είναι επειδή είναι φθηνότερη της 285. 

Και εδώ οι καράβλαχοι κάνουν την 380 ακριβότερη απ' την 285. Κανείς δεν θα πάρει την 380 από Ελλάδα. Η 285 είναι το ίδιο ακριβώς προιόν, και είναι 50 ευρώ φθηνότερη στη χώρα μας. Όλοι θα βιαστούν να πάρουν τις 285, και όταν τελειώσει το στοκ, θα αγοράσουν φθηνότερα απ' έξω. Οι 380 θα μείνουν στα ράφια.

 

Τάσεις αυτοκτονίας έχουν τα βλαχοελληνομάγαζα ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρπαχτή κοιτάνε να κάνουν οι πονηρόβλαχοι, για να βάλουν κανα Ευρώ κάτω από το στρώμα, όσο τα αφήνει ακόμα ο Τσίπρας και κυκλοφορούν... :P

Από Σεπτέμβρη μεριά όμως, θα δούμε που θα τις βάλουν τις 3χχ με τέτοιες τιμές, τελικά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα προσπαθούν να τη κάνουν λάθος! Δεν κάνουν αρπαχτή έτσι! Αυτό δεν είναι πονηριά, είναι κουτοπονηριά, και έχει διαφορά!

Το να τους μείνει το στοκ απούλητο στα ράφια εναντίον τους είναι, όχι υπέρ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, σου λένε οι βλάχοι θα πουλήσω 5 - θα βγάλω 15...καααλά είναι :P

 

Παρεμπιπτόντως, έχετε να προτείνετε κανα καλό ιντερνετικό μαγαζί από Ευρώπη; Να είναι βολικό και αξιόπιστο (από τιμές, σίγουρα θα έχει καλύτερες από το Γεράρδο...:P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, σου λένε οι βλάχοι θα πουλήσω 5 - θα βγάλω 15...καααλά είναι :P

 

ναι αλλά έτσι θα βγάλουν μόνο 15, πουλώντας 5, με 3 για το κάθε αντίτυπο.

αν όμως βάζαν 2 το κάθε αντίτυπο, δεν θα πουλούσαν 5 αλλά 10, και έτσι θα έβγαζαν 20!

 

και το 20 είναι μεγαλύτερο του 15!  ;)

αλλά είναι ζώα...

δεν ξέρουν καν τι λέει η θεωρία της προσφοράς και της ζήτησης... Θεμελιώδεις γνώσεις της οικονομίας και του εμπορίου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 200 $ είναι 177 ευρώ αλλά ξεχνας το φπα οπότε πάμε στα 210 ευρώ. Τώρα για το πλαίσιο είναι γνωστό οτι πέφτει μεγάλο καπέλο. Αυτοί που την ψάχνουν την δουλεία δεν θα πάνε να σκάσουνε τα χρηματά τους στο πλαίσιο αλλά υπάρχουν αρκετοι που ουτε γνώσεις έχουν ουτε το χρόνο για να ψαχτουν οπότε πιστεύουν οτι τους λένε οι υπάλληλοι. Εδώ διαφημίζουν την 380 για super 4Κ gaming. Απο την άλλη έχουν την 285 με δώρο το dirt rally με 50 ευρώ λιγότερα.

 

Ξέρει κανείς γιατί υπάρχουν μόνο στο πλαισίο και μάλιστα άμεσα διαθέσιμες και στο skroutz δεν υπάρχουν καν ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως δεν σχολιαζω posts που αναφερονται σε wars-vs και τα σχετικα αλλα σοβαρα τωρα θελω να ρωτησω απο ποτε η 970 ειναι καλητερη απο την 290χ???? δηλαδη ενταξη εχετε της 970 και μπραβο σας αλλα μην τα ισοπεδονουμε ολα.σαν να βγω εγω τωρα και να λεω η 280χ που εχω ειταν ανεκαθεν πολυ καλες επιδοσεις απο τις nvidia970-980..... anyway απλα μην ασχολιστε με wars γιατι και απο τις 2 εταιριες funs διαβαζω συχνα βλακειες

Εγώ είμαι ο τελευταίος που θα ξεκινήσει πόλεμο μεταξύ δύο πολυεθνικών εταιρειών για το πια επικρατεί απλώς είδα benchmarks που στα περισσότερα παιχνίδια σε 1080p είναι μπροστά η 970 έστω και για λίγο . Εδώ πχ. http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/R9_390X_Gaming/1.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι ο τελευταίος που θα ξεκινήσει πόλεμο μεταξύ δύο πολυεθνικών εταιρειών για το πια επικρατεί απλώς είδα benchmarks που στα περισσότερα παιχνίδια σε 1080p είναι μπροστά η 970 έστω και για λίγο . Εδώ πχ. http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/R9_390X_Gaming/1.html

ναι σε καποια στα 1080p μπορει να ειναι μπροστα αν και ειναι καποιοι τιτλοι που απλως ειναι ποιο πολυ nvidia style,τον πινακα του perf/price τον ειδες? γιατι πραγματικα αυτο πιστευω μετραει σε ολους περισσοτερο,δηλαδη αμα μου βγανα αυριο μια καρτα που εβγαζε 15 frames στα benches αλλα μου την πουλουσαν 20 ευρω θα επερνα να βαλω σε ολα τα low range pc φιλων.παντως η 970 δεν θεωρειτε ανωτερη της 290χ και ιδικα σε μεγαλητερες αναλυσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το πρωτο πραγμα που κοιτα ο καταναλωτης ειναι φανταζομαι η αναλυση που παιζει και οχι για να εχει να λεει οτι στα 4κ ειμαι καλυτερος και να παιζει σε 1080p.Αυτα ειναι ανοητα και ανωριμα πραγματα.Επισης και οι 2 εταιρειες προσφερουν επιλογες και εκαστος επιλεγει κοκκινο,πρασσινο,τιρκουαζ κτλ.Θα διαφωνησω με τον προλαλλησαντα για nvidia friendly games και συγκεκριμμενα για το bf4,πιο amd friendly πεθαινεις,δεν το λεω εγω αλλα η amd,dice:-P!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω η R9 380 2gb με την R9 285 2gb δεν έχουν καμιά διαφορά;

 

Η R9 380 έχει χαμηλότερη launch τιμή και υψηλότερες stock συχνότητες,και κάποιες υλοποιήσεις με καλύτερα συστήματα ψύξης από οτι είδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

So τα μερικά fps που βλέπω να βγάζει παραπάνω (η 380) οφείλονται στα ανεβασμένα ρολόγια που έχει εργοστασιακά,τώρα αν κάποιος βρει R9 285 σε καλή τιμή αξίζει να την πάρει μιας και μιλάμε ουσιαστικά για την ίδια κάρτα (αν δεν τον ενδιαφέρει η έκδοση με τα 4gb της 380).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...