Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4GB έχει η 970.

Έχει 3,5GB κανονικών επιδόσεων μνήμη, και άλλο 0,5GB στο οποίο όταν έχει πρόσβαση, πάει λες και streamάρεις από πίσω - να το χέσω :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει 3,5GB κανονικών επιδόσεων μνήμη, και άλλο 0,5GB στο οποίο όταν έχει πρόσβαση, πάει λες και streamάρεις από πίσω - να το χέσω :X

Ακόμα δεν πέτυχες τίποτα σωστό.Κάνε μια έρευνα (αν το site λέγεται amdmasterrace πες μας να ξέρουμε) και ξανασκέψου τι γράφεις και ξαναγράφεις.Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.Εκτός αν τρολλάρεις,τότε μας έπιασες όλους,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν πέτυχες τίποτα σωστό.Κάνε μια έρευνα (αν το site λέγεται amdmasterrace πες μας να ξέρουμε) και ξανασκέψου τι γράφεις και ξαναγράφεις.Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.Εκτός αν τρολλάρεις,τότε μας έπιασες όλους,

http://www.pcper.com/reviews/Graphics-Cards/NVIDIA-Discloses-Full-Memory-Structure-and-Limitations-GTX-970

 

^^ Στα γρήγορα, ένα από τα πολλά sites. Η μνήμη, όταν είναι τιγκαρισμένα και τα 4GB, λειτουργεί στο 1/7 της ταχύτητάς της (τα λιγότερα ROPS δεν τα σχολιάζω καν). Ξέρω ότι έχεις ψυχαναγκαστικό σύνδρομο αναπλήρωσης και πρέπει να δικαιολογήσεις στον εαυτό σου τη φόλα αγορά που έκανες για τη 970, αλλά μην το παίζεις και τόσο πολύξερος όταν υπάρχουν ΔΕΔΟΜΕΝΑ :shock:

 

ΥΣ. Κακή η ημιμάθεια, αλλά ο φανμποϊσμός είναι υπερσύνολό της ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έπρεπε καν να ασχολειθώ.Σε αφήνω να γράφεις ότι νάνε.Είναι πιο αστείο :D

Ευτυχώς, γιατί τέτοιος καταιγισμός ορθότητας και δεδομένων από μέρους σου ήταν πραγματικά αμείλικτος - το ομολογώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

^^ Στα γρήγορα, ένα από τα πολλά sites. Η μνήμη, όταν είναι τιγκαρισμένα και τα 4GB, λειτουργεί στο 1/7 της ταχύτητάς της (τα λιγότερα ROPS δεν τα σχολιάζω καν). Ξέρω ότι έχεις ψυχαναγκαστικό σύνδρομο αναπλήρωσης και πρέπει να δικαιολογήσεις στον εαυτό σου τη φόλα αγορά που έκανες για τη 970, αλλά μην το παίζεις και τόσο πολύξερος όταν υπάρχουν ΔΕΔΟΜΕΝΑ :shock:

 

ΥΣ. Κακή η ημιμάθεια, αλλά ο φανμποϊσμός είναι υπερσύνολό της ;)

Δεν είναι σε καμία περίπτωση κακή αγορά μια χαρά επιδόσεις έχει μάλιστα καλύτερες από τις αντίστοιχες AMD ( 290X & 290) όταν έγινε η αγορά της . Μην λέμε ότι θέλουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σε καμία περίπτωση κακή αγορά μια χαρά επιδόσεις έχει μάλιστα καλύτερες από τις αντίστοιχες AMD ( 290X & 290) όταν έγινε η αγορά της . Μην λέμε ότι θέλουμε

συνηθως δεν σχολιαζω posts που αναφερονται σε wars-vs και τα σχετικα αλλα σοβαρα τωρα θελω να ρωτησω απο ποτε η 970 ειναι καλητερη απο την 290χ???? δηλαδη ενταξη εχετε της 970 και μπραβο σας αλλα μην τα ισοπεδονουμε ολα.σαν να βγω εγω τωρα και να λεω η 280χ που εχω ειταν ανεκαθεν πολυ καλες επιδοσεις απο τις nvidia970-980..... anyway απλα μην ασχολιστε με wars γιατι και απο τις 2 εταιριες funs διαβαζω συχνα βλακειες

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σε καμία περίπτωση κακή αγορά μια χαρά επιδόσεις έχει μάλιστα καλύτερες από τις αντίστοιχες AMD ( 290X & 290) όταν έγινε η αγορά της . Μην λέμε ότι θέλουμε

Κακές επιδόσεις δεν έχει. Συγκρίσιμη με 290 θα έλεγα, ναι. Η 290Χ είναι πιο πάνω, σε γενικές γραμμές...

Απλώς η GTX 970, ΔΕΝ είναι αυτό που γράφει το κουτί της (μνήμη-rops), ΔΕΝ είναι κάρτα για το μερίδιο αγοράς στο οποίο απευθύνεται (~ high end, όχι enthusiast) και σίγουρα είναι ακριβοπληρωμένη για αυτό που τελικά προσφέρει. Δηλαδή, μια γενιά πιο πίσω, η αντίστοιχη 770 ήταν πιο τίμια πρόταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς, γιατί τέτοιος καταιγισμός ορθότητας και δεδομένων από μέρους σου ήταν πραγματικά αμείλικτος - το ομολογώ.

Μιας και κολλάω για να παίξω lol θα σου απαντήσω με δεδομένα και όχι με ένα άκυρο Link απτο pcper? (lidl hellas) 

GTA V .Τι έγινε.Καμιά κάρτα δεν έχει 4gb? Όλες βλέπω 3300-3400.Ρε μας κατάκλεψαν όλους

 

 

Shadow of mordor Το μόνο παιχνίδι που δεν έχει σωστό αντιπροσωπευτικό video comparison επειδή μέχρι τον driver του dying light η κάρτα είχε όντως πρόβλημα.Όχι μνήμης όμως,αλλά stuttering.Σε ότι dx11 game υπήρχε.Εδώ η 290x έχει σχεδόν 10 fps παραπάνω average.Όμως η 970 δεν έχει θέμα μνήμης.Μετά τον 352 χρησιμοποιούσε όση χρειαζόταν χωρίς πρόβλημα (3900 σε εμένα προσωπικά).

 

 

Witcher 3 Με hairworks off,η 970 10 fps παραπάνω average απότι η 290.(δεν έχει με την 290x δυστηχώς για χάρη της titan)Μνήμη δεν χρειάζεται καν να δείξει,καθώς αν και κατα τα δικά σου δεδομένα δεν φτάνουν 3,5gb όπως λες,το παιχνίδι καταναλώνει μόνο 2-2.2 gb βαριά.Περίεργα πράγματα

 

 

Για το titanfall δεν βρηκα ούτε καν benchmarks,αλλά σε βίντεο και η 290x και η 970 κρατάνε τα 60 fps άνετα στα 1080p και καμία δεν έχει κακό frametime.

Αυτά είναι τα σιγουράκια που ανέφερες εσύ.

Θα σου βάλω και εγώ μερικά δω απόψεις

Dying light.Εδώ η 290 νικάει την 290x η 970 τις νικάει όλες.Ο driver για την 970 επειδή τότε ήταν στο peak το το θέμα με την vram ήταν τόσο optimised που σε ένα παιχνίδι τόσο χάλια έδωσε τέτοιο performance.

 

 

Dragon age inquisition.Amd game,η 970 στα ίδια με την 290x.

 

 

Το evolve επειδή το θυμόμουν που γελούσαμε εδώ στο forum από όταν έκανε launch.Τα vram  usages είναι απλά τραγικά.Amd παιχνίδι,πολύ φυσιολογικά λόγο του στυλ παιχνιδιού (0 geometry) η 290χ νικάει εύκολα

 

 

 

Η κάρτα έχει τις επιδόσεις που έχει στην τιμή που έχει.Όταν βγήκε είχε της χ επιδόσεις,όταν ανακαλύφθηκε αυτό με την μνήμη πάλι τις χ επιδόσεις είχε.Δεν σημαίνει ότι επειδή ο τυφλός είδε,ο κόσμος έγινε ομορφότερος.Και όχι δεν είμαι fanboy.Προσωπικά σκέφτομαι σοβαρότατα να πάρω μια fury nano.Αλλά όχι αν η amd δεν αρχίζει να βγάζει launch drivers και συνεχίζει να της φταίνε οι άλλοι για τις επιδόσεις των καρτών

 

(θα μπορούσα να βάλω και το ark  έτσι για την πλάκα αλλά δεν υπάρχει benchmark στα 15fps)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@sakiz105

Δε θα το συνεχίσω άλλο σε στυλ κόντρας, γιατί δε μου αρέσει να μιλάω σε αυτό το επίπεδο στα σοβαρά - απλώς ήταν προκλητικό και επιθετικό το full page pile of shit και ιστορίες, από τον αντικειμενικό και με δεδομένα εαυτό σου.

Απάντησε όπως καταλαβαίνεις...

 

Κοίτα (εσύ και όποιος ενδιαφέρεται), εγώ με τη 280Χ, ΟΛΑ ΤΕΡΜΑ και ΑΑ μόλις 2x σε 1200p, έχω vmem usage κολλημένο 2,9 GB+ στο Titanfall (πόσο μάλλον σε πιο "βαριά" παιχνίδια, με uncompressed textures και μεγάλα preloaded maps, αλα bf4 κλπ.), οπότε έχω προσωπική άποψη για τα περισσότερα παραδείγματα που αναφέρω, και όχι άκυρα bench (ποιος-που-κάτι) από γύρω στο net. Και AMD να ήταν, προσωπικά ΔΕ θα αγόραζα το 2015 κάρτα γραφικών που να έχει πρακτικό ταβάνι 3,5GB. Πριν δύο χρόνια καλά ήταν και τα 3GB της 280Χ μου, αλλά είναι λίγα πλέον, για εμένα που θέλω υψηλά settings και avg fps 60+ σε 1200p, σε νέους τίτλους - πόσο μάλλον αυτοί που τρέχουν 1440p...

Λίγο τα zomg textures, λίγο τα settings, λίγο το ΑΑ, σε ένα εξάμηνο από τώρα θα είσαι στο όριο και με τα 4GB (δεν το συζητώ σε ένα χρόνο) σε ΑΑΑ τίτλους (όχι lol...) και η μνήμη της 970 απλά ΔΕΝ...

Τώρα, άμα κάποιου του περισσεύουν να δίνει 500€ κάρτα κάθε 3-4 μήνες, οκ...δες ότι σου πετάξει η μαμα Nvidia (και οποιοσδήποτε πάει να σου πασάρει ψιλο-σκάρτο πράμα...)...

Επεξ/σία από Occultist
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριχτε μια ματια παιδια εδω !! Μου φαινοντα μονο εμενα τσουχτερες οι τιμες???

τα 200$ τα μετάφρασαν σε 300 ευρώ ?

 

από πότε το 1 δολλάριο αντιστοιχεί με 50 cents του ευρώ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει η 280Χ σου και το titanfall με την 970; Το οτι τραβάει 2900 το titanfall δεν σημαίνει οτι τα άλλα τραβάνε πιο πολύ ή πιο λίγο π.χ. το witcher 3.

Το ξέρω αυτό, αλλά το παρουσίασα τελείως ενδεικτικά...για να υπάρχει ένα feeling, από προσωπική εμπειρία και όχι από blogs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 200$ τα μετάφρασαν σε 300 ευρώ ?

 

από πότε το 1 δολλάριο αντιστοιχεί με 50 cents του ευρώ ?

Ανάποδα μάλλον το εννοείς.

Αν έρθουν και στα άλλα μαγαζιά θα πέσει λίγο βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...