Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κατανάλωση της 390X πρέπει να είναι όντως ανεβασμένη.

 

 

Power_03.png

 

 

 

 

Δε νομίζω να τελειώσει καμμιά μπαταρία έτσι και αλλιώς.

 

 

Θα βγουν αντάπτορες για HDMI 2.0.

 

AMD R9 Fury X Playing Sniper Elite III at 12K Resolution and 60 FPS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε οχι και δεν εχει σημασια τωρα το HDMI 2.0 περνωντας καινουρια καρτα ειπαμε.. Ειδικα για καποιους απο εμας που εχουν 4k TV απο περισυ και αν δεν υπηρχε η Nvidia ακομη θα περιμεναμε αν θελαμε να συνδεσουμε το PC στην TV και να εχουμε 2160p@60Hz. Και μην μου πει κανεις για DP στην TV γιατι ξερουμε ολοι ποσες TV υπαρχουν με τετοια συνδεσιμοτητα.. Αλλιως μονο μονιτορς. Δεν νοειται νεα gpu χωρις HDMI 2.0, ειναι σαν να περνεις νεα TV χωρις τετοια συνδεσιμοτητα..

Τελος μπορει η καταναλωση να σας φαινεται χαμηλη, δεν ειναι ομως στα πλαισια μιας power efficient gpu. Σε αυτο τον τομεα η Nvidia καλως ή κακως δινει περισσοτερη σημασια, ισως γιατι εχει πιο ολοκληρωμενη αρχιτεκτονικη.

Προσωπικα περιμενα πως και πως την νεα σειρα της AMD γιατι εχω ψιλοτσαντιστει με την Nvidia, αλλα με αυτα που βλεπω δυστυχως κανει οτι μπορει για να την κρατα εκει που την κρατα.

 

 

Κανένας δεν υποστηρίζει από τους δυο τους (ΑΜΔ/ NVIDIA) ακόμα πλήρως το HDMI 2.0 . 

 

Οσο για το performance/watt δες λίγο και αυτό ...

 

Για το ολοκληρωμένη αρχιτεκτονική μάλλον θα έλεγα πως ισχύει το αντίθετο για τις desktop τουλάχιστον gpus της...

 

Capture_nano.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δεν υποστηρίζει από τους δυο τους (ΑΜΔ/ NVIDIA) ακόμα πλήρως το HDMI 2.0 .

 

Οσο για το performance/watt δες λίγο και αυτό ...

 

Για το ολοκληρωμένη αρχιτεκτονική μάλλον θα έλεγα πως ισχύει το αντίθετο για τις desktop τουλάχιστον gpus της...

 

Μιλας για 4:4:4 υποστηριξη; Μια χαρα την εχω κ υπαρχει κ συνεργαζεται με την 10bit θυρα της LG μου. Το θεμα ηταν πριν απο καιρο και κυριως με τις Sammy.

Ολοκληρωμένη αρχιτεκτονικη λεω κατι που εξ αρχης ειναι σχεδιασμένο να μπορει να δωσει αρκετες λυσεις με πολυ καλο perf/watt και σε mainstream λυσεις που κυριως ειναι το ψωμι κ σε high end. Για να δεις υψηλη κατανάλωση nvidia πρεπει να πας σε 980ti/titan x..

Το πινακακι που μου δειχνεις ειναι ενας ωραιος τροπος να πεις ψεμματα με θεωρητικα values. Σημασια εχει τι αποδοση θα εχει η καρτα στα παιχνιδια σαν ratio με την καταναλωση ή με το κοστος της.

Ωραια τα Gflops και το FP32 precision , αλλα προσωπικα απο τα benches αλλα βλεπω μεχρι στιγμης.

Σαν perf/watt παει ασχημα, σαν perf/dollar παει μια χαρα..

 

http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/R9_390X_Gaming/31.html

http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/R9_390X_Gaming/32.html

http://www.guru3d.com/articles_pages/msi_radeon_r9_390x_gaming_8g_oc_review,8.html

 

Εν παση περιπτωσει οταν περνεις high end gpu το τελευταιο που κοιτας ειναι η καταναλωση συνηθως αλλα λεμε τωρα..  Μια χαρα ειναι η καρτα(ες), απλα προσωπικα περιμενα περισσοτερα απο thn AMD σε ολους τους τομεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα μια ερώτηση να κάνω? Διαθέτω 350-400 Ε για κάρτα γραφικών ποια προτείνεται 

από της καινούργιες AMD 300 Για αγορά την χρησιμοποιω σε αναλυση 1080p για ολα τα

τελευταια games se foul 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε 1080p καλύτερα μια 970.Έχει το προβάδισμα εκεί και δύσκολα θα το χάσει.Αν σκοπεύεις να πάς 1440p και πάνω τότε μια 390 (η οποία είναι ίδια με 290 απλά με μεγαλύτερα ρολόγια και διπλάσια μνήμη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε 1080p καλύτερα μια 970.Έχει το προβάδισμα εκεί και δύσκολα θα το χάσει.Αν σκοπεύεις να πάς 1440p και πάνω τότε μια 390 (η οποία είναι ίδια με 290 απλά με μεγαλύτερα ρολόγια και διπλάσια μνήμη)

οχι δεν εχω σκοπο να παω σε μεγαλυτερη αναλυση α[π 1080p se euxaristω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα μια ερώτηση να κάνω? Διαθέτω 350-400 Ε για κάρτα γραφικών ποια προτείνεται 

από της καινούργιες AMD 300 Για αγορά την χρησιμοποιω σε αναλυση 1080p για ολα τα

τελευταια games se foul 

Ειχα την G1 970 και δεν ειχε θεμα να τα παιζει ολα full (αφου βγαιναν τα update για τα παιχνιδια) την ειχα παρει 400! 

Αμα δεν βιαζεσαι πιστευω καλη λυση ειναι να περιμενεις να πεσει η 290Χ, γιατι θα γλιτωσεις αρκετα λεφτα απο το να παρεις μια απο την σειρα 300 που θα εχει περισσοτερη μνημη(που 8GB vram δεν θα χρειαστουν ποτε, ποσο μαλλον στα 1080) και λιγο παραπανω oc..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω να σας απογοητεύσω, αλλά ΗΔΗ υπάρχουν παιχνίδια που με ΟΛΑ τα settings FULL ΚΑΙ υψηλά φίλτρα (πχ. ΑΑ 4x +), ξεπερνάνε τα 4 GB vram χρήση, σε γεμάτες σκηνές, ακόμα και σε 1080p (GTA V, Shadow of Mordor, Witcher 3, Titanfall και άλλα...) - πόσο μάλλον ΑΑΑ τίτλοι που θα κυκλοφορήσουν μέσα στα επόμενα 2 χρόνια...Καλή τύχη με τη GTX 970 που, με τα 3,5GB της, ήδη δε μπορεί να μαξάρει αρκετούς τίτλους :cry:

 

ΥΣ. για τους ξύπνιους : Οι παραπάνω συνθήκες νοούνται με minFPS=60, έτσι; Το ότι "κάπως" θα τρέχουν και με λιγότερη μνήμη, θα τρέχουν - αλλά τι να το κάνεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω να σας απογοητεύσω, αλλά ΗΔΗ υπάρχουν παιχνίδια που με ΟΛΑ τα settings FULL ΚΑΙ υψηλά φίλτρα (πχ. ΑΑ 4x +), ξεπερνάνε τα 4 GB vram χρήση, σε γεμάτες σκηνές, ακόμα και σε 1080p (GTA V, Shadow of Mordor, Witcher 3, Titanfall και άλλα...) - πόσο μάλλον ΑΑΑ τίτλοι που θα κυκλοφορήσουν μέσα στα επόμενα 2 χρόνια...Καλή τύχη με τη GTX 970 που, με τα 3,5GB της, ήδη δε μπορεί να μαξάρει αρκετούς τίτλους :cry:

 

ΥΣ. για τους ξύπνιους : Οι παραπάνω συνθήκες νοούνται με minFPS=60, έτσι; Το ότι "κάπως" θα τρέχουν και με λιγότερη μνήμη, θα τρέχουν - αλλά τι να το κάνεις...

Τόση ασχετοσύνη σε ένα post δεν περίμενα ότι θα συναντήσω.

8bce00e2853c6e2114fa905d9e8feaba2ba1bc07

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόση ασχετοσύνη σε ένα post δεν περίμενα ότι θα συναντήσω.

8bce00e2853c6e2114fa905d9e8feaba2ba1bc07

Μπράβο μεγάλε. Τρέξε και κανα GPU-Z τώρα, με τις παραπάνω συνθήκες, και έλα να κλάψεις μαζί με τους άλλους πελάτες μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω να σας απογοητεύσω, αλλά ΗΔΗ υπάρχουν παιχνίδια που με ΟΛΑ τα settings FULL ΚΑΙ υψηλά φίλτρα (πχ. ΑΑ 4x +), ξεπερνάνε τα 4 GB vram χρήση, σε γεμάτες σκηνές, ακόμα και σε 1080p (GTA V, Shadow of Mordor, Witcher 3, Titanfall και άλλα...) - πόσο μάλλον ΑΑΑ τίτλοι που θα κυκλοφορήσουν μέσα στα επόμενα 2 χρόνια...Καλή τύχη με τη GTX 970 που, με τα 3,5GB της, ήδη δε μπορεί να μαξάρει αρκετούς τίτλους :cry:

 

ΥΣ. για τους ξύπνιους : Οι παραπάνω συνθήκες νοούνται με minFPS=60, έτσι; Το ότι "κάπως" θα τρέχουν και με λιγότερη μνήμη, θα τρέχουν - αλλά τι να το κάνεις...

 

4GB έχει η 970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...