Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ailure δέν καταλαβαίνω την ειρωνία σου. σαφώς και δέν έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις και σε χρήματα αλλά καί στο παιχνίδι αυτό καθέ αυτό. άν διάβασες καλά τί έγραψα πρώτα πρώτα είπα να επαληθευτούν τα όσα είπαν.

 

προσωπικά απο σεπτέμβριο (έτσι όπως έγινε η δουλειά θα περιμένω λίγο ακόμη) έχω σκοπό να φτιάξω ένα δυνατό pc και θα ήθελα και μία δυνατή κάρτα γραφικών ναί δέν θα πάω σίγουρα για 4κ αλλά σίγουρα για 2κ οπότε γιατί να μήν έχω κάτι δυνατό (και που βέβαια όπως φαίνεται θα σηκώσει η τσέπη μου) να μαξάρω τα πάντα?

 

και μήν ξεχνάς οτι υπάρχουν και οι υπόλοιπες κάρτες τις σειράς 300 οπου φαντάζομαι ο υποψήφιος αγοραστής θα βρεί σίγουρα κάποια στα μέτρα του.

 

 

edit@Psycho_Warhead

 

δέν το λέω εγώ στην αποκάλυψη των καρτών το ανακοίνωσαν η ceo της amd.

 

Δεν απευθύνθηκα σε εσένα προσωπικά αλλιώς θα συμπεριλάμβανα την συμμετοχή σου όπως και τώρα. Εάν δεν έχετε μερικοί χιούμορ και τα παίρνετε όλα προσωπικά καλό θα είναι να το συνηθίζεται μιας και βρίσκεστε σε δημόσιο χώρο.

 

Για το θέμα η μεγάλη πλειοψηφία των high end χρηστών δεν έχουν καν 4k οθόνες ακόμα και είναι και αμφίβολο ότι η πλειοψηφία έχει οθόνες έστω με 1440p αναλύσεις, οπότε μιλάμε για μια άλλη πραγματικότητα και στην καλύτερη των περιπτώσεων για κάτι το οποίο ονομάζουμε γενικά και αόριστα τραγική ειρωνεία.

 

Δεν υπάρχει στην ουσία κανένα σοβαρό πρόβλημα με την ποσότητα μνήμης μιας Fiji τουλάχιστον IMHO. Μια λύση όπως η FuryX η οποία σύμφωνα με την AMD βγάζει σε Far Cry 4 σε ανάλυση 4k μέσο όρο 54 fps και ελάχιστες επιδόσεις 43 fps σαν πρώτη ένδειξη δεν μου εμπνέει καμία ανησυχία. Σε αναμονή των ανεξάρτητων μετρήσεων σύντομα.

 

΄Οσοι έχουν ωστόσο την σωστή αίσθηση για δείκτες τιμής/απόδοσης ούτως ή άλλως θα προτιμήσουν την "μικρούλα" Fiji αυτή που θέλει μόνο ένα 8-πινο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ένα review της 380 http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:http://www.vmodtech.com/th/article/asus-radeon-r9-380-strix-gaming-2gb-gddr5-review/page/

 

Δε ξέρω αν είναι αξιόπιστο το site, μετράει τη κατανάλωση με furmark και λείπουν κάποιες σελίδες αλλά προς το παρόν μόνο αυτό το review έχει (είχε) ανέβει.Αύριο νομίζω κυκλοφορούν επίσημα οι κάρτες οπότε λογικά θα βγουν και άλλα.

 

Pics

 

cvunYvz.png

reCxyN1.png

IIfU7U4.png

tQ9UXzh.png

vlwCIRy.png

HlHqgRy.png

 

 

 

Πάνω κάτω παρόμοιες επιδόσεις με μια 960 φαίνεται να έχει.Να δούμε αν οι καινούργιοι drivers δώσουν κανένα bump.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απευθύνθηκα σε εσένα προσωπικά αλλιώς θα συμπεριλάμβανα την συμμετοχή σου όπως και τώρα. Εάν δεν έχετε μερικοί χιούμορ και τα παίρνετε όλα προσωπικά καλό θα είναι να το συνηθίζεται μιας και βρίσκεστε σε δημόσιο χώρο.

 

Για το θέμα η μεγάλη πλειοψηφία των high end χρηστών δεν έχουν καν 4k οθόνες ακόμα και είναι και αμφίβολο ότι η πλειοψηφία έχει οθόνες έστω με 1440p αναλύσεις, οπότε μιλάμε για μια άλλη πραγματικότητα και στην καλύτερη των περιπτώσεων για κάτι το οποίο ονομάζουμε γενικά και αόριστα τραγική ειρωνεία.

 

Δεν υπάρχει στην ουσία κανένα σοβαρό πρόβλημα με την ποσότητα μνήμης μιας Fiji τουλάχιστον IMHO. Μια λύση όπως η FuryX η οποία σύμφωνα με την AMD βγάζει σε Far Cry 4 σε ανάλυση 4k μέσο όρο 54 fps και ελάχιστες επιδόσεις 43 fps σαν πρώτη ένδειξη δεν μου εμπνέει καμία ανησυχία. Σε αναμονή των ανεξάρτητων μετρήσεων σύντομα.

 

΄Οσοι έχουν ωστόσο την σωστή αίσθηση για δείκτες τιμής/απόδοσης ούτως ή άλλως θα προτιμήσουν την "μικρούλα" Fiji αυτή που θέλει μόνο ένα 8-πινο.

 

ailure μάλλον κατάλαβα λάθος, μιάς και ακριβώς μετά απο το δικό μου πόστ έγραψες εσύ αυτό. δέν έχω κάτι μαζί σου εννοείται όπως ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι είμαι άνθρωπος και τις πλάκας αλλά και του χιούμορ. απο ενθουσιασμό σε αυτά που διάβασα ίσως μου φάνηκε έτσι το σχόλιό σου "ερρειστικό" και το παρεξήγησα.

 

όσων αφορά τον φίλο τον άλλο που λέγαμε χθές για τα 4κ και 5κ μπορεί να δεί ευτυχώς και το άρθρο του φόρουμ μας αλλά πατώντας και στο βίντεο το αναφέρει, αυτό πρός αποκατάσταση των πραγμάτων μιάς και δέν έχω μάθει να λέω αερολογίες.

 

συγκεκριμένα χθές έβλεπα την παρουσίαση μέσω twitch live και δόξα ο θεός ξέρω αγγλικά. αναφέρθικε λοιπόν όπως είπα και χθές οτι θα παίζει απροβλημάτιστα στα 60fps σε 4κ kai 45fps σε 5κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερουμε ποτε θα ερθουν Ελλαδα οι Fury X ρε παιδια

 

Ακόμα δεν ήρθαν οι 980 ti μην βιάζεσαι. Υπολόγισε 1 μήνα τουλάχιστον

 

συγκεκριμένα χθές έβλεπα την παρουσίαση μέσω twitch live και δόξα ο θεός ξέρω αγγλικά. αναφέρθικε λοιπόν όπως είπα και χθές οτι θα παίζει απροβλημάτιστα στα 60fps σε 4κ kai 45fps σε 5κ

Αυτά είναι με το FRTC enable :-D ? Να μας πει η κυρία σε τι παιχνίδια και σε τι ρυθμίσεις. Ίσως αναφερόταν στο Tomb Raider. Δεν υπάρχει μονή κάρτα που να μπορεί πιάνει 60 fps σε υψηλές ρυθμίσες στα σημερινά απαιτητικά παιχνίδια. Αν καταφέρει πάντως να είναι 10 % πιο γρήγορη απο την 980 ti θα είναι επιτυχία και με βάση την τιμή της.

 

Ένα review της 380 http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:http://www.vmodtech.com/th/article/asus-radeon-r9-380-strix-gaming-2gb-gddr5-review/page/

 

Δε ξέρω αν είναι αξιόπιστο το site, μετράει τη κατανάλωση με furmark και λείπουν κάποιες σελίδες αλλά προς το παρόν μόνο αυτό το review έχει (είχε) ανέβει.Αύριο νομίζω κυκλοφορούν επίσημα οι κάρτες οπότε λογικά θα βγουν και άλλα.

 

Πάνω κάτω παρόμοιες επιδόσεις με μια 960 φαίνεται να έχει.Να δούμε αν οι καινούργιοι drivers δώσουν κανένα bump.

 

Μόνο την πρώτη σελίδα μου βγάζει απο αυτο το review, τί κατανάλωση δίνει ? Απο οτι φαίνεται παντως δεν έχει γίνει κάποια αισθητή βελτίωση απο την amd σε αυτό το θέμα στις rebrand των 265/285/290 όπως κάποιοι περίμεναν. Οσο για τις τιμές τους δεν μου έκαναν αίσθηση ουτε θετική ουτε αρνητική είναι στα επίπεδα που τις περίμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα review της 380 http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:http://www.vmodtech.com/th/article/asus-radeon-r9-380-strix-gaming-2gb-gddr5-review/page/

 

Δε ξέρω αν είναι αξιόπιστο το site, μετράει τη κατανάλωση με furmark και λείπουν κάποιες σελίδες αλλά προς το παρόν μόνο αυτό το review έχει (είχε) ανέβει.Αύριο νομίζω κυκλοφορούν επίσημα οι κάρτες οπότε λογικά θα βγουν και άλλα.

 

Pics

 

cvunYvz.png

reCxyN1.png

IIfU7U4.png

tQ9UXzh.png

vlwCIRy.png

HlHqgRy.png

 

 

 

Πάνω κάτω παρόμοιες επιδόσεις με μια 960 φαίνεται να έχει.Να δούμε αν οι καινούργιοι drivers δώσουν κανένα bump.

 

πιο αργη η 380 απ τη 280 ?  :unsure:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο αργη η 380 απ τη 280 ?  :unsure:

 

Απο την 280Χ. Οπως και η 285 είναι πιο αργή απο την 280Χ. Αλλά ας περιμένουμε και τα άλλα review για να βγάλουμε ασφαλέστερα συμπεράσματα. Δεν αποκλείεται να είναι και η 370 πιο αργή απο την 270.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο την πρώτη σελίδα μου βγάζει απο αυτο το review, τί κατανάλωση δίνει ? Απο οτι φαίνεται παντως δεν έχει γίνει κάποια αισθητή βελτίωση απο την amd σε αυτό το θέμα στις rebrand των 265/285/290 όπως κάποιοι περίμεναν. Οσο για τις τιμές τους δεν μου έκαναν αίσθηση ουτε θετική ουτε αρνητική είναι στα επίπεδα που τις περίμενα.

 

Μπορείς να γράψεις τον αριθμό της σελίδας στο τέλος του url ;).

 
 

 

 

System 2PubBTh.png

Default

uqlM1w9.jpg

Load

Fcum8lF.jpg

Oc 1063/1500 Core/Mem

Sy7PsMJ.jpg

 

 

 

 

 

Απο την 280Χ. Οπως και η 285 είναι πιο αργή απο την 280Χ. Αλλά ας περιμένουμε και τα άλλα review για να βγάλουμε ασφαλέστερα συμπεράσματα. Δεν αποκλείεται να είναι και η 370 πιο αργή απο την 270.

 

Από ότι φαίνεται η 370 είναι μια 265 (ή 7850) με το ίδο launch price μάλιστα.Btw στο site της AMD λένε οτι δεν υποστηρίζει Freesync και True audio.

 

596mm^2 ο πυρήνας του Fiji. http://videocardz.com/56614/amd-fiji-is-the-largest-gpu-ever-made-by-amd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την 280Χ. Οπως και η 285 είναι πιο αργή απο την 280Χ. Αλλά ας περιμένουμε και τα άλλα review για να βγάλουμε ασφαλέστερα συμπεράσματα. Δεν αποκλείεται να είναι και η 370 πιο αργή απο την 270.

 

Πιο αργή από την 270 δεν νομίζω να είναι από την 270Χ θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν ήρθαν οι 980 ti μην βιάζεσαι. Υπολόγισε 1 μήνα τουλάχιστον

 

Αυτά είναι με το FRTC enable :-D ? Να μας πει η κυρία σε τι παιχνίδια και σε τι ρυθμίσεις. Ίσως αναφερόταν στο Tomb Raider. Δεν υπάρχει μονή κάρτα που να μπορεί πιάνει 60 fps σε υψηλές ρυθμίσες στα σημερινά απαιτητικά παιχνίδια. Αν καταφέρει πάντως να είναι 10 % πιο γρήγορη απο την 980 ti θα είναι επιτυχία και με βάση την τιμή της.

 

 

Μόνο την πρώτη σελίδα μου βγάζει απο αυτο το review, τί κατανάλωση δίνει ? Απο οτι φαίνεται παντως δεν έχει γίνει κάποια αισθητή βελτίωση απο την amd σε αυτό το θέμα στις rebrand των 265/285/290 όπως κάποιοι περίμεναν. Οσο για τις τιμές τους δεν μου έκαναν αίσθηση ουτε θετική ουτε αρνητική είναι στα επίπεδα που τις περίμενα.

Νομιζω οτι η 980ti δεν εχει βγει ακομα στην αγορα γενικα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το site της evga η 980ti sc acx 2.0 είναι διαθέσιμη για αγορά :

 

http://www.evga.com/products/Product.aspx?pn=06G-P4-4993-KR

 

Ωστόσο, είναι θέμα καθαρά για amd και κακώς που αναφέρω κάτι που σχετίζεται με nvidia, ωστόσο ήθελα να απαντήσω στον iliask1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το site της evga η 980ti sc acx 2.0 είναι διαθέσιμη για αγορά :

 

http://www.evga.com/products/Product.aspx?pn=06G-P4-4993-KR

 

Ωστόσο, είναι θέμα καθαρά για amd και κακώς που αναφέρω κάτι που σχετίζεται με nvidia, ωστόσο ήθελα να απαντήσω στον iliask1.

χαχαχα ευχαριστω φιλε
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...