Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε σχέση με το Hawaii είναι πιο ισορροπημένη λογικά. Δες τον αριθμό TMUs, ROPs και το εύρος μνήμης μιας Fiji vs. Hawaii και θα καταλάβεις τι εννοώ.

 

Eάν όντως έχει διατηρήσει τη σχέση 1:2 για double <--> single precision όπως το Hawaii έχουμε με την απλή και βλαμμένη μέθοδο των τριών (ουχί το μακρύτερο...):

 

2.816 TFLOPs FP64 ------> 320 GB/sec

4.506 TFLOPs FP64 ------> ???

-------------------------------------------------------

 

??? = 512 GB/sec (τι μου θυμίζει....τι μου θυμίζει να δεις.... :-(   )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τιμή φοβάμαι εγώ πάντως...

 

H WCE (water closet edition) :P θα τσούζει κάπως. Από εκεί και κάτω τα πράγματα θα είναι πιο φυσιολογικά. Καλύτερη σχέση τιμής/απόδοσης θα έχει το πετσοκομμένο Fiji.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

208Watt κατανάλωση για 290x rebrand; Άμα αυτό είναι σωστό τότε μιλάμε για σοβαρή βελτίωση σε power efficiency. Ελπίζω οι επιδόσεις να μην είναι 1:1 με Hawaii.

 

Η συμαντική κάρτα μάλλον είναι όπως λέει ο αιλουρος, η πετσοκομμένη Fiji. Άμα σηκώνει καλά clocks και είναι περίπου στα 400-500 ίσως θα μιλάμε για πραγματικό value.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ θετικό αν κατάφεραν να ρίξουν το TDP των Hawaii κοντά στα 200w.Αν και μου ακούγεται too good to be true.

 

Tonga με 2048 shaders και 384 bit δίαυλο δε βλέπω να αναφέρει κανένα leak τώρα τελευταία.Δε μπορώ να καταλάβω γατί δε βγάζουν ολόκληρο το πυρήνα στα 250$ τώρα που η nvidia δε προσφέρει κάποια κάρτα σε αυτό το budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ακόμα πιο θετικό είναι πως η R9 390 η απλή έχει 2816 SP και όχι 2560

 

gallery_33281_3_123582.jpg

 

 

Αυτό σημαίνει αμέσως αμέσως πως θα υπάρχει φτηνή (φτηνότερη) δυνατή με 8GB DDR5 κάρτα που θα κοντράρει την 970

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάστορες...που το είδατε το rebrand?! Rebrand σημαίνει μια από τα ίδια, με πειραγμένο bios και cooler και drivers, και με ενδεχομένως κάποια καλύτερα ρολόγια. Αυτές υποστηρίζουν διαφορετική έκδοση directx, καταρχήν (που από μόνο του σημαίνει άλλη αρχιτεκτονική), και έχουν και κάτι τρελά ratio με shaders και άλλης τεχνολογίας μνήμες! Μόνο rebrand ΔΕΝ είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας ότι του συμφερει λεει προφανως. Περιμένετε να βγουνε πρώτα και μετά θα δούμε εάν είναι τόσο "χάλια" όσο κάποιοι λενε. Πάντως χειρότερα απο τη nvidia δε μπορει να ειναι διοτι να αλλαζουν την vram επίτηδες και να την κανουν 3.5 + 0.5 μονο και μονο για να πανε καποιοι και να αγοράσουν την 980 για αυτόν τον λογο ειναι απλα απαράδεκτο και δε πρόκειται να υποστηριξω αυτη την εταιρεια. Δικη μου αποψη. (λιγο οφφ τοπικ αλλα επρεπε να το πω γιατι με τρωει το δικαιο)

Και προφανως μιλουσα για την 970*

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...