Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Κάρολος. Η αλήθεια είναι ότι η έκδοση που θα ενδιέφερε τους περισσότερους δεν μπορεί ακόμα να φτάσει σε επιδόσεις την πετσοκομμένη GM200 ενώ θα έπρεπε να την ξεπερνάει. Οι οδηγοί εξακολουθούν να είναι το πρόβλημα και η τρομακτική έλλειψη προσωπικού στην AMD. ΄Ολα αυτά δεν χρειάζεται να μου τα επιβεβαίωσει κάποιος άλλος. Εδώ και αρκετό καιρό σε προειδοποιώ να κρατάς μικρό καλάθι αλλά μάλλον απευθύνομαι σε λάθος τοίχο ;)

 

 

Πολύ κρίμα αν ισχύει κάτι τέτοιο. Χωρίς ανταγωνισμό δεν κάνουμε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως και να 'χει εγώ έτσι και αλλιώς λόγω G-Sync δεν θα κοιτάξω σύντομα AMD λύση. Αλλά όντως κρίμα γιατί οι πράσινοι κρατάνε ψηλά τις τιμές και δεν πρόκειται να δεχτούν πίεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόλις χάθηκε και η κορώνα των APU που είχε η AMD με την εμφάνιση των

Core i7-5775C and Core i5-5765C

 

Εντωμεταξύ δε ξέρω πόσα χρόνια μακριά είμαστε από APU με ΗΒΜ,  μπορεί η eDRAM να είναι ακριβή , άλλα ακόμα και 128ΜΒ eDRAM σήμερα κάνουν διαφορά – σε σχέση με μπόλικη HBM στο μακρινό μέλλον.

 

Το Fury ως όνομα μπορεί να είναι και λίγο προφητικό … η fury δεν … ούτε η maxx

Εκείνη την εποχή των πρώτων fury η nV 256 είχε DDR για το προβάδισμα

 

Ο Huang είπε next year or so για ΗΒΜ άλλα ως συνήθως μαλών πάμε για πιο μακριά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόλις χάθηκε και η κορώνα των APU που είχε η AMD με την εμφάνιση των

Core i7-5775C and Core i5-5765C

 

Εντωμεταξύ δε ξέρω πόσα χρόνια μακριά είμαστε από APU με ΗΒΜ,  μπορεί η eDRAM να είναι ακριβή , άλλα ακόμα και 128ΜΒ eDRAM σήμερα κάνουν διαφορά – σε σχέση με μπόλικη HBM στο μακρινό μέλλον.

 

Το Fury ως όνομα μπορεί να είναι και λίγο προφητικό … η fury δεν … ούτε η maxx

Εκείνη την εποχή των πρώτων fury η nV 256 είχε DDR για το προβάδισμα

 

Ο Huang είπε next year or so για ΗΒΜ άλλα ως συνήθως μαλών πάμε για πιο μακριά

 

Τρέχω να πάρω C στα 300€ για να έχω επιδόσεις στα γραφικά καλύτερες από Amd στα 150€.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχω να πάρω C στα 300€ για να έχω επιδόσεις στα γραφικά καλύτερες από Amd στα 150€.

 

That’s not the spirit …

 

AMD & ΑΤΙ μας δίνουν συχνά πυκνά ‘όραμα’

Αλλά ο ανταγωνισμός τους προλαβαίνει πολλές φορές τα τελευταία χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση κρίσης τώρα, άμα δεν ξεπερνάει την 980ti/Titan X σε επιδόσεις, ποιος ο λόγος να πάει σε 2.5d HBM την ώρα που αυτό την περιορίζει στα 4GB και ανεβάζει το κόστος; Δεν μπορούσαν να βγάλουν μια κάρτα με 4k shaders και ας πούμε 8gb 512-bit GDDR5 και να έχουν την δυνατότητα να την κοστολογήσουν σε χαμηλότερα επίπεδα που θα πουλούσε πιο πολύ και θα έβγαζε νόημα σε $/perf;

 

Στο μονο που θα χρειάζονταν να κάνουν είναι να βγάλουν κάτι που ξεπερνάει την 980 κατά ένα 10-20% στην ίδια ακριβώς τιμή με διπλάσιο framebuffer. Και θα μπορούσαν να κοκορεύονται ένα +2gb Vram σε σύγκριση με την 980ti σε χαμηλότερη τιμή και μια διαφορα ας πούμε 10-15% σε stock χρονισμούς. Αίλουρε μπορείς να δώσεις λίγο insight στον λόγο που πήγαν για HBM πέρα από bragging rights; Γιατί άμα δεν ξεπερνάει την 980ti εμενα μου φαίνεται άσκοπο...

 

Edit: Πιο καθαρή εικόνα

 

350x700px-LL-01a7ee90_Fiji.jpeg

 

Τερατάκι το die σε μέγεθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα χουμε χωρους και πανηγυρια στο "αντιπαλο" στρατοπεδο μου φαινεται...

 

Ναι τρελα πανηγύρια που μας πουλάνε την 980ti reference 750 ευρώ στην καλύτερη. Θα τρέξω να πάρω δυο τρεις. Και οι πράσινοι και οι κόκκινοι πρέπει να μάθετε ότι οι "αντίπαλοι" μονο καλο κάνουν στην αγορά γιατί αγοράζετε τις αξιαγάπητες κάρτες σας πιο φτηνά άμα υπάρχει ανταγωνισμός. Πόσοι κάνανε 290/290x crossfire με το που βγήκε η 970 και πέσανε οι τιμές κατακόρυφα ;)
 
Μονοπώλιο σε high end hardware δεν θέλετε για πολλούς και διαφορους λόγους (βλ. Intel)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημασια εχει ποσο την πουλανε?σημασια εχει οτι την αγοραζουν...μην σκεφτεσαι με τα δικα μας δεδομενα.Ολα τα high end συστηματα στο εξωτερικο εχουν 980 οταν εδω περα εμεις δοξαζαμε την 970 για το ποσο vfm ειναι (κ καλα καναμε) απλα σου τονιζω το ποσο διαφορετικες αγορες ειμαστε...

 

Ο ανταγωνισμος ειναι καλος πρεπει να υπαρχει και εδω και χρονια δυστηχως για μας και τους υπαλληλους της AMD εχει χαθει η μπαλα και πανω που λες μηπως ηρθε η ωρα να κανουν τπτ με το HBM? τρως την μια κουτουλια πανω στην αλλη.

 

Ταπεινη μου αποψη τα παραπανω μην αρχισουμε κανα amd vs nvidia. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Κάρολος. Η αλήθεια είναι ότι η έκδοση που θα ενδιέφερε τους περισσότερους δεν μπορεί ακόμα να φτάσει σε επιδόσεις την πετσοκομμένη GM200 ενώ θα έπρεπε να την ξεπερνάει. Οι οδηγοί εξακολουθούν να είναι το πρόβλημα και η τρομακτική έλλειψη προσωπικού στην AMD. ΄Ολα αυτά δεν χρειάζεται να μου τα επιβεβαίωσει κάποιος άλλος. Εδώ και αρκετό καιρό σε προειδοποιώ να κρατάς μικρό καλάθι αλλά μάλλον απευθύνομαι σε λάθος τοίχο ;)

Κρίμα πάντως αν ισχύει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση κρίσης τώρα, άμα δεν ξεπερνάει την 980ti/Titan X σε επιδόσεις, ποιος ο λόγος να πάει σε 2.5d HBM την ώρα που αυτό την περιορίζει στα 4GB και ανεβάζει το κόστος; Δεν μπορούσαν να βγάλουν μια κάρτα με 4k shaders και ας πούμε 8gb 512-bit GDDR5 και να έχουν την δυνατότητα να την κοστολογήσουν σε χαμηλότερα επίπεδα που θα πουλούσε πιο πολύ και θα έβγαζε νόημα σε $/perf;

 

Στο μονο που θα χρειάζονταν να κάνουν είναι να βγάλουν κάτι που ξεπερνάει την 980 κατά ένα 10-20% στην ίδια ακριβώς τιμή με διπλάσιο framebuffer. Και θα μπορούσαν να κοκορεύονται ένα +2gb Vram σε σύγκριση με την 980ti σε χαμηλότερη τιμή και μια διαφορα ας πούμε 10-15% σε stock χρονισμούς. Αίλουρε μπορείς να δώσεις λίγο insight στον λόγο που πήγαν για HBM πέρα από bragging rights; Γιατί άμα δεν ξεπερνάει την 980ti εμενα μου φαίνεται άσκοπο...

 

Edit: Πιο καθαρή εικόνα

 

350x700px-LL-01a7ee90_Fiji.jpeg

 

Τερατάκι το die σε μέγεθος

Δες την συζητηση που καναμε με τον tmjuju στην προηγουμενη σελιδα για να μην επαναλαμβανομαι. Με σεβαστη μεγαλυτερη καταναλωση τον περναει τον Τιτανα, αλλα δεν ειναι το ζητουμενο οταν μιλαμε για επαρκεια στην εποχη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει καταντήσει σίριαλ η άφιξη (μάλλον λάθος η ανακοίνωση) τωης νέας σειράς τελικά τόσο που αρχίζω να πιστεύω οτι είτε κάτι δέν πήγε καλά στην πορεία είτε θα φάμε τελικά μεγάλη πατάτα στην μούρη τουλάχιστων για τις προσδοκίες που μας είχαν γεμίσει τόσο καιρό. αυτό αναρτήθικε σήμερα και νομίζω άν ησχύουν αυτές οι τιμές είμαστε σε πολύ καλό δρόμο

 

http://www.game-debate.com/news/?news=17080&graphics=Radeon%20R9%20390X&title=Leaked%20AMD%20Radeon%20R300%20Series%20Pricing%20Shows%20Hefty%20Price%20Increase

 

και εδώ "φαίνεται" η ναυαρχίδα με την υδρόψηξή της σε πλήρη μορφή

 

http://videocardz.com/56122/amd-radeon-r9-fury-exposed-in-new-renders

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...