Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε τρισδιάστατο - που αφορά και την μεγάλη πλειοψηφία χρηστών εδώ - δεν θα σπάσει κανένα ρεκόρ και κανένας παρθενικός υμένας. Δεν ανεβαίνουν σε μια νύχτα οι απαιτήσεις για εύρος τόσο ραγδαία. Για όλα τα υπόλοιπα τηρώ σιγή ιχθύος και απλά διασκεδάζω με τις εκάστοτε λαλακίες που συντάσσει ο κάθε online "δημοσιογράφος" των οπισθίων.

 

Χμμμ… pixel fill rate … με τόσο bw θα έπρεπε ο στόχος τους να είναι να σπάσουν κάθε προηγούμενο ρεκόρ

πολλά παραδοσιακά sites και κάποιων που σεβόμαστε όλοι αναφέρουν αντίστοιχες μετρήσεις κάθε φορά που αλλάζει η τεχνολογία

απλό ρεκόρ είναι και το bandwidth, και αυτό το έχουμε στανταράκι ότι θα σπάσει

 

Να σου πώ την αλήθεια και εγώ περιμένω να δω και τις υπόλοιπες/όποιες άλλες αλλαγές αρχιτεκτονικής

 

Λ.χ. πρόσφατα κατάλαβα ότι τελικά για Conserative Rasterization, θα χρειαζόσουν αλλαγές στο hw. Νόμιζα ότι η υποστήριξη είναι εκεί και το κλικ στο application/cad απλά άλλαζε μια παράμετρο, τελικά σε driver sw επίπεδο μάλλον γινόταν όλο αυτό τον καιρό

Από όσο καταλαβαίνω οι αλλαγές αυτές θα είναι εντός των ROP – αλλά κάθε βοήθεια δεκτή – δε ξέρω ποιο είναι το δικό σου Insight

Και κατά πόσο περιμένουμε όντως νέα ROPs

 

Αλλαγές περιμένω να δω εάν θα υπάρχουν και σε η265 decoding

Δεν είναι το πάν μόνο το ‘GCN 1.2 ‘ που χαρακτηρίζει ένα πυρήνα - και κατά πόσο αυτό θα γίνει 1.3, στην  όποια περίπτωση δε καταλαβαίνω και την τόσο μικρή ζωή του 1.2

 

Άρα συνεχίζω να έχω περιέργεια και μάλιστα και για κάποια άκρως τεχνικά θέματα

Και είμαι σίγουρος ότι θα σε ενδιαφέρουν και εσένα ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν τελικά το hbm βγει με 4gb vram τότε δεν νομίζω λόγω μνήμης να την προτιμήσουν και αρκετοί, η ταχύτητα του fidji θα είναι το αποκλειστικό πλεονέκτημα της κάρτας ακόμα και απέναντι σε μια titan x, ωστόσο έχει το 1/3 της μνήμης μια titan x και ενώ θα έχει την δύναμη για 4k παιχνίδια εμπόδιο θα αποτελούν σίγουρα τα 4gb της. Αν και βέβαια τώρα που το σκέφτομαι, λογικό μου φαίνεται να κυκλοφορήσει η ναυαρχίδα της amd με 4gb μόνο vram hbm ώστε να μην έχει και τόσο εξωφρενική τιμή, μιας και το κόστος της hbm vram είναι σαφώς μεγαλύτερο από την gddr5 vram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημασία έχει ; Η Titan X ΔΕΝ θα φτάσει ποτέ να εκμεταλλευτεί και τα 12GB της, όταν θα βγουν παιχνίδια με τέτοιες απαιτήσεις η κάρτα θα 'ναι για ανακύκλωση στην καλύτερη. Αν σκάσει το Fiji με 8GB HBM, θα μοιράσει τσάι στην πράσινη. Αυτή τη φορά το crown θα το 'χει η κόκκινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναφορά στην μνήμη έγινε τελείως ενδεικτικά. Ωστόσο, ο καιρός μένει για να δείξει αποτελέσματα. Εξακολουθώ να πιστεύω πως η amd πάει να κάνει πατάτα και να λανσάρει το fidji με 4gb hbm αποκλειστικά και μόνο λόγω κόστους, μιας και αν πάει σε 8gb η τιμή θα απωθήσει πολλούς αγοραστές από την τιμή και μόνο. Βέβαια, θα απωθήσει αγοραστές και με τα 4gb hbm vram, όμως πιθανότατα να κερδίσει μερικούς λόγω της δύναμης της κάρτας. Αυτό παραμένει προσωπική μου άποψη και τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημασία έχει ; Η Titan X ΔΕΝ θα φτάσει ποτέ να εκμεταλλευτεί και τα 12GB της, όταν θα βγουν παιχνίδια με τέτοιες απαιτήσεις η κάρτα θα 'ναι για ανακύκλωση στην καλύτερη. Αν σκάσει το Fiji με 8GB HBM, θα μοιράσει τσάι στην πράσινη. Αυτή τη φορά το crown θα το 'χει η κόκκινη.

 

Καλά μη βάζεις και το χέρι στη φωτιά. Το ποικιλόχρωμο ερίφιο έχει φίμωτρο γι΄αυτό δεν το ακούς ακόμα να γελάει. Το να είσαι μια στάλα γρηγορότερες κάτω από Χ αρνητικές προυποθέσεις δεν μου λέει κάτι.

Χμμμ… pixel fill rate … με τόσο bw θα έπρεπε ο στόχος τους να είναι να σπάσουν κάθε προηγούμενο ρεκόρ

πολλά παραδοσιακά sites και κάποιων που σεβόμαστε όλοι αναφέρουν αντίστοιχες μετρήσεις κάθε φορά που αλλάζει η τεχνολογία

απλό ρεκόρ είναι και το bandwidth, και αυτό το έχουμε στανταράκι ότι θα σπάσει

 

Να σου πώ την αλήθεια και εγώ περιμένω να δω και τις υπόλοιπες/όποιες άλλες αλλαγές αρχιτεκτονικής

 

Λ.χ. πρόσφατα κατάλαβα ότι τελικά για Conserative Rasterization, θα χρειαζόσουν αλλαγές στο hw. Νόμιζα ότι η υποστήριξη είναι εκεί και το κλικ στο application/cad απλά άλλαζε μια παράμετρο, τελικά σε driver sw επίπεδο μάλλον γινόταν όλο αυτό τον καιρό

Από όσο καταλαβαίνω οι αλλαγές αυτές θα είναι εντός των ROP – αλλά κάθε βοήθεια δεκτή – δε ξέρω ποιο είναι το δικό σου Insight

Και κατά πόσο περιμένουμε όντως νέα ROPs

 

Αλλαγές περιμένω να δω εάν θα υπάρχουν και σε η265 decoding

Δεν είναι το πάν μόνο το ‘GCN 1.2 ‘ που χαρακτηρίζει ένα πυρήνα - και κατά πόσο αυτό θα γίνει 1.3, στην  όποια περίπτωση δε καταλαβαίνω και την τόσο μικρή ζωή του 1.2

 

Άρα συνεχίζω να έχω περιέργεια και μάλιστα και για κάποια άκρως τεχνικά θέματα

Και είμαι σίγουρος ότι θα σε ενδιαφέρουν και εσένα ;-)

 

Για άλλη μια φορά μπας και το χωνέψετε: αμφότερες εταιρείες προσαρμόζουν τον ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ πυρήνα τους να εξυπηρετεί και ΗPC αγορές μεταξύ άλλων. Κάτσε και σκέψου με τις μέχρι στιγμής διαρροές τι θεωρητικό μέγιστο double precision throughput θα μπορούσε να έχει το Fiji και γιατί χρειάζονται ουσιαστικά τόσο πολύ περισσότερο εύρος.

 

Αν οι ανάγκες σε εύρος είχαν ξαφνικά μεγαλώσει τόσο ραγδαία τότε τι τσατσαριές κυκλοφορεί η AMD κάτω από το Fiji ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μη βάζεις και το χέρι στη φωτιά. Το ποικιλόχρωμο ερίφιο έχει φίμωτρο γι΄αυτό δεν το ακούς ακόμα να γελάει. Το να είσαι μια στάλα γρηγορότερες κάτω από Χ αρνητικές προυποθέσεις δεν μου λέει κάτι.

 

Για άλλη μια φορά μπας και το χωνέψετε: αμφότερες εταιρείες προσαρμόζουν τον ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ πυρήνα τους να εξυπηρετεί και ΗPC αγορές μεταξύ άλλων. Κάτσε και σκέψου με τις μέχρι στιγμής διαρροές τι θεωρητικό μέγιστο double precision throughput θα μπορούσε να έχει το Fiji και γιατί χρειάζονται ουσιαστικά τόσο πολύ περισσότερο εύρος.

 

Αν οι ανάγκες σε εύρος είχαν ξαφνικά μεγαλώσει τόσο ραγδαία τότε τι τσατσαριές κυκλοφορεί η AMD κάτω από το Fiji ακριβώς;

 

Καταρχάς δε ξέρω τι σε οδηγεί να πιστεύεις ότι δε χωνεύω ότι μεγάλοι πυρήνες => και επαγγελματικές αγορές , ισα ισα

 

Περιμένεις να δώσουν πολύ καλύτερο DP rate?

Δεν είμαι σίγουρος

Στην  290χ είναι 1/8 , και δεν φαντάζομαι να αυξηθεί σε ¼, υποθέτεις κάτι τέτοιο ?

Δεν ξέρω διαρροές για MHz Πυρήνα, άρα αόριστα να πω ότι ένα ~+50%max DP από 290x και πολύ θα είναι (υπολογίζοντας μεγάλη αυξηση και στα SM, και όχι μεγάλη αύξηση MHz)

Φυσικά κάθε feedback δεκτό – ή κάθε αναφορά σε leaks που μπορεί να μην έχω δει

 

Η ΗΒΜ πάντως δεν έρχεται μόνο για DP, θα την δούμε και σε μικρότερες κατηγορίες σε κάνα χρόνο

Ούτε μονός λόγος είναι το DP για το HBM

Ακόμα και η εξοικονόμηση board realestate, power κ.ο.κ. είναι σημαντικοί παράγοντες

 

Και γενικά δεν ξέρω γιατί σου βγαίνει αυτή η αντιπάθεια για την HBM, με τον καιρό κάτι μου λέει ότι θα την ξεπεράσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Hawaii στις επαγγελματικές αγορές φτάνει 1:2.

 

 


Η ΗΒΜ πάντως δεν έρχεται μόνο για DP, θα την δούμε και σε μικρότερες κατηγορίες σε κάνα χρόνο

Ούτε μονός λόγος είναι το DP για το HBM

Ακόμα και η εξοικονόμηση board realestate, power κ.ο.κ. είναι σημαντικοί παράγοντες

 

Που σε ένα χρόνο ακριβώς;

 

 

 

Και γενικά δεν ξέρω γιατί σου βγαίνει αυτή η αντιπάθεια για την HBM, με τον καιρό κάτι μου λέει ότι θα την ξεπεράσεις

 

H λογική η δική μου δεν έχει συναισθηματισμούς και ούτε θα έπρεπε να έχει. Τίποτα απολύτως εναντίον του ΗΒΜ όπως και να έχει. Εάν ΕΣΥ δεν μπορείς να καταλάβεις από που πηγάζει το κύριο κίνητρο να χρησιμοποιηθεί σε προβλεπόμενο χρόνο από ΟΛΕΣ τις εταιρείες και όχι μόνο από την AMD, μα τον Τουτάτη δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

 

Το τι προγραμματίζει ακριβώς η Intel για KNL το ξέρεις ήδη. Πέραν τούτου εάν το Fiji έχει διατηρήσει την 1:2 αναλογία του Hawaii με θεωρητικό χρονισμό στο 1GHz είμαστε στα 4+ TFLOP FP64.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Hawaii στις επαγγελματικές αγορές φτάνει 1:2.

 

 

 

Που σε ένα χρόνο ακριβώς;

 

 

 

 

H λογική η δική μου δεν έχει συναισθηματισμούς και ούτε θα έπρεπε να έχει. Τίποτα απολύτως εναντίον του ΗΒΜ όπως και να έχει. Εάν ΕΣΥ δεν μπορείς να καταλάβεις από που πηγάζει το κύριο κίνητρο να χρησιμοποιηθεί σε προβλεπόμενο χρόνο από ΟΛΕΣ τις εταιρείες και όχι μόνο από την AMD, μα τον Τουτάτη δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

 

Κοίτα - φυσικά μπορεί να μου διαφεύγουν πράγματα - εξ ου και η διάθεση μου για συζήτηση και όχι για αντιπαράθεση

Φυσικά και από HPC κάτι καταλαβαίνω

Φυσικά και η HBM είναι λύση για όλες τις εταιρίες (καλά δύο είναι για την ώρα...)

Άλλες αντίστοιχες λύσεις έχουμε για κινητά και άλλες λύσεις σε intel - έχω παραθέσει και σχετικό Link παραπάνω για να βλέπουμε και το γενικότερο trend. H intel άλλωστε έχουμε δει να χρησιμοποιεί sram –πανάκριβη- (και σε xbox) και σε επαγγελματικές αγορές έχουμε τα cubes. Και στα νέα στο πρωτοσέλιδο υπάρχουν και άλλες σχετικές με μνήμη τεχνολογίες όπως η NVram

 

Χμμμμ… με βάζεις σε σκέψεις, υπάρχει περίπτωση να δώσουν δηλαδή ½ DP σε (ακριβές έστω) τιμές καταναλωτή?

Δε φαντάζομαι

αλλά ότι είχαν ½ στην fire pro Hawaii δε το θυμόμουν, TNX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hawaii μόνο στις Firepro έχει 1:2: http://www.amd.com/en-us/products/graphics/workstation/firepro-3d/9100#

 

 

 


  • 2,816 stream processors (44 compute units)
  • 5.24 TFLOPS peak single-precision floating-point performance
  • 2.62 TFLOPS peak dual-precision floating-point performance

http://www.amd.com/en-us/products/graphics/workstation/firepro-3d/9100#

 

....οπότε ΑΝ ακολουθεί το ίδιο σχήμα και το Fiji μόνο για εκεί λογικά το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με rebrands δεν την γλυτωνει την χρεοκοπια η amd.Μονο μια καινουργια καρτα θα βγαλει και αυτη θα ειναι πανακριβη για να την αγορασει μαζικα ο μεσος χρηστης.Καλα κρασια με λιγα λογια....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να πιέσει η AMD μπας και ρίξουν τις τιμές οι πράσινοι, δεν γίνεται αυτό το πράγμα. Όσο περνάει ο καιρός, όλο και πιο ακριβές είναι οι high-end GPUs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε θυμάμαι έπαιζαν στα 400-500 οι καλύτερες κάρτες των εταιριών τώρα εν μέσω κρίσης τι έχουν πάθει και βαράνε κάτι 800αρια και 1000αρικα,κανονικά λόγω χαμηλής ζήτησης δεν θα έπρεπε να πέφτουν αντί να ανεβαίνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...