Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε μιλάω για rebrand (ή τουλάχιστον δε νομίζω ότι θεωρείται rebrand). Κάτι αντίστοιχο με το Tonga σκέφτομαι μήπως κάνουν.

 

Από ότι έχω καταλάβει μια τέτοια διαδικασία πρέπει να κοστίζει αρκετά οπότε ίσως να μη συμφέρει.Αλλά φαντάζομαι και τα 512-bit δε πρέπει να είναι φθηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλο που τους θελω ;)

 

Ποσο εφικτό μπορεί να είναι κάτι τέτοιο από τη στιγμή που μιλάμε για rebrand,αν την ρίξουν τώρα την κατανάλωση γιατί δεν το έκαναν εξαρχής στις 290(X);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο εφικτό μπορεί να είναι κάτι τέτοιο από τη στιγμή που μιλάμε για rebrand,αν την ρίξουν τώρα την κατανάλωση γιατί δεν το έκαναν εξαρχής στις 290(X);

 

Είναι απλό = δεν ΕΙΝΑΙ rebrand. Το ότι δεν θα έχουν κατά τα άλλα κοσμογεννικές αλλαγές είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είναι αλήθεια ότι η 380 θα έχει περίπου τις αποδόσεις της 970 και η 380x καλύτερες τότε βλέπω εδώ στην Ελλάδα η τιμή της 380 να είναι 330-350 ευρώ και της 380x 400-420. Τώρα δε ξέρω εάν θα συμφέρει αυτό το πράγμα, αλλά σε nvidia δεν θα ήθελα να πάω για πολλούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είναι αλήθεια ότι η 380 θα έχει περίπου τις αποδόσεις της 970 και η 380x καλύτερες τότε βλέπω εδώ στην Ελλάδα η τιμή της 380 να είναι 330-350 ευρώ και της 380x 400-420. Τώρα δε ξέρω εάν θα συμφέρει αυτό το πράγμα, αλλά σε nvidia δεν θα ήθελα να πάω για πολλούς λόγους.

 

Και η αμπελοφιλοσοφία αυτή που εμφανίστηκε πάλι; Η κυκλοφορία θα είναι τέλη Ιούνιο οπότε μέχρι τότε κάντε υπομονή για τις επίσημες σχετικές ανακοινώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλα, ας πουμε οτι δεν ειναι rebrand, και οτι απλα οι αλλαγες και βελτιωσεις δεν θα ειναι τραγικες. Στην ουσια θα ειναι μια αβαβαθμισμενη εκδοση των παλιων καρτων ας πουμε. Γιατι να περιμενει κανεις για τετοιες καρτες τοτε? Η nv προσφερει κατι πολυ καλυτερο αυτη τη στιγμη στην αγορα κατα τη γνωμη μου. Και εγω προτιμω σχεδον παντα amd καρτες, αλλα να λεμε τα πραγματα οπως ειναι. Πες πως θα βγουν οι νεες καρτες, και η nv θα ριξει τις τιμες καπως. Ε, παλι θα αξιζει να παρει κανεις την πρασινη ομως. Εκτως και αν κανουμε λαθως, και οι νεες καρτες ειναι αρκετα εως πολυ καλυτερες απο την 2xxx σειρα..

 

Δηλαδη τα bench με κατι 380χ τερατα δεν ισχυουν απο οτι καταλαβα. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να περίμενε κάποιος από την άλλη να μην πάρει μια GTX660 αλλά μια GTX960 αντ'αυτού; Μπορεί να μην είναι το καλύτερο παράδειγμα αλλά στην προκείμενη περίπτωση ο χρήστης παίρνει με την 960 περίπου 30% περισσότερες επιδόσεις σε μέσο όρο με κατά ~15% μικρότερη κατανάλωση. Κάτω από 28nm καμία εταιρεία δεν μπορεί να κάνει θαύματα και κανένας δεν ισχυρίστηκε κιόλας ότι μια 380-οτιδήποτε θα πρέπει να εξυπηρετήσει ντε και καλά σαν "αναβάθμιση" μιας 290-οτιδήποτε. Τον ρόλο αυτό και πάντα μέσα στους αυτονόητους περιορισμούς των 28nm θα τον αναλάβουν οι GPU με Fiji πυρήνα αλλά και εδώ σε εξίσου σχετικό βαθμό όπως και στην πράσινη άλλη όχθη.

 

Μπαίνω με το αμάξι μου σε καρόδρομο. ΄Εχει πολλές ελπίδες μια Porsche να κινηθεί πολύ γρηγορότερα από εμένα χωρίς να κάνει ζημιά στο αυτοκίνητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι οπως ειπες αλλο 660/960 και αλλο 280/380. Να δουμε, θα εχουν οντως αρκετη διαφορα στις επιδοσεις? Γιατι απο καταναλωση δε νομιζω να δουμε και πολλα μιας και ακομα δεν εχει βγαλει τα 14nm η amd. Μακαρι να βγουν και να αξιζουν, και εγω αυτο περιμενω, να δω αν θα παρω η οχι. Αλλα χλωμο το βλεπω, δυστυχως.. Και ανουσιο απο μεριας amd να ξαναβγαλει τετοιες καρτες, αφου η πρασινη εχει ειδη πεσει σε μεγεθος και προσφερει πολλα περισσοτερα, τι θα καταφερει η amd με αυτες τις καρτες μονο ο καιρος θα δειξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη την ωρα η amd κανει καποιες ανακοινωσεις σχετικα με τα προιοντα της αν καταλαβα καλα το εγραψαν οι ιδιοι στο τουιτερ 

 

για να δουμε λοιπον τι θα δουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το περιληπτικό presentation.

 

Όσον αφορά τις κάρτες γραφικών θα πρέπει να περιμένουμε το 2016 για να δούμε κάτι ενδιαφέρον. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...