Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και για να συμπληρώσουμε και ότι για μερικούς δεν είναι αυτονόητο: http://www.fudzilla.com/news/graphics/37276-rumour-radeon-r9-r390x-priced-at-700

 

Heise.de reports that the R9 380X should cost around $400. This would make it a direct successor to the 290-series, more or less.

 

Θα πέσει κλάμα στα forums αν ισχύουν αυτές οι τιμές :P.400$ για την 380x τη στιγμή που στην αμερική η 290 παίζει ακόμα και κάτω απο τα 250$ και η 290x κοντά στα 300$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Φτηνή δεν είναι η στιβαγμένη μνήμη αλλιώς θα την βάζανε οι εταιρείες και σε μικρότερες κάρτες γραφικών για την αρχή. Θα έρθει καιρός που θα ισορροπήσουν οι τιμές και θα γίνει και το HBM = mainstream.

 

Tώρα για το συγκεκριμένο θεωρώ ότι αν ισχύσει θα είναι μόνο για την WCE έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτηνή δεν είναι η στιβαγμένη μνήμη αλλιώς θα την βάζανε οι εταιρείες και σε μικρότερες κάρτες γραφικών για την αρχή. Θα έρθει καιρός που θα ισορροπήσουν οι τιμές και θα γίνει και το HBM = mainstream.

 

Tώρα για το συγκεκριμένο θεωρώ ότι αν ισχύσει θα είναι μόνο για την WCE έκδοση.

Το βλέπεις να γίνεται στην επόμενη φουρνιά ή θ'αργήσει πολύ;

Να ξέρω αν η προσμονή μου για κάρτα με 4gb hbm μνήμης στα 300Ε έχει λόγο ύπαρξης για την ώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βλέπεις να γίνεται στην επόμενη φουρνιά ή θ'αργήσει πολύ;

Να ξέρω αν η προσμονή μου για κάρτα με 4gb hbm μνήμης στα 300Ε έχει λόγο ύπαρξης για την ώρα...

Αν η nvidia βγαλει νεες καρτες πριν το πασκαλ,τοτε μαλλον η amd σε 1,5 χρονο θα εχει "mainstream" καρτες με hbm (βαση δικιας μου λογικης)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βλέπεις να γίνεται στην επόμενη φουρνιά ή θ'αργήσει πολύ;

Να ξέρω αν η προσμονή μου για κάρτα με 4gb hbm μνήμης στα 300Ε έχει λόγο ύπαρξης για την ώρα...

 

ΗΒΜ με 300 ευρώ; Δεν ξέρω αλλά σε βρίσκω τρομακτικά αισιόδοξο. Το HBM ξέρεις για τι το θέλεις ή βρήκαμε καινούργιο καλαθάκι και δεν ξέρουμε που να το κρεμάσουμε;

Αν η nvidia βγαλει νεες καρτες πριν το πασκαλ,τοτε μαλλον η amd σε 1,5 χρονο θα εχει "mainstream" καρτες με hbm (βαση δικιας μου λογικης)

 

Για να τελειώνει η ιστορία με το HBM: για όσους δεν ξέρουν αντιστοιχεί σε high bandwidth memory και δεν είναι τίποτε άλλο παρά το στίβαγμα μνήμης για μεγαλύτερο εύρος με μικρότερη κατανάλωση ρεύματος. Για τα επόμενα χρόνια εύρος της τάξης των 600 γίγα και άνω θα χρειάζονται ΚΥΡΙΩΣ για μονάδες γραφικών που θα έχουν πολύ υψηλή επάρκεια με FP64/double precision για επαγγελματικές αγορές. Εάν το μεγαλύτερο Fiji χρονίζει στα 1GHz λογικά θα έχει 4+ TFLOP DP σχεδόν 3 φορές πάνω από αυτό μιας Tesla K40, oπότε κάτι σαν 640GB εύρους μνήμης σαφώς και θα χρειαστούν. Στο τρισδιάστατο θα ανέβουν οι απαιτήσεις εύρους μέσα σε μια νύχτα τόσο πολύ;

 

΄Οταν κατέβει το κόστος στιβαγμένης μνήμης ΤΟΣΟ ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε κάρτες των 300 ή και λιγότερο ευρώ τότε θα την χρησιμοποιήσουν οι εταιρείες. Τον 1.5 χρόνο δεν ξέρω που τον είδες ή φαντάστηκες γιατί ο Πασχάλης θα είναι ένας και μοναδικός για το 2016. Οτιδήποτε κάτω από αυτό θα είναι ΚΑΙΦΕΣ με ανανεωμένο άρωμα καλλιώρα όπως και σύντομα οτιδήποτε κάτω από Fiji.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... ο Πασχάλης θα είναι ένας και μοναδικός για το 2016. Οτιδήποτε κάτω από αυτό θα είναι ΚΑΙΦΕΣ με ανανεωμένο άρωμα καλλιώρα όπως και σύντομα οτιδήποτε κάτω από Fiji.

 

Ουσιαστικά δλδ (με ό,τι γνωρίζουμε ως τώρα καθώς ειναι πολύ νωρίς) ο 1ος Πασχάλης που περιμένουμε θα ειναι ο μεγάλος (gp100 ή όπως αλλιώς λέγεται) για να εξυπηρετήσει τις επαγγελματικές και λοιπες high end αγορές?

 

λίγο πιο πριν φαντάζομαι θα κυκλοφορήσουν τα gm200 και gm204 για να δοκιμάσουν τα 16nm? Ξέρεις αν θα ναι σε finfet+ ή αργει πολύ και θα ναι σε απλό finfet ?

 

Παντως η λογική λέει ότι το gp100 δεν θα χει μεγαλες διαφορές στα παιχνίδια σε σχέση με gm200 καθώς ότι κερδίσουν απο τα 16nm θα πάει στα fp64 και ό,τι αλλο χρειαζονται στις επαγγελματικές αγορές. Χωρια που λογικά θα ναι και λίγο μικροτερο απο το gm200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά δλδ (με ό,τι γνωρίζουμε ως τώρα καθώς ειναι πολύ νωρίς) ο 1ος Πασχάλης που περιμένουμε θα ειναι ο μεγάλος (gp100 ή όπως αλλιώς λέγεται) για να εξυπηρετήσει τις επαγγελματικές και λοιπες high end αγορές?

 

λίγο πιο πριν φαντάζομαι θα κυκλοφορήσουν τα gm200 και gm204 για να δοκιμάσουν τα 16nm? Ξέρεις αν θα ναι σε finfet+ ή αργει πολύ και θα ναι σε απλό finfet ?

 

Παντως η λογική λέει ότι το gp100 δεν θα χει μεγαλες διαφορές στα παιχνίδια σε σχέση με gm200 καθώς ότι κερδίσουν απο τα 16nm θα πάει στα fp64 και ό,τι αλλο χρειαζονται στις επαγγελματικές αγορές. Χωρια που λογικά θα ναι και λίγο μικροτερο απο το gm200.

 

AMD Pirate Islands...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά δλδ (με ό,τι γνωρίζουμε ως τώρα καθώς ειναι πολύ νωρίς) ο 1ος Πασχάλης που περιμένουμε θα ειναι ο μεγάλος (gp100 ή όπως αλλιώς λέγεται) για να εξυπηρετήσει τις επαγγελματικές και λοιπες high end αγορές?

 

 

Tesla, Quadro & GeForce. ΄Οπως θα εξυπηρετήσει το Fiji ---> Radeon & Fire PRO.

 

 

λίγο πιο πριν φαντάζομαι θα κυκλοφορήσουν τα gm200 και gm204 για να δοκιμάσουν τα 16nm? Ξέρεις αν θα ναι σε finfet+ ή αργει πολύ και θα ναι σε απλό finfet ?

 

Τι εννοείς "απλό" FinFET. Aπλά το 16FF+ είναι μεταγενέστερο του 16FF και θα αργήσει λίγο παραπάνω.

 

 

 

Παντως η λογική λέει ότι το gp100 δεν θα χει μεγαλες διαφορές στα παιχνίδια σε σχέση με gm200 καθώς ότι κερδίσουν απο τα 16nm θα πάει στα fp64 και ό,τι αλλο χρειαζονται στις επαγγελματικές αγορές. Χωρια που λογικά θα ναι και λίγο μικροτερο απο το gm200.

 

΄Εχει δίκιο ο Πέτρος παραπάνω. Μήπως να κοίταζες που γράφεις γιατί είσαι τραγικά ΟΤ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: TRINIDAD(R9 370) = PITCAIRN ? (videocardz)

 

Η αλήθεια είναι οτι το περίμενα και γι αυτό δεν περίμενα και πήρα μία r9 270X.

Βέβαια αυτό έρχεται σε αντίθεση με προηγούμενη ανάρτηση στο εν λόγο site που αναφερόταν στις Rx 300 series.

Τελικά μάλλον μόνο οι r9 390Χ δεν θα είναι rebrand.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: TRINIDAD(R9 370) = PITCAIRN ? (videocardz)

 

Η αλήθεια είναι οτι το περίμενα και γι αυτό δεν περίμενα και πήρα μία r9 270X.

Βέβαια αυτό έρχεται σε αντίθεση με προηγούμενη ανάρτηση στο εν λόγο site που αναφερόταν στις Rx 300 series.

Τελικά μάλλον μόνο οι r9 390Χ δεν θα είναι rebrand.

 

Το rebrand σχετικό είναι. Αλλαγές θα έχουν όλοι οι πυρήνες απλά πολύ μικρές. ΄Ολες οι νέες κυκλοφορίες τον Ιούνιο Computex.

Ffs ουτε καν Tonga δε θα είναι η 370?Δε τη βλέπω καλά την AMD.

 

Τοnga ---> Antigua (άλλαξε ο Μανωλιός....)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...