Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Γνωρίζει" κανείς πότε θα βγούν οι καινούριες κάρτες που θα "φορέσουν" το Trinidad (r9 370(X) ?) και  τι διαφορά στις επιδόσεις θα έχουν σε σχέση με τις R9 270(X) όπως επίσης και σε τι τιμές θα βγούνε ? Εγώ βλέπω οτι αντί να πέφτουν οι τιμές των 270(Χ) αυξάνονται !

 

Ailouros γιατί για τις amd υπάρχουν δύο ενότητες ? Μηπως πρέπει να γίνει μία όπως με την Nvidia για να μην δημιουργείται σύγχυση ?

Έχω την εντύπωση ότι αυτό έχει να κάνει με την ισοτιμία μεταξύ ευρω/δολλαρίου , αν πρόσεξες  το δολλάριο έχει εξισωθεί με το ευρω . Αυξηση είχαμε σχεδόν σε όλο το hardware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω την εντύπωση ότι αυτό έχει να κάνει με την ισοτιμία μεταξύ ευρω/δολλαρίου , αν πρόσεξες  το δολλάριο έχει εξισωθεί με το ευρω . Αυξηση είχαμε σχεδόν σε όλο το hardware

 

Ναι μάλλον έχεις δίκιο. Για όλλα φταίει αυτό το ευρώ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Να το εκλάβω ως ειρωνεία το σχόλιο;

 

Οχι δεν είναι ειρωνικό διότι οι δύο προτάσεις δεν συνδέονται άμεσα μεταξύ τους. Η πρώτη πρώταση που έγραψα απαντάει στο σχόλιο σου. Η δεύτερη  είναι μεταξύ σοβαρού και αστείου (ο Λαπαβίτσας θα μπορούσε να κάνει μιά ανάλυση επι του θέματος :-D ) Πάντως η ουσία είναι οτι η αγοραστική μας δύναμη πρέπει να αυξηθεί για να κινηθεί και το χρήμα στην αγορά.

 

Back to topic για να μην μας πάρει στο κυνήγι ο Αίλουρος   :ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..... πρώταση ...........

 

Back to topic για να μην μας πάρει στο κυνήγι ο Αίλουρος   :ph34r:

 

Aυτό και μόνο αρκεί για να σε πάρω κυνήγι....

Τελικά θα έχουμε HBM ;

 

Kαι ΗΒΜ και WCE και Simpizaki θα έχουμε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ailuros μπορεις να εξηγησεις λίγο το dual link γιατι δεν το καταλαβαίνω πώς θα λειτουργει (χονδρικά/απλοικα δεν εχω τις γνωσεις για "βαθιες" λεπτομέρειες) και πέρα απο τη χωρητικότητα που κερδίζει η amd , πού ακριβώς θα χει κάποιο penalty καθώς αν ηταν ο "σωστός" δρομος θα το χαμε και στο hmb2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρηκα ! ......δεν λειτουργεί με hdmi .

Με dvi λειτουργεί αλλά δεν με βολεύει γιατι ετσι δεν μπαίνει σε αναμονή η οθονη .

Γιατί από το hdmi περνάει και ήχος οπότε δεν μπορεί να μπει standby η κάρτα οπότε το zerocore δεν φτάνει τόσο χαμηλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ailuros μπορεις να εξηγησεις λίγο το dual link γιατι δεν το καταλαβαίνω πώς θα λειτουργει (χονδρικά/απλοικα δεν εχω τις γνωσεις για "βαθιες" λεπτομέρειες) και πέρα απο τη χωρητικότητα που κερδίζει η amd , πού ακριβώς θα χει κάποιο penalty καθώς αν ηταν ο "σωστός" δρομος θα το χαμε και στο hmb2

 

Μια που και εγώ βαριέμαι τις αναλυτικές εξηγήσεις ΔΕΝ υπάρχει περιορισμός στα 4 γίγα στο HMB1. Αυτή τη λαλακία με το HMB2 την καλλιεργούν εδώ και μήνες και ούτε ένας ηλίθιος από αυτούς δεν μπήκε στον κόπο να διαβάσει τις πραγματικές τεχνικές λεπτομέρειες για την συγκεκριμένη υλοποίηση μνήμης. Ναι θέλει log in το οποίο είναι δωρεάν, αλλά δεν είναι δυστυχώς κάτι που γίνεται άμεσα copy/paste για να καλύψει υποτίθεται την άγνοιά τους.

 

Τα slides που κυκλοφόρησαν γράφουν ότι το Fiji μπορεί να έχει μέχρι 8 γίγα μνημης όπως και οτιδήποτε Hawaii ή και GM204 σήμερα.

Με δύο 390Χ είσαι 4Κ ready για όλα τα παιχνίδια.

 

Να φανταστώ ότι έχουμε ελαφριές uπαναχωρήσεις για το θέμα ποσότητα μνήμης; Γιατί αν η κάθε 390Χ έχει "μόνο" 4 γίγα θα είναι και θα παραμείνει 4 γίγα/καρέ. Φτάνουν 4 γίγα για "4k ready" και αυτό με 60fps μέσο όρο ακόμα και στο Crysis9999; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται μιλάμε για την 8GB έκδοση και όχι απαραίτητα για 60άρια.

 

Και για να συμπληρώσουμε και ότι για μερικούς δεν είναι αυτονόητο: http://www.fudzilla.com/news/graphics/37276-rumour-radeon-r9-r390x-priced-at-700

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενο, εγώ υπολογίζω κάνα 800άρι. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι η Titan X θα έχει 1000άρικο και όχι παραπάνω, λόγω του ότι η 390Χ θα την ξεπερνάει ελάχιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενο, εγώ υπολογίζω κάνα 800άρι. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι η Titan X θα έχει 1000άρικο και όχι παραπάνω, λόγω του ότι η 390Χ θα την ξεπερνάει ελάχιστα.

 

Ο Τιτάνας είναι άλλη υπόθεση. Μέχρι τότε μπορούν άνετα να βγάλουν 780/780Ti αντικαταστάτες με "μόνο" 6 γίγα μνήμης σε λογικότερες τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...