Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πισωγύρισμα δηλαδή.Τα ίδια με την nvidia και την 960.

 

Kατά βάση όχι. ΄Οοοοοοοταν πριν αρκετό καιρό πρωτοκυκλοφορήσανε το Tahiti για 7950/7970 ο πυρήνας ήταν να εξυπηρετήσει και επαγγελματικές αγορές με double precision οπότε βάλανε 384μπιτο δίαυλο για να έχει το ανάλογο εύρος για τις ανάγκες αυτές. ΄Ελα που με 384 bit είναι ευκολότερο να βάλεις μονή ποσότητα μνήμης όπου 1 γίγα θα ήταν πολύ λίγο και 5 γίγα πάρα πολύ. Τώρα που την λειτουργία πλέον αυτή την έχει αναλάβει το Hawaii@512 bit οι επαγγελματικές αγορές εξυπηρετούνται με εκείνο τον πυρήνα, βγάλανε τα περιττά από το Tonga και πήγαν σε 256μπιτο δίαυλο και προσθέσανε άλλα χρησιμότερα.

 

Ο προκάτοχος της 960 ποτέ δεν είχε πάνω από 2 γίγα μνήμης.

Δεν υπάρχει λόγος να μην προτιμήσει κάποιος μια R9 280/280X και να πάει σε 285 ή σε GTX770 με 2GB μνήμη.

 

Μέχρι την εξάντληση των αποθεμάτων των 280 και μετά τι θα προτείνεις στους χρήστες. ΄Η 970/290 ή τίποτα;

 

΄Οταν έχεις σε μια GTX980 = 16 clusters & 4 γίγα μνήμη είναι λογικότατο να έχεις "μόνο" 2 γίγα μνήμης με τα μισά clusters. Ούτε το Τonga oύτε η 960 θα επωφεληθούν από περισσότερη μνήμη. Το θέμα είναι καθαρά ψυχολογικό γιατί κακά τα ψέματα όταν σου κάνουν τα 2 = 3 αισθάνεσαι καλύτερα.

 

Αν δεν το έχετε πάρει χαμπάρι ακόμα τρομάζετε τους χρήστες και στο τέλος θα φοβούνται να αγοράσουν κάθε κάρτα που κυκλοφορεί εκεί έξω εφόσον δεν έχει 47 γίγα μνήμης η καθεμιά.

Η 285 αποτελει μια ωραια δοκιμη της AMD

Εχουν ενισχυσει περιπου x2 φορες το geometry tesselation σε σχεση με την 7950 και 280x.

tm-x32.gif

 

Οπότε από πλευράς memory bandwidth και tessellation ήδη έχουν βελτιωθεί πράγματα.

 

scatter-bw.gif

 

Οι επόμενες αλλαγές στην R300

 

Οτιδήποτε κάτω από το Fiji είναι re-brand οπότε Tonga is here to stay για την ώρα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν υπάρχει στο budget που ψάχνει κάποιος κάρτα με 1 γίγα παραπάνω, καλό είναι να την προτιμήσει. Αν δεν υπάρχει, αναγκαστικά θα πάρει ότι υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν υπάρχει στο budget που ψάχνει κάποιος κάρτα με 1 γίγα παραπάνω, καλό είναι να την προτιμήσει. Αν δεν υπάρχει, αναγκαστικά θα πάρει ότι υπάρχει.

 

Aν ήταν πραγματική ανάγκη για πάνω από 2 γίγα στην ΜΕΣΑΙΑ κατηγορία οι εταιρείες δεν θα ήταν τόσο ηλίθιες να μην τις εξοπλίζουν με παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ οι εταιρείες δεν είναι ηλίθιες, αλλά οι περισσότεροι devs των παιχνιδιών είναι :)

 

Ωραία τα του Καίσαρος Καίσαρη και τραβάτε ξυλοφορτώστε τους δημιουργούς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόμαστε και συζητάμε σαν να ξέρουμε χωρίς να μπορούμε να βγάλουμε νόημα. Είμαστε πουθεναδες γατάκια δεν ξέρουμε τι μας γίνεται τωρα θα σας ανοίξει τα μάτια ο δάσκαλος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόμαστε και συζητάμε σαν να ξέρουμε χωρίς να μπορούμε να βγάλουμε νόημα. Είμαστε πουθεναδες γατάκια δεν ξέρουμε τι μας γίνεται τωρα θα σας ανοίξει τα μάτια ο δάσκαλος.

αυτος ο τραχανας θυμαμε ανεβασε βιντεακι στο youtube και ελεγε τοτε για την gtx960 οτι και καλα θα ξεπερναει την r9 290 σε επιδοσεις.. αναληθης βλακειες λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίχα πει πριν αρκετό καιρό ότι Fiji μην περιμένετε πριν τα γενέθλια μου στο γερμανικό 3DC και από φαίνεται έτυχε να είμαι καλά πληροφορημένος. Τώρα θα μου πείτε πότε έχω γενέθλια; Την τελευταία μέρα του μήνα που "γεννάνε" οι γαιδάροι :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γρίφους μιλάς γέροντα δεν μας εξηγείς ( βαριεμαι να googlαρω πότε γεννάνε οι γάιδαροι ) επισεις ακούστηκε ότι είδαν την 390x στο gdc να και το link http://www.lazygamer.net/general-news/amds-using-its-new-r9-390x-to-show-off-vr-at-gdc/λέτε να δούμε σύντομα και σε ράφια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31 Μαίου είναι τα γενέθλιά μου και οι γαιδάροι όπως λένε στο χωριό μου γεννάνε τον Μάη. Το Ιούνιος σου κάνει σύντομα;

Αιλουρε, ποια καρτα θες για τα γενέθλια σου να σου κάνουμε για την απίστευτη δουλειά που κανεις τοσο καιρο εδω περα, την 390Χ ή Titan X?? :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...