Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι θα έχουν να ανταγωνιστούν τη φοβερή 960 με τα 2GB και ίδρωσαν στην amd.. εκεί που μάλλον θέλουν να κάνουν κάτι είναι στη high end κατηγορία όπου η 970 και 980 μεσουρανούν στη μεσαία κατηγορία και τίποτα να μην κάνουν έχουν καλύτερες προτάσεις ήδη, οπότε πάρτε ένα rebrand :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για μενα η καταναλωση ειναι καθαρα θεμα ψυχολογιας,σιγα τις ωρες που θα παιξει και θα καψει ποσο ρευμα σε ενα χρονο κτλ απλα βλεπεις τα reviews και λες,να,δες,η αλλη καιει πχ 80watt λιγοτερα.

 

Η διαφορά κατανάλωσης ρεύματος είναι γελοία και δεν αξίζει να την υπολογίσεις. Αν υποθετικά πάρω μια 970 με default χρονισμούς και δεν την υπερχρονίσω το καλοκαίρι σε ένα καύσωνα ΔΕΝ θα χρειαστεί να πασχίσω να κάνω το γραφείο Αλάσκα για να μπορέσω άφοβα να ανοίξω τον υπολογιστή μου και να παίξω το πιο βαρύ παιχνίδι όσο μου γουστάρει. Σαφώς και έχει την υπερβολή του αυτό, αλλά η θερμοκρασία παίζει μεγάλο ρόλο στην απόδοση (σου υπενθυμίζω ότι οι κάρτες γραφικών πλέον έχουν δυναμικούς μέγιστους χρονισμούς), σταθερότητα και μακροβιότητα του υπολογιστή. Για ένα 10% διαφορά στην κατανάλωση δεν θα το έκανε κανείς θέμα. ΄Οταν ξεπερνάει όμως το 30% αρχίζεις να το σκέφτεσαι, πόσο μάλλον πόσο πιο γρήγορα η μία λύση φτάνει σε Ν θερμοκρασία.

ναι θα έχουν να ανταγωνιστούν τη φοβερή 960 με τα 2GB και ίδρωσαν στην amd.. εκεί που μάλλον θέλουν να κάνουν κάτι είναι στη high end κατηγορία όπου η 970 και 980 μεσουρανούν στη μεσαία κατηγορία και τίποτα να μην κάνουν έχουν καλύτερες προτάσεις ήδη, οπότε πάρτε ένα rebrand :lol:

 

Δεδομένου ότι οι 960 θα ανταγωνιστούν στο μέλλον το Tonga με 2GB δώσε μου ένα καλό λόγο γιατί δεν μπορώ να ενθουσιαστώ με την ιδέα. Οι 970/980 δεν είναι high end. To Bermuda έχει σαν στόχο το GM200.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά κατανάλωσης ρεύματος είναι γελοία και δεν αξίζει να την υπολογίσεις. Αν υποθετικά πάρω μια 970 με default χρονισμούς και δεν την υπερχρονίσω το καλοκαίρι σε ένα καύσωνα ΔΕΝ θα χρειαστεί να πασχίσω να κάνω το γραφείο Αλάσκα για να μπορέσω άφοβα να ανοίξω τον υπολογιστή μου και να παίξω το πιο βαρύ παιχνίδι όσο μου γουστάρει. Σαφώς και έχει την υπερβολή του αυτό, αλλά η θερμοκρασία παίζει μεγάλο ρόλο στην απόδοση (σου υπενθυμίζω ότι οι κάρτες γραφικών πλέον έχουν δυναμικούς μέγιστους χρονισμούς), σταθερότητα και μακροβιότητα του υπολογιστή. Για ένα 10% διαφορά στην κατανάλωση δεν θα το έκανε κανείς θέμα. ΄Οταν ξεπερνάει όμως το 30% αρχίζεις να το σκέφτεσαι, πόσο μάλλον πόσο πιο γρήγορα η μία λύση φτάνει σε Ν θερμοκρασία.

 

Δεδομένου ότι οι 960 θα ανταγωνιστούν στο μέλλον το Tonga με 2GB δώσε μου ένα καλό λόγο γιατί δεν μπορώ να ενθουσιαστώ με την ιδέα. Οι 970/980 δεν είναι high end. To Bermuda έχει σαν στόχο το GM200.

 

Σήμερα οι 290Χ 980 και τα διπλά τριπλά τετραπλά τους, είναι το hi end, αύριο μεθαύριο μπορεί να μην είναι , αλλά σήμερα εκεί πας για να γίνεις χαιεντας.

Αν και για να είναι πραγματικό hi end θέλει και συσκευασία κασελάκι σαν τα ουίσκια :D

 

ΙΜΗΟ κάποιοι από εμάς έχουμε συνηθίσει τις μεγάλες καταναλώσεις, έχουμε οργανωθεί (τροφοδοτικά, μεγάλα κουτιά με ηχομόνωση και μπόλικη ψύξη κ.ο.κ.) και δεχόμαστε ακόμα και φασαρία (ναι είχα και 5800 τότε)

 

Psycho_Warhead τα 20 ευρώ που λες δε πρέπει να είναι στο δίμηνο, αλλά στο έτος η διαφορά τιμής ρεύματος που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα οι 290Χ 980 και τα διπλά τριπλά τετραπλά τους, είναι το hi end, αύριο μεθαύριο μπορεί να μην είναι , αλλά σήμερα εκεί πας για να γίνεις χαιεντας.

Αν και για να είναι πραγματικό hi end θέλει και συσκευασία κασελάκι σαν τα ουίσκια :D

 

ΙΜΗΟ κάποιοι από εμάς έχουμε συνηθίσει τις μεγάλες καταναλώσεις, έχουμε οργανωθεί (τροφοδοτικά, μεγάλα κουτιά με ηχομόνωση και μπόλικη ψύξη κ.ο.κ.) και δεχόμαστε ακόμα και φασαρία (ναι είχα και 5800 τότε)

 

Psycho_Warhead τα 20 ευρώ που λες δε πρέπει να είναι στο δίμηνο, αλλά στο έτος η διαφορά τιμής ρεύματος που αναφέρεις.

 

Με μοναδική εξαίρεση την 980, οι 970 και 290/290x έχουν τιμές performance και έχουν performance πυρήνες. Δεν θα προσαρμόσω εγώ τις κατηγορίες στα μαρκετίστηκα τερτίπια της NV επειδή αποφάσισαν να αισχροκερδήσουν στην 980 και όχι για τα σημερινά δεδομένα κάρτες γραφικών με αυτό το εύρος και ΑΥΤΗ την ποσότητα μνήμης δεν είναι high end πια.

 

Τώρα όσων αφορά για τις καταναλώσεις, τους θορύβους και άλλες παρεμφερή τσατσαριές ακόμα και σήμερα οι περισσότεροι μοτοσυκλετιστές κάθε είδους αλλάζουν/πειράζουν εξατμίσεις για να κάνουν τον περισσότερο δυνατό θόρυβο. Στις δικές μου μοτοσυκλέτες αναρωτιόσουν σε στάση αν η μηχανή είναι ακόμα αναμμένη όπως θα έπρεπε να είναι.

 

Τέλος σε άλλα κομμάτια αναφέρθηκα τα οποία έμμεσα προκαλούνται από τις υψηλότερες καταναλώσεις. Δεν φαντάζομαι να είσαι τόσο αδαής ώστε να μην ξέρεις σε κάθε κομμάτι hw τι σημαίνουν οι υψηλότερες θερμοκρασίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω επ'ουδενι δεν ανεχομαι τον βορυβο,με ενδιαφερει το συστημα μου να ειναι οσο πιο ησυχο γινεται. Θερμοκρασιες και καταναλωση οκ δεν βαριεσαι,αλλα θορυβο οχι,δεν τον αντεχω. Δεν θα ξεχασω ενα τροφοδοτικο της xfx που Δευτερα μερα το πηρα,Τριτη το πουλησα αρον αρον,απιστευτος θορυβος! Πηρα ενα be quiet! και ηρεμησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω επ'ουδενι δεν ανεχομαι τον βορυβο,με ενδιαφερει το συστημα μου να ειναι οσο πιο ησυχο γινεται. Θερμοκρασιες και καταναλωση οκ δεν βαριεσαι,αλλα θορυβο οχι,δεν τον αντεχω.

 

Δεν είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους. Αν μια οποιαδήποτε λύση από οποιαδήποτε εταιρεία ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες και το σύστημα ψύξης είναι μέτριο το πιθανότερο είναι να πέσεις σε μικρογραφία τουρμπίνας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά κατανάλωσης ρεύματος είναι γελοία και δεν αξίζει να την υπολογίσεις.

 

Αν υποθετικά πάρω μια 970 με default χρονισμούς και δεν την υπερχρονίσω το καλοκαίρι σε ένα καύσωνα ΔΕΝ θα χρειαστεί να πασχίσω να κάνω το γραφείο Αλάσκα για να μπορέσω άφοβα να ανοίξω τον υπολογιστή μου και να παίξω το πιο βαρύ παιχνίδι όσο μου γουστάρει.

 

Σαφώς και έχει την υπερβολή του αυτό, αλλά η θερμοκρασία παίζει μεγάλο ρόλο στην απόδοση (σου υπενθυμίζω ότι οι κάρτες γραφικών πλέον έχουν δυναμικούς μέγιστους χρονισμούς), σταθερότητα και μακροβιότητα του υπολογιστή.

 

Για ένα 10% διαφορά στην κατανάλωση δεν θα το έκανε κανείς θέμα. ΄Οταν ξεπερνάει όμως το 30% αρχίζεις να το σκέφτεσαι, πόσο μάλλον πόσο πιο γρήγορα η μία λύση φτάνει σε Ν θερμοκρασία.

 

 

Όλα ωραία αυτά που λες αλλά δεν εμπεριέχουν 2 ακόμα καθοριστικούς  παράγοντες !

 

1) Οτι τα chip μπορεί να έχουν διαφορετική πυκνότητα τρανζίστορ ανά μονάδα επιφανείας , οπότε μπορείς να δεις το λιγότερο ενεργοβόρο να έχει μεγαλύτερα προβλήματα απαγωγής θερμότητας προς το περιβάλλον απ`ότι το περισσότερο ενεργοβόρο.

 

2) Τα συστήματα ψύξης με τα οποία είναι εξοπλισμένη η κάθε μια να είναι διαφορετικά !

Εδώ θα έλεγε κανείς πως η κάρτα με το μικρότερο σύστημα ψύξης (οικονομικότερο) θα έχει το πλεονέκτημα να μπορεί να πωληθεί και φτηνότερα,  αλλά η αγορά λαμβάνει και άλλους παράγοντες μέσα !

 

Συμπερασματικά από μόνη της η κατανάλωση δεν μπορεί να δείξει την συμπεριφορά ενός chip σε ότι αφορά την απαγωγή θερμότητας , πόσο μάλλον την συμπεριφορά της εκάστοτε υλοποίησης !!! :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 480 επειδή την είχα(Reference) ήταν μια χαρά κάρτα όσον αφορά τον θόρυβο και τις θερμοκρασίες. Έκαιγε τα κέρατά της ναι, αλλά πάνω από 91-92C δεν πήγαινε ακόμα και με O/C και το fan παρόλο που συνήθως ήταν ~70% δεν ακουγόταν τίποτα. Η FX5800 ήταν η μεγαλύτερη πατάτα που έχει βγάλει η NVIDIA.

Κάποτε δεν είχα λεφτά...πήρα μια fx5600 να βολευτω...έπεσα σε κατάθλιψη για κανά εξάμηνο!τα πιο πεταμένα 200 ευρω που εχω ρίξει σε hw!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα ωραία αυτά που λες αλλά δεν εμπεριέχουν 2 ακόμα καθοριστικούς  παράγοντες !

 

1) Οτι τα chip μπορεί να έχουν διαφορετική πυκνότητα τρανζίστορ ανά μονάδα επιφανείας , οπότε μπορείς να δεις το λιγότερο ενεργοβόρο να έχει μεγαλύτερα προβλήματα απαγωγής θερμότητας προς το περιβάλλον απ`ότι το περισσότερο ενεργοβόρο.

 

2) Τα συστήματα ψύξης με τα οποία είναι εξοπλισμένη η κάθε μια να είναι διαφορετικά !

Εδώ θα έλεγε κανείς πως η κάρτα με το μικρότερο σύστημα ψύξης (οικονομικότερο) θα έχει το πλεονέκτημα να μπορεί να πωληθεί και φτηνότερα,  αλλά η αγορά λαμβάνει και άλλους παράγοντες μέσα !

 

Συμπερασματικά από μόνη της η κατανάλωση δεν μπορεί να δείξει την συμπεριφορά ενός chip σε ότι αφορά την απαγωγή θερμότητας , πόσο μάλλον την συμπεριφορά της εκάστοτε υλοποίησης !!! :-D

Η συζήτηση προήλθε από το κλασική αντιπαράθεση 970 vs. 290, όπου το αφήνω σε εσένα να σκεφτείς για ποιά από τις δύο ισχύει και το (1) και (2) παραπάνω.

 

Για να ανακεφαλαιώσω είπα ότι μια απλή 290 μετονομασμένη σε ότι σκατά αποφασίσει η AMD με υποθετική τιμή στα 250 ευρώ (μακάρι αλλά δεν το βλέπω) θα ήταν τρομερός πειρασμός, υπό την προϋπόθεση ότι θα εξακολουθεί μια 970 να στοιχίζει όσο σήμερα. Με μια καλή διαφορά τιμής ευχαρίστως κλείνω προσωπικά το ένα μάτι στην διαφορά κατανάλωσης μεταξύ των δύο. Στην ίδια τιμή η ζυγαριά θα λυγίσει προς την πλευρά της 970 ακριβώς επειδή δεν αγοράζω προϊόντα με συναισθηματισμούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ανακεφαλαιώσω είπα ότι μια απλή 290 μετονομασμένη σε ότι σκατά αποφασίσει η AMD με υποθετική τιμή στα 250 ευρώ (μακάρι αλλά δεν το βλέπω) θα ήταν τρομερός πειρασμός, υπό την προϋπόθεση ότι θα εξακολουθεί μια 970 να στοιχίζει όσο σήμερα. Με μια καλή διαφορά τιμής ευχαρίστως κλείνω προσωπικά το ένα μάτι στην διαφορά κατανάλωσης μεταξύ των δύο. Στην ίδια τιμή η ζυγαριά θα λυγίσει προς την πλευρά της 970 ακριβώς επειδή δεν αγοράζω προϊόντα με συναισθηματισμούς.

 

Λογικα στα 250Ε θα ειναι η 370Χ( Tonga με τα 3gb μνημη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2gb μνημη εχει το tonga

 

Μιλάω για το "tonga xt" που σύμφωνα με τις διαρροές http://wccftech.com/amd-radeon-r9-285x-tonga-xt-graphics-card-reportedly-features-2048-sps-384bit-bus-3-gb-gddr5-vram/ θα εχει 3gb μνήμη και πιθανολογώ οτι θα ειναι ο αντικαταστατης της 280Χ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για το "tonga xt" που σύμφωνα με τις διαρροές http://wccftech.com/amd-radeon-r9-285x-tonga-xt-graphics-card-reportedly-features-2048-sps-384bit-bus-3-gb-gddr5-vram/ θα εχει 3gb μνήμη και πιθανολογώ οτι θα ειναι ο αντικαταστατης της 280Χ.  

Παλι 2gb θα εχει το tonga :P.Αυτην η καρτα που εχει το site ακυρωθηκε και θα βγει πετσοκομμενη ως αντικατασταστρια της 270x λογικα μεσα στον μαρτιο.αντικαταστατης της 280x(7970) κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι με hawaii με die shrink και o.c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...