Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://wccftech.com/amd-putting-finishing-touches-r9-300-series/

 

Αν και ξέρω ποσο τον λατρεύει ο αίλουρος... η AMD βάζει λέει τις τελευταίες πινελιές και έρχεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η AMD έχει μια παράδοση ετών να τηρήσει, ότι μοιράζει vram με το τσουβάλι (που λέει ο λόγος)

 

Έδινε 1 όταν οι άλλοι έδιναν 800κατιξεμπαρκο

Έδινε 2 όταν οι άλλοι έδιναν 1.5

Έδινε 3 όταν οι άλλοι έδιναν 2

 

Τώρα που οι άλλοι δίνουν 3.5 φαντάζεσαι να το χρησιμοποιήσει σαν επιχείρημα και να να δώσει 4; :P

 

Λογικά αφού οι 290 δίνουν 4 θα δώσουν κάτι παραπάνω..

Περιμένω τουλάχιστον 5 για το γαμώτο και για τον εντυπωσιασμό έναντι των αντιπάλων με βάση το πρόσφατο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περμενω τα νεα μοντελα.....να δω θελω την 390x κατω απο 500αρικο...

εδω η 380x αναμενεται πανω απο 600αρικο.Τη 390x περιμενεις κατω απο 500 εσυ? :D

Οι R9 380/380X θα έχουν 4GB VRAM ή σκέφτονται να βάλουν παραπάνω ;

4gb.Στα 2.5D οι μνημες της samsung δεν μπορουν να μπουνε πανω απο 4 των 1gb.Αργοτερα σε full 3d θα παει στα 8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε αν ειναι τοσο ακριβες καλυτερα να παω για 980...μπορω να περιμενω μπας και δουμε καμια ανακοινωση με το ποτε πως και ποσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://wccftech.com/amd-putting-finishing-touches-r9-300-series/

 

Αν και ξέρω ποσο τον λατρεύει ο αίλουρος... η AMD βάζει λέει τις τελευταίες πινελιές και έρχεται!

 

Υπάρχει τρόπος να τιμήσεις την πρώτη πηγή ξέρεις και να μην τους χαρίζεις hits.

εδω η 380x αναμενεται πανω απο 600αρικο.Τη 390x περιμενεις κατω απο 500 εσυ? :D

4gb.Στα 2.5D οι μνημες της samsung δεν μπορουν να μπουνε πανω απο 4 των 1gb.Αργοτερα σε full 3d θα παει στα 8

 

Βρέξε πώλο φάε HBM. Είναι κάθε άλλο παρά φθηνό.

ε αν ειναι τοσο ακριβες καλυτερα να παω για 980...μπορω να περιμενω μπας και δουμε καμια ανακοινωση με το ποτε πως και ποσο

 

Γιατί οι 980 είναι φτηνές;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://videocardz.com/54858/amd-radeon-300-series-speculation-395x2-bermuda-390x-fiji-and-380x-grenada

 

Bermuda Dual is core FIJI.

 

Radeon R9 395X2 “Bermuda”

Starting with Bermuda. You probably heard this name before, but no one was certain if Bermuda is the actual flagship GPU or something else. Well as a matter of fact Bermuda could actually be the Vesuvius successor (R9 295X2). Radeon R9 395X2 would be a direct competitor to rumored GTX 990 (likely dual-GM204).

 

Radeon R9 390(X) “Fiji”

According to 3DCenter, Fiji is “confirmed” as next flagship GPU. The R9 390X will likely be powered by Fiji XT, whereas R9 390 with Fiji PRO. Fiji-powered graphics cards are said to be the first with High-Bandwidth-Memory on board. NVIDIA will possibly adopt HBM with Pascal, so we are looking at months, or maybe even years, of AMD leadership in this technology.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα απο το 2016 να περιμένουμε να δουμε 390/Χ σωστα?

Όχι δεν νομίζω να καθυστερήσει τόσο πολύ δεν συμφέρει την AMD μια τέτοια κίνηση  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα απο το 2016 να περιμένουμε να δουμε 390/Χ σωστα?

 

΄Εχουμε πει κατ' επανάληψη Q2 15'. Δεν άλλαξε κάτι.

Άρα ανταγωνιστής της 970 θα είναι μια μεγαλύτερη Hawaii?Χωρίς αλλαγές στην αρχιτεκτονική πως θα είναι πιο power eficient απο την 290x?

 

Θέλετε να εμπιστευθείτε πηγές του πώλου όπως το WhyCry ή θέλεις να σου απαντήσω (αν και έχω ήδη απαντήσει στο θέμα εδώ....);

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γράφει και στο 3dcenter (αν το google translate κάνει σωστα τη δουλειά του).Την απάντησή σου δε την βρίσκω οπότε ναι λύσε μου την απορία pls.Θυμάμαι να λες οτι fiji δε θα βγει σε τιμές 970.Άρα τι περιμένουμε στα 300€-350€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γράφει και στο 3dcenter (αν το google translate κάνει σωστα τη δουλειά του).Την απάντησή σου δε την βρίσκω οπότε ναι λύσε μου την απορία pls.Θυμάμαι να λες οτι fiji δε θα βγει σε τιμές 970.Άρα τι περιμένουμε στα 300€-350€?

 

Ο οποίος αρθρογράφος του 3DC του οποίου είμαι μέλος αντιγράφει με την άδειά μου το περιεχόμενο των συζητήσεων στο εκεί forum, που δεν σημαίνει τίποτε άλλο παρά ο αντιγράψας του αντιιγράψαντος που ξεκίνησαν από απλές υποθέσεις (και όχι δεδομένα) βάση των μέχρι τώρα διαρροών. Στην περίπτωση του 3DC ο Leo με ρώτησε πριν χρόνια αν μπορεί να χρησιμοποιεί ότι θεωρεί λογικό. Η απάντησή μου ήταν σαφώς ναι μιας και δεν πρόκειται για κλειστό forum.

 

Αν οι μέχρι τώρα διαρροές δεν είναι ντιπ κατά ντιπ άσχετες τότε το Fiji θα έχει ελαφρώς μεγαλύτερες επιδόσεις από μια 980 και ελαφρώς μεγαλύτερη κατανάλωση (τα γραφικά των διαρροών του chiphell) θα τα βρεις στην ενότητα εδώ. ΄Οχι δεν θα βγει σε τιμές 970 το Fiji από ότι το βλέπω γιατί το HBM φαίνεται αρκετά ακριβό και ο πυρήνας μεγάλος. Στα 300-350 ευρώ ο Κύριος WhyCry είχε την "έμπνευση" ενός υποτιθέμενου 385Χ με 2 GB μνήμης που αν δεις τον πίνακά του με λύσεις αμέσως κάτω από αυτές που έχουν πάλι 4 γίγα μνήμης δεν θέλει και πολύ να καταλάβεις πόσο μπαρούφα είναι.

 

Αυτή τη φορά δεν κάναμε τίποτα, αλλά να έχεις υπόψιν σου επειδή οι αντιγραφούλιδες θεωρούν τους εαυτούς τους "έξυπνους" παλιά αραιά και που βγάζαμε ψεύτικα δεδομένα μόνο και μόνο για να τους δείχνουμε πόσο ηλίθιοι είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...