Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορειτε σας παρακαλω να σταματησετε να παιρνετε τη συγκεκριμενη σκουπιδοσελιδα στα σοβαρα; Το τριμηνο εχει 3 μηνες και μπορει να ειναι απο Απριλιο μεχρι Ιουνιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο δύσκολο έχει γίνει στην εποχή μας να ψαρέψεις σοβαρές πληροφορίες τόσο πριν την κυκλοφορία. Από τα συμφραζόμενα τον εκάστοτε απαντήσεων συμπεραίνω τα εξής για την ώρα:

 

* Tα 300W είναι board form factor όπως το είχα υποψιαστεί για Fiji. Σε πραγματικά παιχνίδια (όχι συνθετικά power virus) καταναλώνει μια στάλα κάτω από τα 200W χωρίς αυτό να είναι το TDP που θα είναι μάλλον στα 250W (6pin+8pin).

 

* H Βερμούδα είναι μάλλον mGPU βερμουδίτσα και με αφήνει προσωπικά παντελώς αδιάφορο για αυτό και η πιθανή υδρόψυξη.

 

* Το Fiji δεν βλέπω να χρονίζει τη μνήμη ούτε στο 1 γίγα.

 

* Επιδόσεις; Ε μα εδώ σε θέλω Παναή μου....πάνω από GTX980 ;)

 

Για το δεύτερο και το τρίτο δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά για το πρώτο ναι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD Radeon R9 300 series rumors

http://videocardz.com/54727/amd-radeon-r9-300-series-rumors

 

Ένα άρθρο απο videocardz με όλα τα rumors μαζεμένα.Ενδιαφέρον μου φάνηκε το "Fact 2" που λέει οτι έγινε certified ένα board που σημαίνει οτι σε ένα μήνα περίπου μπορεί να κυκλοφορήσει νέα κάρτα, η οποία απο ότι κατάλαβα δεν θα είναι το Fiji XT.

 

Btw 4096 πυρήνες λέει οτι είναι δύσκολο να μπουν σε 28nm κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν μεγαλούτσικη να 'ναι η διαφορά μεταξύ R9 3xx και GTX 980..Αλλά θα μου πεις, η 380Χ θα τα βάζει με το GM200 οπότε λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν μεγαλούτσικη να 'ναι η διαφορά μεταξύ R9 3xx και GTX 980..Αλλά θα μου πεις, η 380Χ θα τα βάζει με το GM200 οπότε λογικό.

 

Είναι συγκρίσιμα αποτελέσματα με τα πρώτα γραφικά από chiphell και το Bermuda συγκεκριμένα. ΄Η είναι κανένα mGPU ή δεν μπορώ και εγώ να καταλάβω τι στο διάτανο έχουν κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι συγκρίσιμα αποτελέσματα με τα πρώτα γραφικά από chiphell και το Bermuda συγκεκριμένα. ΄Η είναι κανένα mGPU ή δεν μπορώ και εγώ να καταλάβω τι στο διάτανο έχουν κάνει.

Δεν είναι ΤΟΣΟΟΟ μεγάλη η διαφορά για να πεις ότι ίσως και να 'ναι mGPU πάντως..Μήπως είναι υπερχρονισμένη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ΤΟΣΟΟΟ μεγάλη η διαφορά για να πεις ότι ίσως και να 'ναι mGPU πάντως..Μήπως είναι υπερχρονισμένη ;

 

Αν είναι mGPU είναι χρονισμένη γύρω στα 800. Αν όχι πραγματική κατανάλωση στα 295W και κατά 40% περίπου γρηγορότερη από την 980 στα 183W; Μου διαφεύγει κάτι;

 

http://www.chiphell.com/thread-1231917-1-1.html

 

 

232325x8aph0rxxn7r085z.png

232346swis5ig7gmimiepm.png

 

 

Παλιότερα slides πάλι από chiphell:

 

http://wccftech.com/nvidia-gm200-titan-2-amd-fiji-380x-bermuda-390x-benchmarked/

 

 

Nvidia-GM200-TItan-2-AMD-Fiji-.png

Nvidia-GM200-TItan-2-AMD-Fiji-Bermuda.pn

 

Tην ερώτηση για τον υπερχρονισμό την συνάντησα ξανά σήμερα. Και δίνεις άλλη κωδική ονομασία σε ίδιο πυρήνα με μεγαλύτερους χρονισμούς; Ερρρρ...... :blink:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...