Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και καταλαβατε ολοι παλι περι τινος θα προκειται.Εχει να χιονισει στα Τρικαλα 3 χρονια,αν κανει αλλα τοσα βλεπω να μην σε πιστευουν αν παραγγειλεις amd με αντικαταβολη

Τρίκαλα και ξερό ψωμί!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://wccftech.com/amd-fiji-xt-r9-390x-zauba/

 

Έτοιμα τα πρωτότυπα λέει... επιμένει για 20nm.

 

Aφού είναι λαλακισμένο τι να του πεις;

 

 

TSMC’s 20 SoC has been described as being inappropriate for discrete graphics cards by some due to its low power nature. However TSMC’s 20nm SoC process has proven to be easily capable of hitting excellently high clock speeds. The process manages to sustain frequencies just as high as 28nm if not slightly higher, making it an ideal candidate for discrete GPUs.

We know this thanks to Nvidia’s just announced 20nm Tegra X1 SOC which features the Maxwell GPU architecture. Based on Nvidia’s official figures the integrated Maxwell GPU operates at a frequency of 1Ghz. That’s 50mhz above the integrated GPU of the Tegra K1 and merely ~200 mhz below the desktop GM204 based GTX 980 and GTX 970 graphics cards. 200mhz is the same frequency delta that stands between the 28nm Tegra K1 and the 28nm discrete Kepler GPUs. The Tegra SOCs (and notebook GPUs) are often clocked more conservatively than their desktop siblings for power saving purposes rather than due to a fault of the manufacturing process. So we’re looking at a 20nm process from TSMC that not only performs as well as the high performance versions of 28nm but also consumes significantly less power.

1. Το να συγκρίνεις SoC (~90mm2 όπου η μονάδα γραφικών περίπου στα 25-30mm2) με GPU chip (~550mm2) είναι σαν να συγκρίνεις παντόφλες με τρακτέρ.

2. Και στο Κ1 είχε υπολογίσει η NV την GPU για 950ΜΗz και κατέληξε στα ~750MHz στις τελικές συσκευές.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.kitguru.net/components/graphic-cards/anton-shilov/amd-we-have-great-gpu-products-in-the-pipeline-we-will-gain-market-share/

 

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία... Η AMD ανακοινώνει και επίσημα οτι θα σκίσει!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tις οποίες ευελπιστούμε ότι θα πουλήσουν κάτω από την επωνυμία AMD......

 

Τι εννοεί ο ποιητής? Ξερεις κάτι που δεν ξέρουμε? Ή τα γνωστα σχετικά με τα οικονομικά τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tις οποίες ευελπιστούμε ότι θα πουλήσουν κάτω από την επωνυμία AMD......

Όχι ρε φίλε μη μου πεις! Πάντα τη συμπαθούσα την ΑΤΙ και την ΑΜD. :(

Ελπίζω να τα καταφέρουν, αλλα με τόσες απολύσεις που ανακοινώνουν κατα διαστήματα, δεν τη βλέπω καλα.

 

Αναρωτιέμαι αν θα ηταν καλύτερα και για την ΑΤΙ και για μας τους καταναλωτές, να μην είχε εξαγοραστεί απο την ΑΜD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεί ο ποιητής? Ξερεις κάτι που δεν ξέρουμε? Ή τα γνωστα σχετικά με τα οικονομικά τους?

 

Ξέρω ότι θα έχουμε πάνω από μια εξαγορά μεγάλων εταιρειών το 2015 και ότι θα αλλάξουν αρκετά μερικοί χάρτες. Δεν θα κάτσουν όλες, αλλά αν κάνεις αναζήτηση στο διαδίκτυο θα δεις ότι τα σενάρια δίνουν και παίρνουν όσων αφορά την AMD με 2 υποψήφιους κυρίως....

Όχι ρε φίλε μη μου πεις! Πάντα τη συμπαθούσα την ΑΤΙ και την ΑΜD. :(

Ελπίζω να τα καταφέρουν, αλλα με τόσες απολύσεις που ανακοινώνουν κατα διαστήματα, δεν τη βλέπω καλα.

 

Αναρωτιέμαι αν θα ηταν καλύτερα και για την ΑΤΙ και για μας τους καταναλωτές, να μην είχε εξαγοραστεί απο την ΑΜD.

 

Στο σημείο που φτάσαμε να παρακαλάτε να υπάρξει τρόπος να εξαγοραστεί τόσο η AMD όσο και η NV γιατί οι αγορές PC/GPU ολοένα και μειώνονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακάρι να την πάρει η ιντελ (την ατι, όχι το σαβουρομάγαζο την amd, αυτή να μείνει εκεί που είναι),  να δει και αυτή άσπρη μέρα στα γραφικά που μας τα έχει κανει ζεπελιν με τα μπαζόνια τα hdτάδε εδώ και 10+ χρόνια, και η ατι να αναγεννηθεί απ'τις στάχτες της να δει μπόλικο μαρούλι για r and d  μπας και τον στριμώξει λίγο τον zeepeye, δεν ξέρω αλλά μου κάθεται στο στομάχι σαν χταπόδι κρασάτο ο τύπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι θα έχουμε πάνω από μια εξαγορά μεγάλων εταιρειών το 2015 και ότι θα αλλάξουν αρκετά μερικοί χάρτες. Δεν θα κάτσουν όλες, αλλά αν κάνεις αναζήτηση στο διαδίκτυο θα δεις ότι τα σενάρια δίνουν και παίρνουν όσων αφορά την AMD με 2 υποψήφιους κυρίως....

 

προσωπικα μονο την qualcomm ειχα ακουσει αλλα αυτή η ιστορια ειναι εδώ και κανα χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

amd+ATI εγω ξερω οτι ειναι ενα απ το 2007, με τις πρωτες HD2000 series.

 

διλαδι δεν παει καλα ο τομεας της ΑΤΙ και η amd θελει να την στειλει ?

 

διλαδι στην AMD της εχουν κακοπεσει τα εσοδα απο apus, vga carts απο HD2000 εως R9 200 series, xbox 360, xbox one, ps4, και κατι ειδαν ακομα τα ματακια μου για την νιντεντο για μια κονσολα με radeon γραφικα μεσα σε soc της amd ! ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...