Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πειτε καμια γνωμη που να βαλω τις ρυθμισεις;

 

Τωρα ειναι χωρις να εχω πειραξει κατι.

 

image.png

Το afterburner(ιδιο interface με το oc quru εχει) εχω μεχρι 40 βαθμους να τρεχουν τα φουρφουρια στο 20% και να πιανουν 100% οι ανεμιστηρες στους 90 βαθμους.Ετσι στους 60-65 βαθμους τρεχουν στο 55% περιπου.Εσυ καντο λιγο πιο επιθετικο το προφιλ και βαλε να πιανουν 100% στους 80 βαθμους.Ετσι θα τρεχουν λιγο ψηλοτερα οι ανεμιστηρες κρατωντας λιγο πιο χαμηλα(απο 78 βαθμους που επιασε) την θερμοκρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το afterburner(ιδιο interface με το oc quru εχει) εχω μεχρι 40 βαθμους να τρεχουν τα φουρφουρια στο 20% και να πιανουν 100% οι ανεμιστηρες στους 90 βαθμους.Ετσι στους 60-65 βαθμους τρεχουν στο 55% περιπου.Εσυ καντο λιγο πιο επιθετικο το προφιλ και βαλε να πιανουν 100% στους 80 βαθμους.Ετσι θα τρεχουν λιγο ψηλοτερα οι ανεμιστηρες κρατωντας λιγο πιο χαμηλα(απο 78 βαθμους που επιασε) την θερμοκρασια.

Δε το ετρεξε με αυτο το profile αλλα στο auto fan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το ετρεξε με αυτο το profile αλλα στο auto fan.

Ναι καταλαβα.Απλα ετσι το εχω στην Sapphire.Εγω το εχω μια ευθεια γραμμη,οχι ετσι σκαλοπατακια που δειχνει ο Λευτερης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην το αφησω οπως ειναι που εφτασε μεχρι 70 βαθμους;


Το auto εχει αλλες ρυθμισεις απο αυτο το manual που μου δειχνεις.
Ξεκινα στους 30 βαθμους 40%fan
40 βαθμους 50%fan
50 βαθμους 65%fan
και πανω απο 70 βαθμους 70%-75%fan
Και δοκιμασε να την στρεσαρεις

 

Μπαμπη με 90% fan εφτασε 70 βαθμους αν το βαλω 70-75 που γραφεις θα βαρεσει 80αρια.


Ασχετο οι zapphire ποσο εγγυηση εχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην το αφησω οπως ειναι που εφτασε μεχρι 70 βαθμους;

 

Μπαμπη με 90% fan εφτασε 70 βαθμους αν το βαλω 70-75 που γραφεις θα βαρεσει 80αρια.

Ασχετο οι zapphire ποσο εγγυηση εχουν;

 

Η sapphire 2 χρόνια δίνουν.Το είδα μετέπειτα το test που είχες κάνει.Από θόρυβο τι λέει στο 90% fans?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει θορυβο αλλα οχι σε σημειο να σου σπαει τα νευρα απλα η 7970 ειχε τρια fan ηταν αρκετα ποιο αθορυβη σε αυτη τσιγκουνια εκαναν και εβαλα μονο δυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι ανεκτός ο θόρυβος από τα fan τότε οκ πάω πάσο.Πάντως το να φτάνει και 90% fan για να έχει 70 βαθμούς χειμώνα δε θα το έλεγα και ιδανική ψύξη.Εγώ μέχρι 65% fan την περιστρέφω και δεν έχω δεί πάνω από 68-70 βαθμούς καλοκαίρι (τώρα το χειμώνα max 61 πάει ).Για αυτό σου είπα μέχρι 75% να βάλεις τα fans max.Anyway είμαι και με τρία φουρφούρια εγώ βέβαια και ξέχασα ότι η g1 στην r9 390 είναι με δύο fans...Τρέχτην την gpu ένα stock clocks (και όχι κλοκαρισμένος που είσαι)με τις ρυθμίσεις που σου είπα ...Μόνο για bench την βάζω στο 100%fans.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα το τρεξω τωρα.

 

Δεν ξερω αν εχετε προσεξει στο 3DMark το τεστακι για το Directx

 

image.png


Τα λεμε διπλα.

 

http://www.insomnia.gr/topic/509954-amd-radeon/?do=findComment&comment=54540071

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Υπάρχει κάποια πιθανότητα οι παλιότερες 290 Tri-X να μην υποστηρίζουν Freesync?

 

Στη σελίδα της "μαμάς", στη μεν περιγραφή του προϊόντος το "διαφημίζει", στα χαρακτηριστικά όμως όχι, ενώ στη νέα "έκδοση" το αναφέρει κανονικά.

 

Υποθέτω πως είναι τυπογραφικό, αλλά μην την πάρω και μου μείνει.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Υπάρχει κάποια πιθανότητα οι παλιότερες 290 Tri-X να μην υποστηρίζουν Freesync?

 

Στη σελίδα της "μαμάς", στη μεν περιγραφή του προϊόντος το "διαφημίζει", στα χαρακτηριστικά όμως όχι, ενώ στη νέα "έκδοση" το αναφέρει κανονικά.

 

Υποθέτω πως είναι τυπογραφικό, αλλά μην την πάρω και μου μείνει.

 

Ευχαριστώ.

 

 

http://support.amd.com/en-us/search/faq/219   AMD

 

http://www.sapphiretech.com/productdetial.asp?pid=5458920E-5359-4004-B041-DFA58823AB9E&lang=eng  SAPPHIRE

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εσύ καλά τα λες.

 

Πάτα όμως στο link της Sapphire που μου έστειλες εκεί που λέει specification και δες...λείπει.

 

Αντίθετα, στο: http://www.sapphiretech.com/productdetial.asp?pid=D4AC4856-9166-4C37-A7D6-ECDD3EEB4C17&lang=eng(new edition), ακριβώς στο ίδιο πεδίο, αναφέρεται.

 

Btw, πόσο δυσκολότερο κλοκάρισμα έχει η "παλιά" λόγω της διαφορετικής τροφοδοσίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια λογική η νέα δεν υποστηρίζει 4k monitors, λίγο τρελό ε? Όσο για το κλοκάρισμα, η δικιά μου ανεβαίνει σαν τρελή οπότε δεν νομίζω να έχουν καμιά αντιληπτή διαφορά σε αυτό.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά είναι λίγο τεμπέληδες/ξεχασιάρηδες εκεί στην Sapphire, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Ούτε στην 290X το αναφέρει στα specs. http://www.sapphiretech.com/productdetial.asp?pid=640A98CD-0CF0-4191-B75C-CA2800111ADB&lang=eng

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...