Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω οτι και να ξεκλειδώνουν δεν θα έχει σημασία αφού οι απενεργοποιημένοι memory controllers δεν έχουν συνδεθεί με μνήμη.

 

 

Δεν γνωρίζω με ποιό τρόπο το πέτυχαν το κλείδωμα.

 

Θεώρησα πως απλά "κόβουν" την πρόσβαση μέσω f/w και δεν υπάρχει κάποιο h/w block.

 

Κάτι ανάλογο δλδ με τις Fury(X)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να μην περιμένουμε πως ότι κλειδώνει, ξεκλειδώνει?

Όχι, γιατί ότι κλειδώνει στη γραμμή παραγωγής vga, είναι ότι δεν περνάει ελέγχους σωστής λειτουργίας και θα φας φόλα με το «ξεκλείδωμα».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι λίγο απόλυτος...

 

Τί φόλα φάγαμε με τις 6950->6970?

 

Τί φόλα τρώνε όσοι καταφέρνουν (όσοι) να ξεκλειδώσουν τις Fury (όσα από τα κλειδωμένα ανοίγουν)?

 

Άσε που στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι θέμα ελαττωματικού διαύλου, είναι μάλλον θέμα πολιτικής και marketing της AMD προκειμένου να μη βάλει 3/6 GB VRAM και να κόψει κόστος από εκεί.

 

Δες το κι έτσι: Τί φόλα έχω φάει εγώ με τον [email protected] δλδ που δεν πέρασε τις "εξετάσεις" για 8350 ή 93χχ?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έρχονται και price cuts πριν τις γιορτές σε R 300/Fury series αλλά θα δούμε τι θα γίνει στην Ελλάδα.

 

Παντως προς το παρον οι τιμες φαινεται να παιρνουν την ανηφορα. H MSI 390 μεχρι χθες ειχε 380 και σημερα αγγιζει τα 400!  :-(

Εκτο ς αν τις ανεβαζουν ετσι ωστε οταν ερθουν οι ανατιμησεις προς τα κατω να πουλανε στι ιδιες τιμες με πριν λιγο καιρο, π.χ. στην MSI 390 να ξαναπαει στα 380 ευρω σε φαση ''ειδατε που καναμε κι εμεις εκπτωσεις?''

Κλασικες πρακτικες ελληνικων καταστηματων...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι λίγο απόλυτος...

 

Τί φόλα φάγαμε με τις 6950->6970?

 

Τί φόλα τρώνε όσοι καταφέρνουν (όσοι) να ξεκλειδώσουν τις Fury (όσα από τα κλειδωμένα ανοίγουν)?

 

Άσε που στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι θέμα ελαττωματικού διαύλου, είναι μάλλον θέμα πολιτικής και marketing της AMD προκειμένου να μη βάλει 3/6 GB VRAM και να κόψει κόστος από εκεί.

 

Δες το κι έτσι: Τί φόλα έχω φάει εγώ με τον [email protected] δλδ που δεν πέρασε τις "εξετάσεις" για 8350 ή 93χχ?

Την συνηθισμένη φόλα που έχουν φάει όλοι αυτοί που, κατά καιρούς, ανοίγουν θέματα για bsod και ctd στο χ και y παιχνίδι, "ενώ όλα τα άλλα τρέχουν τέλεια". Τώρα, δεν θα κάτσω να αναλύσω τα αυτονόητα : το ότι ΟΛΟΙ οι FX, ΟΛΟΙ οι K, ΟΛΕΣ οι μη-Χ και μη-ΤΙ, ξεκλειδώνουν ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ και φτάνουν 200 ghz επειδή στο χρωστάνε, είναι γνωστή παραμύθα. ΑΝ ανήκεις σε αυτούς που το έχουν ψάξει πολύ το θέμα και επένδυσαν χρήμα, χρόνο και διάθεση, να αξιοποιήσουν το καλό κομμάτι, από τα λίγα που κυκλοφορούν και τους έκατσε, καλώς και μαγκιά σου. Τα υπόλοιπα είναι μπουρδολογίες.-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτονόητο δεν είναι τίποτα.

 

Πολλά κλειδώματα είχαμε σε h/w κατά καιρούς, πολλά ξεκλειδώματα βρέθηκαν.

 

Αν η όλη ιστορία είναι εύκολη και ασφαλής, δοκιμάζουμε και βλέπουμε.

 

Διπλά BIOS έχουν οι περισσότερες κάρτες πλέον, σίγουρα πολλοί περισσότεροι θα έχουν δοκιμάσει πριν από εμένα και θα υπάρχει σχετική εμπειρία.

 

Αναφέρομαι σε απλά, s/w-f/w ξεκλειδώματα...με αυτά και μόνο έχω ασχοληθεί, μέχρι εκεί έχω όρεξη και χρόνο, μέχρι εκεί με "παίρνει".

 

Προφανώς και όποιος το κάνει, είναι έτοιμος για τα ανάλογα ρίσκα...καθαρό μυαλό να έχει.

 

Όσο για τις αστάθειες του καθενός και το τί του "χρωστάει" το h/w του, νομίζω πως τα πράγματα είναι απλά:

 

Πολύ περισσότεροι είναι αυτοί που τα κατάφεραν, σε άλλοτε άλλο βαθμό, από αυτούς που έφαγαν φόλα.

 

Λίγο προσοχή θέλει και λίγο παραπάνω γούγλη.

 

Όσο για τα περισσότερα προβλήματα, μάλλον θέμα ασχετοσύνης ή/και ελαττωματικού h/w-s/w (το 2ο είναι κανόνας πλέον) είναι, παρά κατάστασης "δεν γίνεται".

 

Επί του προκειμένου, σύντομα θα ξέρουμε αν και πως.

 

Μην ξεχνάμε τις πρόσφατες π@π@ριές της ΑΜΔ για το VSR πως ήταν θέμα h/w (υπήρχε το κατάλληλο μόνο σε R σειρές και πέρα, και καλά) και το απολαμβάνουμε από την πρώτη στιγμή σχεδόν όλοι με beta/modded  drivers ή με regfiles της πλάκας -πλέον, επίσημο feature.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτονόητο δεν είναι τίποτα.

 

Πολλά κλειδώματα είχαμε σε h/w κατά καιρούς, πολλά ξεκλειδώματα βρέθηκαν.

 

Αν η όλη ιστορία είναι εύκολη και ασφαλής, δοκιμάζουμε και βλέπουμε.

 

Διπλά BIOS έχουν οι περισσότερες κάρτες πλέον, σίγουρα πολλοί περισσότεροι θα έχουν δοκιμάσει πριν από εμένα και θα υπάρχει σχετική εμπειρία.

 

Αναφέρομαι σε απλά, s/w-f/w ξεκλειδώματα...με αυτά και μόνο έχω ασχοληθεί, μέχρι εκεί έχω όρεξη και χρόνο, μέχρι εκεί με "παίρνει".

 

Προφανώς και όποιος το κάνει, είναι έτοιμος για τα ανάλογα ρίσκα...καθαρό μυαλό να έχει.

 

Όσο για τις αστάθειες του καθενός και το τί του "χρωστάει" το h/w του, νομίζω πως τα πράγματα είναι απλά:

 

Πολύ περισσότεροι είναι αυτοί που τα κατάφεραν, σε άλλοτε άλλο βαθμό, από αυτούς που έφαγαν φόλα.

 

Λίγο προσοχή θέλει και λίγο παραπάνω γούγλη.

 

Όσο για τα περισσότερα προβλήματα, μάλλον θέμα ασχετοσύνης ή/και ελαττωματικού h/w-s/w (το 2ο είναι κανόνας πλέον) είναι, παρά κατάστασης "δεν γίνεται".

 

Επί του προκειμένου, σύντομα θα ξέρουμε αν και πως.

 

Μην ξεχνάμε τις πρόσφατες π@π@ριές της ΑΜΔ για το VSR πως ήταν θέμα h/w (υπήρχε το κατάλληλο μόνο σε R σειρές και πέρα, και καλά) και το απολαμβάνουμε από την πρώτη στιγμή σχεδόν όλοι με beta/modded  drivers ή με regfiles της πλάκας -πλέον, επίσημο feature.

Και πάλι, αυτά που λες και εσύ, ΔΕ σημαίνουν "πάρε κόσμε χειρότερο hardware και σίγουρα θα ξεκλειδώσει και θα πάει 5ghz - whatever". Γιατί, εδώ μέσα, αυτό γίνεται σε ότι post έχει υπόνοια unlock/oc και μετά ανοίγουν thread για "μαγικές" και "από το πουθενά" και "μόνο σε 1...2...3...games" αστάθειες και κλαίγονται...

To oc/unlock/mod ΔΕΝ είναι, ούτε αυτονόητο, ούτε δεδομένο, ούτε πανάκεια. Δεν είναι ούτε καν τσάμπα. Και στο σύνολο των κομματιών που πωλούνται, το βραχόσταβλο είναι και σπάνιο, σχετικά, και μόνο για αυτούς που κατέχουν και διαθέτουν - όχι για το κάθε παιδάκι που διάβασε ένα post@insomnia και κατέβασε δύο βελάκια στο BIOS.

 

Για να ξέρουμε τι λέμε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως προς το παρον οι τιμες φαινεται να παιρνουν την ανηφορα. H MSI 390 μεχρι χθες ειχε 380 και σημερα αγγιζει τα 400!  :-(

Εκτο ς αν τις ανεβαζουν ετσι ωστε οταν ερθουν οι ανατιμησεις προς τα κατω να πουλανε στι ιδιες τιμες με πριν λιγο καιρο, π.χ. στην MSI 390 να ξαναπαει στα 380 ευρω σε φαση ''ειδατε που καναμε κι εμεις εκπτωσεις?''

Κλασικες πρακτικες ελληνικων καταστηματων...

 

Σε κάποιες περιπτώσεις σίγουρα είναι και αυτό που λες,οι πρακτικές λόγω περιόδου αλλά φταίει και η γενικότερη κατάσταση με το ευρώ και με την ελληνική οικονομία ειδικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τί φόλα φάγαμε με τις 6950->6970?

 

Δε φάγαμε όλοι φόλα… είχα δύο από δαύτες σε CF, Και ακόμη ζουν και οι δύο σε συστήματα φίλων σαν 70αρες.

 

Οπότε εξαρτάται,

Σίγουρα δεν είναι το σύνηθες και είναι η έξαιρεση, άλλα εκείνη την εποχή υπήρχε η εξαίρεση και κάποιοι την εκμεταλλευτήκαμε και ήμασταν απλά τυχεροί.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε φάγαμε όλοι φόλα… είχα δύο από δαύτες σε CF, Και ακόμη ζουν και οι δύο σε συστήματα φίλων σαν 70αρες.

 

Οπότε εξαρτάται,

Σίγουρα δεν είναι το σύνηθες και είναι η έξαιρεση, άλλα εκείνη την εποχή υπήρχε η εξαίρεση και κάποιοι την εκμεταλλευτήκαμε και ήμασταν απλά τυχεροί.

Δεν είπα ότι φάγατε όλοι φόλα. Είπα ότι δε φάγατε όλοι ψωμί, όμως.

Δεν διαφωνούμε πουθενά.

 

Η μόνη μου ένσταση, αρχικά, ήταν στο πόσο απόλυτος ήσουν ως προς το "δεν γίνεται".

Ήμουν απόλυτος ως προς τη γενίκευση "Κάτι ανάλογο δλδ με τις Fury(X)". Κάντο "Κάτι ανάλογο με αυτό που μπορούσες και με κάποια τύχη να πετύχεις σε ορισμένες Fury(X)" και συμφωνούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάλειμμα για διαφημίσεις. Αν έχετε σκοπό να πετάξετε την βελέντζα της γιαγιάς ξανασκεφτείτε το:

 

http://www.fudzilla.com/news/39446-mit-develop-fuzzy-computer

 

9fb3a6c7b1d7b5d57851ab43c3325e6e_XL.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάλειμμα για διαφημίσεις. Αν έχετε σκοπό να πετάξετε την βελέντζα της γιαγιάς ξανασκεφτείτε το:

 

http://www.fudzilla.com/news/39446-mit-develop-fuzzy-computer

 

9fb3a6c7b1d7b5d57851ab43c3325e6e_XL.jpg

Ελπίζω αυτό το μωβ να μην είναι από το πόσο καιρό έχει να μπει μπροστά το μηχάνημα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...