Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι 15;Είναι 20;Πας σε σχεδόν 100% χρημάτων για ένα 20% παραπάνω σου λέω σε επιδόσεις.Στο ενδιάμεσο οικονομικά τι υπάρχει δηλαδή;Και πες ότι θέλει να βγάλει κάτι με 4,5 κατοστάρικα σου λέω εγώ, τι αύξηση θα έχει σε επιδόσεις;Μονοψήφιο ποσοστό;Είναι πολύ μικρή η αύξηση επιδόσεων που έφερε η νέα τους σειρά, δυστυχώς.Και επίσης ένα λάθος που κάνετε πολλοί συγκρίνοντας τις επιδόσεις των παλαιότερων καρτών, είναι ότι κοιτάτε ξερά νούμερα με οδηγούς διετίας για τις παλιές κάρτες.Θα μου πεις η συντριπτική πλειοψηφία των δοκιμών τα παλιά νούμερα βάζει για σύγκριση πώς να γίνει.

 

΄Ενα ~40% διαφορά σε μέσο όρο το έχει η FuryX άνετα έναντι της 290Χ στα 1440p και ακόμα περισσότερο αν ήθελε κάποιος να πάει σε 4k. Mην μπερδεύεσαι με τις επιδόσεις μιας 390Χ vs. FuryX σε υψηλές αναλύσεις, γιατί βάλανε αυτο-γκόλ χαρίζοντάς της τα 8 γίγα μνήμης. Tώρα όσων αφορά την τιμή φυσικά και έχεις δίκιο αλλά δεν είναι και καινούργιο φαινόμενο σε καμία σχετική αγορά εδώ και δεκαετίες. Εάν πάρω ένα i7 5960X που ξεπερνάει τα 1200 ευρώ, πόση διαφορά επιδόσεων έχει ακριβώς από το αμέσως επόμενο μοντέλο να μην σου πω το μεθεπόμενο όπου διαφορά τιμής φτάνει σχεδόν το τριπλάσιο;

 

Για να επιστρέψουμε στο θέμα: δεν είναι κάτι καινούργιο ότι με το ίδιο πρωτόκολλο κατασκευής θαύματα δεν γίνονται. Κάτω από τις παρούσες συνθήκες και κάτω από το ίδιο κουρασμένο 28nm το να ανεβάσεις την επάρκεια ακόμα και κατά 40% χωρίς να επηρεαστεί η κατανάλωση ρεύματος είναι κατόρθωμα

Ναι ρε παιδί μου, εντάξει, δεν αντιλέγω.Δε θέλω να πω αυτό όμως.Αυτό που λέω είναι ότι πλέον σε περίπτωση που είχες μία από τις δυνατές της προηγούμενης γενιάς και δεν είσαι ο τρελά πωρωμένος δεν πας για αναβάθμιση.Ή τουλάχιστον δεν πας αν δεν ξεφύγεις πολύ οικονομικά από την κατηγορία που έπαιζες στην προηγούμενη γενιά.Αυτό που λέει και ο αληθινός.Αν αναβάθμιζες σε κάνε γενιά, μέχρι τώρα παίζοντας στα ίδια περίπου χρήματα, θα έπαιρνες ένα ωραιότατο 20-30% τουλάχιστον αύξηση.Τώρα;Αν θες αυτό το 20-30% (που εγώ προσωπικά το 30 το βρίσκω υπεραισιόδοξο, αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα) πας σε +200€ και λες κι ευχαριστώ.Αλλιώς αν πας στα ίδια περίπου λεφτά, πας και στις ίδιες επιδόσεις, με άλλα λόγια απλά δεν πας.Από τη σειρά 4χχχ και μετά σε κάθε ανανέωση έπαιρνα την πιο δυνατή ή τη δεύτερη πιο δυνατή μονοπύρηνη της amd παίζοντας στα ίδια λεφτά στο περίπου (γύρω στο 400ρικο, με εξαίρεση την 4870 που ήταν μακράν η φθηνότερη).Είναι η πρώτη φορά που βγαίνουν νέες κάρτες και δε σκέφτομαι καν να αλλάξω την υπάρχουσα.Όχι επειδή τα τρέχει όλα άψογα, αλλά επειδή στην ίδια κατηγορία τιμής θα παίζω σε διαφορές στα όρια του στατιστικού λάθους και για να δω μια κάποια διαφορά θα θέλω άλλα δύο κατοσταρικάκια που για εμένα δεν αξίζουν.

 

Σαφώς και δεν θα πάει (πλην εξαιρέσεων) ένας κάτοχος π.χ. 290Χ για αναβάθμιση και εδώ είναι και το θετικό της υπόθεσης: οι επενδύσεις αυτές διαρκούν περισσότερο για τον χρήστη από ότι πριν. Είναι δύσκολες εποχές, το ότι χαμήλωσαν τόσο τραγικά οι ρυθμοί είναι ευλογία και ουχί κατάρα ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αίλουρε, άλλο το ζήτημα ότι εν γνώσει σου όταν πας σε high end κατηγορία στην πληροφορική σου χαϊδεύουν και λιγάκι πωπουδάκι και άλλο το ότι για πρώτη φορά στα χρονικά της κόκκινης, η επόμενη high end gpu βγήκε με χοντρό καπέλο στην τιμή.Εκτός και αν θεωρήσουμε ότι οι fury δεν είναι αντικαταστάτες των προηγούμενων high end διότι μπαίνουν σε άλλη κατηγορία, στην φρέσκια enthusiast και ξέρω γω πώς τη λένε, κρατώντας παράλληλα τις 390/390x ως high end.Σε αυτή την περίπτωση, πέραν του εντελώς σχετικού της κατηγοριοποίησης κατά τη γνώμη μου, έχεις αυτό που έλεγα με το πρώτο μου ποστ, μια ωραιότατη χυλόπιτα σε όσους είχαν επιλέξει την τελευταία high end σειρά σου πριν κάνεις την αλλαγή.Σε αυτούς τους υψώνεις μεσαίο δαχτυλάκι και τους λες είτε σκάστε ένα καπελάκι τρεις κατοσταρικούνες για να πάρετε ότι παίρνατε έως τώρα είτε μείνετε για δύο τουλάχιστον γενιές με τα ίδια.Σα να μαντεύω τι θα γίνει και να τους βλέπω να πέφτουν κάτω από το 20% σε μερίδιο αγοράς...Γιατί κατά την ταπεινή μου άποψη το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και με τις αμέσως μικρότερες κάρτες από τις 290.Δεν ξέρω πόσο θα καλύψει το κενό η 380x, αλλά προσωπικά αλλιώς τα περίμενα από τους κόκκινους σε αυτή τη σειρά.Και εξάλλου τον τελικό καταναλωτή υποψιάζομαι λίγο τον ενδιαφέρει αν είναι κατόρθωμα να έχει 30 και 40% αύξηση επιδόσεων σε ένα χιλιοταλαιπωρημένο πρωτόκολλο.Αυτό που τον ενδιαφέρει είναι το αποτέλεσμα στην οθόνη του και το κόστος στην τσέπη του ευτυχώς ή δυστυχώς.Επίσης, ναι μεν κανένας θεωρώ δεν καίγεται να γυρίσουμε σε εποχές δεκαετίας πίσω με διπλές κυκλοφορίες ανά έτος από κάθε εταιρεία, αλλά μην ξεχνάμε ότι ήδη οι hawaii έχουν συμπληρώσει διετία στην αγορά, έτσι;Όσο και να έχει πέσει ο ρυθμός αύξησης των απαιτήσεων, πάνε προς milf μεριά οι κυρίες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά, αλλά εδώ που τα λέμε με τα console ports που μας πασάρουν και η 290 too much θεωρείται. Ας βγει τίποτα αξιόλογο με νέα features και ας βγουν και νέες κάρτες μετά. Προς το παρόν μόνο το Syndicate έχει γραφικά της προκοπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αίλουρε, άλλο το ζήτημα ότι εν γνώσει σου όταν πας σε high end κατηγορία στην πληροφορική σου χαϊδεύουν και λιγάκι πωπουδάκι και άλλο το ότι για πρώτη φορά στα χρονικά της κόκκινης, η επόμενη high end gpu βγήκε με χοντρό καπέλο στην τιμή

 

Πάρτε το χαμπάρι το HBM για την ώρα (όπως και κάθε νέα τεχνολογία) είναι πανάκριβο. Το ίδιο θα ισχύσει και για την Intel όσο και την NVIDIA όσων αφορά τις επερχόμενες αρχιτεκτονικές τους με HBM.

 

Και ναι φυσικά εδώ είναι άλλο κεφάλαιο γιατί δικαιολογείται η τόσο μεγάλη διαφορά τιμής σε αντίθεση με τα προαναφερόμενα παραδείγματα.

 

 

 

.Εκτός και αν θεωρήσουμε ότι οι fury δεν είναι αντικαταστάτες των προηγούμενων high end διότι μπαίνουν σε άλλη κατηγορία, στην φρέσκια enthusiast και ξέρω γω πώς τη λένε, κρατώντας παράλληλα τις 390/390x ως high end.Σε αυτή την περίπτωση, πέραν του εντελώς σχετικού της κατηγοριοποίησης κατά τη γνώμη μου, έχεις αυτό που έλεγα με το πρώτο μου ποστ, μια ωραιότατη χυλόπιτα σε όσους είχαν επιλέξει την τελευταία high end σειρά σου πριν κάνεις την αλλαγή.

 

Για δες παραπάνω. Μήπως κατάλαβες ότι το Fiji + interposer φτάνουν σχεδόν τα 1100 τετραγωνικά χιλιοστά;

 

 

 

Σε αυτούς τους υψώνεις μεσαίο δαχτυλάκι και τους λες είτε σκάστε ένα καπελάκι τρεις κατοσταρικούνες για να πάρετε ότι παίρνατε έως τώρα είτε μείνετε για δύο τουλάχιστον γενιές με τα ίδια.Σα να μαντεύω τι θα γίνει και να τους βλέπω να πέφτουν κάτω από το 20% σε μερίδιο αγοράς...Γιατί κατά την ταπεινή μου άποψη το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και με τις αμέσως μικρότερες κάρτες από τις 290.Δεν ξέρω πόσο θα καλύψει το κενό η 380x, αλλά προσωπικά αλλιώς τα περίμενα από τους κόκκινους σε αυτή τη σειρά.Και εξάλλου τον τελικό καταναλωτή υποψιάζομαι λίγο τον ενδιαφέρει αν είναι κατόρθωμα να έχει 30 και 40% αύξηση επιδόσεων σε ένα χιλιοταλαιπωρημένο πρωτόκολλο.Αυτό που τον ενδιαφέρει είναι το αποτέλεσμα στην οθόνη του και το κόστος στην τσέπη του ευτυχώς ή δυστυχώς.Επίσης, ναι μεν κανένας θεωρώ δεν καίγεται να γυρίσουμε σε εποχές δεκαετίας πίσω με διπλές κυκλοφορίες ανά έτος από κάθε εταιρεία, αλλά μην ξεχνάμε ότι ήδη οι hawaii έχουν συμπληρώσει διετία στην αγορά, έτσι;Όσο και να έχει πέσει ο ρυθμός αύξησης των απαιτήσεων, πάνε προς milf μεριά οι κυρίες...

 

Και 3 και 4 γενιές. Εάν δεν καταφέρνετε να καταλάβετε ότι υπάρχει η τροχοπέδη των πρωτοκόλλων κατασκευής και ότι κάπου τα πράγματα δυσκολεύουν και ακριβαίνουν απελπιστικά τότε μα τον Τουτάτη δεν γίνεται να κάνουμε τεχνολογική ανάλυση σε κάθε δεύτερη ενότητα για τις πιο πρόσφατες τεχνολογικές εξελίξεις.

 

΄Οταν λέμε ότι τα πρωτόκολλα γίνονται ολοένα και πιο προβληματικά δεν μιλάμε μόνο για τα προβλήματα της ίδιας της τεχνολογίας αλλά και για την ραγδαία αύξηση κόστους κατασκευής:

 

Imagination-TSMC-IP-platforms-SoC-IP-5.p

 

http://blog.imgtec.com/powervr/imagination-tsmc-collaborate-on-iot-subsystems

 

....και εδώ επηρεάζονται και οι πιο μικροσκοπικοί πυρήνες στον ίδιο βαθμό. Παραμείνανε "αιώνες" λοιπόν οι εταιρείες στα 28nm  για να αποφύγουν για την ώρα την γιγαντιαία αύξηση κόστους που φέρνουν τα FinFET πρωτόκολλα μέχρι να ξεκινήσουν την μετάβαση αργά και σταδιακά σε αυτά.

 

Μια αρχιτεκτονική όπως το Fiji που είχε σχεδιαστεί να έχει 8 δις transistors αντί να καταλήξει στα 400-300 τετραγωνικά χιλιοστά είτε σε 20SoC είτε σε 16FF+ TSΜC αναγκαστικά κατέληξε σχεδόν 600-άρης πυρήνας στα 28nm. Με άλλα λόγια και να θέλανε δεν χώραγε άλλο το αμαξούλι γιατί μετά τα 600 καταλήγει προβληματικό στα πρωτόκολλα της TSMC.

 

Mε άλλα λόγια και να θέλανε δεν βγαίνανε παραπάνω επιδόσεις κάτω από 28nm και ήρθε και καπάκι το πανάκριβο HBM που ακόμα και τώρα δεν έχει καλή διαθεσιμότητα σαν λύση μνήμης. Κάτω από αυτές τις συνθήκες το Fiji κάνει θαύματα.

 

Και αν αυτό σου φαίνεται ακριβό, βάρδα να γελάσεις πόσο θα στοιχίζει οτιδήποτε Πασχάλης για αυτό και τον τελευταίο καιρό αυξάνονται οι φήμες ότι η πράσινη έφτιαξε έναν αποκλειστικά HPC πυρήνα και δεν αποκλείω καθόλου να έκανε και κάτι ανάλογο η κόκκινη. Αποδεσμεύει τον απλό χρήστη από την τεράστια πολυπλοκότητα πυρήνων και ελαφρύνει κάπως το κόστος το οποίο είναι παρασάγγας μεγαλύτερο από ότι βλέπεις στο Fiji. Εάν όλα αυτά είναι λάθος για τα σχέδια της πράσινης και ο επόμενος Τιτάνας θα έχει το θηρίο των 17 δις transistors για πυρήνα, πες καλημέρα για τιμές έναρξης που θα ξεπερνάνε το διχίλιαρο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol το πόσο αυξάνεται το κόστος στα 16nm.

 

Μην βιάζεσαι έχουμε συνέχεια....η Intel φαίνεται να έχει ουκ ολίγα προβλήματα με τα 14nm της και οι οιωνοί για 10FF TSMC είναι μαύροι και άραχνοι....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.η Intel φαίνεται να έχει ουκ ολίγα προβλήματα με τα 14nm της

 

το Knights Landing πάντως στα 683 mmτο έβγαλε link

 

τώρα θα μου πεις , τόσο που θα το  χρεώσει, όσο και να της κοστισει  και ό,τι yields και να χουν τα λεφτα του θα τα βγάλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν κάνετε συγκρίσεις με "παλιές" εποχές να ενθυμίστε ότι ότι το ευρώ έχει χάσει το 1/3 της αξίας του και από 1,65$ σήμερα "κωλοβαράει" στο 1.07$

 

οπότε συγκρίσεις στις τιμές κάνουμε σε $ και όχι στο ευρώ που είχαμε καλομάθει να τις παίρνουμε φθηνά λόγω υπερτιμησης στο παρελθον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Knights Landing πάντως στα 683 mmτο έβγαλε link

 

τώρα θα μου πεις , τόσο που θα το  χρεώσει, όσο και να της κοστισει  και ό,τι yields και να χουν τα λεφτα του θα τα βγάλει

 

Με 7.1-8 δις transistors ε; Πω πω κατόρθωμααααα......όταν υπολογιίσεις ότι οι ανταγωνιστικές λύσεις σε μεγαλύτερα πρωτόκολλα θα έχουν πάνω από την διπλάσια πυκνότητα θέλεις να στο αναλύσω;

όταν κάνετε συγκρίσεις με "παλιές" εποχές να ενθυμίστε ότι ότι το ευρώ έχει χάσει το 1/3 της αξίας του και από 1,65$ σήμερα "κωλοβαράει" στο 1.07$

 

οπότε συγκρίσεις στις τιμές κάνουμε σε $ και όχι στο ευρώ που είχαμε καλομάθει να τις παίρνουμε φθηνά λόγω υπερτιμησης στο παρελθον.

 

Καμία από αυτές τις εταιρείες δεν πληρώνει τα εκάστοτε foundries παρά μόνο με $ ανέκαθεν, οπότε σε αφήνω να ανακαλύψεις το άτοπο του παραπάνω σε σχέση με οποιαδήποτε αύξηση του κόστους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και δεν θα πάει (πλην εξαιρέσεων) ένας κάτοχος π.χ. 290Χ για αναβάθμιση και εδώ είναι και το θετικό της υπόθεσης: οι επενδύσεις αυτές διαρκούν περισσότερο για τον χρήστη από ότι πριν. Είναι δύσκολες εποχές, το ότι χαμήλωσαν τόσο τραγικά οι ρυθμοί είναι ευλογία και ουχί κατάρα ;)

 

Μωρε ευλογια ειναι αλλα αν ξεραμε και τι θελαμε καλα θα ηταν..

 

Βγαινουν νεες καρτες ή νεες cpu.

Κανουν την διαφορα; Πωω δωσαμε τοσα λεφτα την προηγουμενη γενια και τωρα ειμαστε obsolete!!

Δεν κανουν την διαφορα; Πωω το παιζουν το φλαουτο οι τρομπες και μας κοροιδευουν γιατι δεν δινουν τιποτα της προκοπης!!

 

Δεν βγαζεις ακρη, για αυτο.. Do your study, παρε κατι που θεωρεις οτι καλυπτει τις αναγκες σου, οποτε το θεωρεις και πας παρακατω..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε ευλογια ειναι αλλα αν ξεραμε και τι θελαμε καλα θα ηταν..

 

 

Μιά γερή στην κεφαλή.....που λένε στο δικό μου το χωριό (τώρα που γίναμε και viral οι μουσάτοι κρητιτσοί ..... :P  )

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά γερή στην κεφαλή.....που λένε στο δικό μου το χωριό (τώρα που γίναμε και viral οι μουσάτοι κρητιτσοί ..... :P  )

 

Παιξε μου μια μαχαιρια και μια με το σκαπετι, αν δεν με θες αγαπη μου εγω θα αφησω χαιτη! 

Το καλυτερο το ακουσα απο ενα τυπο που λεει το πετσι πρεπει να ειναι και μαμω τους βοσκους σερνοντας τοσα γιδια πισω του.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ailuros

 

απευθυνόμουν σε αυτούς που λένε ότι εγώ είχα αγοράσει την ταδε 150ευρώ ενώ τώρα για την αντίστοιχη θέλω 220ευρώ

έχω προσέξει ότι εσύ μιλάς σε $

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ailuros

 

απευθυνόμουν σε αυτούς που λένε ότι εγώ είχα αγοράσει την ταδε 150ευρώ ενώ τώρα για την αντίστοιχη θέλω 220ευρώ

έχω προσέξει ότι εσύ μιλάς σε $

 

 

A αυτό εννοούσες. Το ανώτερο που θυμάμαι πάντως να είχα σκάσει σε δραχμές ήταν 180 και κάτι χιλιάδες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγηκαν πριν λιγο τα Reviews:

 

http://www.guru3d.com/articles-pages/amd-radeon-r9-380x-4gb-review,1.html

https://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/R9_380X_Strix/

http://www.tomshardware.com/reviews/amd-radeon-r9-380x-nitro,4361.html

http://www.techspot.com/review/1093-amd-radeon-380x/

http://www.bit-tech.net/hardware/graphics/2015/11/19/amd-radeon-r9-380x-review/1

 

Προσωπικα απογοητευτηκα..Ολα αυτα για 3 fps παραπανω απο την 380... Καλα το τι εχει να γινει στην Ελλαδα θα ειναι αλλη ιστορια σε σχεση με του εξωτερικου.. Ανακοινώθηκε νομιζω στα 239$,δλδ στα 250Ε ειναι καλη καρτουλα και σιγουρα,αλλα ελαχιστα.ειναι πιο δυνατη απο 960/380. Οταν ομως oi τιμες εδω ειναι στα 245Ε++ για μια 380 4gb ,τοτε που θα χωρεσει?? Επειδη ΔΕΝ παιζει να πεσουν οι τιμες λογικα στα σκρουζομαγαζα θα την δουμε 280 και 300Ε,μιλαμε τωρα καρτα που ειναι 3fps πανω απο την 380! Στα 250Ε θα ηταν απλα καλη για αυτα που προσφερει και με στανταρ 4gb ολα μια χαρα..

 

Αλλα τοσο δυσκολο ειναι να βγαλουν μια καρτα κατω των 300Ε και να ειναι καλυτερη απο 280Χ ?!!? Γιατι ετσι? Δεν εχω καταλαβει κατι εγω μηπως,οτι πηγαινει καπως αλλιως το πραγμα ξερω εγω.. Καποιες σκεψεις ειναι αυτες,απλα μαλλον περιμενα τουλαχιστον πανω απο 280Χ το θεωρούσα αυτονόητο μαλλον,τι να πω.. Μεταχειρι R9 290(ειδικα της Sapphire),που παιζουν 260-280Ε και εχει δωσει καποιος το καλυτερο τοπο στα λεφτα του...

Ναι γεια σας...  http://www.skroutz.gr/s/7934939/Sapphire-Radeon-R9-380X-4GB-11250-01-20G.html  Value παιδες :P Την πιο φθηνη σας εκανα λινκ,οι υπολοιπες πανε 300-320Ε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...