Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρά λόγο ύπαρξης έχει η 380Χ σε καλή τιμή πάντως.Και η διαφορά της από την 380 έχει σημασία όταν είσαι οριακά στα fps ειδικά αλλά και όχι μόνο http://www.guru3d.com/articles_pages/amd_radeon_r9_380x_4gb_review,13.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 380Χ κονταροχτυπιέται με την 7970 (aka 280X) στα 1080p, που είναι η ανάλυση για αυτήν την κάρτα. Από τα 7 παιχνίδια που έχει, στα 4 είναι πιό μπροστά η 7970...

 

Και σίγουρα αποκλείεται τα νούμερα της 7970 στα benchmarks να είναι με τους νέους drivers...

 

Ειδικά αν έχεις 7970GHz edition, έχει παιχνίδια που είναι πιό μπροστά (GTA V για παράδειγμα)

 

Aυτό που θέλω να πώ είναι ότι με τις ονομασίες που δίνει η AMD, εγώ ώς καταναλωτής θα υπέθετα ότι η 380Χ είναι η αναβάθμιση της 280Χ, κάτι το οποίο δεν ισχύει.

 

Απλά πουλάει την 380Χ στην τιμή που κάνει μιά 280Χ/7970 σήμερα.

 

Προσωπικά διαφωνώ πλήρως με τον τρόπο που βαφτίζει αυτές τις κάρτες και θεωρώ ότι είναι εις βάρος της εταιρίας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 380Χ σε σχέση με την 7970/280X έχει:

 

-Feature level DΧ12 υποστήριξη και θα χει κέρδος εκεί

-Καλύτερες geometry/tesselation επιδόσεις

-Freesync και Trueaudio

-Kαλύτερη κατανάλωση

-Λίγο περισσότερη vram

-Πιο σύγχρονο και καλύτερο video decoder/encoder

 

Υπό αυτά τα κριτήρια είναι αναβάθμιση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις σειρές HD 3000, 4000, 5000, 6000, έως και 7000, έβγαζε κάθε 1-2 χρόνια νέα γενιά, με τη δυνατότερη της κάθε σειράς να ναι κοντά 100% δυνατότερη απ' τη προηγούμενη, και σε κάθε νέα σειρά οι επιδόσεις να γίνονται πιο φτηνές. 

 

Το 2009 πήρα την 4850 στα 150ε, το 2011 την 6850 που είναι πάνω από 2 φορές πιο γρήγορη άλλα 150ε, και η 7850 που ήταν περίπου 80% πιο γρήγορη απ' την 6850, λίγο πριν βγει η σειρά r9 / r7 200 είχε και αυτή 150ε.

 

Έκτοτε κολλήσαμε όσων αφορά τις επιδόσεις και τις τιμές.

 

Τα τελευταία 3 χρόνια βγάζει κάρτες που προσφέρουν τις ίδιες επιδόσεις, στις ίδιες τιμές. Και σε αυτό ωφείλεται και η πτώση του ποσοστού αγοράς που κατέχει.

 

Όσοι ήταν να πάρουν κάρτα στα συγκεκριμένα performance / price points, το χουν κάνει.

 

Και όχι, κάποιος που έχει 280x, δεν θα αγοράσει 380x για τέτοιες δευτερεύουσες λεπτομέρειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά , το πρόβλημα είναι όντως οι ονομασίες όπως προαναφέρθηκε. Εμείς μπορεί να έχουμε στο μυαλό μας πως αφού βγήκε η 380x , θα είναι αναβάθμιση της 280x/7970 , αλλά σκεφτείτε πως από τότε που κυκλοφόρησε η 7970 , έχει πέσει "κατηγορίες". Δεν είναι πλέον flagship gpu όπως το 2012 , ούτε κοστίζει 500+ ευρώ. Όποιος τα είχε σκάσει τότε για να πάρει 7970 , τώρα δε νομίζω να ψάχνει με μισά λεφτά να πάρει την αναβάθμισή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 380Χ έναντι της 280Χ, όπως και η 280Χ έναντι της 7970 ούτε για αστείο δεν θεωρείται αναβάθμιση.....

 

To πρόβλημα είναι οι ονομασίες.

 

Η 7970 ήταν πολύ καλύτερη κάρτα στον καιρό της από την 280Χ όταν κυκλοφόρησε, η οποία ήταν πολύ καλύτερη κάρτα στον καιρό της από την 380Χ που κυκλοφορεί τώρα.

 

Τα ίδια που ισχύουν και για 290-->390, 290Χ--390Χ αν και σε μικρότερο βαθμό.

 

Όσο ανεβαίνει το πρώτο ψηφίο της σειράς (2-->3), τόσο χάνει την σχετική αξία του το δεύτερο ψηφίο ( 8 ).

 

Ότι λέει και ο Dennisbest.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 380Χ σε σχέση με την 7970/280X έχει:

 

-Feature level DΧ12 υποστήριξη και θα χει κέρδος εκεί

-Καλύτερες geometry/tesselation επιδόσεις

-Freesync και Trueaudio

-Kαλύτερη κατανάλωση

-Λίγο περισσότερη vram

-Πιο σύγχρονο και καλύτερο video decoder/encoder

 

Υπό αυτά τα κριτήρια είναι αναβάθμιση.

+1, λαμβάνοντας υπόψιν και την τιμή στην οποία διατίθεται σε αυτήν την  περίοδο.

Η 380Χ έναντι της 280Χ, όπως και η 280Χ έναντι της 7970 ούτε για αστείο δεν θεωρείται αναβάθμιση.....

 

To πρόβλημα είναι οι ονομασίες.

 

Η 7970 ήταν πολύ καλύτερη κάρτα στον καιρό της από την 280Χ όταν κυκλοφόρησε, η οποία ήταν πολύ καλύτερη κάρτα στον καιρό της από την 380Χ που κυκλοφορεί τώρα.

 

Τα ίδια που ισχύουν και για 290-->390, 290Χ--390Χ αν και σε μικρότερο βαθμό.

 

Όσο ανεβαίνει το πρώτο ψηφίο της σειράς (2-->3), τόσο χάνει την σχετική αξία του το δεύτερο ψηφίο ( 8 ).

 

Ότι λέει και ο Dennisbest.

Προφανώς, δεδομένο επίπεδο ισχύος, προορίζεται για διαφορετικό segment αγοράς, όσο προχωράει η τεχνολογία.

 

Πχ. το high end του 2013, εννοείται πως είναι το mid-range του 2015.

 

Και φυσικά, η 380Χ ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν προσφέρεται ως αναβάθμιση σε κατόχους 7970GHZ και 280Χ. Για κάποιον που έχει ξεμείνει με καμια 750 Ti, όμως, είναι η μέρα με τη νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ονομασίες είναι ένα ζήτημα αλλά από τη στιγμή που έχουν περισσότερες κάρτες από οτι με τις παλιότερες σειρές και ακολουθούν άλλη ονομασία επόμενο είναι να υπάρχουν αυτά.

 

Αντίπαλοι της 380Χ στην αγορά δεν είναι η 7970 ghz που έκανε 500$ όταν βγήκε ούτε καμμιά 280Χ που έκανε 300$ (όσο και αν έπεσαν σε τιμή πέσαν μετά από καιρό),μη ξεχνάτε οτι η 380Χ έρχεται με 230$ MSRP (240$ οι oc AIB)..Αντίπαλος της είναι η 960 κυρίως για την ώρα και στο price segment σύμφωνα με την (επίσημη) τιμή της η 380Χ δεν έχει αντίπαλο τώρα.

 

Η κάρτα δεν απευθύνεται σε όσους θέλουν να αναβαθμίσουν από 7970 Ghz,280Χ κλπ αλλά από πιο αδύναμες (και φθηνότερες) κάρτες ή σε αυτούς που κάνουν κάτι καινούριο και κοιτάνε για καλή σύγχρονη 1080p κάρτα στο price range που αγοράζουν οι περισσότεροι.

 

Με πρόλαβε σε μερικά ο occultist αλλά είχα ήδη ξεκινήσει να τα γράφω  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι οι ονομασίες των καρτών δεν δείχνουν την λογική συνέχεια μιας συγκεκριμένης σειράς.

 

Διαφορετική θέση στην αγορά είχε η 280Χ όταν πρωτοβγήκε και διαφορετική η 380Χ. Δεν ανήκουν στην ίδια κλάση.

 

Αυτά προκαλούν σύγχυση και είναι κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να το δεί η AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θεωρώ πρόβλημα ότι δεν έχει ουσιαστικά δώσει σημαντική αύξηση στις επιδόσεις των νέων καρτών χωρίς δυσανάλογο κόστος.Για πείτε μου, εγώ που έχω 290 πχ σε τι θα αναβαθμίσω;Θα δώσω 6 κατοστάρικα για 10% καλύτερες επιδόσεις και 20w λιγότερα;Δεν το 'χουμε ξαναπάθει αυτό.Και σε μεγάλο βαθμό κατά τη γνώμη μου το έχει και η nvidia αυτό.Ισως θα πρέπει να αναθεωρήσουμε βέβαια από δω και στο εξής και να συνηθίσουμε σε πολύ μικρότερα gains με κάθε νέα κυκλοφορία καθώς στενεύουν κάποια περιθώρια βελτίωσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 15;Είναι 20;Πας σε σχεδόν 100% χρημάτων για ένα 20% παραπάνω σου λέω σε επιδόσεις.Στο ενδιάμεσο οικονομικά τι υπάρχει δηλαδή;Και πες ότι θέλει να βγάλει κάτι με 4,5 κατοστάρικα σου λέω εγώ, τι αύξηση θα έχει σε επιδόσεις;Μονοψήφιο ποσοστό;Είναι πολύ μικρή η αύξηση επιδόσεων που έφερε η νέα τους σειρά, δυστυχώς.Και επίσης ένα λάθος που κάνετε πολλοί συγκρίνοντας τις επιδόσεις των παλαιότερων καρτών, είναι ότι κοιτάτε ξερά νούμερα με οδηγούς διετίας για τις παλιές κάρτες.Θα μου πεις η συντριπτική πλειοψηφία των δοκιμών τα παλιά νούμερα βάζει για σύγκριση πώς να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο νομίζεις ότι βελτιώνεται μια GPU με νεότερους οδηγούς κατά μέσο όρο ; Πάνω από 5% δεν παίρνει για κανένα λόγο, εκτός και αν πρόκειται για νέα αρχιτεκτονική(Fermi).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδί μου, εντάξει, δεν αντιλέγω.Δε θέλω να πω αυτό όμως.Αυτό που λέω είναι ότι πλέον σε περίπτωση που είχες μία από τις δυνατές της προηγούμενης γενιάς και δεν είσαι ο τρελά πωρωμένος δεν πας για αναβάθμιση.Ή τουλάχιστον δεν πας αν δεν ξεφύγεις πολύ οικονομικά από την κατηγορία που έπαιζες στην προηγούμενη γενιά.Αυτό που λέει και ο αληθινός.Αν αναβάθμιζες σε κάνε γενιά, μέχρι τώρα παίζοντας στα ίδια περίπου χρήματα, θα έπαιρνες ένα ωραιότατο 20-30% τουλάχιστον αύξηση.Τώρα;Αν θες αυτό το 20-30% (που εγώ προσωπικά το 30 το βρίσκω υπεραισιόδοξο, αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα) πας σε +200€ και λες κι ευχαριστώ.Αλλιώς αν πας στα ίδια περίπου λεφτά, πας και στις ίδιες επιδόσεις, με άλλα λόγια απλά δεν πας.Από τη σειρά 4χχχ και μετά σε κάθε ανανέωση έπαιρνα την πιο δυνατή ή τη δεύτερη πιο δυνατή μονοπύρηνη της amd παίζοντας στα ίδια λεφτά στο περίπου (γύρω στο 400ρικο, με εξαίρεση την 4870 που ήταν μακράν η φθηνότερη).Είναι η πρώτη φορά που βγαίνουν νέες κάρτες και δε σκέφτομαι καν να αλλάξω την υπάρχουσα.Όχι επειδή τα τρέχει όλα άψογα, αλλά επειδή στην ίδια κατηγορία τιμής θα παίζω σε διαφορές στα όρια του στατιστικού λάθους και για να δω μια κάποια διαφορά θα θέλω άλλα δύο κατοσταρικάκια που για εμένα δεν αξίζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...