Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να είναι μία κάρτα overkill σε μία δεδομένη ανάλυση, αυτό θα σήμαινε ότι πατάει κάτω οποιοδήποτε σύγχρονο παιχνίδι με maxed out settings και framerate τουλάχιστον 60fps, ενώ ταυτόχρονα πολύ μεγάλο μέρος της επεξεργαστικής της ισχύος παραμένει αναξιοποίητο.

 

Εφόσον ακόμα και μία Fury/FuryX/980Ti/Titan X μπορεί να φτάσει σε 80%- 99% GPU usage σε συγκεκριμένα παιχνίδια στα 1080p, τότε δεν μπορούμε να πούμε ότι αυτή τη στιγμή υπάρχει κάρτα overkill για αυτήν την ανάλυση.

 

Αλλά επι του παρόντως όλες οι κάρτες από 290/970 και πάνω προσφέρουν καταπληκτικές επιδόσεις σε αυτήν την ανάλυση. Σίγουρα δεν λέει να πάς σε ακριβότερη κάρτα, εκτός και αν κυνηγάς κάτι πολύ συγκεκριμένο που δεν σου το προσφέρει η υφιστάμενη.

 

Αυτή τη στιγμή το overkill πιό πολύ ταιριάζει στις τιμές των high-end καρτών, παρά στις επιδόσεις τους...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον ακόμα και μία Fury/FuryX/980Ti/Titan X μπορεί να φτάσει σε 80%- 99% GPU usage σε συγκεκριμένα παιχνίδια στα 1080p, τότε δεν μπορούμε να πούμε ότι αυτή τη στιγμή υπάρχει κάρτα overkill για αυτήν την ανάλυση.

 

 

Ενταξει παντα υπηρχαν 1-2 παιχνιδια που γονατιζαν καθε gpu ή ακομη και τροπος να γονατισεις σε ενα παιχνιδι μια GPU (τιγκαρε την ας πουμε στα δειγματα MSAA για να μην πω να βαλεις SSAA και εδω εισαι).. Με την λογικη αυτη δεν υπηρχε ποτε καρτα overkill για τα παντα, αν το σκεφτεσαι ετσι τοτε πασο..

 

Π.χ παλια υπηρχε το F.E.A.R/Chronicles of Riddick που με τα soft shadows να πρωτοεμφανιζονται γονατιζαν τα παντα στον οριζοντα.. Και οταν λεμε γονατιζαν, γονατιζαν οχι σαν τα σημερινα.. Unplayable στα teens και πιο κατω και σε οχι τοσο απαιτητικες αναλυσεις οπως σημερα..Η το Crysis που ακομη και σημερα μιλαμε για το ποσο βαρυ ειναι.. Η το Far Cry το πρωτο, τα ARMA οταν πρωτοβγαινουν και αρκετα ακομη κατα καιρους παλιοτερα που γονατιζαν τα παντα.. 

 

Αλλα κοιτας το γενικοτερο δειγμα και βλεπεις αν οντως μια καρτα ειναι overkill για 1080p.. Και για εμενα ειναι σαφεστατα overkill αυτες οι 4 για 1080p..Εδω ο μεσος ορος ειναι πανω απο 60fps σε 1440p τι λεμε τωρα..

Αν 8-9/10 παιχνιδια τα εχει για πρωινο σε 1080p.. Για αυτες τις αναλυσεις περνεις high end gpu μονο για να εξασφαλιζεις fps για τα παιχνιδια σου στο μονιτορ σου με τα 120/144Hz, αν πρεπει να υπαρχει ενας λογος και εισαι λατρης ας πουμε των πολλων fps..

 

Αλλιως αν εχεις 1080p μονιτορ 60αρι απλα πετας λεφτα.. Τοσο απλο.. H οι απαιτησεις μας ειναι τουλαχιστον υπερβολικες εξηγειται και ετσι.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανήκει στα 7 θανάσιμα αμαρτήματα να έχεις 1080p οθόνη αν αυτή είναι πολύ καλή. Προσωπικά προτιμώ μια πολύ καλή 1080 οθόνη παρά μια της πλάκας με μεγαλύτερη ανάλυση.

 

Εάν κάποιος από την άλλη έχει διαμορφώσει τον χώρο του, την όλη εργονομία του πράγματος και τις αποστάσεις στο gaming PC ώστε να αρκεί απόλυτα μια 1080 οθόνη και πάλι δεν θα έχω αντίρρηση.

 

Mε άλλα λόγια είναι πολλοί οι παράγοντες που μπορεί να ισχύουν και επειδή τα 1080p δεν είναι καμιά χαμηλή ανάλυση το να είναι κανείς πολύ απόλυτος δεν κάνει καλό. Προτιμώ τα ποιοτικότερα pixels από τα μικρότερα ή περισσότερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα:

 

"Για να είναι μία κάρτα overkill σε μία δεδομένη ανάλυση, αυτό θα σήμαινε ότι πατάει κάτω οποιοδήποτε σύγχρονο παιχνίδι με maxed out settings και framerate τουλάχιστον 60fps, ενώ ταυτόχρονα πολύ μεγάλο μέρος της επεξεργαστικής της ισχύος παραμένει αναξιοποίητο."

 

Μιά Fury/FuryX/980Ti/TItan X μιά χαρά μπορεί να αξιοποιηθεί στα 1080p στα σύγχρονα παιχνίδια.....

 

Γι'αυτό και πιστεύω ότι το μόνο overkill είναι στις τιμές των καρτών και όχι στις επιδόσεις τους στη συγκεκριμένη ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χάρη της τριχοτόμησης της τριχοτόμησης (βάζουμε τις τρίχες στις διπλές στροφές στο μπλέντερ....) ούτε ο μύθος της κουρασμένης καραμέλας των 60fps ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανήκει στα 7 θανάσιμα αμαρτήματα να έχεις 1080p οθόνη αν αυτή είναι πολύ καλή. Προσωπικά προτιμώ μια πολύ καλή 1080 οθόνη παρά μια της πλάκας με μεγαλύτερη ανάλυση.

 

Εάν κάποιος από την άλλη έχει διαμορφώσει τον χώρο του, την όλη εργονομία του πράγματος και τις αποστάσεις στο gaming PC ώστε να αρκεί απόλυτα μια 1080 οθόνη και πάλι δεν θα έχω αντίρρηση.

 

Mε άλλα λόγια είναι πολλοί οι παράγοντες που μπορεί να ισχύουν και επειδή τα 1080p δεν είναι καμιά χαμηλή ανάλυση το να είναι κανείς πολύ απόλυτος δεν κάνει καλό. Προτιμώ τα ποιοτικότερα pixels από τα μικρότερα ή περισσότερα.

 

Γιατι ποιος ειπε οτι ανηκει στα 7 θανασιμα αμαρτηματα να εχεις 1080p οθονη; 

Ο καθεις με τις αναγκες και τις προτιμησεις/απαιτησεις του, αλλα αυτο ειναι αλλο καπελο..

Δεν συζητησα ουτε αναφερθηκα στο αν καποιος αξιζει να παιζει σε 1080p.. Γιατι οπως ειπες παιζουν πολλες παραμετροι ρολο.. Οποτε δεν βλεπω το λογο διαφωνιας επ'αυτου..

 

Όπως είπα:

 

"Για να είναι μία κάρτα overkill σε μία δεδομένη ανάλυση, αυτό θα σήμαινε ότι πατάει κάτω οποιοδήποτε σύγχρονο παιχνίδι με maxed out settings και framerate τουλάχιστον 60fps, ενώ ταυτόχρονα πολύ μεγάλο μέρος της επεξεργαστικής της ισχύος παραμένει αναξιοποίητο."

 

Μιά Fury/FuryX/980Ti/TItan X μιά χαρά μπορεί να αξιοποιηθεί στα 1080p στα σύγχρονα παιχνίδια.....

 

Γι'αυτό και πιστεύω ότι το μόνο overkill είναι στις τιμές των καρτών και όχι στις επιδόσεις τους στη συγκεκριμένη ανάλυση.

 

Μα παταει κατω οποιοδηποτε παιχνιδι με "maxed out" settings σε 1080p. Στα πλαισια που εννοεις βεβαια το "παταει κατω".. Απο τα πιο απαιτητικα παιχνιδια των τελευταιων χρονων..

 

1080p

 

1080p.png

 

Και σε 1440p ακομη..

 

1440p.png

 

Oποτε τι ακριβως δεν κανει καλα για να θεωρειται high end;

 

To αν το gpu utilization παραμενει αναξιοποιητο μερικες φορες εχει να κανει και με τον κωδικα του παιχνιδιου..

Αν βαραει μυγες ακομη και σε 4k ενα παιχνιδι λογω κωδικα , λογικο ειναι να βλεπεις και sub par αποτελεσματα..

 

Oπως ειπα και πριν.. Σε καθε εποχη θα υπαρξει και ενας δυο τιτλοι που μπορει να γονατισουν τα παντα υπο συνθηκες. Ετσι ηταν παντα  και ετσι παραμενει, δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι..

Αντιθετα μαλιστα εχουν ανεβει σε τετοια επιπεδα πλεον οι αναλυσεις και ειναι τοσο απαιτητικες, (ακομη και τα 1080p που δεν εχουν οι next gen κονσολες καλα καλα), που ειναι θαυμα πως εχουν εξελιχθει οι καρτες γραφικων και εχουν τοση επεξεργαστικη ισχυ..

Τα επιπεδα τιμων επισης αν εξαιρεσεις τις Titan και ολες τις διπλες και niche market λυσεις,  εχουν αν τα αποπληθωρισεις, ιδια MSRP οπως παλια.. Οποτε ουτε σε επιπεδο τιμων εχουμε διαφορες ιδιαιτερες απλα περισσοτερες λυσεις στο ultra high end για αυτους με χρημα για να καψουν.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες επιστρέφω με ερώτημα.

 

μάλλον θα δώσω την 7950 που έχω στο δεύτερο μηχάνημα και θέλω να τσιμπήσω μια καινούρια 290 για το βασικό ώστε αυτή που τώρα έχω να πάρει την θέση της 7950.

 

Είμαι Ανάμεσα σε r9 290 Sapphire Vapor-x 1030-1400 και Windforce 290X 1040-1250 

 

Τις βίσκω περίπου στα ίδια λεφτά (10Ε πιο ακριβή η 290Χ) .

 

στην Vapor X μου αρέσει η εμφάνιση,το ram-oc καθώς επίσης ότι έχω ακούσει πως κλοκάρουν καλά στον πυρήνα.

 

στην windforce μου αρέσει ότι είναι 290Χ

 

Είναι αλήθεια ότι οι Windforce  290Χ δεν εχουν Voltage regulator?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πηγαινα στην 290Χ windoforce,απο θεμα υλοποιησης δλδ. Στη 290 φιλου,τωρα στα κρυα που ειμαστε σχεδον,στα πιο πολλα games παει 80-83C+κανει αρκετα ενοχλητικο θορυβο. Απο εμενα,ευκολα Sapphire 290,σιγα τα 4-5fps της 290Χ...

 

Αν ειναι αυτη η υλοποιηση που λες http://www.skroutz.gr/s/4833053/Sapphire-Radeon-R9-290-4GB-Tri-X-OC-Vapor-X-11227-04-40G.htmlκαι αν θυμαμαι καλα,ηταν η ΤΟΠ υλοποιηση της 290.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες επιστρέφω με ερώτημα.

 

μάλλον θα δώσω την 7950 που έχω στο δεύτερο μηχάνημα και θέλω να τσιμπήσω μια καινούρια 290 για το βασικό ώστε αυτή που τώρα έχω να πάρει την θέση της 7950.

 

Είμαι Ανάμεσα σε r9 290 Sapphire Vapor-x 1030-1400 και Windforce 290X 1040-1250 

 

Τις βίσκω περίπου στα ίδια λεφτά (10Ε πιο ακριβή η 290Χ) .

 

στην Vapor X μου αρέσει η εμφάνιση,το ram-oc καθώς επίσης ότι έχω ακούσει πως κλοκάρουν καλά στον πυρήνα.

 

στην windforce μου αρέσει ότι είναι 290Χ

 

Είναι αλήθεια ότι οι Windforce  290Χ δεν εχουν Voltage regulator?

Την wf την είχα και σε 290 και σε 290χ. 2 λεπτά gaming και ξεκινάει βουτιές ο πυρήνας λόγο temps, και αυτό γιατί πιάνει πανεύκολα 93c όπου μένει εκεί μεν, ρίχνοντας συχνότητα έως και στα 600mh πυρήνα δε. Ίσως η χειρότερη υλοποίηση ψήκτρας ακόμα και από reference.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μα παταει κατω οποιοδηποτε παιχνιδι με "maxed out" settings σε 1080p. Στα πλαισια που εννοεις βεβαια το "παταει κατω".. Απο τα πιο απαιτητικα παιχνιδια των τελευταιων χρονων..

 

 

Φίλε μου, την κουβέντα την ξεκινήσαμε επειδή αναφέρθηκε ότι η 290 είναι overkill στα 1080p.

 

Τώρα εσύ μου δείχνεις benchmarks με εξισσοροπημένα settings (Hairworks OFF για παράδειγμα) για να δείξεις ότι η 980Ti ίσως να είναι πιό δυνατή από ότι χρειάζεται? Aν βάλεις το Hairworks στο Witcher τί γίνεται?

 

Οι υπόλοιπες κάρτες? Τις βλέπεις να είναι overkill?

 

Και τί γίνεται με τα frametimes και 99 percentile? To average framerate είναι η μισή αλήθεια.....

 

Όπως και να έχει ποτέ σε αυτές τις συζητήσεις δεν αλλάζει κάποιος γνώμη. Απλά χωρίζεται ο κόσμος σε πλευρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, την κουβέντα την ξεκινήσαμε επειδή αναφέρθηκε ότι η 290 είναι overkill στα 1080p.

 

Τώρα εσύ μου δείχνεις benchmarks με εξισσοροπημένα settings (Hairworks OFF για παράδειγμα) για να δείξεις ότι η 980Ti ίσως να είναι πιό δυνατή από ότι χρειάζεται? Aν βάλεις το Hairworks στο Witcher τί γίνεται?

 

Οι υπόλοιπες κάρτες? Τις βλέπεις να είναι overkill?

 

Και τί γίνεται με τα frametimes και 99 percentile? To average framerate είναι η μισή αλήθεια.....

 

Όπως και να έχει ποτέ σε αυτές τις συζητήσεις δεν αλλάζει κάποιος γνώμη. Απλά χωρίζεται ο κόσμος σε πλευρές.

 

Μα δεν εχω να χωρισω κατι μαζι σου και ουτε αυτος ειναι ο σκοπος μου. Ποσο μαλλον να δειξω σε καποιον κατι που δεν το εχει δει μονος του παροτι εχει κανει την ερευνα του, γιατι εχει καταληξει σε αλλα συμπερασματα. 

Κατι κερδιζει μια high end (καλυτερα 99th percentille) κατι κερδιζει η αλλη (avg fps). Σε γενικες γραμμες προκειται για εξαιρετικες καρτες παντως που κανουν τα παντα σε υπερτερο βαθμο απο οτι καν χρειαζεται μια αναλυση του επιπεδου του full hd..

 

Στο συγκεκριμενο παραδειγμα σου μιας και σε αυτο αναφερθηκες απο τα τοσα που εγραψα, τιποτα δεν συμβαινει αν βαλεις hairworks. Θα χασει και 10'-15 fps θες; So? Δεν ειναι αρκετα για να εχεις τα παντα ενεργοποιημενα στο Witcher 3 με αυτη την μηχανη γραφικων; Ποσες καρτες μπορουν να κανουν κατι αντιστοιχο οπως η Fury X και η 980Ti; Προφανως και εχεις τις διαφωνιες σου και πιστευεις οτι υπηρξαν καρτες στο παρελθον που εκαναν πολυ καλυτερα την δουλεια απο οτι οι τωρινες high end, για να θεωρεις οτι δεν ειναι overkill για αυτη την αναλυση και να διατηρεις επιφυλαξεις. Προφανως και διαφωνω με βαση τις δικες μου εμπειριες και ξεροντας για το καθε παιχνιδι ξεχωριστα αναλογα την μηχανη γραφικων του ποσο δυσκολο ειναι μερικες φορες να κανεις τα παντα τελεια.. Σου εφερα νομιζω καποια παραδειγματα με προτερα παιχνιδια, που γονατιζαν σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο τις εκαστοτε high end καρτες γραφικων απο οτι οι τωρινες. Καμια φορα οταν ψαχνουμε το δεντρο δεν βλεπουμε το δασος. Μην ξεχναμε να μνημονευουμε το παρελθον και να εξειδανικευουμε καταστασεις..Παντα συνεβαιναν αυτα. Και δεν σε εχω για αδαη τυπο που πιστευει οτι οι επιδοσεις βγαινουν κατα παραγγελια σε ενα SKU και μια καρτα γραφικων μπορει να κανει μαγικα και με την χαμηλοτερη καταναλωση ever..Τελεια καρτα γραφικων δεν υπηρξε ουτε θα υπαρξει.. Σημασια εχει να δικαιολογει οσο περισσοτερο γινεται τα λεφτα της ακομη και το high end.

Παμε παρακατω δεν νομιζω οτι εχει νοημα να το συζηταμε περαιτερω νομζιω καταλαβαινομαστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, έχω πολυετή πείρα σε υποτιθέμενα "overkill" συστήματα για την εκάστοτε ανάλυση που χρησιμοποιούσα. Η άποψή μου είναι ότι καμία μονή κάρτα δεν είναι overkill, και αν είναι overkill, αυτό είναι προσωρινό.

 

Όταν πήρα την 7970GHz edition πριν 3 χρόνια (είχα 6950 crossfire), έπαιζα σε τηλεόραση στα 1360Χ768. Μιά χαρά αξιοποιούταν. Τα παιχνίδια έτρεχαν σε 4ΧMSAA ή και 8ΧMSAA με τα πάντα μάξ και η κάρτα δούλευε στο φούλ. Πάλι τα ίδια με τον κόσμο εδώ πέρα να λέει ότι είναι overkill.

 

1,5 χρόνο μετά και με νέα 1080p τηλεόραση, η κάρτα πάσχιζε να παίξει μαξαρισμένα τα απαιτητικά παιχνίδια χωρίς συμβιβασμούς, ενώ σε ορισμένες περιπτώσεις, όπως το Metro LL (ή και τώρα το Witcher 3), έπρεπε να πέφτω στα 900p για να διατηρήσω 60fps. Στην ανάλυση που υποτίθεται δεν ήταν overkill, εγώ αναγκαζόμουν να πέφτω παρακάτω.

 

Οτιδήποτε "overkill" και αν βλέπεις σε μία 980Ti στα 1080p, αυτό είναι πολύ προσωρινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλα τεχνολογια ειναι και καρτες γραφικων ποσο να κρατησουν ρε συ πανθερ 4-5 χρονια και να ειναι και overkill;Ολα προσωρινα ειναι στην τεχνολογια ποσο μαλλον στις καρτες γραφικων! Ειδικα αν ανεβαινεις αναλυση οπως λες και εσυ και ταυτοχρονα ανεβαινουν και οι απαιτησεις σου!

Οσες καρτες γραφικων κρατησαν 3 χρονια με τιμιες επιδοσεις και ειναι μετρημενες στα δαχτυλα των 2 χεριων στην ιστορια του 3d gaming και πολυ λεω, αποτελουν την εξαιρεση και οχι την νορμα, ειδικα στο high end που οι απαιτησεις ειναι πολυ πιο ανεβασμενες!

Εν παση περιπτωσει νομιζω οτι δυιλιζουμε τον κωνωπα και χωρις κανενα λογο, μην χαλαμε και το thread τζαμπα..

 

 

Παιχνίδια σε τηλεόραση; ΄Ημαρτον....

 

Γιατι ρε φιλε οχι παιχνιδια στην TV δηλαδη; Οι κονσολαδες σε πηγαδι κατουρησαν αυτοι δεν παιζουν; :P

Και εγω τα κερατα μου επενδυω στο pc μου, αλλα οκ μια χαρα παιζεις και στην tv.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...