Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα bench του allday πάντως βλέπω ελάχιστη διαφορά στο graphics score που λογικά οφείλεται στα λίγο υψηλότερα ρολόγια της κάρτας.

Εσύ έχεις γενικά θέματα με την κάρτα σου αλλά πιστεύεις πως φταίει ο επεξεργαστής. Δοκίμασε λοιπόν ένα bench με την fury "X" με στοκ τον επεξεργαστή , να δούμε αν έχεις διαφορά στο graphics score.

 

Το έχω δοκιμάσει και ήταν πολύ πιο χαμηλά. Δεν έχω νούμερα όμως, θα το κοιτάξω πιο μετά.

 

Προσωπικά από ότι έχω δει σε game benchmarks και με βάση τα benchmark που είχα με την 290 (στο ίδιο μηχάνημα) δεν βλέπω κανένα θέμα με την απόδοση της κάρτας μου. Είμαι 20-25% ταχύτερος από ότι ήμουν με την στοκ Tri-x 290.

 

 

Για αυτό ζητάω από όποιον έχει 290/390/Χ ή fury να τρέξουμε μερικά game benches

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι θέλετε να κατεβάσω shadow of mm πείτε μ settings.. Το Firestrike λέτε από steam? Η τα games?

 

το firestrike από steam με το demo on.

 

Δεν μας νοιάζει όμως τόσο αυτό, τα games είναι το θέμα.

 

 

 

Δες εδώ τα Settings που τα έχω τρέξει:  

 

http://www.insomnia.gr/topic/521370-amd-pirate-islands/?p=54374098

 

http://www.insomnia.gr/topic/521370-amd-pirate-islands/?p=54374323

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ας παιξουμε λιγο τους Mythbusters :P

 

Στην παρακατω εικονα βλεπουμε ποσο βγαζει μια 970 με πολυ μετριο oc,με τον 3570k να ειναι στok στα 3.4Ghz (ξεχασα εικονα απο cpuz,sorry) Το τεστ ειναι αυθεντικο απο steam+demo:

 

 

 

TY6gJZe.jpg

 

 

Στην επομενη φωτογραφια βλέπουμε την ιδια καρτα με ακριβως ιδιο oc,και το 3570K να είναι αυτή τη φορα στα 4.6Ghz.

 

 

Nyg0WEf.jpg

 

 

 

BUSTED!  :-D

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ας παιξουμε λιγο τους Mythbusters :P

 

Στην παρακατω εικονα βλεπουμε ποσο βγαζει μια 970 με πολυ μετριο oc,με τον 3570k να ειναι στok στα 3.4Ghz (ξεχασα εικονα απο cpuz,sorry) Το τεστ ειναι αυθεντικο απο steam+demo:

 

 

 

TY6gJZe.jpg

 

 

Στην επομενη φωτογραφια βλέπουμε την ιδια καρτα με ακριβως ιδιο oc,και το 3570K να είναι αυτή τη φορα στα 4.6Ghz.

 

 

Nyg0WEf.jpg

 

 

 

BUSTED!  :-D

 

 

έλα prospector8 έχουμε νέα η κάρτα έχει πρόβλημα.

 

Εχω αλλάξει χωρίς υπερβολές πάνω από 50 κάρτες γραφικών από την πρώτη 3dfx που βγήκε μέχρι σήμερα , τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναδεί.

 

Η κάρτα έχει μειωμένη απόδοση ή ασυμβατότητα με το σύστημά μου.....

 

θα κάνω update σε λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλα prospector8 έχουμε νέα η κάρτα έχει πρόβλημα.

 

Εχω αλλάξει χωρίς υπερβολές πάνω από 50 κάρτες γραφικών από την πρώτη 3dfx που βγήκε μέχρι σήμερα , τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναδεί.

 

Η κάρτα έχει μειωμένη απόδοση ή ασυμβατότητα με το σύστημά μου.....

 

θα κάνω update σε λίγο.

Ε το ειχα το feeling ρε φιλε,κατι δεν πηγαινε σωστα,μακαρι να εχεις βρει οτι φταιει 100% η καρτα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ας παιξουμε λιγο τους Mythbusters :P

 

Στην παρακατω εικονα βλεπουμε ποσο βγαζει μια 970 με πολυ μετριο oc,με τον 3570k να ειναι στok στα 3.4Ghz (ξεχασα εικονα απο cpuz,sorry) Το τεστ ειναι αυθεντικο απο steam+demo:

 

BUSTED!  :-D

 

Πολύ σωστός.

 

Το παρακολουθώ στενά το όλο θέμα και έκανα και εγώ από περιέργεια το ίδιο τέστ με την 980Ti.

 

Έχω τον i5-2500K στα 4.5GHz και τον έκανα downclock στα 3.3.

 

Το GPU score παραμένει σχεδόν το ίδιο.

 

Πάντως στα τέστ του Blade, τουλάχιστον τα νούμερά του στο Shadow of Mordor είναι πανομοιότυπα με του Anandtech.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν παραθέτω την κατάσταση.

 

Α) διαπίστωσα ότι αν και με το fan προφιl που χρησιμοποιούσα η κάρτα δούλευε περίπου στους 50-53 βαθμούς όταν ανέβαζα το fan profile:

 

 1) στο 75% (θερμοκρασίες γύρω από το 40) είχα μεγαλύτερες επιδόσεις στα games και στο 3dmark ειδικά στο combined skor (+400 πόντους)

 

2) στο 100% είχα ακόμα καλύτερα αποτελέσματα από ότι στο 75%

 

Στο τέλος άνοιξα το κουτί και έβαλα ανεμιστήρα δαπέδου να ρίχνει απευθείας μέσα (60 watt) χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα.

 

Β) Βλέποντας την κατάσταση αποφασίζω να κουμπώσω την 290 ξανά (ευτυχώς δεν πουλήθηκε)

 

Εδώ αρχίζουν τα ωραία.

 

Εγώ σε σχέση με τα bench της 290 που είχα αποθηκευμένα από εποχής omega drivers και πριν, έβλεπα κάποιες σημαντικές διαφορές ανάμεσα στην Fury και την 290.

 

Έλα όμως που μόλις έτρεξα τα bench me toyw 15.10 έγινε αποκάλυψη

 

 

r9 290 ΣΤΑ 1000/1500

 

post-164351-0-71392700-1445796034_thumb.png

 

 

r9 290 ΣΤΑ 1125/1500

 

post-164351-0-74084500-1445796049_thumb.png

 

Μιλάμε ότι η 290 στα 1125/1500 σαπάκιαζε την Fury κανονικά και σε όλα τα σκορ!

 

Τρέχω τα games και βλέπω

 

Tomb Raider λίγο πάνω η 290

 

Thief 2 fps πάνω η Fury

 

Shadow of mordor 3 fps πάνω η fury.

 

 

Σημειώνω επίσης:

 

1)έχω τροφοδοτικό xfx 850 watt λιγότερο από χρόνο & έχω δοκιμάσει και με άλλο σετ καλώδια από άλλη θύρα (είναι modular)

 

2) έχω τοποθετήσει την Fury σε μηχάνημα με 1090τ @ 3.8 όπου έβγαλε 12.400 GPU σκορ στο 3dmark (λογικά χαμηλό και για εκεί)

 

3) η κάρτα με το παλιό bios (όχι unlocked) είχε χειρότερες επιδόσεις από ότι μετά το ξεκλείδωμα.

 

Καταλήγω λοιπόν ότι η κάρτα ξεκινάει για επιστροφή. όποιος έχει άλλη άποψη ας ενημερώσει.

 

Τέλος Sorry για το μεγάλο ζήτημα που έγινε στο συγκεκριμένο thread, αλλά ξεκίνησα με απλό σκοπό να ποστάρω κάποια bench.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ το είδα. πολύ περίεργο το θέμα.

σαν κάτι να μην είναι ενεργό πάνω στην κάρτα. vrm ίσως.

 

μπορεί να έχεις δίκιο σε αυτό ή κάποιος θερμοστάτης μπορεί να μην δουλεύει σωστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ψηφιζω στειλτην το συντομοτερο και περιμενουμε νεα benchies με το νεο beast ^^

 

 

ρε συ τωρα με τις μετρήσεις που βλέπω στην 290 + την ταλαιπωρία με την fury σκέφτομαι να πάω για επιστροφή χρημάτων.

 

Τώρα είμαι στη φάση του να πατήσω το κουμπί για επιστροφή χρημάτων ή αντικατάσταση ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...