Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

tombraider_1920_1080.gif

τα ίδια settings 1080p Ultimate+ ultra shadows NO tressfx +4x AA

 

ο fury X παίρνει 87fps, εσύ πως παίρνεις πιο κάτω και από 390x ?

 

Λοιπόν οι τύποι μάλλον δεν βάζουν τα shadows στο ultra.

 

Βάζουν το ultimate preset και μετά αλλάζουν AA και tress FX.

 

Εγώ με αυτές τις ρυθμίσεις βγάζω 84.5 FPS AVG.

Επεξ/σία από savakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει δεν είσαι σε σχέση με την 290 για 1080p;

 

Συμφωνώ και εγώ τα νούμερα φαίνονται πάνω - κάτω εντάξει

Επεξ/σία από savakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν οι τύποι μάλλον δεν βάζουν τα shadows στο ultra.

 

Βάζουν το ultimate preset και μετά αλλάζουν AA και tress FX.

 

Εγώ με αυτές τις ρυθμίσεις βγάζω 84.5 FPS AVG.

 

shadows είναι στο ultra σίγουρα

 

αφού μάλιστα έκανα και εγώ το ίδιο benchmark με 390 και με τους ίδιους drivers σε 1080p Ultimate+ ultra shadows NO tressfx +4x AA άλα και σε 1440p και πήρα ακριβός τα ίδια fps με την 390 που έχουν εκεί, και με το OC που έχω παίρνει όσο μια 390x.

 

δηλαδή με λίγα λόγια η 390oc που έχω παίρνει λίγο παραπάνω fps σε αυτό το benchmark με τα ίδια settings από την δικιά σου, οπότε κάτι δεν πάει κάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ρίξει αρκετό ψαξιμο.

 

To Tomb Raider έχει νέα patch που βελτιώνουν την απόδοση, προσπαθώ να τα εντοπίσω.

 

post-164351-0-32409600-1445169694_thumb.png

 

Στο Thief έχω 87.2 όλα MAX dx11 . Με 290 1150/1500 είχα 72.

 

post-164351-0-53940000-1445169675_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shadow of mordor.
 
 
 
4k ULTRA
 
post-164351-0-45877300-1445181691_thumb.png
 
 
2560*1680 ULTRA
 
post-164351-0-76629000-1445181700_thumb.png
 
4k VHIGH
 
post-164351-0-09145800-1445181714_thumb.png
 
 
2560*1680 VHIGH
 
post-164351-0-53860700-1445181707_thumb.png
 
 
Σιγά σιγά νομίζω ότι είναι πιο σωστό να μεταφερθούμε στο Radeon thread.
 
Για το tomb raider όποιος θέλει ας τρέξει το adrenaline bench me AMD να συγκρίνουμε. Στο thelab με μια 390 είμαι 10% πάνω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα νούμερά σου είναι νορμάλ.

 

Κοίταξα στο anandtech bench και τα νούμερά σου στο Shadow of Mordor είναι ακριβώς ίδια με τα δικά τους.

 

Κάτι το οποίο δεν έχει συζητηθεί εδώ πέρα είναι ότι η Fury σε ορισμένα παιχνίδια στα 1080p έχει παραπλήσια απόδοση με μία 390Χ. Αυτό μπορεί να αλλάξει μελλοντικά (ή όχι) με νέους drivers.

 

Από τα 1440p και πάνω δείχνει η Fury την υπεροχή της.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fresh install win 10 και firestrike μέσω steam.

 
Fury Tri-X Unlocked σε fury X ρολόγια 1070/570 χωρίς voltage tunning

 post-164351-0-03533900-1445678191_thumb.png

Το συγκριτικό νομίζω λύνει κάθε θέμα underperformance στο μηχάνημά μου, απλά βλέπουμε ότι  o 2600κ δεν μπορεί να εκμεταλευτεί πλήρως μια Fury X.

 
Δείγματα CPU bottleneck είχα και με την 290 (1150/1500) στο gta V απλά εδώ είναι πολύ ξεκάθαρα.

 
ΒΤW Όταν την τρέχω με το stock bios με τα ίδια ρολόγια έχω κάτω από 12400 GFX points πράγμα το οποίο δέιχνει ότι το unlock σε fury X είναι πραγματικό.

 
Επιπλέον η κάρτα είναι εντυπωσιακά αθόρυβη.

 

Υπάρχει τρόπος για voltage tunning στις Fury;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fresh install win 10 και firestrike μέσω steam.

 

 

Fury Tri-X Unlocked σε fury X ρολόγια 1070/570 χωρίς voltage tunning

 

 attachicon.gif3dmark11.PNG

 

Το συγκριτικό νομίζω λύνει κάθε θέμα underperformance στο μηχάνημά μου, απλά βλέπουμε ότι  o 2600κ δεν μπορεί να εκμεταλευτεί πλήρως μια Fury X.

 

 

Δείγματα CPU bottleneck είχα και με την 290 (1150/1500) στο gta V απλά εδώ είναι πολύ ξεκάθαρα.

 

 

ΒΤW Όταν την τρέχω με το stock bios με τα ίδια ρολόγια έχω κάτω από 12400 GFX points πράγμα το οποίο δέιχνει ότι το unlock σε fury X είναι πραγματικό.

 

 

Επιπλέον η κάρτα είναι εντυπωσιακά αθόρυβη.

 

 

 

Υπάρχει τρόπος για voltage tunning στις Fury;

 

Δύσκολο μου φαίνεται να έχεις μπουκάλι με 2600Κ στην fury (κάτι άλλο παίζει).Στο extreme τι score βγάζεις?Τρέξε και ένα valley...Drivers issue?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σι Blade βοηθα με λιγο να δω και εγω το μπουκαλι για να μαθαινω δλδ :P πως παρατηρησες κατι τετοιο? Τετοιοι cpu ολοι* γνωριζουμε αντε να δουμε ενα πολυ μικρο δειγμα μπουκαλιου σε Sli/CF υλοποιησεις,και αυτο σε extreme καταστασεις κυριως open world games. Τι να κλασει μια Fury στο I7?

 

Oσο αφορα το tomb raider τεστ που εκανες σιγουρα κατι γινεται λαθος διοτι εβγαλες παρα πολυ χαμηλο Score τα 62Fps δλδ με ολα max,μολις εκανα ιδιο τεστ με την 970 και εβγαλα 59.8Fps Οποτε κατι αλλο θα παιζει.Κοιτα αν θες κατα την διαρκεια των benchies αν πεφτουν τα ρολογια ή ειναι full σταθερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ενισχύσω και με τη δική μου καταχώρηση αυτό που φαίνεται κοινά αποδεκτό...Ο i7 2600K ΔΕ ρίχνει μπουκάλι σε καμία μονή κάρτα, από αυτές που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής. Μόνο σε CF/SLI μπορεί να ρίχνει κάπως, αλλά και εκεί όχι σαν γενικός κανόνας...

Κάτι πάει στραβά με το configuration σου...Καμια ρύθμιση στα Windows, καμια ρύθμιση στο bios, καμια ρύθμιση σε drivers...ή τρέχεις καμια μπούρδα στο tray...Κάτι τέτοιο. Νομίζω ότι δεν το αποφεύγεις το clean install Windows - περνώντας ένα-ένα με το χέρι τα βασικά και αφήνω και κάποιο ενδεχόμενο για bios update. Άντε, να το τραβήξω από τα μαλλιά και να χρειάζεται να κάνεις τα κουμάντα σου για καλύτερο air flow στο κουτί, ώστε να μην έχεις thermal throttling ή να έχει μασήσει το τροφοδοτικό λόγω παλαιότητας και να μη δίνει αρκετά στην κάρτα...

 

ΥΣ. Στο σύστημα της υπογραφής, πιάνω περίπου 10400 στο τελευταίο Firestrike (default settings).

Επεξ/σία από Occultist
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σι Blade βοηθα με λιγο να δω και εγω το μπουκαλι για να μαθαινω δλδ :P πως παρατηρησες κατι τετοιο? Τετοιοι cpu ολοι* γνωριζουμε αντε να δουμε ενα πολυ μικρο δειγμα μπουκαλιου σε Sli/CF υλοποιησεις,και αυτο σε extreme καταστασεις κυριως open world games. Τι να κλασει μια Fury στο I7?

 

Oσο αφορα το tomb raider τεστ που εκανες σιγουρα κατι γινεται λαθος διοτι εβγαλες παρα πολυ χαμηλο Score τα 62Fps δλδ με ολα max,μολις εκανα ιδιο τεστ με την 970 και εβγαλα 59.8Fps Οποτε κατι αλλο θα παιζει.Κοιτα αν θες κατα την διαρκεια των benchies αν πεφτουν τα ρολογια ή ειναι full σταθερα.

 

 

Τα ρολόγια είναι σταθερά. Η 970 είναι πολύ λογικό να είναι πολύ κοντά στην Fury στα 1080p. θα δώσω tomb με max clocks σήμερα.

 

όσον αφορά το πως βρήκα το μπουκάλι στο GTA V με ρ9 290. Ανέβαζα την κάρτα και τα σκορ έμεναν ίδια. Ανέβασα τον CPU από 4.4 σε 4.6 και ανέβηκαν τα σκορ.

Να ενισχύσω και με τη δική μου καταχώριση αυτό που φαίνεται κοινά αποδεκτό...Ο i7 2600K ΔΕ ρίχνει μπουκάλι σε καμία μονή κάρτα, από αυτές που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής. Μόνο σε CF/SLI μπορεί να ρίχνει κάπως, αλλά και εκεί όχι σαν γενικός κανόνας...

Κάτι πάει στραβά με το configuration σου...Καμια ρύθμιση στα Windows, καμια ρύθμιση στο bios, καμια ρύθμιση σε drivers...ή τρέχεις καμια μπούρδα στο tray...Κάτι τέτοιο. Νομίζω ότι δεν το αποφεύγεις το clean install Windows - περνώντας ένα-ένα με το χέρι τα βασικά και αφήνω και κάποιο ενδεχόμενο για bios update. Άντε, να το τραβήξω από τα μαλλιά και να χρειάζεται να κάνεις τα κουμάντα σου για καλύτερο air flow στο κουτί, ώστε να μην έχεις thermal throttling ή να έχει μασήσει το τροφοδοτικό λόγω παλαιότητας και να μη δίνει αρκετά στην κάρτα...

 

ΥΣ. Στο σύστημα της υπογραφής, πιάνω περίπου 10400 στο τελευταίο Firestrike (default settings).

 

 

Γιατί πάει κάτι στραβά στο σύστημα αφού είμαι στην μέση της κατανομής στο similar systems.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...