Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βάλε το MSI afterburner, ξεκίνα το, πάνε στα settings-->fan--->enable user defined software automatic fan control

 

Και βάλε τα ανεμιστήρια να ανεβάζουν σταδιακά στροφές και να πιάνουν το 100% στους 80 βαθμούς.

Μόλις περιέγραψες το fan profile στην δικιά μου Tri-X

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Update η κάρτα πρέπει να έχει airflow προς το pcb, άλλαξα το airflow του κουτιού έβαλα και ένα custom φαν profil (η κάρτα είναι εξαιρετικά αθόρυβη ακόμα και με αυτό - καμμία σχέση με την 290) και έπιασα το 11.000 στο 3dmark firestrike (1075/550).

 

έχει κανείς 2500/2600κ o/c με 970/980/980ti/390/fury για να συγκρίνουμε λίγο benches valley ultra HD/ heaven ultra 1080p/ firestrike?

 

Μόλις την σενιάρω καλά με τα default bios ξεκινάμε την προσπάθεια για ξεκλείδωμα shader

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι λίγο για κλάματα να παίρνεις enthusiast level vga και να νομίζεις ότι θα σε σώσουν τα παπατζιλίκια για βουντού με τσάμπα hardware που κυκλοφορούν με την όλη παραπληροφόρηση στο net;... :unsure:

 

Και ένα Firestrike, με Catalyst 15.10 Beta και default settings...

 

Link.png Site: Firestrike1.1 : 10403

Επεξ/σία από Occultist
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι λίγο για κλάματα να παίρνεις enthusiast level vga και να νομίζεις ότι θα σε σώσουν τα παπατζιλίκια για βουντού με τσάμπα hardware που κυκλοφορούν με την όλη παραπληροφόρηση στο net;... :unsure:

 

Και ένα Firestrike, με Catalyst 15.10 Beta και default settings...

 

Link.png Site: Firestrike1.1 : 10403

 

Δεν καταλαβα το νόημα αυτού που γράφεις.

 

Γίνε πιο σαφής..

 

-------------------------------------------------------------------------------

 

Συνέχεια στο σήριαλ

 

1.  Θεωρητικά ξεκλείδωσα όλα τα shader units, βλέπω 4096 και η κάρτα βγάζει τα bench χωρίς να κολάει
 
2. με 1050/500 και +50% power έχω τα ίδια σκορ με πριν!
 
Firestrike performance 10750 (12800 gfx)
>> extreme 5098 (5456 gfx)
 
Valey 2775
 
BTW έχω τα ίδια σκορ και overclock και χωρίς.
 
Με έχει τρελάνει, θα την βάλω αύριο στον 1090Τ να δω τι βγάζει.
 
Είναι σαν να έχω κόφτη...
 
Μπορεί να λείπει ρεύμα; η μητρική μου έχει θέση για τετράπηνο την οποία έχω unplugged.
 
 
Update.
 
Tomb Raider 1080p ultimate preset (FXAA +Tressfux-shadows high) AVG 98 fps
 
Tomb raider 1080p Ultimate+ ultra shadows NO tressfx +4x AA  AVG 68 FPS
 
METRO REDUX 2033 44.83 όλα max 1080p (BTW τόσο έβγαζα με την r9 290 @ 1150/1500)
 
METRO REDUX LAST LIGHT 52.33 FPS όλα max 1080p  (R9 290 1150/1500 έβγαζα 51.0)
 
Αυτά πως σας φάινονται;
Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Είναι σαν να έχω κόφτη...
 
Μπορεί να λείπει ρεύμα; η μητρική μου έχει θέση για τετράπηνο την οποία έχω unplugged.
 

 

 

Κατσε γιατι τωρα σε εχασα εγω. Τι δουλεια εχει το 4pin της mobo με την αποδοση της vga;

Αν δεν εχεις βαλει ολες τις τροφοδοσιες στην vga (8+8 εχει απο οτι βλεπω) αυτο ειναι αλλο πραγμα, δεν φανταζομαι να εχεις κανει αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε γιατι τωρα σε εχασα εγω. Τι δουλεια εχει το 4pin της mobo με την αποδοση της vga;

Αν δεν εχεις βαλει ολες τις τροφοδοσιες στην vga (8+8 εχει απο οτι βλεπω) αυτο ειναι αλλο πραγμα, δεν φανταζομαι να εχεις κανει αυτο..

 

εχω βάλει όλες τις τροφοδοσίες στην κάρτα εννοείται.

 

λογικά αν δεν βάλεις όλες τις τροφοδοσίες δεν θα bootarei

 

Απλά η μητρική έχει (όπως αρκετές) έξτρα τετράπηνο για ρεύμα. Δεν το συνέδεσα γιατί από ότι ξέρω αυτά είναι παπάτζες για να λένε ότι έχουν κάτι ξεχωριστό)

 

Η μητρική είναι Asrock z77 professional-m

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βάλει όλες τις τροφοδοσίες στην κάρτα εννοείται.

 

λογικά αν δεν βάλεις όλες τις τροφοδοσίες δεν θα bootarei

 

Απλά η μητρική έχει (όπως αρκετές) έξτρα τετράπηνο για ρεύμα. Δεν το συνέδεσα γιατί από ότι ξέρω αυτά είναι παπάτζες για να λένε ότι έχουν κάτι ξεχωριστό)

 

Η μητρική είναι Asrock z77 professional-m

 

Καλα με τροφοδοσια gpu μη σωστα βαλμενη μπορει και να μπουταρει με μειωμενες επιδοσεις το εχω δει και αυτο.

Το manual της μητρικης σου τι λεει οτι ειναι αυτο το 4pin; Δεν εχω ξανακουσει παντως κατι απο μητρικη πλην pci-e να σχετιζεται με gpu.

 

 

Mμμμ.. Γουσταρω πολυ υλοποιησεις windforce 3x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα με τροφοδοσια gpu μη σωστα βαλμενη μπορει και να μπουταρει με μειωμενες επιδοσεις το εχω δει και αυτο.

Το manual της μητρικης σου τι λεει οτι ειναι αυτο το 4pin; Δεν εχω ξανακουσει παντως κατι απο μητρικη πλην pci-e να σχετιζεται με gpu.

 

 

Mμμμ.. Γουσταρω πολυ υλοποιησεις windforce 3x

 

 

Tomb Raider 1080p ultimate preset (FXAA +Tressfux-shadows high) AVG 98 fps
 
Tomb raider 1080p Ultimate+ ultra shadows NO tressfx +4x AA  AVG 68 FPS
 
METRO REDUX 2033 44.83 όλα max 1080p (BTW τόσο έβγαζα με την r9 290 @ 1150/1500)
 
METRO REDUX LAST LIGHT 52.33 FPS όλα max 1080p  (R9 290 1150/1500 έβγαζα 51.0)
 
Αυτά τα νούμερα για Fury  unlocked σε FURY X (4096 shader, 1050/500 +50% power) πως σας φάινονται;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έχεις σχεδόν ίδιες επιδόσεις με r9 290 , κάτι δεν πάει καλά. Όχι μόνο δεν έχουνε ξεκλειδωθεί τα shaders αλλά δεν βγάζει καν όσα θα έπρεπε ως απλή fury.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βάλει όλες τις τροφοδοσίες στην κάρτα εννοείται.

 

λογικά αν δεν βάλεις όλες τις τροφοδοσίες δεν θα bootarei

 

Απλά η μητρική έχει (όπως αρκετές) έξτρα τετράπηνο για ρεύμα. Δεν το συνέδεσα γιατί από ότι ξέρω αυτά είναι παπάτζες για να λένε ότι έχουν κάτι ξεχωριστό)

 

Η μητρική είναι Asrock z77 professional-m

 

Το τετραπινο(molex ειναι) δεν εχει καμια σχεση με την περιπτωση σου.Το εχουν πολλες Asrock και υποστηριζει ο κατασκευαστης οτι βοηθαει στην παροχη ρευματος στα pci express οταν εχεις συνδεδεμενες πανω απο μια καρτες γραφικων(κοινως cf-sli).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί ρυθμίσεις έχεις στο CCC?

 

Αν έχεις πειράξει κάτι, γύρνα τα όλα σε default και δες μήπως από εκεί αλλάξει κάτι (χλωμό, αλλά ιδέες λέμε).

 

Για δοκίμασε να κατεβάσεις τη συχνότητα του επεξεργαστή και δες τι γίνεται με τα scores/fps.

 

Επίσης, γύρνα και την κάρτα σε default χρονισμούς, άσε τα shaders όπως είναι, και παίζε με τo power limit.

 

To XFX λογικά σε (υπερ)καλύπτει, με όλα τα o/c σου. Βάλε και το molex, κακό δεν θα κάνει.

 

Τα VRMs της κάρτας, πού φτάνουν? Μήπως τρώνε καμιά φρίκη με τπτ 110+ λόγω αστοχίας και κόβεσαι από εκεί (λέμε, τώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τέρας το εργαλείο!!!Γενικά η windfore αυτή της σειράς είναι πολύ τούμπανα σε όψη... (και στις nvidia και στις amd gpus)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
Tomb raider 1080p Ultimate+ ultra shadows NO tressfx +4x AA  AVG 68 FPS
 
Αυτά τα νούμερα για Fury  unlocked σε FURY X (4096 shader, 1050/500 +50% power) πως σας φάινονται;

 

tombraider_1920_1080.gif

τα ίδια settings 1080p Ultimate+ ultra shadows NO tressfx +4x AA

 

ο fury X παίρνει 87fps, εσύ πως παίρνεις πιο κάτω και από 390x ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...