Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτή τη κάρτα λιγουρευόμουν και εγώ, αλλά λόγω μάκρους κατέληξα στην 980Ti.

 

Την Sapphire Fury την εγκατέστησα στον κουμπάρο μου πρίν λίγες μέρες και είναι κατενθουσιασμένος. Καταπληκτική ψύξη, θέλει όμως custom fan curve για να κρατάει τη κάρτα δροσερή. Με το default χτυπάει 75-άρια για την πλάκα της.

 

Ακόμα και με custom fan curve είναι πρακτικά αθόρυβη. Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής.

 

Καλορίζικη!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επεξεργαστής ούτε για πλάκα δεν σε κρατάει πίσω, ειδικά αν τον έχεις στα 4.6GHz.

 

Πρώτα από όλα αν θα τρέχεις benchmarks να έχεις custom fan curve ώστε να μήν ανεβάζεις άσκοπα υψηλές θερμοκρασίες. Υπάρχει η περίπτωση να κάνει throttling η κάρτα.

 

Δεύτερον σε τί settings και ανάλυση τρέχεις το firestrike?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επεξεργαστής ούτε για πλάκα δεν σε κρατάει πίσω, ειδικά αν τον έχεις στα 4.6GHz.

 

Πρώτα από όλα αν θα τρέχεις benchmarks να έχεις custom fan curve ώστε να μήν ανεβάζεις άσκοπα υψηλές θερμοκρασίες. Υπάρχει η περίπτωση να κάνει throttling η κάρτα.

 

Δεύτερον σε τί settings και ανάλυση τρέχεις το firestrike?

 

τα default του firestrike. Μιλάμε για το απλό.

 

Έχει επίσης το Extreme που πιανω 5000 και το ultra που πάει κάπου 2500...

 

Επειδή είχα 290 Τρι-Χ default μου έβγαζε 9230 στο απλό Firestrike και 1125-1500 έπιανα 10200.

 

Άρα θεωρώ ότι κάτι τρέχει.

 

Το PCI-e βλέπω ότι δουλεύει στο 2.0 (παίζει και 1.1 όταν είναι χαμηλή η συχνότητα, αλλά το έβαλα και καρφωτο 2.0 από bios και δεν αλλαξε κάτι).

 

 

έχω κάνει καθαρό install windows 10 ενώ και σε 8.1 είχα ίδια σχεδον σκορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα default του firestrike. Μιλάμε για το απλό.

 

Έχει επίσης το Extreme που πιανω 5000 και το ultra που πάει κάπου 2500...

 

Επειδή είχα 290 Τρι-Χ default μου έβγαζε 9230 στο απλό Firestrike και 1125-1500 έπιανα 10200.

 

Άρα θεωρώ ότι κάτι τρέχει.

 

Το PCI-e βλέπω ότι δουλεύει στο 2.0 (παίζει και 1.1 όταν είναι χαμηλή η συχνότητα, αλλά το έβαλα και καρφωτο 2.0 από bios και δεν αλλαξε κάτι).

 

 

έχω κάνει καθαρό install windows 10 ενώ και σε 8.1 είχα ίδια σχεδον σκορ.

 

Εντάξει, μήν πολυασχολείσαι με το Firestrike. Σε άλλο site με i7-5870K είχε score 12600 τώρα που κοιτάω.

 

Το πώς τα πάει μία κάρτα σε ένα benchmark δεν δείχνει το πώς τα πηγαίνει και στα games.

 

Αν θές δοκίμασε και το Valley της Unigine  και πές μας το σκόρ σου, αλλά μήν δίνεις τεράστια βάση σε αυτά.

 

Στα παιχνίδια θα δεις τί παίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic, φίλε blade ωραίο το κουτάκι, το σκέφτομαι και εγώ αλλά νομίζω το το airflow σου είναι λίγο ότι ναναι?!

 

 

η κάρτα φυσάει προς τα έξω ή προς τα metal fins;  αν φυσάει προς τα έξω τότε είναι οκ.

 

Θερμοκρασίες πάντως δεν ανεβάζει.

 

Και με το ζόρι να κουνήσει τους ανεμιστήρες της

Εντάξει, μήν πολυασχολείσαι με το Firestrike. Σε άλλο site με i7-5870K είχε score 12600 τώρα που κοιτάω.

 

Το πώς τα πάει μία κάρτα σε ένα benchmark δεν δείχνει το πώς τα πηγαίνει και στα games.

 

Αν θές δοκίμασε και το Valley της Unigine  και πές μας το σκόρ σου, αλλά μήν δίνεις τεράστια βάση σε αυτά.

 

Στα παιχνίδια θα δεις τί παίζει.

 

Βλέπω χαμηλά σκορ και στο valey.

 

Θα το τρέξω πάλι να σου πω.

 

Εντωμεταξύ 12500 με 10500 είναι πολύ μεγάλη διαφορά και επίσης βλέπω ότι το graphics scor είναι περίπου στα 12Κ πολύ χαμηλότερα από ότι στους άλλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε παίδες στο 3dmark firestrike βγάζω κάπου 10500 (όλα στοκ) , αυτό είναι πολύ χαμηλό για fury σωστά;

 

Με κρατάει πίσω ο 2600κ @ 4.6 ;

 

 

Frak 3dmock.. Τρεξε κανα παιχνιδι να την χαρεις και να τεσταρεις αν παιζει σωστα. Και οχι στα παιχνιδια δεν σε κραταει με τιποτα πισω ο [email protected]

 

edit : Με ενα [email protected] βγαζει περιπου 12600 απο οτι βλεπω στο hexus review

 

http://hexus.net/tech/reviews/graphics/84512-sapphire-radeon-r9-fury-tri-x-oc/?page=4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέω και εγώ. Τζάμπα ασχολείσαι Blade. Μπορεί να είναι θέμα drivers.

 

Παίξε κάνα παιχνίδι και δές εκεί πώς τα πάει. Έχε και το MSI  Afterburner OSD (On screen Display) να σου δείχνει τα στατιστικά της κάρτας και του επεξεργαστή να δείς την λειτουργία της σε πραγματικές συνθήκες.

 

Και όπως σου είπα, ο ανεμιστήρας της Fury με στόκ καμπύλη ανεβάζει αρκετά τη θερμοκρασία της κάρτας. Μπορεί να σου κάνει throttling στα benchmarks.

 

Από το MSI Afterburner βάλε δικό σου προφίλ, με τους ανεμιστήρες να δουλεύουν στο 100% στους 80 βαθμούς. Στους 80 αρχίζει και κόβει τη ταχύτητα της κάρτας.

 

UPDATE: Τώρα θυμήθηκα, η κάρτα έχει επίσης ένα microswitch μόνο του

sapphire-fury-switch.jpg

 

Το Switch είναι για κλείδωμα της κάρτας στους 75 βαθμούς (300W) ή ξεκλείδωτη στους 80 βαθμούς (350W). Για να είναι ξεκλείδωτη, το switch πρέπει να είναι προς την έξοδο της κάρτας. Το switch το πειράζεις με τον υπολογιστή σβηστό!

 

Επίσης έχει και 2 micro switches για να αλλάξεις το χρώμα των LED και την λειτουργία τους. Αυτά είναι δίπλα στα βύσματα τροφοδοσίας.

( στη φωτογραφία φαίνονται δεξιά των βυσμάτων, δίπλα σε μία βίδα το backplate έχει ένα τετράγωνο ανοιγματάκι όπου διακρίνονται τα 2 micro switches)

 

 

 

sapphire-trix-fury-power.jpg

 

 

http://www.legitreviews.com/sapphire-radeon-r9-fury-tri-x-oc-video-card-review_169018

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το διακοπτάκι το εβαλα εκεί που λές ( προς την έξοδο της κάρτας)

 

έριξα λίγο o/c και έπιασα με 1075/550 το 10861 στο 3δμαρκ και τα 2805 ή 67 fps στο Valley extreme HD.

 

Στο 3dmark το σκορ είναι ύποπτο, περίπου 2-3κ πόντους κάτω απο το αναμενόμενο.

 

Στο valley πως το βλέπετε το σκορ;

 

κανένα καλό standalone bench; (έχω κάνει format)

 

Επίσης κανένα free util που να δείχνει τα ρολόγια του cpu έχετε υπόψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το διακοπτάκι το εβαλα εκεί που λές ( προς την έξοδο της κάρτας)

 

έριξα λίγο o/c και έπιασα με 1075/550 το 10861 στο 3δμαρκ και τα 2805 ή 67 fps στο Valley extreme HD.

 

Στο 3dmark το σκορ είναι ύποπτο, περίπου 2-3κ πόντους κάτω απο το αναμενόμενο.

 

Στο valley πως το βλέπετε το σκορ;

 

κανένα καλό standalone bench; (έχω κάνει format)

 

Επίσης κανένα free util που να δείχνει τα ρολόγια του cpu έχετε υπόψη;

 

Καλυτερο bench απο τα παιχνιδια δεν υπαρχει. Βρες καποια benchmarks με 3770k που ειναι ουσιαστικα ο ιδιος με τον 2600k στις αναλυσεις και στους χρονισμους που παιζεις και τσεκαρε. Απο benches τα κλασσικα τα εχεις πει αντε και το heaven και το catzilla.

Το MSI afterburner μπορεις να βαλεις να τσεκαρει παπαδες on screen συμπεριλαμβανομενης και της cpu εννοειται.. Settings->Monitoring επιλεγεις τι θες να δειχνει στο HUD και απο κατω επιλεγεις ποια απο αυτα που καταγραφεις σε log file, επιπροσθετα θα φαινονται στην οθονη οταν παιζεις. (τσεκαρεις το on screen display) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ βλέπω τον Blade να κάνει overclock μεν, αλλά τη λειτουργία του ανεμιστήρα να μήν την αγγίζει δε....

 

Από κεί και πέρα, είπα να τρέξω και εγώ το Firestrike μιάς και έχω τον 2500Κ @ 4.5GHz να δώ σκόρ σε σχέση με ποιό δυνατό επεξεργαστή.

 

Λοιπόν Blade, εγώ με την 980Ti και τον 2500Κ έχω σκόρ 13635, ενώ στο guru3d με τον i7-5960X βγάζουν 17325.

 

To σκόρ αυτό όμως είναι το συλλογικό. Εσύ πρέπει να τσεκάρεις το graphics score, διότι το physics score εξαρτάται από τον επεξεργαστή και όχι την GPU και αλλάζει το τελικό αποτέλεσμα.

 

Ελπίζω λοιπόν να σου φύγει το άγχος και να ασχοληθείς με τα παιχνίδια και όχι τα benchmarks.

 

Εκτός αν την πήρες για benchmarks, οπότε τρέξε γρήγορα να αλλάξεις και επεξεργαστή. :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τα προβλήματα μάλλον έχουν σαν αίτιο τις θερμοκρασίες.

 

Δηλαδή ενώ βλέπω ρολόγια κολλημένα στο 1000 και usage στο 100% οι αποδώσεις διαφέρουν δραματικά ανάλογα με το fan profile.

 

 

Το airflow στην Fury Tri-x πως πάει; τα ανεμηστηράκια ρουφάνε αέρα προς το PCB ή το ανάποδο;

 

 

 

@panther απόλυτο δίκιο για τον ανεμιστήρα!

 

 

Δεν τρέχω games γιατί είμαι μετά απο Format παίδες.

 

Έπειτα ναι ένα bench μπορεί να σε τρελάνει αλλά όταν τρέχεις 2-3 θα βγει άκρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε το MSI afterburner, ξεκίνα το, πάνε στα settings-->fan--->enable user defined software automatic fan control

 

Και βάλε τα ανεμιστήρια να ανεβάζουν σταδιακά στροφές και να πιάνουν το 100% στους 80 βαθμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...