Προς το περιεχόμενο

Συμφωνία Μ.Βρετανίας και Γερμανίας για την ανάπτυξη δικτύου 5G


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εμεις εδώ πέρα ούτε καλά ΗSDPA δεν έχουμε καλά γιατί είμαστε πολύ πίσω...

 

 Αυτό μου θυμίζει τη συζήτηση που έκανα προ κρίσης με έναν γνωστό μου που δούλευε στη ΔΕΗ. Μου έλεγε τότε μεταξύ σοβαρού και αστείου "Τι να πούμε και εμείς, ούτε 3000 ευρώ το μήνα δεν παίρνουμε" 

 

Μή λέτε ότι να ναι λοιπόν...

 

Ναι είμαστε πίσω σε σχέση με Αγγλία, Κορέα , Ιαπωνία κτλ. Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι παρουσιάζετε μια κατάσταση λες και είμαστε ακόμα με 56Κ συνδέσεις και 2g στα κινητά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ΗΠΑ, αν όλα τα σπίτια δικτυωθούν στα 100 MBps μέσω οπτικής και όλα τα κινητά έχουν πρόσβαση σε δίκτυα με ταχύτητες LTE, είτε σε 4G είτε μέσω EVDo CDMA, το συνολικό bandwidth που θα καταναλώνουν θα είναι το 15% του συνόλου που μπορεί να παρασχεθεί στους χρήστες. Η τρέχουσα κάλυψη δικτύου στις ΗΠΑ ανέρχεται μόλις στο 7 με 8%, κοινώς σχεδόν στα μισά της μέγιστης κατανάλωσης... Ολα τα υπόλοιπα για την Ευρώπη που λέμε, είναι γαρνιτούρες. Οταν το 2003 ξεκίνησε η Three, το πρώτο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ 3G δίκτυο στην Αγγλία και την υπόλοιπη ΕΕ όπου έχει συνεργασίες, περίμενε η Hutchinson πως η Ευρώπη θα είναι η νέα Ασία. Το 2011 υπήρχαν περιοχές όπου ακόμα δεν είχαν κάλυψη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αυτό μου θυμίζει τη συζήτηση που έκανα προ κρίσης με έναν γνωστό μου που δούλευε στη ΔΕΗ. Μου έλεγε τότε μεταξύ σοβαρού και αστείου "Τι να πούμε και εμείς, ούτε 3000 ευρώ το μήνα δεν παίρνουμε" 

 

Μή λέτε ότι να ναι λοιπόν...

 

Ναι είμαστε πίσω σε σχέση με Αγγλία, Κορέα , Ιαπωνία κτλ. Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι παρουσιάζετε μια κατάσταση λες και είμαστε ακόμα με 56Κ συνδέσεις και 2g στα κινητά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά παίζει και να χουν μπλέξει λίγο τα μπούτια τους οι συντάκτες του άρθρου της dailymail (εσκεμμένα ή όχι). Αλλιώς τα facts που αναφέρουν, δε βγάζουν νόημα.

 

1,000 times faster than 4G
Speeds of up to 1gbps
800-megabyte movie file downloaded in less than one second

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά σε μια είδηση τεχνολογικής ανάπτυξης θα σκάσει...213px-Ellinas.jpg

 

Πότε θα καταλάβουμε πως είναι θέμα παροχής και ζήτησης?? Πόσοι στην ελλάδα έχουν γραμμές με την μέγηστη επιτρεπόμενη ταχύτητα? Για τη στην Αγγλία οι 50άρες και 100άρες έχουν γίνει mainstream.

Πότε θα καταλάβουμε οτί είμαστε σε κατάσταση οικονομικής λιτότητας? Αύριο αν αρχήσει το Χ Πολυτεχνικό ίδρυμα να αναπτύσει και 5 και 6G τεχνολογίες στην ελλάδα πόσο θα κοστίζει άραγε? 

Στην επαρχία βρισκόμαστε με γραμμές 1Mbps με το ζόρι γιατί ο μέσος Έλληνας θέλει να ακούει Σφακιανάκη στα 240p από Youtube και να τσεκάρει το πως ντύθηκε καρνάβαλος η κολλητή της γκομενάς του που έχει απωθημένο. Δεν θέλει 4K streaming και δεν είναι διαθετιμενός να πληρώσει γιαυτό.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην περιοχη μου δεν εχουμε ουτε καν 4g...

 

Τυχερός είσαι εσύ. Εγώ στα 6χλμ προάστιο από το κέντρο της Θεσσαλονίκης δεν ελχω ούτε 3G την vodafone μου μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η είδηση είναι τρολιά δεν εξηγείτε . 800mb/sec το δευτερόλεπτο!!! Ένας ταχύτατος SSD έχει κάπου στα 500mb/sec ταχύτητα.

Εκτός αυτού το πρόβλημα μας δεν είναι η ταχύτητα. Το πρόβλημα είναι οι χρεώσεις και η κάλυψη και στην Ελλάδα η αμορφωσιά και βλακεία των "κυνηγών κεραιών".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά σε μια είδηση τεχνολογικής ανάπτυξης θα σκάσει...213px-Ellinas.jpg

 

Πότε θα καταλάβουμε πως είναι θέμα παροχής και ζήτησης?? Πόσοι στην ελλάδα έχουν γραμμές με την μέγηστη επιτρεπόμενη ταχύτητα? Για τη στην Αγγλία οι 50άρες και 100άρες έχουν γίνει mainstream.

 

Πότε θα καταλάβουμε οτί είμαστε σε κατάσταση οικονομικής λιτότητας? Αύριο αν αρχήσει το Χ Πολυτεχνικό ίδρυμα να αναπτύσει και 5 και 6G τεχνολογίες στην ελλάδα πόσο θα κοστίζει άραγε? 

 

Στην επαρχία βρισκόμαστε με γραμμές 1Mbps με το ζόρι γιατί ο μέσος Έλληνας θέλει να ακούει Σφακιανάκη στα 240p από Youtube και να τσεκάρει το πως ντύθηκε καρνάβαλος η κολλητή της γκομενάς του που έχει απωθημένο. Δεν θέλει 4K streaming και δεν είναι διαθετιμενός να πληρώσει γιαυτό.

 

 

Από την μια το έθεσες σωστά. Δηλαδή είναι θέμα παροχής και ζήτησης. Από την άλλη τα υπόλοιπα είναι άλλη μια προσπάθεια πολλών εδώ μέσα να ρίξουν το βάρος στον πολίτη. Κατά εσάς Ελληναρά.

Τις ίδιες ταχύτητες θα είχαμε και χωρίς την κρίση. Μικρή χώρα, μικρή ζήτηση και ταυτόχρονα πολιτική αδιαφορία.

Λέμε εκεί ένα free wifi σε όλη την Ελλάδα και όσα κορόιδα τραβήξουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...