Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ Paysafe πρόβλημα σοβαρό.


Akanthos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον.

Βρεθηκαν συναλαγες στον λογαριασμο μου στο paysafe που δεν εχω κανει ποτε εγω και ποτε δεν μου ηρθε καν e-mail επιβεβαιωσης για αυτες τις συναλαγες...

Προφανως σφαλμα ή χακεμα...

Εστειλα e-mail στην εταιρια αλλα δεν παει καν...

Μυθος η ασφαλεια στην paysafe....

Ξερει κανεις τιποτε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.

Βρεθηκαν συναλαγες στον λογαριασμο μου στο paysafe που δεν εχω κανει ποτε εγω και ποτε δεν μου ηρθε καν e-mail επιβεβαιωσης για αυτες τις συναλαγες...

Προφανως σφαλμα ή χακεμα...

Εστειλα e-mail στην εταιρια αλλα δεν παει καν...

Μυθος η ασφαλεια στην paysafe....

Ξερει κανεις τιποτε;

Μιλάς για paysafe ή για paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφάλεια δεν υπάρχει πουθενά στην ζωή απλώς πρέπει να κοιτάς τακτικά την λίστα των αγορών και τους αναλυτικούς λογαριασμούς να έχεις καλό antivirus να βάζεις δύσκολους κωδικούς και να τους αλλάζεις κατά διαστήματα και να θέτεις όριο αγορών στα τόσα χρήματα εγώ τον έχω συνδεδεμένο με προπληρωμένη οπότε ότι και να κάνουν μικρό το κακό αλλά ειδικά όταν είναι συνδεδεμένο με πιστωτική θέλει προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.

Βρεθηκαν συναλαγες στον λογαριασμο μου στο paysafe που δεν εχω κανει ποτε εγω και ποτε δεν μου ηρθε καν e-mail επιβεβαιωσης για αυτες τις συναλαγες...

Προφανως σφαλμα ή χακεμα...

Εστειλα e-mail στην εταιρια αλλα δεν παει καν...

Μυθος η ασφαλεια στην paysafe....

Ξερει κανεις τιποτε;

 

Paysafe?

Κανε ενα screenshot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για paysafe ή για paypal;

Το λεω ολοκαθαρα.. paysafe

Ασφάλεια δεν υπάρχει πουθενά στην ζωή απλώς πρέπει να κοιτάς τακτικά την λίστα των αγορών και τους αναλυτικούς λογαριασμούς να έχεις καλό antivirus να βάζεις δύσκολους κωδικούς και να τους αλλάζεις κατά διαστήματα και να θέτεις όριο αγορών στα τόσα χρήματα εγώ τον έχω συνδεδεμένο με προπληρωμένη οπότε ότι και να κάνουν μικρό το κακό αλλά ειδικά όταν είναι συνδεδεμένο με πιστωτική θέλει προσοχή.

Φυσικα τα τηρω αυτα... Με το paypal δεν ειχα ποτε προβλημα.

Για paysafe μιλαω παντα...

Paysafe?

Κανε ενα screenshot

Εχω ηδη κανει και εχω στειλει στην paysafe αλλα δεν παει...

Λαμβανω απαντηση οτι δεν γινετε προσπαθεια να σταλει αλλα δεν παει...

Οριστε ενα...

post-237507-0-48978800-1394422871_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συναλλαγές στις οποίες πληρώνεις (αρνητικό πρόσημο) γίνονται κάθε φορά με διαφορετικό 16ψηφιο pin το οποίο παράγεται εκείνη τη στιγμή ή ως πελάτης έχεις ένα και μοναδικο pin το οποίο χρησιμοποιείς σε όλες τις πληρωμές σου;

 

Επιπρόσθετα εξέτασε το ενδεχόμενο να εχει υποκλαπεί ο κωδικός χρήστης του paysafe αλλα και ο κωδικός χρήστη του email σου. 


EDIT:

Η καταχώρηση greatshaw ltd παραπέμπει σε καζίνο freeslotsplanet.net

και η European Games Group στο gamesgroup.eu

 

Είσαι σίγουρος οτι δεν εχεις κάνει κάποια συναλλαγή μαζί τους τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συναλλαγές στις οποίες πληρώνεις (αρνητικό πρόσημο) γίνονται κάθε φορά με διαφορετικό 16ψηφιο pin το οποίο παράγεται εκείνη τη στιγμή ή ως πελάτης έχεις ένα και μοναδικο pin το οποίο χρησιμοποιείς σε όλες τις πληρωμές σου;

 

Επιπρόσθετα εξέτασε το ενδεχόμενο να εχει υποκλαπεί ο κωδικός χρήστης του paysafe αλλα και ο κωδικός χρήστη του email σου. 

 

EDIT:

Η καταχώρηση greatshaw ltd παραπέμπει σε καζίνο freeslotsplanet.net

και η European Games Group στο gamesgroup.eu

 

Είσαι σίγουρος οτι δεν εχεις κάνει κάποια συναλλαγή μαζί τους τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες;

Καλησπερα..

 

Όχι δεν εκανα καμια συναλαγη μαζι τους... Δεν τους ξερω καν..

 

 

μπας και είσαι από αυτούς με τα δήθεν προγνωστικά που τραβανε συνδρομές με το τσουβάλι και βγάζουν χιλιάρικα το μήνα ; 

 

:P :P

Αν ημουν απ' αυτους φιλε δεν θα με ενοιαζε να κανω θεμα για μερικα ευρω...

Μολις τωρα το σκεφτηκα..

Καλα αν με χακαρανε και μου κλεβανε τους κωδικους μονο τοσα λιγα θα παιρνανε?

Οταν ειδα την απωλεια ειχα μερικα χρηματα μεσα τα οποια εβγαλα μετα...

Οποτε θα τα παιρνανε ολα..

Τεχνικο λαθος δεν παιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα..

 

Όχι δεν εκανα καμια συναλαγη μαζι τους... Δεν τους ξερω καν..

 

Καλησπέρα και σε σένα.

Δεν μου απαντάς στο αλλο μου ερώτημα για το pin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα, το ξεχασα..

Οταν πληρωνεις με paysafe απο λογαριασμο απλα βαζεις στο site που πληρωνεις το username και το pass της paysafe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι έτσι, τοτε το μόνο που μπορώ να φανταστώ ειναι οτι έχει υποκλαπεί το username και pass και έγιναν συναλλαγές με αυτό. 

 

Το γιατί δεν ηρθε email δεν το ξέρω (για την ακρίβεια δεν μπορώ να το μαντέψω γιατί ειναι πολλοί οι πιθανοί λόγοι, ανάλογα με τις περιστάσεις).

 

Εγώ στη θέση σου θα έλεγχα ΚΑΛΑ τον/τους υπολογιστή/ες/κινητα/tablet που χρησιμοποιώ για πρόσβαση στο email και στο paysafe και εφόσον ήμουν σίγουρος ότι ήταν καθαρά θα έμπαινα και θα άλλαζα τους κωδικους.

 

Επισης αν χρησιμοποιείς proxy/vpn για να μπαίνεις σε paysafe/email θα εξέταζα σοβαρά την ασφάλεια τους (των proxy/vpn/κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενουμε στο τελευταιο..

Ναι καμια φορα χρησιμοποιω vpn..

Να στειλω παραπονα στην εταιρια;

Τι πρεπει να κανω;

Τι να τους πω;

Οτι μου ειπε ενας φιλος ισως εχετε θεμα;

Οχι βεβαια...

 

Ευχαριστω φιλος..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι γνωστό vpn που πληρώνεις συνδρομή το θεωρώ απιθανό να εχει γίνει από εκεί η διαρροή. Αν από την άλλη χρησιμοποιούσες κάποιο free proxy/vpn (απο τους πολλούς που εμφανίζονται και εξαφανίζονται σε μια μέρα) θα έλεγα οτι μάλλον από εκεί έγινε η διαρροή. 

 

Να σου πω μια ακομα διάσταση. Το δίκτυο που χρησιμοποιείς για να μπαίνεις στα sites σου ειναι ασφαλές; Αν πχ καταφερνα και έσπαγα το wifi σου, έστηνα ένα sniffer για 2 ώρες και εσύ δεν πρόσεχες τα συμπτώματα, σου είχα τσιμπήσει κωδικους.

 

Γενικά η υποκλοπή κωδικών δείχνει ρήγμα στην ασφάλεια πρόσβασης (φαντάσου οτι ενας φυλακισμένος το έσκασε) αλλά για να βρεις το ρήγμα πρέπει να κανεις ενδελεχείς ελέγχους (να κοιτάξεις ολα τα πιθανά σενάρια) και να αλλάξεις κωδικους (να αλλάξεις κλειδαριές). Δεν ειναι καθόλου απλό να βρεις από που μπορεί να έγινε κάποτε η ζημια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι γνωστό vpn που πληρώνεις συνδρομή το θεωρώ απιθανό να εχει γίνει από εκεί η διαρροή. Αν από την άλλη χρησιμοποιούσες κάποιο free proxy/vpn (απο τους πολλούς που εμφανίζονται και εξαφανίζονται σε μια μέρα) θα έλεγα οτι μάλλον από εκεί έγινε η διαρροή. 

 

Να σου πω μια ακομα διάσταση. Το δίκτυο που χρησιμοποιείς για να μπαίνεις στα sites σου ειναι ασφαλές; Αν πχ καταφερνα και έσπαγα το wifi σου, έστηνα ένα sniffer για 2 ώρες και εσύ δεν πρόσεχες τα συμπτώματα, σου είχα τσιμπήσει κωδικους.

 

Γενικά η υποκλοπή κωδικών δείχνει ρήγμα στην ασφάλεια πρόσβασης (φαντάσου οτι ενας φυλακισμένος το έσκασε) αλλά για να βρεις το ρήγμα πρέπει να κανεις ενδελεχείς ελέγχους (να κοιτάξεις ολα τα πιθανά σενάρια) και να αλλάξεις κωδικους (να αλλάξεις κλειδαριές). Δεν ειναι καθόλου απλό να βρεις από που μπορεί να έγινε κάποτε η ζημια.

Όχι το vpn που χρησιμοποιω ειναι επι πληρωμη και γνωστης εταιριας...

 

Εννοειτε οτι θα αλλαξω κωδικους κ.λπ.

 

Υποψιαζομαι μια πιθανη αιτια απο που ειναι το προβλημα μαλλον.

 

Εχω το lastpass και συνδεομε αμμεσα και αυτοματα. Ισως εκανε καμια συνδεση μονο του;

Ειναι προσθετο του firefox αυτο..

Αλλα και πως προχωρησε στην επιλογη ποσου και αλλα;

Το θεμα ειναι γιατι η paysafe δεν εχει ενημερώσει το παιδι τι παίχτηκε

Οχι μονο δεν με ειδοποιησε αλλα ουτε τα e-mail που εστειλα δεν πηγαν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...