Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi + HDD USB 3.0


thodoris1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να συνδώσω δυο Western Digital MyPassport Ultra, με εξωτερικό USB HUB το οποίο έχει εξωτερική τροφοδοσία (5V 2A).

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποιος που να έχει συνδέσει τον παραπάνω σκληρό στο raspberry του ή γενικά αν έχει δουλέψει κάποιος με HDD USB 3.0

 

Όταν σύνδεσα τον έναν σκληρό από τους δυο κατευθείαν στο RPi, δεν τον αναγνώριζε (δεν τον έβλεπα: "fdisk -l"), αν και το λαμπάκι του σκληρού άναβε.

 

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα usb 3.0 hub δεν αναγνωρίζονται από το raspberry και είναι ένα πρόβλημα που αναφέρετε συνέχεια στο bitcointalk.org από χρήστες καθώς στο mining χρησιμοποιείς αρκετά τέτοια hub. Είναι μια από τις αδυναμίες του raspberry. Δεν γνωρίζω όμως αν module όπως αυτό εδω

 

http://www.ebay.com/itm/321058779335?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

μπορεί να κάνει το raspberry να αναγνωρίζει αυτά τα hub. Από τι λένε αυτοί μπορεί αλλά δεν το έχω δοκιμάσει να είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ήλπιζα είναι ότι θα συνδέσω τον usb 3.0 σκληρό σε usb 2.0 hub και το hub (usb 2) θα συνδεθεί με το Pi χωρίς πρόβλημα...( ;;; )

 

Τις έχω δει τις συζητήσεις εκεί, απλά το θέμα είναι ότι σε κάποιες άλλες συζητήσεις βλέπω ότι σε κάποιους δουλεύει μέσω hub...μπέρδεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο αν δοκιμάσεις μπορείς να ξέρεις. Πάντως έτσι όπως το λες θα σου παίξει μάλλον αν και δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά. Το σίγουρο είναι ότι αν βάλεις ένα usb3 κατευθείαν πάνω στο raspberry δεν το αναγνωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα και βρήκα από έναν γνωστό μου, ένα hub (usb 2) με εξωτερική τροφοδοσία σύνδεσα το σκληρό (usb 3) στο hub και τον είδε το rpi.

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...