Προς το περιεχόμενο

Αγορά Compact μηχανής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα,

 

Ξέρω ότι έχει γίνει πολλές φορές η ίδια συζήτηση όμως δεν μπορώ να πω ότι έχω βγάλει άκρη.

 

Είμαι λάτρης της φωτογραφίας κυρίως γιατί λατρεύω τις αναμνήσεις. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα χρησιμοποιήσω τη φωτογραφική μου αποκλειστικά για φωτογραφίες με οικογένεια, φίλους κλπ. Όπως καταλαβαίνετε το βασικότερο χαρακτηριστικό της μηχανής θέλω να είναι η φορητότητα και γι αυτό (δυστυχώς) εχω αποκλείσει ηδη τις Dslr... Πολλές φορές ίσως χρειαστεί να έχω τη φωτογραφική ολόκληρη μέρα ''στην τσεπη''.

 

Έτσι σκέφτηκα να ψάξω για κάποια σχετικά καλή compact μηχανή αλλά θα ήθελα να ακούσω διαφορετικές γνώμες προτού προχωρήσω στην αγορά κάποιας.

 

Μη φοβηθείτε να μπείτε σε βαθιές λεπτομέρειες γιατί πάνω κάτω γνωρίζω μερικά πραγματάκια.  :P

 

Μπορώ να διαθέσω το πολύ 300€!!!

 

Το κόβω να καταλήγω σε αυτήν εδώ αλλά θέλω να ακούσω πολύ τη γνώμη σας!!!!!

 

http://www.katerelos.gr/product/26069/panasonic-lumix-dmc-tz-40-silver.html?ref=3

 

Σκέφτηκα και αυτή εδώ τη sony αλλά και η τιμή ξεφεύγει και σπουδαίες διαφορές δε βρίσκω (πέρα του zoom που για να είμαι ειλικρινής δε νομίζω να μου χρειαστεί πάνω από 20x) και θα ήθελα να δοκιμάσω και κάποια αλλη εταιρία πέραν της sony....

 

https://www.skroutz.gr/s/3334822/Sony-DSC-HX50.html

 

Ρίξτε μια ματιά και σε αυτή την canon!!!!!!! :mrgreen:

 

http://www.katerelos.gr/product/30024/canon-powershot-sx-700-hs-black.html

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και εγώ στην αναζήτηση για φωτογραφική μηχανή και δεν ανοίγω άλλο θέμα καθώς το budget είναι ίδιο ! Με ενδιαφέρει η κατηγορία των mirroless! Συνδυάζει και ευκολία μετακίνησης και ποιοτική φωτογραφία από μια μικρή έρεύνα που έκανα! Έχω καταλήξει σε αυτές τις δύο:

http://www.skroutz.gr/s/2981420/Sony-NEX-3N-16-50mm-Kit.html

http://www.skroutz.gr/s/2346626/Samsung-NX1000-Kit.html?from=most-popular&keyphrase=samsung+nx1000

 

Φίλε μου ρίξε μια ματιά στις παραπάνω...

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ευχαριστώ πολυ για τις προτάσεις σας! Ομολογώ πως έχω ψάξει το θέμα 'mirrorless' και κατέληξα στο ότι είναι μία υπέροχη λύση, η οποία όμως δεν ικανοποιεί το βασικό μου κριτήριο : Δεν χωράει στην τσέπη μου! Θα πρέπει αναγκαστικά να κουβαλάω κάποιο ειδικό τσαντάκι μαζί! 

 

Πιστεύετε ότι η διαφορά ανάμεσα σε μία από τις παραπάνω mirrorless και στην canon που αναφέρω παραπάνω, θα είναι τόσο μεγάλη που θα πρέπει να αναθεωρήσω;;;; :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H διαφορα στο μεγεθος των αισθητηρων αναμεσα στην compact που παρεθεσες 1/2.3 και στις mirrorless με aps-c αισθητηρα->

 

APS-C-vs-compact-sensor-sizes.png

 

 

Η ιδανικη για σενα,μαλλων και για μενα θα ηταν μια canon g1x με δεδομενο οτι εχεις μεγαλουτσικη τσεπη(κυριολεκτικα και μεταφορικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβαίνεις λίγο σε μέγεθος αισθητήρα με την Link.png Site: Canon Powershot S110 και έχεις και raw φορμάτ ενώ αυτή που ανέφερες απ' ότι είδα δεν το υποστηρίζει.

 

Ευελπιστώ σύντομα να την έχω στην τσέπη μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ευχαριστώ πολυ για τις προτάσεις σας! Ομολογώ πως έχω ψάξει το θέμα 'mirrorless' και κατέληξα στο ότι είναι μία υπέροχη λύση, η οποία όμως δεν ικανοποιεί το βασικό μου κριτήριο : Δεν χωράει στην τσέπη μου! Θα πρέπει αναγκαστικά να κουβαλάω κάποιο ειδικό τσαντάκι μαζί! 

 

Πιστεύετε ότι η διαφορά ανάμεσα σε μία από τις παραπάνω mirrorless και στην canon που αναφέρω παραπάνω, θα είναι τόσο μεγάλη που θα πρέπει να αναθεωρήσω;;;; :wacko:

οταν λεμε τσεπη?

τσεπη στο παντελονι?

εκει δε χωραει ουτε κινητο πλεον :P

βρες μια Mirrorless με μικρο φακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λεμε τσεπη?

τσεπη στο παντελονι?

εκει δε χωραει ουτε κινητο πλεον :P

βρες μια Mirrorless με μικρο φακο.

 

Όταν λέω τσέπη το εννοώ!!! :P Για να μπορώ να την έχω συχνά μαζί μου!! Ίσως καταλήξω σε καμία mirrorless όπως λόγου χάρη η sony nex 3n που μου προτείνατε παραπάνω...Διάβασα κάπου όμως οτι η μέγιστη ποιότητα λήψης βιντεο είναι 1280x720 για τη συγκεκριμένη!  Αληθεύει;;;; Γιατί μου φάνηκε λίγο τη στιγμή που η canon που αναφέρω παραπάνω τραβάει 1920x1080 με 60 fps!!!!

 

Και επειδή αναφέρθηκα σε αναμνήσεις ειναι προφανές ότι με ενδιαφέρει σημαντικά και η ποιότητα βίντεο!!!

H διαφορα στο μεγεθος των αισθητηρων αναμεσα στην compact που παρεθεσες 1/2.3 και στις mirrorless με aps-c αισθητηρα->

 

APS-C-vs-compact-sensor-sizes.png

 

 

Η ιδανικη για σενα,μαλλων και για μενα θα ηταν μια canon g1x με δεδομενο οτι εχεις μεγαλουτσικη τσεπη(κυριολεκτικα και μεταφορικα).

 

Ναι η διαφορά είναι πραγματικά πολύ μεγάλη οπότε απ' ό,τι φαίνεται θα καταλήξω σε κάποια mirrorless....

 

Όχι και 500€!!!!! :X Απαγορευτικές τιμές για έναν απλό φοιτητή στις μέρες μας!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...