Προς το περιεχόμενο

επαγγελματικός έγχρωμος laser εκτυπωτής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας. ένας φίλος μου που έχει μαγαζί θέλει να αγοράσει έγρωμο laser εκτυπωτή για να εκτυπώνει μόνος του, τους τιμοκατάλογους που δίνει στους πελάτες του και να μην τον γδέρνουν στα φωτοτυπάδικα...

 

δεν τον ενδιαφέρει αν είναι πολυμηχάνημα το θέλει κυρίως για τις εκτυπώσεις. είτε έγχρωμες είτε ασπρόμαυρες. όσο πιο οικονομική η εκτύπωση τόσο καλύτερα!!

 

ποσό μέχρι 300 ευρώ μου είπε. επειδή δεν είμαι σχετικός και διαβάζοντας διάφορα στο forum, κατάλαβα ότι σε κάποιους εκτυπωτές δεν αλλάζουμε drum ενώ σε άλλους ναι. ισχύει?

 

ευχαριστώ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην αλλαζεις drum σε laser εκτυπωτες ειναι αδυνατον.Αυτο που ισχυει ομως ειναι ,οτι καποιοι εκτυπωτες εχουν ενσωματωμενο το drum/toner ενω καποιοι αλλοι ξεχωριστα.Οταν τελειωσει το τονερ αλλαζεις μονο τονερ,και οταν ερθει στο τελος του το drum αλλαζεις και drum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην αλλαζεις drum σε laser εκτυπωτες ειναι αδυνατον.Αυτο που ισχυει ομως ειναι ,οτι καποιοι εκτυπωτες εχουν ενσωματωμενο το drum/toner ενω καποιοι αλλοι ξεχωριστα.Οταν τελειωσει το τονερ αλλαζεις μονο τονερ,και οταν ερθει στο τελος του το drum αλλαζεις και drum.

Πως καταλαβαινεις οτι το drum ειναι στα τελευταια του και θελει αλλαγη...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε προειδοποιησει οτι η ζωη του τελειωνει,αλλα παρολαυτα πολλα πεθαινουν ακομα και με ενα σεβαστο υπολοιπομενο χρονο ζωης.

Για παραδειγμα ,μπορει το drum να ειναι στο 40% αλλα να εχει αλλοιωθει τοσο πολυ η επιφανεια του και να σου αφηνει πολλα σημαδια στο χαρτι.

Ακομα και τοτε,ειναι για πεταμα.

Στους μεγαλους κυριως laser εκτυπωτες ,μπορεις να τυπωσεις supplies status page και να βλεπεις απο εκει τον υπολοιπομενο χρονο ζωης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Laserjet 3030 και 1010, πάντα με συμβατά τόνερ Q2612X, δεν έχω αλλάξει ποτέ μου drum. Σ' αυτούς είναι μαζί με το toner; Χρησιμοποιούνται σε επαγγελματικό περιβάλλον από το 2004, και οι εκτυπώσεις μέχρι και σήμερα είναι άψογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για έγχρωμο laser και οικονομικό πρέπει να ανέβει πολύ πάνω απ' τα 300euro,

Οταν μιλαμε για επαγγελματική χρήση μιλάμε για heavy duty μονόχρωμους laser εκτυπωτες.

 

Οι εκτυπωτές που προτάθηκαν είναι φθηνές ερασιτεχνικές λύσεις με toners της τάξης των 1500- 2.000 σελίδων που δε συμφέρουν ακόμα και αναγόμωση να κάνεις. (Ακόμα και γεμάτο να ειναι το toner κλειδώνει και σου ζητάει αντικατάσταση απ' το chip του.)

 

Eγώ βρήκα και θα τον έχω αύριο, heavy duty εκτυπωτή απ' τη Lexmark με κόστος 300euro (με το ΦΠΑ) και δυνατότητα να πάρει high capacity toner των 25χιλιάδων σελίδων !!  (και με δυνατότητα διπλής όψης εκτύπωσης!) Aκόμα και το μαμήσιο toner τυπώνει 7χιλ σελίδες.

Ειναι ότι πιο οικονομικό υπάρχει και μοντέλο που χρησιμοποιούνε ακόμα και στις εφορίες για μαζικές εκτυπώσεις.

Eνώ με συμβατικούς laser εκτυπωτές θα χρειαζόσουν 15 toners, εδώ χρειάζεσαι 1 για τις ιδιες σελίδες!

 

Στο skroutz αν το ψάξεις έχει 439 χωρίς την εκτύπωση διπλής όψης και με 1 μόνο χρονο εγγύηση

http://www.skroutz.gr/s/74837/Lexmark-T650n.html

 

 

Εμένα μου δίνουν 3ετη εγγύηση  και με αντικατάσταση προσωρινά με άλλον αν χρειαστεί επισκευή που δεν μπορεί να γινει επιτόπου.

Ταχύτητα εκτύπωσης 45σελίδες/λεπτό και μηνιαίος κύκλος εργασιών 200χιλ σελίδες. Οπότε καταλαβαίνεις για τι τέρας μιλάμε!

Επεξ/σία από Feigen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος ο lexmark. τέρας! αλλά ασπρόμαυρος. θα ψάξω και για άλλα μοντέλα της lexmark να δω τι έχει. 

ο hp πάλι πανάκριβος. άντε μέχρι 400 κάτι γίνεται. αλλά αυτός ξέφυγε πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...