Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή VHS κασέτων σε ψηφιακή μορφή


Plutomania

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

 

A) Έχω λίγες VHS και αρκετές VHS-C κασέτες τις οποίες θέλω να μετατρέψω σε ψηφιακή μορφή για αποθήκευση. Οι VHS-C κασέτες προέρχονται από μια παλαιά κάμερα η οποία έχει ως έξοδο ένα proprietary (νομίζω) connector με male scart κατάληξη. Τι πρέπει να κάνω για να τις μετατρέψω σε ψηφιακή μορφή (ίσως RCA καλώδια και RCA Capture Card); Μήπως υπάρχει καλύτερη λύση; Στη διάθεση μου έχω αυτά τα μηχανήματα με τις εξής εισόδους/εξόδους:

 

9tta.jpg

 

vsy2.jpg

 

619v.jpg

 

Β) Η παλιά αυτή κάμερα που ανέφερα παραπάνω είναι μια JVC GR-AX2EG. Την λειτούργησα τώρα για να μετατρέψω τις VHS-C κασέτες της μέσω του scart out που έχει. Όμως μου φαίνεται ότι δε δουλεύει σωστά πλέον. Όταν βλέπω τις κασέτες από το δικό της μάτι αλλά και στη τηλεόραση τρεμοπαίζουν συχνά, γίνεται μια έγχρωμο και άλλοτε άχρωμο και ο ήχος είναι υπερβολικά χαμηλός. Επίσης ο φακός κάνει distortions στο REC mode (πιθανώς άλλο πρόβλημα αυτό). Μήπως είναι θέμα της κάμερας και όχι των κασετών; Ελπίζω να είναι της κάμερας πρόβλημα. Τι λέτε;

Επεξ/σία από Plutomania
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν χρόνια είχα μετατρέψει VHS κασέτες σε ψηφιακή μορφή.

Ο εξοπλισμός ήταν ένα video και μια κάρτα Link.png Site: Pinnacle Studio 500-PCI .

Η σύνδεση pc-video έγινε με καλώδια RCA, ένα στην pinnacle για την εικόνα και άλλο ένα στην είσοδο της κάρτας ήχου.

Για να είσαι σίγουρος για τη συνδεσμολογία, πάρε ένα scart (που να καταλήγει σε rca) με κουμπί in-out.

Πρόγραμμα εγγραφής είχα χρησιμοποιήσει το Corel VideoStudio Pro και τα είχα αποθηκεύσει σε μορφή mpeg (με video bitrate kbps 8000)

 

 

Σε ότι αφορά στο δεύτερο ερώτημα, μόνο δοκιμάζοντας τις κασέτες σε άλλη συσκευή μπορείς να είσαι σίγουρος για το τι φταίει.

Επεξ/σία από udroxoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρύνηση στα παραπάνω. Καλύτερα τη μεταφορά του βίντεο να την κάνεις σε μορφή DV. Είναι ασυμπίεστο φορμάτ, αν θυμάμαι καλά για μια ώρα βίντεο χρειάζονται κάπου στα 13 γίγα, όμως έτσι παίρνεις την μέγιστη ποιότητα.

Από κει μετά για πρακτικούς λόγους, κάνεις τη μετατροπή σε ότι μορφή θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βλέπω τις κασέτες από το δικό της μάτι αλλά και στη τηλεόραση τρεμοπαίζουν συχνά, γίνεται μια έγχρωμο και άλλοτε άχρωμο και ο ήχος είναι υπερβολικά χαμηλός.

Μπορεί να είναι απλά θέμα ntsc/pal πρέπει και την κάμερα και το βίντεο να τα ρυθμίσεις στο ίδιο και μάλιστα σε αυτό στο οποίο έγινε η εγγραφή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α) Τόσο η κάμερα όσο και το μηχάνημα κασετών είναι PAL μόνο, οπότε δεν είχε σχέση με αυτό. Όμως, βρήκα ότι είχα αντάπτορα από VHS-C σε VHS κανονική οπότε το έβαλα και είδα ότι οι κασέτες δουλεύουν τέλεια (έγχρωμες + καλός ήχος). Άρα το πρόβλημα ήταν της κάμερας, που δε με ενδιαφέρει. Το μηχάνημα που θα χρησιμοποιήσω λοιπόν είναι αυτό:

 

619v.jpg

 

Βάση των εξόδων που έχει, τι πρέπει να αγοράσω για να τις μετατρέψω; Αν καταλαβαίνω καλά, χρειάζομαι μια RCA κάρτα, ένα καλώδιο RCA (Video + Stereo δλδ 3 απολήξεις άσπρο, κόκκινο, κίτρινο) και τον παρακάτω αντάπτορα. Κάνω λάθος;

 

scart_rca_svideo.jpg

 

Β) Επίσης, όπως είπε ο udroxoos, κάποιες άλλες Mini-DV κασέτες από άλλη κάμερα Sony του 2004, τις μετατρέπω σε DV αρχεία μέσω firewire κάρτας και του προγράμματος Picture Motion Broswer (PMB) της Sony. Μετά σε τι να τα μετατρέψω για να μην πιάνουν τόσο πολύ χώρο; Το PMB δίνει τη δυνατότητα εξαγωγής σε WMV αρχεία τα οποία είναι μικρού μεγέθους αλλά οι μόνες επιλογές που μου δίνει για ανάλυση είναι αυτές του NTSC δυστυχώς. Δηλαδή αν το κάνω αυτό όλα τα video μου θα είναι σε ανάλυση 640x480 αντί για 720x576 που είναι το κανονικό (PAL).

Επεξ/σία από Plutomania
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Τόσο η κάμερα όσο και το μηχάνημα κασετών είναι PAL μόνο, οπότε δεν είχε σχέση με αυτό. Όμως, βρήκα ότι είχα αντάπτορα από VHS-C σε VHS κανονική οπότε το έβαλα και είδα ότι οι κασέτες δουλεύουν τέλεια (έγχρωμες + καλός ήχος). Άρα το πρόβλημα ήταν της κάμερας, που δε με ενδιαφέρει. Το μηχάνημα που θα χρησιμοποιήσω λοιπόν είναι αυτό:

 

619v.jpg

 

Βάση των εξόδων που έχει, τι πρέπει να αγοράσω για να τις μετατρέψω; Αν καταλαβαίνω καλά, χρειάζομαι μια RCA κάρτα, ένα καλώδιο RCA (Video + Stereo δλδ 3 απολήξεις άσπρο, κόκκινο, κίτρινο) και τον παρακάτω αντάπτορα. Κάνω λάθος;

 

scart_rca_svideo.jpg

 

Β) Επίσης, όπως είπε ο udroxoos, κάποιες άλλες Mini-DV κασέτες από άλλη κάμερα Sony του 2004, τις μετατρέπω σε DV αρχεία μέσω firewire κάρτας και του προγράμματος Picture Motion Broswer (PMB) της Sony. Μετά σε τι να τα μετατρέψω για να μην πιάνουν τόσο πολύ χώρο; Το PMB δίνει τη δυνατότητα εξαγωγής σε WMV αρχεία τα οποία είναι μικρού μεγέθους αλλά οι μόνες επιλογές που μου δίνει για ανάλυση είναι αυτές του NTSC δυστυχώς. Δηλαδή αν το κάνω αυτό όλα τα video μου θα είναι σε ανάλυση 640x480 αντί για 720x576 που είναι το κανονικό (PAL).

 

Α) Σωστά τα λες.

 

Β) Θα κατεβάσεις το handbrake.fr και θα φιάξεις αρχεία 768χ576 αν είναι 4:3 ή 1024χ576 αν είναι 16:9, H.264, 25fps, Average bitrate όσο θέλεις ανάλογα με τον χώρο που θέλεις να διαθέσεις. Το bitrate του DV είναι περίπου 25 Mbps και τρώει περίπου 12 GB ανά ώρα, οπότε υπολόγισε. Ο ήχος Stereo 48Khz σε ότι bitrate θέλεις. Σημαντικό είναι να κάνεις και deinterlace, δηλαδή να μετατρέψεις το interlace σε progressive. Βρίσκεται στα filters του Handbrake και επιλέγεις "slower". Αν θες βοήθεια με το handbrake, εδώ είμαι. Μπορώ να σου στείλω και template αν θες.

 

Καλό κουράγιο με τα VHS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Για την RCA κάρτα, έχετε να προτείνεται κάτι; Αυτές κάνουν αυτόματα κάποια συμπίεση ή θα τα βγάλουν σε DV αρχεία για παράδειγμα; Μιλάμε για VHS και VHS-C κασέτες εδώ, όχι τις Mini-DV που μετατρέπω τώρα.

 

Β) Κατέβασα το προγραμματάκι και φαίνεται καλό, αν δεν σου είναι κόπος δώσε και το template αφού εσύ το έχεις δοκιμάσει αρκετά. Αυτά είναι τα στοιχεία ενός DV αρχείου αν θες να μου προτείνεις να αλλάξω κάτι στο template:

General
Complete name                            : C:\Users\--\Desktop\input.avi
Format                                   : AVI
Format/Info                              : Audio Video Interleave
Commercial name                          : DVCPRO
File size                                : 103 MiB
Duration                                 : 28s 960ms
Overall bit rate mode                    : Constant
Overall bit rate                         : 29.8 Mbps
Recorded date                            : 2009-06-28 18:44:37.000

Video
ID                                       : 0
Format                                   : DV
Commercial name                          : DVCPRO
Codec ID                                 : dvsd
Codec ID/Hint                            : Sony
Duration                                 : 28s 960ms
Bit rate mode                            : Constant
Bit rate                                 : 24.4 Mbps
Encoded bit rate                         : 28.8 Mbps
Width                                    : 720 pixels
Height                                   : 576 pixels
Display aspect ratio                     : 4:3
Frame rate mode                          : Constant
Frame rate                               : 25.000 fps
Standard                                 : PAL
Color space                              : YUV
Chroma subsampling                       : 4:2:0
Bit depth                                : 8 bits
Scan type                                : Interlaced
Scan order                               : Bottom Field First
Compression mode                         : Lossy
Bits/(Pixel*Frame)                       : 2.357
Time code of first frame                 : 00:05:11:17
Time code source                         : Subcode time code
Stream size                              : 99.4 MiB (96%)
Encoding settings                        : ae mode=full automatic / wb mode=automatic / white balance= / fcm=manual focus

Audio
ID                                       : 1
Format                                   : PCM
Format settings, Endianness              : Little
Format settings, Sign                    : Signed
Codec ID                                 : 1
Duration                                 : 28s 960ms
Bit rate mode                            : Constant
Bit rate                                 : 1 024 Kbps
Channel(s)                               : 2 channels
Sampling rate                            : 32.0 KHz
Bit depth                                : 16 bits
Stream size                              : 3.54 MiB (3%)
Alignment                                : Aligned on interleaves
Interleave, duration                     : 40 ms (1.00 video frame)

Μετατρέπω τώρα και τις τελευταίες Mini-DV κασέτες και όπως το βλέπω 300GB θα πιάνουν όλες σε DV format. Αφού πιάνουν τόσο, η χωρητικότητα δεν είναι τόσο σημαντική τελικά. Εσείς βάση εμπειρίας πόσο λέτε ότι μπορώ να τα μικρίνω χωρίς να χαθεί εμφανής ποιότητα; Είναι που είναι παλιά τεχνολογία (πολύ μέτρια ποιότητα δλδ), αν γίνει χειρότερη... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Για την RCA κάρτα, έχετε να προτείνεται κάτι; Αυτές κάνουν αυτόματα κάποια συμπίεση ή θα τα βγάλουν σε DV αρχεία για παράδειγμα; Μιλάμε για VHS και VHS-C κασέτες εδώ, όχι τις Mini-DV που μετατρέπω τώρα.

 

Β) Κατέβασα το προγραμματάκι και φαίνεται καλό, αν δεν σου είναι κόπος δώσε και το template αφού εσύ το έχεις δοκιμάσει αρκετά. Αυτά είναι τα στοιχεία ενός DV αρχείου αν θες να μου προτείνεις να αλλάξω κάτι στο template:

Μετατρέπω τώρα και τις τελευταίες Mini-DV κασέτες και όπως το βλέπω 300GB θα πιάνουν όλες σε DV format. Αφού πιάνουν τόσο, η χωρητικότητα δεν είναι τόσο σημαντική τελικά. Εσείς βάση εμπειρίας πόσο λέτε ότι μπορώ να τα μικρίνω χωρίς να χαθεί εμφανής ποιότητα; Είναι που είναι παλιά τεχνολογία (πολύ μέτρια ποιότητα δλδ), αν γίνει χειρότερη... 
:P

 

A) Δεν ξέρω αρκετά. Κοίτα τα software που τις συνοδεύουν να δεις τι φορμάτ και με τι προδιαγραφές γράφουν. Το H.264 θα βόλευε.

 

Β) Απ' ότι λέει είναι 4:3 οπότε στο template σού έχω βάλει 768χ576. Τσέκαρε αν υπάρχουν κασέτες 16:9, όπου θα βάλεις 1024χ576.

Το bit rate το έχω στα 5.000kbps,1 προς 5 περίπου. Νομίζω ότι από κει και πάνω δεν έχει κάτι να σου δώσει το DV. Μια δοκιμούλα θα σε πείσει (ή όχι).

Όμως, επειδή αυτά τα υλικά είναι μοναδικά και ανεπανάληπτα, στη θέση θα έφτιαχνα mp4 στα 2,5 Mbps (1:10) για να τα βλέπω εύκολα και γρήγορα και θα έβαζα σε κανα παλιό-αργό δίσκο τα DV files και θα κρατούσα και τις κασέτες για όσο ζει και η κάμερά τους τουλάχιστον. 

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/4111703/DVtoMP4_4.3.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκιο, θα δω τι θα κάνω με τα DV αρχεία. Σε 5000Kbps το 103MB αρχείο έγινε 18ΜΒ και σε 2500Kbps έγινε 9 όπως είναι λογικό. Διαφορά δε πολυβλέπω, η ποιότητα δεν είναι και τίποτε ιδιαίτερο έτσι κι αλλιώς. Τι να πω... Βρήκα όμως και άλλες 20 κασσέτες Mini-DV οπότε μάλλον τώρα πάμε για 500GB χώρο μόνο για αυτές. Ύστερα έχω και τις VHS, VHS-C που οπως βλέπω είναι καμιά 50αρια κασέτες. Δε ξέρω πόσο χώρο θα πιάσουν αυτές ακόμα. Το ξέρω...καλή μου τύχη με τόσες μετατροπές. :P

 

Στα καλώδια RCA και στον αντάπτορα δεν παίζει ρόλο η ποιότητα έτσι; Γύρω στο 1 ευρώ βρίσκω να κάνουν το κάθε ένα. Πάντως, στα ελληνικά μαγαζιά δε βρίσκω με τίποτα RCA Capture Card(ούτε PCI ούτε καν USB). Καλύτερα PCI να είναι μάλλον γιατί διάβασα κάπου ότι με USB μπορεί να τερμαριστεί το bandwidth του και να βλέπεις dropped frames.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/283944/LogiLink-VG0005.html υπάρχουν και φθηνότερες αλλά δεν θα το ρίσκαρα. Αυτή γράφει και mpeg4 οπότε με τις κατάλληλες ρυθμίσεις θα γλιτώσεις χώρο και επιπλέον μετατροπές. PCI δεν βρήκα (προς το παρόν) οπότε αν δοκιμάσεις αυτή, την ώρα του capture θα αφήσεις το υπολογιστή ήσυχο και με όσο το δυνατόν λιγότερα service και tasks να τρέχουν. Κανονικά το bandwidth τού USB φτάνει και περισσεύει. Δεν χρειάζεται πάνω από 1MB/sec αλλά επειδή αυτές οι κάρτες δεν είναι και τίποτα τρομερό, καλό είναι να πας με το μαλακό. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και άλλα software εκτός του δικού της. Αν την "βλέπουν" πιθανόν να έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

 

Με το Handbrake όλα εντάξει; Χρησιμοποίησες το template; Κατάλαβες τη διαφορά του progressive; "Έσφιξε" λίγο η εικόνα; Σε computer monitor πρέπει να έχει αισθητή διαφορά. Φεύγει η "βιντεήλα" και δείχνει πιο natural.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα συνιστούσα με τίποτα USB capture card για αποφυγή dropped frames!

Όπως είπε και ο προηγούμενος, κατά την εγγραφή στο pc κλείσε οτιδήποτε τρέχει στο background όπως antivirus, firewall κτλ. Εφόσον βέβαια θα απενεργοποιήσεις αυτά κάνε και μια αποσύνδεση της κάρτας δικτύου όσο διαρκεί το capture

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα συνιστούσα με τίποτα USB capture card για αποφυγή dropped frames!

Όπως είπε και ο προηγούμενος, κατά την εγγραφή στο pc κλείσε οτιδήποτε τρέχει στο background όπως antivirus, firewall κτλ. Εφόσον βέβαια θα απενεργοποιήσεις αυτά κάνε και μια αποσύνδεση της κάρτας δικτύου όσο διαρκεί το capture

 

Σωστές συμβουλές. Βέβαια δεν φταίει το USB αλλά η ποιότητα της κάρτας και του PC γενικότερα. Με κατάλληλο hardware κάνω capture από USB 2.0, ασυμπίεστο PAL (270Mbps). Επειδή όμως εσύ θες μια κάρτα να κάνεις τη δουλειά και μετά τέρμα, δεν αξίζει να δώσεις πολλά Τώρα, αν κάποιος βρει PCI σε αυτά τα λεφτά, σαφώς θα την προτιμήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά μου είπε ένας γνωστός ότι έχει capture card και μάλιστα PCI (μια Pinnacle σαν αυτή που αναφέρθηκε παραπάνω). Οπότε θα τη δανειστώ από εκεί, να γλυτώσω και το 30αρι που θα πηγαινε η USB "χαζολύση". Μερικές φορές τα dropped frames δε τα γλυτώνεις έτσι κι αλλιώς, ειδικά αν η κασέτα έχει κανένα μικρό προβληματάκι σε ένα σημείο. Πάντως γενικά τις έχω όλες σε πολύ καλή κατάσταση οπότε με PCI κάρτα δεν έχω να φοβηθώ τίποτα. Ε για καλό και για κακό θα έχω τον Defender απενεργοποιημένο.

 

Όσον αφορά το deinterlace και τη μετατροπή σε progressive που ρώτησες CheOnWeb, πραγματικά έκατσα 20 λεπτά και προσπάθησα να δω τη διαφορά αλλά δεν τα κατάφερα. Ίσως να πρέπει το video να έχει πιο γρήγορη κίνηση για να δω τη διαφορά πραγματικά. Πάντως το ξέρω ότι πρέπει να γίνει progressive, είναι σίγουρα πολύ καλύτερο.

Επεξ/σία από Plutomania
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...