Προς το περιεχόμενο

Lenovo S860: Νέο smartphone με μπαταρία 4.000mAh !


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θυμάμαι τα νοκια τα παλιά που κραταγανε 2 εβδομάδες με φουλ χρήση εκείνο το παιχνιδάκι με τον εξωγήινο και το εκαιγα 5 ώρες την ημέρα και φώναζε ο πατέρας και τώρα μου λέτε βλακείες,αυτό με φουλ χρήση στην καλύτερη 5 μέρες θα αντέχει!!Τέλος πάντων μπράβο στην Lenovo τουλάχιστον έκανε ένα βήμα από τον ανταγωνισμό

 

δε νομιζω ότι κράταγε κινητο 2 εβδομαδες με φουλ χρήση εδώ το πιο φθηνο samsung E1182 κραταει τόσο με σχεδον καθολου χρηση. Δεν εχουν καμια σχεση οι ενεργειακες απαιτησεις των τοτε κινητων με τα σημερινα. Ειναι άλλο προιον στην ουσια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

δλδ όταν με μπαταρίες 1500mΑh τα κινητά κρατάνε μία μέρα, άντε αν δεν τα πειράξεις αλλά έχεις ανοικτό το 3G δύο,  με 4000mΑh θα κρατάνε 40 μέρες; δε νομίζω Τάκη.

Never go full retard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχεις ανοιχτό 3G ακόμα και σε κατάσταση αναμονής να είσαι το κινητό καταναλώνει πολύ μπαταρία προκειμένου να ψάξει και να διατηρήσει σήμα. Επιπλέον κάνει και ανταλλαγή δεδομένων στο παρασκήνιο, κάτι email που θαρθουν, άσχετα αν δε τα δεις, ψάχνει για update εφαρμογών κλπ κλπ. Οταν έχεις ανοιχτά δεδομένα η έννοια "κατάσταση αναμονής" είναι τελείως διαφορετική σε σχέση με το όταν απλώς περιμένεις κλήσεις ή μηνυματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχεις ανοιχτό 3G ακόμα και σε κατάσταση αναμονής να είσαι το κινητό καταναλώνει πολύ μπαταρία προκειμένου να ψάξει και να διατηρήσει σήμα. Επιπλέον κάνει και ανταλλαγή δεδομένων στο παρασκήνιο, κάτι email που θαρθουν, άσχετα αν δε τα δεις, ψάχνει για update εφαρμογών κλπ κλπ. Οταν έχεις ανοιχτά δεδομένα η έννοια "κατάσταση αναμονής" είναι τελείως διαφορετική σε σχέση με το όταν απλώς περιμένεις κλήσεις ή μηνυματα.

Συνηθως οπως τα λες ειναι. Οι πραγματικα εμπειροι παντως, βρισκουν λυσεις (με ροοτ) να μη συμβαινουν ολα αυτα που περιγραφεις οταν η οθονη ειναι σβηστη, πλην email, facebook, και οτι αλλο χρειαζεται ο καθενας. Καπως ετσι εχω δει να πεφτει η μπαταρια 1% σε 8-10 ωρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως οπως τα λες ειναι. Οι πραγματικα εμπειροι παντως, βρισκουν λυσεις (με ροοτ) να μη συμβαινουν ολα αυτα που περιγραφεις οταν η οθονη ειναι σβηστη, πλην email, facebook, και οτι αλλο χρειαζεται ο καθενας. Καπως ετσι εχω δει να πεφτει η μπαταρια 1% σε 8-10 ωρες..

Δεν νομιζω οτι αυτα τα νουμερα ειναι σωστα, ακομα και αν δειχνει το κινητο οτι εχασε μολις 1% σε 8-10 ωρες.

 

Κοινως, δεν θεωρω οτι μπορει να εχει αναμονη(απο το 100% στο 1%) 800-1000 ωρες, δηλαδη 33-42 μερες με οθονη κλειστη και sync(email, facebook, whatsapp κλπ) ανοιχτο.

Ουτε 15 μερες δεν θα εχει αναμονη, ακομα και αν δεν ανοιξεις καθολου την οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομιζω οτι αυτα τα νουμερα ειναι σωστα, ακομα και αν δειχνει το κινητο οτι εχασε μολις 1% σε 8-10 ωρες.

 

Κοινως, δεν θεωρω οτι μπορει να εχει αναμονη(απο το 100% στο 1%) 800-1000 ωρες, δηλαδη 33-42 μερες με οθονη κλειστη και sync(email, facebook, whatsapp κλπ) ανοιχτο.

Ουτε 15 μερες δεν θα εχει αναμονη, ακομα και αν δεν ανοιξεις καθολου την οθονη.

Και ομως κινηται.. Καπου υπαρχει threat στο xda με custom ποσο αναμονη εχει βγαλει το g2. Αν το ξαναβρω θα στο προσθεσω. Παντως κοντα στο μηνα ειναι.. :) Τωρα αν ειναι 22 ή 25 μερες μπορει, δε θυμαμαι. 

Δεν εχει τα παντα ανοιχτα.Μεκλειστη οθονη επιλεγμενα πραγματα: Τηλεφωνο, 2g, απενεργοποιημενα ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο ενημερωσεις οποιαδηποτε εφαρμογης (σχεδον ολες οι εφαρμογες καποια στιγμη κατι ψαχνουν. Ακομα και αυτες που νομιζεις οτι δεν ψαχνουν τιποτα, ψαχνουν αν υπαρχει update, ή για διαφημισεις), 1 emai sync, κανενα αλλο sync (ουτε επαφες), fb κλειστο, fb messenger ανοιχτο. 

Μολις η οθονη αναψει, ενεργοποιουνται τα παντα. Ετσι τα εχω εγω, εμπνεομενος απο αυτα τα threat. Και σβηνοντας και πολυ πραγμα που ειναι αχρηστο για μενα. Εχω δει οντως μεγαλη διαφορα.

 Τα νουμερα οτι καταναλωνει 1% οντως ειναι λαθος. πολλες φορες εχω δει και 100% μπαταρια μετα 8 ωρες. Ειναι περισσοτερο, αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση. 

 Επισης, προκειται για πειραματα. Στην πραξη, δεν ειπαρχει περιπτωση να δεις τετοια αυτονομια, γιατι πχ θα σου στηλουν ενα μυνημα στο fb και θα ανοιξεις την οθονη να το διαβασεις. Ασε που υπαρχει και η αλλη πλευρα: Αμα βαλεις φωτεινοτητα 80-90% και παιξεις need for speed η μπαταρια εχει βγει off σε 2.5-3 ωρες. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...